Provoz u řeky

Kulturní ucelení Provoz se stěhuje z Hlubiny na Havlíčkovo nábřeží.

Vyjádření k stěhování na facebookové stránce Provoz u řeky:

Po takřka deseti letech na Hlubině se Provoz přestěhoval do vily na Kostelní 24, tedy pár desítek metrů od Sýkorova mostu a do sousedství Docku, Barráku a Hudebního světa. U řeky jsme se začali zabydlovat v lednu, nejprve jsme měli jen kancelář a sklad, což byla oproti Hlubině velká změna, ale víc jsme v té době snad ani nepotřebovali – hlavně nám šlo o to najít pevné místo, kde se může náš spolek potkávat a chystat festivaly, čtení nebo koncerty. Museli jsme se pořádně nadechnout (nebo se po náročném opouštění Hlubiny spíš vydýchat?) a pečlivě naplánovat, kam se budou cesty Provozu ubírat dál. Jistě jsme věděli jen jedno, a to že končit rozhodně nechceme. Na to jsme byli vždycky až moc dobrá parta i tým.Na konci března jsme pak na našem webu mohli oznámit, že je konečně jasno a Provoz postupně zabydlí i další části vily. A tak se i děje. Ve spolupráci s majitelem pracujeme na tom, aby se do ní co nejdříve vrátil život. Jak častí návštěvníci nábřeží určitě vědí, dům na Kostelní 24 je sice krásný, ale časem zanedbaný. Stavba, která je 120 let stará, prošla i několika nešetrnými rekonstrukcemi a její kompletní oprava bude trvat roky, ne měsíce. Už v srpnu však dokončíme ty nejzásadnější úpravy, abychom mohli otevřít. Návrh nových interiéru i okolí domu má na starosti architekt Ondřej Turoň se svým ateliérem. Ondra je sám dlouholetý Provozák a v ateliéru na Hlubině onehdá začínal, spolupráce je to tak logická i symbolická. Průběh úprav budeme průběžně dokumentovat na ig. Nejdůležitější je pro nás vznik sálu pro koncerty a další kulturní program. Ten vytvoříme spojením tří místností v druhém patře pro 100-130 návštěvníků. Prostory budou sloužit také ke konání workshopů, přednášek nebo prezentací. Krom sálu bude v domě přístupná také galerie nebo čítárna. „Červený dům na nábřeží“ se zkrátka po letech otevře světu a vedle programu nabídne i zázemí pro umělce a kreativce. OTEVŘÍT CHCEME V SRPNU, otázkou zůstává, jaká budou v té době platná opatření a v jakém počtu se budeme moci potkávat. I kvůli tomu plánujeme část vlastního programu vysílat online, ať už se bude jednat o koncertní sessions nebo literární pořady…

Historie červené vily:

Červená vila byla postavena jako součást továrny na čokoládu a cukrovinky Zett a je vedena jako kulturní památka. Dům s neoklasicistní fasádou, na které je ještě stále vidět nápis Zuckermann (jméno původního židovského majitele čokoládovny), má bohatou a pohnutou historii. Po 2. světové válce se celý závod přetransformoval na textilku, prošel několika zásadními (a nešetrnými) úpravami a po revoluci se zde chvíli fungoval i kultovní klub Hudební Bazar nebo growshop, v poslední době byl využíván jako studentské bydlení. Ve vedlejším domě na Havlíčkově nábřeží sídlí kluby Dock a Barrák a hlavně obchod Hudební svět, jehož část se rozkládá i v prvním patře vily.

zdroj: FB Provoz u řeky, provoz.net

Související články


Komentáře

 1. adamous :

  Hezka oblast Ostravy s velkym potencialem, skoda, ze se to tam nemeni rychleji, hlavne ten skelet je hnus …

  Thumb up 22 Thumb down 1
 2. Tomáš Černý :

  Majitelem této budovy a vedlejší je pan Jan Petro – provozovatel Hudebního světa. Je škoda, že budovy nejsou lépe udržované.
  V minulosti byl pokus o nějakou mozaiku na stěnu továrny, ale nevyšlo to s památkáři, pokud se nepletu. Dále proběhly minimálně dvě studie na střešní kavárnu. (Poslední od pana architekta Ondřeje Vysloužila.) Nyní je střecha DIY způsobem postupně měněná na rádoby party zahradu a minulý rok tam už nějaké oslavy proběhly.

  Majiteli a provozovatelům jednotlivých podniků bych vytkl špatnou péči o veřejný prostor: vstup do Barráku neutěšený, kontejnery, parkující auta a autobusy na chodníku; zničený trávník na křižovatce Havlíčkova nábřeží a Biskupské, kde projíždějí auta Hudebního světa a jiné a parkují ve skeletu, z kterého je nelegální kryté parkoviště; nevzhledná a nejednotná reklama po celém obvodu bloku – Brownsound, Hudebnisvet, Sigma, myčka aut, Hope, nedávno ještě dětské boty a perlička – dřevěná kytara (ta se už rozpadá schovaná na střeše).

  Ten pohled je příšerný – https://goo.gl/maps/sLvGP9UVydCud6u97
  Tady parkoviště a čtyři plachty – reklamy na hudebnisvet.cz – každá jiná, jiná velikost, jiná www. Tam musí být narváno, když se tak hodně investuje do reklamy… Doporučuji https://www.ostrava360.cz/

  Thumb up 26 Thumb down 0
 3. Tomáš Černý :

  Ještě odkaz na to parkoviště a reklamu – https://goo.gl/maps/uA7dNHtmvEk9yLAH9

  Thumb up 8 Thumb down 0
 4. acdlcia [msstavby.cz] :

  Tomáš Černý: Myslíte že se tam udělalo málo? Běžte mu to říct osobně. Přestavba bývalého klubu Prostor na klub Barrák, rekonstrukce nejvyššího patra budovy na zkušebny kapel, vybudování nahrávacího studia, rekonstrukce přízemí a přestavba z autoservisu na klub Dock. To všechno stálo nemalé peníze a ty nerostou na stromech.

  Thumb up 4 Thumb down 18
 5. Jan Petro – Hudební Svět :

  Tomáš Černý: Ahoj Tome. Jsem rád, že se o tuto část centra Ostravy v Malé Kodani zajímáš a děkuji Ti za zajímavé postřehy. Rád bych Ti nabídl spolupráci za účelem zlepšení stávajícího stavu, protože jak správně říkáš, pořád je co zlepšovat, je toho opravdu pořád hodně a práce je jako vesmír. Krásná a nekonečná :-). Zastav se za mnou prosím kdykoli do Hudebního Světa, jsem v práci bohužel téměř pořád. Věřím, že když si o těch věcech, které jsi nadhodil společně promluvíme, tak jistě vymyslíme řešení, jak společně zatáhnout za jeden provaz správným směrem. Síly dochází a pomocník s takovým přehledem, jaký máš Ty by se mi opravdu moc hodil. Pojďme tedy na to. Společně to zvládneme… Braun.

  Thumb up 13 Thumb down 1
 6. acdlcia [msstavby.cz] :

  Doufám že video z mého youtube kanálu pořízené na výše zmíněné střeše Hudebního světa nikoho neurazí

  https://www.youtube.com/watch?v=e9UtgWA6vrE

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Lukáš 2222 :

  Takové pěkné místo a ta budova co je v ní Hudební svět je škaredá a neudržovaná a ten skelet co je vedle tomu nasazuje korunu. Pokud takto bude pořád vypadat širší centrum a centrum Ostravy , tak se nedivím, že všichni utíkají pryč fuj😈 Škoda 😥😥

  Thumb up 8 Thumb down 5

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.