Rekonstrukce filozofické fakulty OU

Ostravané, napříč sociálními a věkovými skupinami, strukturami. Jsou posedlí hračkami, kýčem, chtějí šokovat stylem Disneylandu. Chtějí lanovky, dvoupatrové turistické autobusy, planetária v podobě měsíce, vesmírné koráby na střeše kulturního domu. Chtějí být světoví. Ale jsou k smíchu.

Dalším příkladem ostravské marnosti je rekonstrukce budovy Filozofické fakulty Ostravské univerzity v centru Ostravy. Vznikl zde rádoby tubus, protože proč ne. Stavba podobná tubusu metra na periferii….

Stavba se na sociálních sítích stala již terčem posměchu.

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  Jeste ze to je schovane ve dvore. A neni presne tohle ten typ prasarny, ktere by mela zabranit ta nove ustavena kancelar architekta?

  Thumb up 12 Thumb down 3
 2. Daniel :

  To je fake, že?

  Thumb up 5 Thumb down 3
 3. Pepper :

  Daniel: Není, spol. Pringles zaplatila skoro 40% nákladů, aby to vypadalo takhle.

  Thumb up 9 Thumb down 5
 4. !!! :

  Pepper:
  Tak to je úlet.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 5. rasta :

  tohle asi navrhoval stejný drogový magnát, jako nové fakulty na Černé louce. A ti stejní dealeři z komise OÚ mu to schválili.

  Thumb up 8 Thumb down 4
 6. O. :

  Bez ohledu na nejakou prapodivnou pristavbu v nejakem zapadlem vnitrobloku, ten prvni odstavec je hodne ubohy. Rekl bych ze ubozejsi nez ten tubus.

  Thumb up 32 Thumb down 10
 7. aggu :

  Trochu hysterie do tmy, Martine ;) Double-decker nikdo nepotřebuje, je to tupý výmysl předchozí radnice, ale na druhou stranu ani neurazí (ve Vídni i jinde jezdí taky, nevím jestli jsou třeba vídeňáci taky k smíchu). Lanovka je další tupý výmysl víme-koho, předpokládám, že je současnou radnicí odložena ad acta. Měsíc na planetáriu od wow-super-hyper-studia Simona taky nemá žádnou širokou podporu.
  A označit projekt S. Holla za „vesmírný koráb“, vzešlý z řádné soutěže, s jednoznačným rozhodnutím odborné poroty, to už je, ehm, troufalé ;)
  Chápu, že v dnešní době je móda dělat si legraci ze všeho a z každého, ale tohle je neveřejné atrium a účelově vyvolaná dostavba s nulovým dopadem na veřejný prostor. Vypadá strašně, ano. Stejně jako celé atrium. Takže hodnocení bych si schoval pro odpovědné investičáky na OU…
  Navíc se mi zdá, že tyhle červené trubkoidní koridory jsem už někde v CZ viděl. A myslím, že to byla taky univerzita. Třeba je ten projekt putovní!

  Thumb up 33 Thumb down 2
 8. balde :

  tak to neee

  Thumb up 3 Thumb down 2
 9. talage :

  Je to sice běs, ale „Ostravané, napříč sociálními a věkovými skupinami“ nejsou sto tyto věci příliš ovlivnit, zbytečná generalizace Martine.
  A „kosmický koráb“ bude náhodou super ;-) . . . věc názoru – za mě lepší, než dánská verze a-la „large format folding camera“ :-)

  Thumb up 21 Thumb down 0
 10. d.l. :

  Musím jen souhlasit s názorem TALAGE. Mám čím dál větší pocit, že tento web a lidé oko něj si čím dál silněji berou PATENT NA ROZUM, CO JE A CO NENÍ KVALITNÍ ARCHITEKTURA A MAJÍ POCIT, ŽE JEN JEJICH NÁZOR ,JE TEN SPRÁVNÝ, čím dál častěji sklouzávají k ubohosti některých zdejším diskutérů. Myslím, že jste toho moc nepředvedl jako architekt a jen kritizujete ostatní. Tak trochu soudnosti a pokory, by se slušelo.

  Thumb up 13 Thumb down 4
 11. davidb :

  d.l.:
  Ale ať si klidně Martin kritizuje, je to jeho web.
  Několik přispěvatelů mu to vyvrací a jsou za to palcování nahoru.

  K tématu- je to ve dvoře, prakticky tam nikdo nikdy nepůjde (na dvůr), aby ho to uráželo.
  ůčel to plní, bylo to asi levnější řešení. Jen bych tomu vytknul barevnost, kdyby to bylo v barvě fasády, tak by to bylo lepší.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 12. Michal :

  Už aby ten kosmický koráb přistál, estéte.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 13. Martin [msstavby.cz] :

  d.l.: Moc toho jako architekt nepředvedu, protože architektem nejsem. Ale už jsem udělal pár baráků, převážně historických rekonstrukcí. Tak dříve pravdivé informace, než výkřik caps lockem :)

  aggu: Hysterie to není. Ale čím víc toho poznávám mimo Ostravu a ČR, tím více je zde těžší se pohybovat.

  Dvoupatrový autobus nikdo nepotřebuje, přesto se zakázka zadalo přímo výrobcům. Ve Vídní jsou. Jsou, byly tam i historicky. Nejen v Londýně. To jsou ale světová města, která navíc začínají tyhle srandy omezovat.

  Lanovka snad odložená je. Ale je smutné, že se dostala tak daleko a stála už tolik peněz. Pak zde třeba máme tzv. „Macurovy obrázky“. Jak se v odborných kruzích šíří. Jde o budovy Ostravské univerzity. Kýč, který už teď překonává svou odhadovanou cenu. A to mluvím jen o té střídmější budovy.

  Ano, návrh vzešel ze soutěže. Ale soutěže vyhrávají i stavby typu „židle po celé fasádě“ nebo stavby, které již rok po svém otevření se musí rekonstruovat. A pokud Ostrava potřebuješ šokovat staví se na úroveň Astany apod…. Tady se mluví o miliardách, ale třeba dnes běžná rekuperace při rekonstrukci veřejných budov stále chybí.

  Není to neveřejné, ale veřejné. Budovy univerzit jsou volně přístupné. A ti studenti jsou také veřejnost. Jak jsem napsal, jaký kýčovitý patos je prolezlý celou místní společností.

  Thumb up 7 Thumb down 10
 14. d.l. :

  davidb:
  ano,proto jsem to napsal a myslím, že autor by se měl nad sebou trochu zamyslet a minimálně první odstavec odstranit. To co si na své půdě realizuje OU, myslím neovlivní ani magistrát nebo primátor a tak bych tu kritiku směřoval na OU. A to že se autorovi zde nelibí vítězný návrh na koncertní přístavbu, nato má určitě právo, ale to co píše v tomhle článku, je hodně přes čáru a měl by respektovat návrh který zvítězil i když by preferoval jiný.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 15. Jana :

  aggu: FF OU vznikla proto aby humanizovala dost zdevastovaný ostravský region. Ve výsledku je FF troska zaplavena shrbenymi lidmi bez názoru a vkusu. A s těmi vašimi investicaky běžte s prominutím do kelu. Raději se ptejme ex děkana Zářickeho nebo současného rektora Laty co to má znamenat. Kdyz to porovname s budovami FF MU neb FF UP tak Ostrava z toho vychází shluk naprostých debilů!!!

  Thumb up 6 Thumb down 13
 16. d.l. :

  Martin [msstavby.cz]:
  O to více bych tu pokoru očekával…

  Thumb up 6 Thumb down 1
 17. MM :

  Je velmi zajímavé, že památkářům takové vylepšení vnitrobloku nevadí. Mám případy kdy vadí vybudování terasy v půdním bytu s výhledem do vnitrobloku. Proč? Protože narušuje tvar střechy a pohled z okolních budov. Nebo bourání komínu na obytném domě, který nemá využití. Údajně opět poškodí panorama města, co naplat, že budovy okolo jsou řádově vyšší a na dům prakticky nejde vidět. Výměny oken a další netřeba zmiňovat. Vše má společný jmenovatel. Žadatelem byl občan nebo firma = vždy problém a házení klacků pod nohy. Jakmile je budova státu (úřad, vysoká škola…) tak se vše toleruje. Například na ulici Dr. Šmerala nebyla schválena výměna oken za plastová, i když měla stejný design. Památkáři požadovali zachování dřevěných kastlíkových oken, protože se dům nachází v památkové zóně (dům není historicky cenný). Hned naproti budova vysoké školy a ejhle, všechna okna plastová, žádný problém. Pak se úředníci diví, že lidi mění okna na černo a raději zaplatí pokutu.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 18. Martin [msstavby.cz] :

  d.l.: Ano, je to investice OU, proto píší “ napříč sociálními a věkovými skupinami, strukturami.“ Nikde neuvádím magistrát….

  Upřímně si mohu psát co chci, je to můj názor na blogu, který jsem vybudoval. Nepoužívám vulgaritu, nikoho přímo neurážím. Je to můj pohled na věc, to vše. A rozhodně nebudu upravovat text na přání nějakého čtenáře…

  Thumb up 7 Thumb down 5
 19. Martin [msstavby.cz] :

  A ještě k OU. Nejvíc mě pobavil jeden vyučující z OU, bohužel si již nepamatuji jméno, na jednom workshopu o oživení centra Ostravy. Jeho větu „A kdo by v centru jako bydlel“ si pamatuji doteď.

  Thumb up 6 Thumb down 5
 20. thvari :

  MM: Jak je tohle ale mozne? Protoze instituci nejde dat pokuta, kdezto jednotlivci ano?

  Thumb up 4 Thumb down 1
 21. aggu :

  Martin [msstavby.cz]: Ano, jinde ve světě jsou dál. Neměli uhlí pod nohama, neměli Kotase, neměli Mamulu, neměli sérii našich porevolučních diletantů na radnici, neměli ignorující vlády… Takže bychom si měli sednout a začít brečet jak jsou k nám dějiny kruté :D
  Ostrava rozhodně je světové město. Může existovat polemika o pojmu „svět“, ale na Měsíci nejsme.
  Ohledně té budovy OU na Černé louce, ano, to je učiněné neštěstí. A největší Macurův přešlap ever. A to i když si dokážu představit, že město a především OU bylo v „časovém presu“. Tady máte miliardu a rozhodněte se během 5 vteřin….
  Můžou si za to sami.
  Zpochybňování soutěže na koncertní halu nechápu. Buď je chceme a respektujeme výsledek, i když jsme „fandili tomu druhému“ nebo ne. (kde už jsem něco podobného slyšel….)
  Mě osobně ta hala v ničem „nešokuje“. V čem by měla? Podobných staveb rostou po světě stovky, a rozhodně ne jenom v Nur-Sultanovicích.
  Ohledně kýčovitého patosu – Welcome to Czechia!
  Jen tak z legrace, vygumujme v CZ všechny budovy starší 10 let. Co „nekýčovitého a cenného“ z veřejných peněz tady vyrostlo?
  Souhlasím s tím, že tady obecně chybí všechno. Odvaha soutěžit, odvaha zahajovat stavby jako u haly S. Holla i smysl pro detail (jako je městský mobiliář, zeleň nebo ty rekuperace). V tomhle snad MAPPA rychle pomůže a doufám, že se bude chovat jako inkvizice ;)

  Thumb up 18 Thumb down 3
 22. JanDa :

  aggu: Že tady chybí odvaha, s tím souhlasím také. Nicméně právě koncertní síň odvážná je, porota měla odvahu, když vybrala něco, co jasně vzbudí kontroverze, a nevybrala jen nějakou další prosklenou krabici, i když k tomu příležitost měla.

  Za mě je vybraná podoba koncertní síně skvělá, líbí se mi velmi – stýkám se s architekty a umělci, kteří tento názor víceméně sdílí. Nedávno jsem zaznamenal také příspěvek Maxima Velčovského, kde si posteskl, že je tohle na Ostravu příliš dobré a mělo by to vzniknout v Praze.

  Mimochodem, jakožto akademický pracovník působící částečně na AV ČR a částečně na FF OU tu zhůvěřilost v atriu FF odsuzuji. Odsuzuje jí asi 80% kolegů, ostatním je to buď jedno, nebo se jim to dokonce líbí (ale těch je málo). Tohle zpackalo bývalé vedení s tím, že návrh nechalo zpracovávat nekompetentní osoby, z nichž některé již na fakultě ani nepůsobí. A to ani nevíte, jak dopadla rekonstrukce vnitřku té budovy. V září, s počátkem zimního semestru, se zpřístupní pro výuku pouze nejvyšší patro. Proč se neotevře přízemí a první patro, to se FF OU ani neodváží zveřejnit :D

  Thumb up 16 Thumb down 1
 23. aggu :

  Ano, v tom je zde 100% shoda. Ta vestavba je strašná ;)
  V čemu shoda není jsou ty zevšeobecňující soudy.
  Nutno ale přiznat, že jistý reálný základ mají. V Česku školní/univerzitní budovy neumíme, i když jsou místa, kde jsme za ně utratili miliardy. Hodně miliard. Kde se postavilo něco vysokoškolského a slušného? Nikde. Možná tak nová budova ČVUT.
  Nová výstavba OU+VŠB je tragédie všechno.
  Na druhou stranu, máme pár slušných školek a pár základních škol. Na Česko dobrý.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 24. JanDa :

  aggu: Znám lidi, dokonce i inteligentní, kteří ten přívěšek budovy E FF OU chválí, ačkoliv v tom nejsou nijak zainteresování, takže všeobecná shoda tady není.
  Mimochodem, já bych určitě ty stavby v českém terciálním vzdělání neházel všechny do stejného pytle. Např. budova ZY LF OU byla navržena skvěle. Je to sice jen rekonstrukce, ale to co dokázali udělat z toho komančského hnusu, který tam stál, je fakt paráda. Vcelku se mi líbí i budova (myslím že z r. 2015) Karlovy univerzity v Hradci Králové. Myslím, že něco fajn má i Mendelovka. Ale jinak je to bída.
  Na vedení OU je zábavné, že jde proti svým vlastním lidem. Od zaměstnanců Fakulty umění slýchám vždy jen nadávky, pokud jde o tu jejich novou budovu. Nicméně vedení je to úplně ukradené…

  Thumb up 8 Thumb down 0
 25. Tonda :

  „Ostravané, napříč sociálními a věkovými skupinami, strukturami. Jsou posedlí hračkami, kýčem, chtějí šokovat stylem Disneylandu. Chtějí lanovky, dvoupatrové turistické autobusy, planetária v podobě měsíce, vesmírné koráby na střeše kulturního domu. Chtějí být světoví. Ale jsou k smíchu.“

  no tahle část mi přijde zbytečná, více mi vyhovuje věcný text, méně citově zabarveny a který „nenutí“ lidem názor :-) Ale je to jen můj osobní názor :-)

  K rekonstrukci FF: něco mezi -100 a 0 :D cca v roce 1995 jsem viděl v Rakousku podobné zpracování jezdících schodů a průchodu u obchodního domu no a teď to máme tady :D

  Thumb up 4 Thumb down 1
 26. Kamil Klimák :

  Je to škaredé, ale současně moderní a pro potřeby FF velice praktické, vzhledem k chybějícímu bezbariérovému řešení. Jen nerozumím tomu, když už to tam tak ta fakulta „potřebuje“, a když už se na OU tak úzkostlivě dohlíží na podobu PR (což už začíná hraničit s posedlostí, zvláště, když se jedná o nákup propagačních tužek), proč proboha živýho nezachovali fialovou barvu filosofické fakulty a udělali ten tubus červený. To je barva fakulty umění, břídilové.
  Také vím, že v současném vedení OÚ působí příliš ambiciózní lidé, kterým jde hlavně o to, se už nějak zapsat do dějin a jdou si dravě za svým. Pak se děje toto a nikdo s tím nic neudělá.
  Ke koncertní síni mám také výhrady. Ne, že by se mi nelíbila nebo bych nerozuměl tomu, proč chtějí, aby stála, ale vždyť už v Ostravě jedna stojí. Jmenuje se Gong, je vcelku nová, na lukrativním místě, multifunkční a špičkově vybavená. Ostravské megalomanství a neustálou potřebu se pořád s někým měřit a porovnávat, která pramení z historické derivace a pocitu méněcennosti prostě nikdy nepochopím. No, a jak se zdá, když tímto trpí lidé na vyšších stupních společenského žebříčku, ti, kteří rozhodují a uskutečňují… škoda slov.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. Kamil :

  Je to škaredé, ale současně moderní a pro potřeby FF velice praktické, vzhledem k chybějícímu bezbariérovému řešení. Jen nerozumím tomu, když už to tam tak ta fakulta „potřebuje“, a když už se na OU tak úzkostlivě dohlíží na podobu PR (což už začíná hraničit s posedlostí, zvláště, když se jedná o nákup propagačních tužek), proč proboha živýho nezachovali fialovou barvu filosofické fakulty a udělali ten tubus červený. To je barva fakulty umění, břídilové.
  Také vím, že v současném vedení OÚ působí příliš ambiciózní lidé, kterým jde hlavně o to, se už nějak zapsat do dějin a jdou si dravě za svým. Pak se děje toto a nikdo s tím nic neudělá.
  Ke koncertní síni mám také výhrady. Ne, že by se mi nelíbila nebo bych nerozuměl tomu, proč chtějí, aby stála, ale vždyť už v Ostravě jedna stojí. Jmenuje se Gong, je vcelku nová, na lukrativním místě, multifunkční a špičkově vybavená. Ostravské megalomanství a neustálou potřebu se pořád s někým měřit a porovnávat, která pramení z historické derivace a pocitu méněcennosti prostě nikdy nepochopím. No, a jak se zdá, když tímto trpí lidé na vyšších stupních společenského žebříčku, ti, kteří rozhodují a uskutečňují… škoda slov.

  Thumb up 3 Thumb down 11
 28. aggu :

  Kamil: Gong může být vcelku cokoliv, ale koncertní síň to není ani náhodou.
  Předpokládám, že ty poslední 2 věty vytvořila AI.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 29. Petr :

  ,,Zkvalitnění vzdělávací infrastruktury FF OU a zlepšení její dostupnosti pro studenty se specifickými vzdělávacími potřebami“ je zajímavý název projektu. Zajímalo by mě, jak prošlo schvalováním naprojektovaných a instalovaných 80cm protipožárních dveří, kudy neprojedou studenti na invalidním vozíku? Že by opět odborníci na svých místech?

  Thumb up 3 Thumb down 1
 30. talage :

  Kamil: Multifunkční aula Gong je víceúčelové zařízení s mnoha kompromisy, tak aby zde mohly být konány akce různého typu (koncert, kongres, přednáška, divadlo, etc.), kdežto koncertní síň je zařízení jednoúčelové a bez kompromisů, kde se vše bude podřizovat dokonalé akustice. Megalomanství v tom nějak nespatřuji.

  Thumb up 13 Thumb down 2
 31. Tomáš Jasek :

  Ano, gong je opravdu multifunkční a během výstavby se udělalo mnoho kompromisů, vyplývajících z omezených financí a často protichůdných požadavků na akustiku. Ano, gong stál sice balík, ale podle mě je to stavba která se prostě povedla…
  Pokud se opravdu koncertní síň bude stavět, vše musí být podřízeno akustice. Osobně bych sice preferoval jiného vítěze, ale když už se kopne do země, budu spokojen. Jen mě děsí náklady a čas, viz Hamburg…
  A co se týká tubusu, ta barva je příšerná. Ale pokud je to funkční a splňuje to požadavky na provoz, tak proč ne?

  Thumb up 9 Thumb down 0
 32. Leny :

  Komentáře, které čím dál častěji předvádí autor těchto stránek, jsou výrazem bezbřehé nenávisti. Jsou to vlastně odporné urážky.

  Thumb up 2 Thumb down 9
 33. Martin [msstavby.cz] :

  Leny: Já jsem vlastně pro některé i sluníčkář, ale ze sra*ek všude kolem se mi zvedá kufr :)

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.