Rekonstrukce EKF – VŠB-TU

Vizualizace plánované rekonstrukce komplexu budov Ekonomické fakulty Vysoké školy Báňské v centru Ostravy na Sokolské třídě.

Doplnění 25.3.2015:

Stávající fasáda budovy EKF Sokolská 33, venkovní keramický obklad, z důvodu nařízení Národního památkového ústavu, pobočka Ostrava, musí být zachován. Obklad bude vyčištěn, opraven a poškozené části vyměněny replikami.
Zateplení komplexu budov bude jen z vnitřní části, tj. pohledy do dvora a na vnějších částech jen u budov bez stávajících obkladů. Stávající charakter budov a obkladů tedy nebude změněn.

Kromě toho, že se změní vnitřní vybavení a uspořádání, částečně okna či venkovní opláštění, bude rekonstrukce kompletní: od rozvodů elektřiny, počítačových sítí, sociálních zařízení až po určité dispozice, které se dotknou i některých učeben a kateder. Stravovací zázemí, sociální zařízení na úrovni, výtahové prostory budou lépe dostupné především pro handicapované studenty. Budovy A, B a D budou na patrech propojeny, aby byly snadno přístupné i pro vozíčkáře. Nově budou k dispozici také dva výtahy.

„Pro studenty je především důležité, že rekonstrukce zvýší jejich uživatelský komfort. To znamená více odpočinkových a sedacích zón, kde mohou studenti trávit svůj čas, budou rozšířeny stravovací prostory, bufet a nově bude vybudována také jídelna. Pro studenty budou rovněž vybudovány úschovny zavazadel. Prostředí fakulty bude více otevřeno a prosvětleno, zlepší se přístup k informačním technologiím,“ dodává prof. Dr. Ing. Dana Dluhošová, děkanka EkF.

Ve sklepení jsou umístěny slévárenské dílny, kdysi zde bývala Fakulta hutní. Nyní se zde nacházejí už jen pece, které budou vystěhovány. Místo nich vznikne jídelna zasahující i do prostoru současného dvorku mezi starými budovami. „Nově vybudovaná jídelna bude určena jednak studentům a pedagogům, ale také je pamatováno na pořádání konferencí, mítinků a společenských setkání, kdy bude možnost využít oddělenou zónu pro uzavřenou skupinu lidí,“ upřesnila paní děkanka.

ekonomicka fakulta

Fasáda Ekonomické fakulty má své kořeny a bylo by škoda toto pouto přetnout a odstranit pryč ze struktury centra města Ostravy. Paní děkanka slíbila, že při rekonstrukci chtějí respektovat historické prvky budovy a také náměty či připomínky památkářů a příslušného úřadu. „Budova sice není památkově chráněna, ale má už jistý genius loci, neboť se v ní vyučuje už od minulého století. Také se domnívám, že si busta Karla Engliše ve vestibulu naší fakulty zaslouží důstojnější umístění,“ uzavřela prof. Dr. Ing. Dana Dluhošová.

ekonomicka fakulta

zdroj: sokolska33.cz, EkF

Související články


Komentáře

 1. Thunderbird :

  Zdá se, že tato část města, nyní po vzniku Impact Hubu, v budoucnu ještě více „prohlédne“. Díky! A ať se to povede, na úrovni ;)

  Thumb up 3 Thumb down 2
 2. Michal :

  Než se zase nějaký bizár zeptá: Ne, rohová budova nedostane zpět věžičku.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 3. johny :

  Případné foto těch pecí ve sklepě by bylo peckovní :-)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 4. aggu :

  Z té „vizualizace“ moc poznat nejde, asi je to účel.
  http://www.msstavby.cz/wp-content/uploads/2012/11/Screenshot-2012-11-17_23-47-40.jpg
  Polystyren si a v polystyren se obrátíš.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 5. Rado :

  Vsadil bych boty, že to polystyren vyhraje. Bohužel zase je to taková nemastná, neslaná rekonstrukce, protože vnější kabát, tím myslím hmota stavby, se změní jen nepatrně, jinak to bude stále ta naše stará EkF, pouze zateplená.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Martin [msstavby.cz] :

  „Fasáda Ekonomické fakulty má své kořeny a bylo by škoda toto pouto přetnout a odstranit pryč ze struktury centra města Ostravy. Paní děkanka slíbila, že při rekonstrukci chtějí respektovat historické prvky budovy a také náměty či připomínky památkářů a příslušného úřadu.“

  Poslední odstavec. Vážně mám dojem, že lidi nečtou text. Co dojem…

  Thumb up 2 Thumb down 2
 7. riltr :

  děs!!! nechápu jak může projít tak masivní změna exteriéru budovy, který je v ostravě jedinečný, neboť se jedná o stavbu v duchu socialistického realismu za použití keramických obkladů, tvořící a určující fasádu. Komunistům je vyčítáno, že zprasili spoustu budov nerespektováním jčjich členitého exteriéru a odstraňováním autentických prvků (viz nadr. Svinov) ale nechápu teda, v čem je dneštní doba jiná. V Ostravě mizí kvalitní realizace odkazující k minulým slohovým etapám, které nám umožňují nahlédnout do vkusu a způsobu stavění dob minulých pod nánosem nic neříkající „moderní“ architektury pochybné úrovně, viz OKD doprava či budova RPG…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 8. aggu :

  Paní děkanka si může o respektu k historickým prvkům budovy vyprávět co chce, ale na té vizualizaci vidím oholený kvádr z polystyrenu a s hnusnými okny. Věřím že je chyba v té vizualizaci a ne ve slově respekt ;)

  Thumb up 0 Thumb down 2
 9. Rado :

  riltr: Myslím si, že se Ostrava s moderní architekturou ještě nepotkala, nicméně domnívám se, že je nutné jít cestou zatraktivňování centra, ale věřím, že to jde i jinak než s použitím polystyrenu.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 10. Hynek [msstavby.cz] :

  ja bych nespechal, ta vizualizace mozna resi spise tu nastavbu, nez fasadu zbytku.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 11. Hynek [msstavby.cz] :

  „Stávající fasáda budovy EKF Sokolská 33, venkovní keramický obklad, z důvodu nařízení Národního památkového ústavu, pobočka Ostrava, musí být zachován.
  Obklad bude vyčištěn, opraven a poškozené části vyměněny replikami.
  Zateplení komplexu budov bude jen z vnitřní části, tj. pohledy do dvora a na vnějších částech jen u budov bez stávajících obkladů. Stávající charakter budov a obkladů tedy nebude změněn.“

  Ing. Josef Kovařík
  tajemník EkF

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Ambry :

  Jak to vlastně vypadá s touto reko? Kdy začne? Díky.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. aggu :

  Vyjádření nového děkana na sokolska33.cz:
  projektování 2017
  stavba 2018

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. Crazym :

  Nemohu najít článek kde se tak diskutovalo o stěhování fakulty, tak to dám sem https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/ekonomicka-fakulta-se-stehuje-bude-na-skole-dusno-20180518.html Rozhodnuto :-(

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. Balde :

  Crazym: já jsem pro, můj názor je že centru mnohem víc dají lidé kteří tam bydlí, takže využívají služeb centra o víkendech svátcích a v odpoledních hodinách, a tedy mnohem více podporují to co nám na centru vadí, že je tam v tyto časy zavřeno, studenti vetšinou odjedou st čt domů, nebo na koleje v Porubě. To samé by za mě měla udělat Ostravská, což taky už dělá staví novou fakultu na Černé Louce, ostatní fakulty by měla přesunout do Nového campusu za mě nejlépe dolní oblast zbylé vysoké pece + další nevyužité místa v DOV a domy v Centru přeměnit na byty. Je to můj osobní názor nechci se s nikým hádat. Děkuji
  lat

  Thumb up 2 Thumb down 0
 16. aggu :

  Varianty:
  Z x možných variant kombinací počtu ostravských univerzit, kampusů a míst, kde má VŠB nebo OSU rozes* svoje baráky, bych byl pro: 1 univerzita, 2 kampusy (Karolina/Poruba). „Odloučená pracoviště“ jako historické úlitby starostům z vesnic jako jsou Výškovice nebo Most, které se chtěly holedbat univerzitním leskem, okamžitě zrušit, vystěhovat, vymalovat a předělat na kombo mateřských školek a domovů důchodců.
  60 much zabitých jednou ranou.
  Protřepat a zamíchat některé zatuchlé fakulty a instituty, které si pletou dotační Klondike s výzkumem a výukou – k nezaplacení.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 17. aggu :

  Web vsb.cz ukazuje pro VŠB jen po Ostravě 78! objektů – 61 Poruba, 10 – centrum, 7 – Jižák.
  U OSU je to podobné, min. 40 budov, v centru, na Slezské, v Zábřehu….

  btw, sorry za OT, propojení mateřinek a domovů důchodců v zemi, kde lidé i politici přemýšlí hlavou: https://soranews24.com/2015/02/01/yoro-shisetsu-japans-progressive-joint-care-centers-where-kids-and-seniors-interact/

  Thumb up 1 Thumb down 2
 18. Hynek [msstavby.cz] :

  denik.cz: Rozpolcená univerzita! Rektor k přesunu fakulty z centra Ostravy: Je definitivní

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Adam Cerv :

  Jaká myslíte, že bude situace v centru po přesunu ekonomické fakulty ?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. aggu :

  Adam Cerv: Stejná. Pokud tam bude úřad nebo kancly lepší.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 21. Adam Cerv :

  aggu: No ale tak přeci jen další odliv cca 3k mladých lidí, nevím nevím.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. MM :

  Já si myslím, že to centrum ovlivní. Ti studenti někde bydlí, někde jí, někde se baví. Pokud je fakulta v centru, tak se dá předpokládat, že utrácí peníze v centru. Po přesunu si těžko kvůli obědu zajedou na druhou stranu Ostravy. Co mě ovšem děsí nejvíc je vyjadřování pana rektora. V podstatě on necítí žádnou zodpovědnost za město, obvod. Proboha kdo jiný, než státem placený „ředitel“ by měl kopat za město. Vrcholem je následující odpověď na otázku.

  Dokážete si představit, jaká instituce by v ní mohla ekonomickou fakultu do budoucna nahradit?
  Nemám představu. Nedokážu odhadnout, co s budovou bude, až ji za tři roky opustíme.

  Po nás potopa…

  Thumb up 4 Thumb down 3
 23. Pepper :

  aggu: A pokud tam bude prázdná budova?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. aggu :

  Adam Cerv: Ty 3000 jsou jen číslo na papíře. Kolik z nich každý den prošlo Sokolskou ulicí a v kolik hodin? Všude se hážou čísla, straší se odlivem, katastrofou a přitom nikdo neví nic. Místo studentů a zaměstnanců tam můžou být kanceláře, úřad, hotel, vývojové centrum… Úředníci nebo kancl myši by tam byli denně, na rozdíl od studentů. A i o prázdninách, na rozdíl od studentů. Tak jakýpak odliv?

  A ke Snášelovi. Nevím co tě MM na jeho vyjádření „děsí“. Ano, on opravdu necítí odpovědnost za centrum, a to proto, že ji jednoduše nemá. Má ji (aspoň teda na papíře) vláčková starostka. Omezeně i magistrát – tam už bych za poslední roky drajv viděl. Poslední dnes – budou se soutěžit Jatka #2, na rohu Stodolní. Bylo by moc fajn tam mít instituci renomé Cooltouru. Nebo nejlíp přímo Cooltour. Ta Černá louka je děs.

  Stahování kalhot před brodem a malování čertů na zeď jsou zjevně české národní sporty.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 25. MM :

  aggu: Musíš počítat studenty, ale taky zaměstnance, učitele atd., to není zanedbatelné číslo. Podstatná je také doprava. Studenti ve většině nejezdí do centra autem. Opakem jsou zaměstnanci úřadů, firem a dalších. Kde budou parkovat? Navíc zaměstnanci po pracovní době odjedou, studenti v centru zůstávají (když zde bydlí).

  Co se týče zodpovědnosti, tak to přece není o tom, že zodpovědný má být politik a ostatní si mohou dělat co chtějí. Myslím si, že právě statní nebo městský zaměstnanec, ještě k tomu na vrcholné pozici, musí mít cit a zájem o město. Přece si nepojede na svém vlastním písečku?! Naopak si myslím, že zodpovědní šéfové mohou korigovat politiky a je to další součást tlaku společnosti na ně.

  Ostražitost, malování čertů není jen tak. Jsou to zkušenosti, které v Ostravě máme. Proč mít další budovu bez využití?

  Thumb up 2 Thumb down 2
 26. skelet :

  MM: ale on skutečně nemá na zodpovědnost rozvoj města. On se má starat o svou instituci. Právě naopak politici ho teď musí přesvědčit, že zachování EkF v centru je i v jeho zájmu. Jinak je zkrátka centralizace VŠB logická.
  Holt v Porubě přibude víc kaváren.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 27. Hynek [msstavby.cz] :

  nejak jsem nikde nezaznamenal proc se nekonala ta rekonstukce, vi to nekdo? kdyz to je ted argument pro to se nedrzet v centru… melo se to delat letos, takze to neni az tak mimo kontext..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 28. Michal :

  Žádný odliv se konat nebude, bo aggu!

  Thumb up 2 Thumb down 2
 29. aggu :

  skelet:
  Proč by mělo být zachování EkF v centru v zájmu města? Tady je platný jen jeden zájem, a to VŠB a ten rektor sdělil.
  Klidně by se tam mohla (po plánované rekonstrukci) přestěhovat některá z fakult OSU. Třeba by se tak mohla Ostrava uchránit před nějakou další architektonickou perlou, kterou nás obě univerzity zásobují.. Jenomže to by OSU a VŠB musely umět hledat společnou řeč. Jediné co umí je domluvit se na uřvaný mač v hokeji, jednou za rok. Ale co ,asi jim to zatuchlé prostředí dvou průměrných univerzit, na to škudlení, stačí.

  A kaváren imho nepřibude, studenti VŠB a obyvatelé porubského kampusu zvláště, jsou ta nejlínější stvoření pod sluncem. I Slovan už je „moc daleko“. Bodejť, v sandálech a domáckém dress code.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 30. Hynek [msstavby.cz] :

  aggu: slovan je akorat. :)

  a ja nejsem az takovy optimista, staci si precist ten clanek nahore, to neni uplne nemovitost k nastehovani.. navic je to obrovske… takze sam nevim, uz byv. sporku zachranili urednici obvodu a kdo pujde sem, to fakt nevim.

  napada me jen radnice marianskych hor i s tim jejich edukacnim centrem, ale to neni prilis prakticke :D

  Thumb up 3 Thumb down 0
 31. skelet :

  aggu: já reagoval na MM. Mi je celkem jedno jestli bude EkF v Porubě nebo v centru. Pokud bude v Porubě tak přibude v Porubě kaváren a hospůdek. A tím líp pro mě :)

  Thumb up 1 Thumb down 3
 32. Rdm :

  MM: „studenti v centru zůstávají (když zde bydlí).“
  Jakože s přestěhováním fakulty se přestěhují i všichni studenti? To je v Porubě opravdu tolik volných ubytovacích kapacit?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 33. LK :

  Z těch 3000 studentů je část těch, kteří do školy nikdy nedošli. Většina ze studentů dojíždí a po škole jede hned domů (stejně jako ti potencionální zamětsnanci, co by tam pracovali místo nich). Zbývá pár studentů, kteří chodí po centru a utrácejí, ale ty nahradí studenti OSU. A moderní univerzity jdou cestou jednoho kampusu, ono to přínáší množství výhod. Jenom je škoda, že kolem kampusu VŠB nevedou koleje blíže, tak bay se mohla vytvořit zastávka a aby studenti nemuseli přesedat a hned po vystoupení z vlaku by byli v areálu. Takto je úsek všb-svinov dost přetížený. Jinak pro studenty vidím tu výhodu, že budou moct přijet autem, v porubě je možnost zaparkovat.
  Podle mě centru mnohme více ubližuje blokování výstavby, než přesun jedné fakulty pryč.

  Thumb up 5 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.