Cooltour se bude stěhovat

Velmi oblíbené kulturní centrum Cooltour, které nikdy sídlí na Černé louce, se bude stěhovat do „novějších“ budov bývalých Jatek

Město Ostrava koupí komplex budov v těsné blízkosti historických jatek. Dnes o tom rozhodli zastupitelé. Dohromady za šest navzájem propojených objektů zaplatí téměř 38 milionů korun. Do nových prostor se přestěhuje Kulturní centrum Cooltour.

Prosím, následující vizualizace berte jako ilustrativní. Vznikly jako prezentace pro možnou vizi využití představitelům magistrátu města Ostravy a neukazují konkrétní budoucí podobu. I samotný název Jatka není aktuální.

zdroj text: ceskatelevize.cz

Související články


Komentáře

 1. Jiřík :

  Bordel se změní na rezidenční hostel. Proč ne :)

  Thumb up 16 Thumb down 0
 2. balde :

  super věc, snad to pozvedne opět kulturu na stodolní a nebude to jen o chlastání, ale vrátíme se trošku do doby, kdy tam hráli živé kapely a byl tam kulturní program, držím palce

  Thumb up 23 Thumb down 3
 3. Crazym :

  balde: Tak se zapoj, pořiď si klub nebo cokoliv jiného a pozvedej tu kulturu o kterou stojíš sám, bez dotací z peněz druhých a spoustu lidí ti bude vděčných ale zatím bych tě poprosil aby jsi nechal na svobodném rozhodnutí každého jestli chce jen chlastat nebo „kulturně pozvedávat“. A taky bych byl rád kdyby ti co chtějí kulturně pozvedávat si svoje pozvedávání zaplatili stejně jako ti co chtějí jen chlastat :DD

  Thumb up 14 Thumb down 22
 4. thvari :

  Crazym: Žijeme v něčem, čemu se říká demokracie. To znamená, že máš hlas, který můžeš uplatnit ve volbách. Město disponuje tzv. veřejnými prostředky. Tebou a námi a všemi obyvateli Ostravy volení zástupci pak rozhodují, jak budou s těmito prostředky nakládat. To jak s nimi nakládali můžeš ohodnotit v příštích volbách, nebo kontaktovat vedení města se svými představami, nebo to okomentovat tady na diskuzi, případně sám kandidovat a mít tak možnost rozhodovat přímo (!). Město má ovšem „svobodnou vůli“, ohraničenou zákonem a kontrolovanou občany a opozicí, jak se svými penězi nakládat. Holt svobodná společnost ;-)

  Thumb up 8 Thumb down 4
 5. Brown :

  Crazym: Naprostý souhlas!!!! Moje „kultura“ za vaše prachy.

  Thumb up 7 Thumb down 5
 6. aggu :

  Brown: Když nevíš o čem píšeš, nepiš raději nic.

  Skvělá, skvělá zpráva. Takhle má vypadat „kulturní dům“ v 21. století!
  Nedávno Pant, v blízké budoucnosti Jatka. Centrum strikes back ;)

  Thumb up 3 Thumb down 7
 7. Crazym :

  Brown: To nemá cenu :-) A to ještě nenastala diskuze o budoucnosti takovéhoto projektu, třeba trvalé ekonomické udržitelnosti takové černé díry na peníze :DD Už se těším jak to zrealizují, poplácají se po ramenou, spustí to pár mtýdnů před volbami nějakou megaakcí čirou náhodou s jejich účastí a pak každoročně na zastupitelstvu nebo při jiném porcování medvěda se budou ohánět potřebou další a dalších peněz protože…. :-)

  Thumb up 7 Thumb down 5
 8. Brown :

  aggu: „Když nevíš o čem píšeš, nepiš raději nic“ = top argumentace tohoto týdne.

  Thumb up 2 Thumb down 4
 9. Davidb :

  I kulturou je živ člověk.
  A bohužel ta nebude nikdy zisková, město musí dotovat třeba divadla.
  Navíc oproti tomu kolik peněz se nalije do sportu,
  tak do kulury jich jde podstatně méně a myslím si, že se s nimi nakládá rozhodně přehledněji.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 10. Brown :

  Davidb: Ono nejde jen o to množství, ale i o smysluplnost. Já dotace obecně nenávidím, protože deformují realitu, i když připouštím, že je omezený okruh činností, kde jsou (prozatím) potřebné. Není to ale „kultura“, o které je tady řeč.
  Musí se např. dotovat filmy? Intelektuální skvosty jako Češi proti Čechům, Evangelium podle Brabence…atd., o kterých se (v taky dotované ČT) žvaní desítky minut a realita návštěvnosti je pak následující…http://kultura.zpravy.idnes.cz/navstevnost-ceskych-filmu-2015-dj3-/filmvideo.aspx?c=A160122_112309_filmvideo_kiz

  Thumb up 3 Thumb down 3
 11. thvari :

  Brown: dotace jsou nedílnou součástí reality. vemte si např. granty ve vědě, ta jede celá fakticky jen z „dotací“

  Thumb up 0 Thumb down 1
 12. jan :

  Snad to nezahubi Kofik :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Davidb :

  Brown:
  Tak jsem to nemyslel.
  Jsem zastupitel v našm městě a provoz kulturních domů je hrazen z rozpočtu.
  Samozřejmě, že se počítá s nějakými příjmy za vstupné, za pronájmy.
  A ty dosahují cca 1/4 výdajů.
  Takže 75% se dotuje. jinak bychom ho mohli zavřít a nic bychom neměli.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 14. aggu :

  Brown: To je pořád dokola. Bohatý kulturní provoz je elementární záležitost každého většího shluku lidí, který si troufne se nazývat městem. Je to obecný konsenzus. Nejde ji poměřovat množstvím peněz, které do ní dáváme (ano, dotace, pod různými jmény), nebo návštěvností. Jakmile by se tenhle postup akceptoval (myslím na radnici), okamžitě o většinu kultury přijdeme. Protože nejde ani tak o peníze, těch je dost, ani návštěvnost, ale o lidi, kteří jsou schopni se o ten „provoz“ postarat. A ty si nezaplatíš. Buď v tom městě žijí a pracují nebo ne. Většina z nich „dělá“ v kultuře z přesvědčení, a za ty „dotace“ si určitě nestaví paláce na Čeladné. Kor v Ostravě, kde se dělá opravdu velká kultura za směšné peníze.
  A k té poznámce o „smysluplnosti“ kultury, jak konkrétně by si ji posuzoval? ;) Co třeba sestavit nějakou komisi, která by tu kulturní činnost řádně prověřila? Na jakém základě? Ideologickém, náboženském, národnostně prospěšném, finančním?
  Kultura je smysluplná jedině tehdy, když je bohatá a různorodá. Každé město by mělo mít místa, jako je Cooltour/JATKA, Pant, Fiducie, Provoz, Aréna…

  Thumb up 8 Thumb down 0
 15. skelet :

  Vypadá to zajímavě. Jen trochu doufám, že se díky tomu nepřesune Cirkulum do centra :)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 16. vica :

  Vypadá to cajk, výstaviště ale asi radostí nezaplesá – příjemnou letní zahrádkovou atmosféru si v novém hávu představit nedokážu.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 17. rasta :

  Hlavně si mistr Burda a jeho company muže rozšířit parking na ČL o další místa a v objektu „spíchnout“ nějakou tu tržnici… :DD

  Thumb up 3 Thumb down 0
 18. aggu :

  vica: Bod č. 8 na mapě – zahrada.
  Co Výstaviště? Nic. Ať si tam Burda montuje budky, vyrábí strašidla z krepového papíru a pořádá festivaly pro příznivce záhad. Když dostal od města Černou louku na hraní, a akcionáři to nevadí…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Brown :

  aggu: Můžu tě ujistit, že obecný konsenzus to není, ale díky za názor, ač s ním nesouhlasím (že je správný), alespoň má hlavu a patu. Ke komisím…ony neexistují??? Kdo dnes tedy rozděluje dotace a na základě čeho?? Bez kritérií?? To asi ne, že.
  S nadsázkou…“všeliké dotování toliko pro hovada dobré jest“, zkus něco udělat v duchu DIY a to bude cool :-)

  Thumb up 3 Thumb down 4
 20. aggu :

  Komise existuje. Ale řeč byla o „smysluplnosti“ kultury, kterou by si chtěl „nějak posuzovat“. Jen mě to napadlo, když si lehce pohrdavě vyjádřil o dok filmu o personě, jako je Brabenec. No nic.
  Komise rozděluje pouze peníze. Což by mohl koneckonců dokázat i nějaký software.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 21. Martin [msstavby.cz] :

  Jen bych upozornil, že kultura má nesmírný vliv na HDP a jeho růst. Větší obrat, než v mnohých odvětvích průmyslu. Toto odvětví neustále stabilně roste. Proč tedy nepodporovat i tuto část ekonomiky jako náhradu za těžký průmysl? :)

  Thumb up 3 Thumb down 5
 22. Brown :

  Martin [msstavby.cz]: Suchá fakta…minuta hledání na netu:

  V Evropské unii vytvářejí kulturní a kreativní průmysly 8,5 milionů pracovních míst a dosahují 4,5 % HDP. V České republice se HDP KPP pohybuje na 2 %. Odvětví informační a komunikační technologie však dosahuje 4 % HDP.

  Nejprůmyslovější zemí Evropské unie je podle statistiků Česká republika. Na podnikové ekonomice se průmyslová výroba podílí 47,3 procenta.

  …a teď můžeš znovu plánovat, jak nahradíš průmysl.

  Thumb up 7 Thumb down 4
 23. Martin [msstavby.cz] :

  Brown: Kdo mluví o kompletní náhradě průmyslu? Proč by ale kultura nemohla v MS kraji generovat více?

  Závislost na zpracovatelském průmyslu je v czechii hrozivá, není se čím chlubit. Ani tím, že jsme nejprůmyslovější (levná montovna) zem. Nebo budeme pořád nahánět na učňáky k soustruhům?

  Já si dle tvých statusu za poslední týden všiml, že slunce trochu pálí, což :)

  Thumb up 5 Thumb down 8
 24. Brown :

  Martin [msstavby.cz]: Ty jsi něco napsal, já jsem dodal fakta… a ostatní posoudí.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 25. Martin [msstavby.cz] :

  Brown: Nemyslím si, že 8,5mil. pracovních míst je málo, nebo snad ano? Chtělo by to uvést i obrat.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 26. Tereza :

  Já osobně nad touto změnou neplesám. Napojení Cooltouru se skvělou atmosférou na Havlíčkovo nábřeží, takže taková procházka „humanizovanou“ bermou Ostravice až ke Cooltouru byla fajn. Chillout zóna před rozpáleným centrem – naprostý luxus. Toto nyní odpadne. Osobně bych byla spíše zastáncem podporovat něco, co již funguje v místě, kde to funguje. Stále mám velké otazníky okolo Černé louky a bojím se, že návrhy na její zástavbu převažují. Nejraději bych skutečně viděla nějakou obecně odsouhlasenou koncepci, jak se prostor Komenského sady – Havlíčkovo nábřeží – Výstaviště – Karolína – DOV bude rozvíjet. Je to pás na sebe navazujících funkcí. Pokud se jedna část nezdaří, vytvoří se bariéra, která ovlivní funkčnost i dalších prvků v tomto řetězci. Nábřeží má neskutečný potenciál a život zde se začíná pomalinku probouzet. Já se opět obávám toho, že přemístěním Cooltouru jen vytrháváme něco z logického řetězce a násilně přesunujeme někam jinam. Ačkoli je mi jasné, že Cooltour je skutečně v provizoriu. To je bez debat. Ale mám pocit, že právě v participaci a v lowcostovosti těch řešení je jeho síla. Mně osobně bude v dané lokalitě velmi citelně chybět. Pěší přístup k jatkám např. z parku, ale i odkudkoli, je pro mě osobně natolik nepřátelský (auta, rozpálený beton, hluk, minimum zeleně), že do těchto končin zabloudím jen výjimečně. Ale třeba se to celé i s rekonstrukcí jatek změní. Byla bych moc ráda, kdyby se začaly v Ostravě stavby a projekty pojímat celistvě, v návaznosti na okolní vazby a funkce. Držím pěsti, ale obavy mám :-(

  Thumb up 4 Thumb down 1
 27. Hynek [msstavby.cz] :

  „Podívejte se, jak bude vypadat nové kulturní centrum v ostravských jatkách“ – patriotmagazin.cz
  http://patriotmagazin.cz/podivejte-se-jak-bude-vypadat-nove-kulturni-centrum-v-ostravskych-jatkach

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.