Proměny Ostravy #363

Lokalita „Duha“ v Ostravě-Porubě před výstavbou lokálního obchodního centra.

2018

zdroj: FB NEZAPOMENUTÁ OSTRAVA

Související články


Komentáře

 1. Rado :

  Panelaky byly hnusne predtim a jsou hnusne dodnes, bez ohledu na to, jakou barvou ho natrou.
  Lidi co radi argumentuji stylem “ale alespon je kde bydlet“ … tak si predstavte, ze bydlet se da i bez tech panelaku a lepe a kdyz uz, tak mohli pouzit vice fantazie a navrhnout neco originalnejsiho… treba takove “panelaky“ v Kladne… Chapu, ze po valce s bydlenim byl problem a ze za totace, jsme to tu pomalu stylem menili v Sovetske Rusko, ale jakykoli panelak co padne k zemi, tak me srdce zaplesa. Kez by skareda Sovetska Poruba a Havirov nikdy nevznikli.

  Thumb up 18 Thumb down 32
 2. Jana :

  Rado: Přesně jak píšete.Já bych snad dodala, že paneláky mají zásluhu na zničení pohledů na celou řadu krásných obcí a malých měst, kterým většinou dominoval chrám/kostel – odstrašující příklad je například Frýdlant nad Ostravicí apod. Ovšem současnost je také přiškrcená za vlasy. Tím že je v globále zlikvidováno drobné zemědělství, všude se staví domky (o průmyslových zónách/montovnách ani nemluvě), které nemají přirozenou provázanost s krajinou či místní mentalitou.Města byty téměř nestaví.Potom se nedivme, že už dnes vyjedete z Ovy na FM a málem nevíte, kde končí Ostava a kde začíná FM. Celková neúcta ke krajině, extrémní rovnostářství, představa že všichni mají právi na vše.Tohle vše nás vede do záhuby.

  Thumb up 13 Thumb down 31
 3. Honza :

  Rado: O panelácích s váma souhlasím, o Porubě a Havířovu ne. Zaprvé jsou ty soc-real. baráky cihlové a zadruhé jsem přesvědčen že architektonicky se vyrovnají staré zástavbě v Moravské Ostravě. S tou výhodou že za každým domem je park nebo hřiště pro děti. Nejsem žádný socialista abych potřeboval zeleň vedle každého domu, ale jsou skupiny lidí (rodiny, důchodci) které to ocení.

  Thumb up 22 Thumb down 4
 4. Adam Třetí :

  Jana: S tím extrémním rovnostářstvím máte pravdu… jak vidno z vašeho příspěvku, někteří lidé si třeba nezaslouží právo volební :-)

  Thumb up 9 Thumb down 5
 5. Tom :

  Paneláky nejsou problém. Problém je to,co z nich udělal socialismus. Byla to dobrá myšlenka, ale za soudruha zdegenerovala. Jsem rád,že v panelu nebydlís, i když vím,že spousta lidí to bere jako pohodlné bydlení.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 6. Rýša :

  Rado: Že paneláky i nabarvené jsou hnusné souhlasím. Ale Váš pohled na porubskou a havířovskou sorelu nesdílím. Myslím si, že právě tato výstavba, byť po vzoru tehdejšího Stalinského Ruska, má něco do sebe a s pozdějšími paneláky se vůbec nedá srovnávat.
  A co si myslím, že nejhorší jsou paneláky v centru Ostravy. Třeba ty výškové kousek od Polského domu. A Ostrava nedělá nic – roky a roky a krásná stavba Polského domu je k pláči. Ostravské klišé – nemáme páky.

  Thumb up 21 Thumb down 2
 7. Pavel :

  V jedne cihlove sorele (popravde byla to asi jedna z tech prvnich z 50. let) jsem bydlel a papirovejsi steny jsem nezazil. Zvenku vypada snad az hezky a „pamatkove“ ale vevnitr zadna hitparada. A v lete silene vedro, pac blba izolace.

  Thumb up 5 Thumb down 8
 8. D-r :

  Rado: Paneláky ne patří jenom k Sovětskému Svazu. Najdete je i v Barceloně i ve Vídni i v Londýně. Prostě v Ostravě je toho o hodně více ve srovnání s jinou architekturou.

  Thumb up 13 Thumb down 2
 9. Lumír :

  Ostrava je krásná a mění a k lepšímu, jen bývalý OD Ostravice je furt stejně dobitý. A přežil všechno a všechny. I olejové laguny v Marijánkách přežije.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 10. Max :

  Měl by někdo foto, jak byla dříve točna autobusů u DUHY? Nemám na mysli Jana Šoupala. A ještě foto bývalé točny Ludvíka Podéště? Děkuji.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 11. Svizzera :

  Neví někdo, jak to vypadá s vybydlenými trafikami, zda se zlikvidují, nebo se hledají majitelé? Před časem se někde psalo, že jsou určeny k demolici, jenže je nemá kdo vykonávat.

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.