Cyklostezka Opava – Malé Hoštice

Cyklostezka propojující Opavu s Malými Hošticemi je dokončena a od listopadu ji mohou cyklisté používat. Nemusí už tedy vjíždět na frekventovanou silnici I/56 z Opavy směrem na Hlučín.

Celá stavba měří 1 100 metrů a vede dvěma podjezdy pod kruhovým objezdem. Realizovala se v několika etapách – ta poslední doplnila chybějících 250 metrů od kruhového objezdu po odbočku k nákupnímu parku. Právě tato část se ukázala jako nejsložitější – provozovatel čerpací stanice nesouhlasil s tím, aby vyústění dva a půl metru široké stezky bylo na jeho pozemku s ohledem na ochranné pásmo okolo nádrží s pohonnými hmotami. Nakonec se situaci podařilo vyřešit jiným způsobem. 

Výstavba celé cyklostezky vyšla na 6,4 milionu korun. Částku necelé tři miliony pokryla dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury, 250 tisíci se podílela městská část Malé Hoštice a zbytek doplatilo ze svého rozpočtu město Opava.

Cyklostezka byla realizována mezi městkou částí Malé Hoštice a obchodním centrem na ulici Hlučínská. Prochází tak pod okružní křižovatkou obchvatu města. Kvůli nesouhlasu provozovatele čerpací stanice však stezka končí u obchodního centra, přičemž o pár desítek metru dál pokračuje infrastruktura pro cyklisty v podobě vyznačených cyklopruhů. Ty vedou až do centra města, ke křížení ulic Ratibořská / Nákladní / Praskova / Zámecký okruh (mimo úsek křižovatek Hlučínská / Ratibořská a Ratibořská Vrchní)

Začátek stezky v Malých Hošticích. Bylo by vhodné legislativně upravit provoz na stávajícím chodníku jako sdílenou stezku. Tak by, papírově, nově vybudovaná stezka nekončila na začátku obce.

Pohled na stezku před okružní křižovatkou obchvatu města směrem k Opavě

Stezka prochází okružní křižovatkou

V pozadí obchodní centrum na Hlučínské ulici, kde stezka končí

zdroj text: opava-city.cz

Související články


Komentáře

 1. aldik :

  Krásná, nová cyklostezka.. snad jí budou všichni využívat. A když ne, tak stačí použít ostřikovač :-D

  Thumb up 2 Thumb down 10
 2. Jakub :

  Tohle mělo být vybudováno už společně s okružní křižovatkou. Ale jinak! Zrušení odbočovacího pruhu do obchodní zóny je trestuhodné.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 3. Pavel :

  Jakub: Já to zrušení odbočovacího pruhu vítám. Protože zpomalí vozidla přijíždějící od rondelu a umožní tak snadněji vjíždět o kousek dál (za pumpou) vozidlům z obchodní zóny na hlavní ulici Hlučínskou, především při odbočování doleva. Ve špičce to dnes bývá „o ústa“, čekáte dlouho na mezírku v proudech vozidel oběma směry a pak vidíte, jak se zleva k vám někdo řítí 70-80 km/h.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 4. Pavel :

  Jakub: Patřím k lidem, kteří to zrušení odbočovacího pruhu vítají. Díky tomu je o něco snadnější vyjíždění z areálu obchodní zóny (o kousek dále za Shellkou) na hlavní silnici. Ve špičce člověk čeká na mezírku v proudech vozidel oběma směry a pokud vidíte, jak se na vás zleva (od Hoštic) řítí někdo 70-80 km/h, je to „o ústa“.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 5. Simona :

  aldik:

  Hahaha, tak jsme se všichni zasmáli.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 6. Opavak :

  Jakub:
  Zrušení odbočovacího pruhu do obchodní zóny je trestuhodné…. Každý den si říkám, kdo toto mohl povolit.
  A to nemám nic proti bezpečnosti dopravy s pohledu cyklistů.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 7. Pavel :

  Jakub:
  Jakub:
  Proč trestuhodné? Na stejné ulici (Hlučínské a Ratibořské) je řada křižovatek, kde nejsou samostatné odbočovací pruhy k odbočení doprava (křížení s ulicemi A. Rychlého, Čechova, Raškova, Rolnická, Holasická).

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.