Rekonstrukce EKF – VŠB-TU

Vizualizace plánované rekonstrukce komplexu budov Ekonomické fakulty Vysoké školy Báňské v centru Ostravy na Sokolské třídě.

Doplnění 25.3.2015:

Stávající fasáda budovy EKF Sokolská 33, venkovní keramický obklad, z důvodu nařízení Národního památkového ústavu, pobočka Ostrava, musí být zachován. Obklad bude vyčištěn, opraven a poškozené části vyměněny replikami.
Zateplení komplexu budov bude jen z vnitřní části, tj. pohledy do dvora a na vnějších částech jen u budov bez stávajících obkladů. Stávající charakter budov a obkladů tedy nebude změněn.

Kromě toho, že se změní vnitřní vybavení a uspořádání, částečně okna či venkovní opláštění, bude rekonstrukce kompletní: od rozvodů elektřiny, počítačových sítí, sociálních zařízení až po určité dispozice, které se dotknou i některých učeben a kateder. Stravovací zázemí, sociální zařízení na úrovni, výtahové prostory budou lépe dostupné především pro handicapované studenty. Budovy A, B a D budou na patrech propojeny, aby byly snadno přístupné i pro vozíčkáře. Nově budou k dispozici také dva výtahy.

„Pro studenty je především důležité, že rekonstrukce zvýší jejich uživatelský komfort. To znamená více odpočinkových a sedacích zón, kde mohou studenti trávit svůj čas, budou rozšířeny stravovací prostory, bufet a nově bude vybudována také jídelna. Pro studenty budou rovněž vybudovány úschovny zavazadel. Prostředí fakulty bude více otevřeno a prosvětleno, zlepší se přístup k informačním technologiím,“ dodává prof. Dr. Ing. Dana Dluhošová, děkanka EkF.

Ve sklepení jsou umístěny slévárenské dílny, kdysi zde bývala Fakulta hutní. Nyní se zde nacházejí už jen pece, které budou vystěhovány. Místo nich vznikne jídelna zasahující i do prostoru současného dvorku mezi starými budovami. „Nově vybudovaná jídelna bude určena jednak studentům a pedagogům, ale také je pamatováno na pořádání konferencí, mítinků a společenských setkání, kdy bude možnost využít oddělenou zónu pro uzavřenou skupinu lidí,“ upřesnila paní děkanka.

ekonomicka fakulta

Fasáda Ekonomické fakulty má své kořeny a bylo by škoda toto pouto přetnout a odstranit pryč ze struktury centra města Ostravy. Paní děkanka slíbila, že při rekonstrukci chtějí respektovat historické prvky budovy a také náměty či připomínky památkářů a příslušného úřadu. „Budova sice není památkově chráněna, ale má už jistý genius loci, neboť se v ní vyučuje už od minulého století. Také se domnívám, že si busta Karla Engliše ve vestibulu naší fakulty zaslouží důstojnější umístění,“ uzavřela prof. Dr. Ing. Dana Dluhošová.

ekonomicka fakulta

zdroj: sokolska33.cz, EkF

Související články


Komentáře

 1. Thunderbird :

  Zdá se, že tato část města, nyní po vzniku Impact Hubu, v budoucnu ještě více „prohlédne“. Díky! A ať se to povede, na úrovni ;)

  Thumb up 3 Thumb down 2
 2. Michal :

  Než se zase nějaký bizár zeptá: Ne, rohová budova nedostane zpět věžičku.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 3. johny :

  Případné foto těch pecí ve sklepě by bylo peckovní :-)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 4. aggu :

  Z té „vizualizace“ moc poznat nejde, asi je to účel.
  http://www.msstavby.cz/wp-content/uploads/2012/11/Screenshot-2012-11-17_23-47-40.jpg
  Polystyren si a v polystyren se obrátíš.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 5. Rado :

  Vsadil bych boty, že to polystyren vyhraje. Bohužel zase je to taková nemastná, neslaná rekonstrukce, protože vnější kabát, tím myslím hmota stavby, se změní jen nepatrně, jinak to bude stále ta naše stará EkF, pouze zateplená.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Martin [msstavby.cz] :

  „Fasáda Ekonomické fakulty má své kořeny a bylo by škoda toto pouto přetnout a odstranit pryč ze struktury centra města Ostravy. Paní děkanka slíbila, že při rekonstrukci chtějí respektovat historické prvky budovy a také náměty či připomínky památkářů a příslušného úřadu.“

  Poslední odstavec. Vážně mám dojem, že lidi nečtou text. Co dojem…

  Thumb up 2 Thumb down 2
 7. riltr :

  děs!!! nechápu jak může projít tak masivní změna exteriéru budovy, který je v ostravě jedinečný, neboť se jedná o stavbu v duchu socialistického realismu za použití keramických obkladů, tvořící a určující fasádu. Komunistům je vyčítáno, že zprasili spoustu budov nerespektováním jčjich členitého exteriéru a odstraňováním autentických prvků (viz nadr. Svinov) ale nechápu teda, v čem je dneštní doba jiná. V Ostravě mizí kvalitní realizace odkazující k minulým slohovým etapám, které nám umožňují nahlédnout do vkusu a způsobu stavění dob minulých pod nánosem nic neříkající „moderní“ architektury pochybné úrovně, viz OKD doprava či budova RPG…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 8. aggu :

  Paní děkanka si může o respektu k historickým prvkům budovy vyprávět co chce, ale na té vizualizaci vidím oholený kvádr z polystyrenu a s hnusnými okny. Věřím že je chyba v té vizualizaci a ne ve slově respekt ;)

  Thumb up 0 Thumb down 2
 9. Rado :

  riltr: Myslím si, že se Ostrava s moderní architekturou ještě nepotkala, nicméně domnívám se, že je nutné jít cestou zatraktivňování centra, ale věřím, že to jde i jinak než s použitím polystyrenu.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 10. Hynek [msstavby.cz] :

  ja bych nespechal, ta vizualizace mozna resi spise tu nastavbu, nez fasadu zbytku.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 11. Hynek [msstavby.cz] :

  „Stávající fasáda budovy EKF Sokolská 33, venkovní keramický obklad, z důvodu nařízení Národního památkového ústavu, pobočka Ostrava, musí být zachován.
  Obklad bude vyčištěn, opraven a poškozené části vyměněny replikami.
  Zateplení komplexu budov bude jen z vnitřní části, tj. pohledy do dvora a na vnějších částech jen u budov bez stávajících obkladů. Stávající charakter budov a obkladů tedy nebude změněn.“

  Ing. Josef Kovařík
  tajemník EkF

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Ambry :

  Jak to vlastně vypadá s touto reko? Kdy začne? Díky.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. aggu :

  Vyjádření nového děkana na sokolska33.cz:
  projektování 2017
  stavba 2018

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.