Proměny Ostravy #58

Po nezbytném odstranění válečných škod bylo v roce 1951 rozhodnuto o výstavbě velkého městského celku na katastrálním území obce Poruba. Z tohoto období pochází i toto dobové foto.

1951

poruba

Související články


Komentáře

 1. Houbelec :

  [ironie]No opět změna k horšímu. Mohla tam být tak hezká louka, a oni místo toho postavili domy. Zločin. Město má být pro lidi, ne pro domy.[/ironie]

  Thumb up 3 Thumb down 1
 2. Balde :

  Houbelec: a ti lidi budou bydlet kde hmmmm ???, nevim co vam tady porad vadi, ceská města jsou krásná, všude hodně, zeleně, pokud nepocitám uplná centra, OStrava je nejzelenější město v ČR, není to tu zadna betonova džungle jak v americe,

  Thumb up 1 Thumb down 2
 3. jp :

  Balde: to byla ironie :D Tak Ostrava je opravdu hodně zelené město, ale otázka je, zda je ta zeleň nějak dobře využitelná pro lidi, protože zarostlé haldy a lesy mezi jednolivými čtvrtěmi moc lidí asi nevyhledává :-) Je sice fajn, že tady jsou, ale radši bych viděl z Běláku upravený „Central park“ pro celý Jih :-) Navíc nevím proč, ale mě české parky připadají nějaké špinavé :D

  Thumb up 2 Thumb down 0
 4. Balde :

  jp: jj taky souhlasím, belák už mel dávno být opraven

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Houbelec :

  Balde: Jsem usvědčen z vlastního vtipu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. thrpst :

  Houbelec: A zase další kostky. Samý beton. Proč tam raději nenechali louku? Lidi nemají pomalu kam jít s dětma a se psem na procházku?! LOL

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Miv :

  Cítím sílu z té první fotografie. Lidé pod rudou hvězdou vystavěli nejlepší čtvrť Ostravy. Zbytek pak stál za prd, ale výstavba prvotních částí Poruby i Havířova se prostě povedla.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. Jarda :

  Hmm, soudruzi si akorát tehdy neuměli představit, že lidi budou mít auta. A soudruzi dnes, že je třeba se o starat o zeleň a mít 2metry před oknem 50letou lípu není žádná výhra.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Tomas T. :

  Balde: Nevim jak by jste ten belak chteli upravit, ale krom novych chodniku bych tam nic nemenil. Rozhodne zadne dalsi asfaltovani novych cesticek ci dokonce kaceni. A prostor po kasarnach se ted bude upravovat, takze s tim bych problem proste nevidel.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Balde :

  Tomas T.: rekonstrukci myslím, cesty které jsou opravit, at am muzou bruslari a maminky s kocárky, lavicky, nejake to obcerstveni by se taky siklo, ale hl ty chodníky

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Tomas T. :

  Balde: No pro bruslare delaji okruh u ferony, takze spis si myslim ze pokud tam budou delat nejakou rekonstrukci, tak to bude spis na dlazbu – neco podobneho jako to udelali v komenskeho sadech. Ale nechme se prekvapit. A ostatnim bych rekl ze ty cesty vyhovuji. Jezdim tam pravidelne na kole a i tam chodim behat a je to v pohode (a to jsem tam byl jednou i s kocarkem :) ). Hlavne mi vyhovuje ze hodne stezek je pres les po hline, takze si clovek nenici pater pri behani po tvrdem.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Balde :

  jasne ty přes les urco nechat, ale třeba hl chodnik přes belak je pulka ok a pulka ten hnusny beton

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Rumcajz :

  No jasně, zelenáči, mohli jsme všichni stanovat na loukách, lovit zvěř, topit si vyrubaným uhlím a vyřezávat venuše (hliněné sošky pro neštudované)
  Musíte uznat, nebýt socialismu, NEEXISTUJE dnes ŽÁDNÁ OSTRAVA, byla by jen Ostrava Moravská a Slezská s okolními vesnicemi Poruba, Zábřeh či Výškovice, žádný Havířov, Karviná, neexistoval by milionový moravskoslezský kraj! :) Jen louka a barbaři :D

  Thumb up 0 Thumb down 1
 14. Houbelec :

  Rumcajz: Cítím potřebu říct, že jsme tu ve výrobě venuší jednou byli fakt dobří. Zdejší štíhlá Petřkovická venuše o 23000 let předběhla estetické standardy.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 15. Miv :

  Rumcajz: No Vítkovice a mnoho dalších hutí pozvedli už ta zlá a ošklivá buržoazie, která se sice věnovala i lovu zvěře ale pak spíše stavěla železnice. Ostrava bez komoušů by nabrala nepochybně jiný směr – lepší a nepokroucený krysími hodnotami země „v níž vrazi řvali sláva pro rudou kokardu“.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 16. Tomas T. :

  Miv: No nepsal bych to tak kevtnate, ale rozhodne Vas nazor sdilim. Bez komousu by bylo ostrave mnohem lepe. Myslim ze by se v ni podarilo zachovat urbanisticky raz a mesto by bylo nyni mnohem ucelenejsi, nez jak je tomu dnes. ale tak to jsou jen dohady.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Jarda :

  Miv:Naprostý souhlas, komunisti posrali na co šáhli.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 18. Achille :

  Nechápu ten vztek.Nebýt těch ošklivých komunistů,tak Ostrava je provinční město.Tahle část Poruby patří k nejlepším částem Ostravy.Je tady dost zeleně,domy mají „tvář“.Rozhodně lepší než betonová Hrabůvka.
  Buďmě rádi,že se tohle všechno postavilo.Dělat to dneska,tak se ty baráky po roce začnou rozpadat.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 19. Jarda :

  Achille: A k tomu jste dospěl jak? Jakože bez komunistů by se tu průmysl nerozvíjel a město se také nerozvíjelo? Porovnávat Starou prorubu a Hrabůvku? Vždyť obojí se postavilo z popudu komunistů. A co takhle krásná Dubina, tu nechal postavit kdo? Kdyby nebylo zasraných komunistů tak tu nebyla umělá přezaměstnanost a krachující a kraj se se mohl rozvíjet jiným přirozeným směrem. A bohužel Ostrava je v současnosti sice velkým ale stále provinčním městem nikoliv živou metropolí.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 20. aggu :

  Jarda: provinční město, živá metropole, umělá přezaměstnanost, krachující kraj, -ismus sem, -ismus tam,…. Vykašlete se na ty floskule pls, a bavte se jako lidi, ne jako novináři ;)

  Thumb up 1 Thumb down 1
 21. Pavel :

  aggu: Tj pravda. Komunisti uměle vybudovali celé čtvrti. Budiž. Kdyby tu nebyli, lidi by si postavili domy jinak. (malé, vlastní? Domky jako v Anglii? nevím. Paneláky jsou i nekomunistických zemích, je to věc nákladů.) Co je to „přirozený směr“? Prostě by se to postavilo jinak, ale Ostrava jako aglomerace by měla stejný počet lidí, ne?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. acdlcia [msstavby.cz] :

  Achille: Nepleťte si Hrabůvku se sídlištěm Bělský les nebo Dubinou. Hrabůvka je situována převážně severně od kruhového objezdu a její hlavní částí je Jubilejní kolonie označovaná spolu s výstavbou až po ulici Provaznická také jako „Stará Hrabůvka“. A to opravdu není Dubina.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 23. Jarda :

  aggu: Nekecejte, -ismus tam není ani jednou a pochybuji, že dnešní novináři vědí so je to metropole a co provinční město :-).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Houbelec :

  Pavel: „Kdyby“ otázky na demografický vývoj vám nikdo neodpoví. Ale na historická data se můžete podívat sám. Já z těchto dat vyvozuju, že MS kraj za populační politiky KSČ rost velice nepřirozeně. Zdroj ČSÚ, tabelace a grafy já, formát xls, úložiště aktivní 18 dní: leteckaposta*cz /337192219

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.