Dukelská kasárna Opava

Představitelé opavského magistrátu chtějí vytvořit koncepci využití areálu bývalých Dukelských kasáren.

Pro stávající prázdné budovy hodlají radní najít nové uplatnění. Možnost demolice staveb z konce 19. století odmítají. Většina areálu už patří městu, které předpokládá, že letos získá od ministerstva obrany zbytek pozemků a budov. Fakt, že je nevlastní, dosud rozvoj tohoto prostoru brzdí. ČTK to řekl primátorův náměstek Dalibor Halátek (Změna pro Opavu).

„Město je nyní vlastníkem 90 procent pozemků a budov v areálu bývalých kasáren. Zbytek, který stále patří ministerstvu obrany, je ale pro další rozvoj klíčový. Na něm například stojí trafostanice,“ uvedl náměstek. Pokud by město pozemky nezískalo, muselo by investovat do stavby vlastní trafostanice.
Už v minulosti město vytvořilo několik pracovních skupin, které měly přijít s návrhy na využití prostoru o rozloze téměř devíti hektarů. „Vyhodnotíme výsledky předchozích pracovních skupin a vytvoříme novou, která by měla přijít s konečným řešením,“ uvedl primátor Martin Víteček (ANO).Vedení města nepředpokládá, že by v tomto prostoru měly najít uplatnění firmy s těžkou výrobou. Naopak se chtějí soustředit na lehčí průmysl, vzdělávací instituce či bydlení. „Výhodou pro případné zájemce by mohlo být využití železniční vlečky, která do areálu vede,“ řekl náměstek.

opava kasarna

Dodal, že v části, která pro armádu nadále slouží jako přistávací plocha pro vrtulníky, se také nesmí stavět. Tam chce město zrekonstruovat stávající objekty. Plocha heliportu, která je využívána i jako hřiště, musí zůstat zachována. Proto bude dál sloužit i sportu.
Problém Halátek vidí ve využití tří velkých historických budov. „Musíme najít strategického partnera či partnery s vizí, jak je využít. Budovy jsou obrovské a nebude to jednoduché. Sídlit by v nich mohly vzdělávací instituce či sociální služby,“ řekl.
Teď je využita třetina areálu kasáren. Dvě budovy koupila a jednu si pronajímá společnost vyrábějící jízdní kola. Část areálu využívají dobrovolní hasiči a tělovýchovná jednota LOS. „Jednu halu má pronajatou Slezská univerzita v Opavě, jednu budovu a garáže využívá jako sklady Slezské divadlo v Opavě, další garáže využívá policie,“ řekla mluvčí města Lada Dobrovolná.

celý článek: archiweb.cz
zdroj foto: denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.