Proměny Ostravy #58

Po nezbytném odstranění válečných škod bylo v roce 1951 rozhodnuto o výstavbě velkého městského celku na katastrálním území obce Poruba. Z tohoto období pochází i toto dobové foto.

1951

poruba

Související články


Komentáře

 1. Houbelec :

  [ironie]No opět změna k horšímu. Mohla tam být tak hezká louka, a oni místo toho postavili domy. Zločin. Město má být pro lidi, ne pro domy.[/ironie]

  Thumb up  Thumb down
 2. Balde :

  Houbelec: a ti lidi budou bydlet kde hmmmm ???, nevim co vam tady porad vadi, ceská města jsou krásná, všude hodně, zeleně, pokud nepocitám uplná centra, OStrava je nejzelenější město v ČR, není to tu zadna betonova džungle jak v americe,

  Thumb up  Thumb down
 3. jp :

  Balde: to byla ironie :D Tak Ostrava je opravdu hodně zelené město, ale otázka je, zda je ta zeleň nějak dobře využitelná pro lidi, protože zarostlé haldy a lesy mezi jednolivými čtvrtěmi moc lidí asi nevyhledává :-) Je sice fajn, že tady jsou, ale radši bych viděl z Běláku upravený „Central park“ pro celý Jih :-) Navíc nevím proč, ale mě české parky připadají nějaké špinavé :D

  Thumb up  Thumb down
 4. Balde :

  jp: jj taky souhlasím, belák už mel dávno být opraven

  Thumb up  Thumb down
 5. Houbelec :

  Balde: Jsem usvědčen z vlastního vtipu.

  Thumb up  Thumb down
 6. thrpst :

  Houbelec: A zase další kostky. Samý beton. Proč tam raději nenechali louku? Lidi nemají pomalu kam jít s dětma a se psem na procházku?! LOL

  Thumb up  Thumb down
 7. Miv :

  Cítím sílu z té první fotografie. Lidé pod rudou hvězdou vystavěli nejlepší čtvrť Ostravy. Zbytek pak stál za prd, ale výstavba prvotních částí Poruby i Havířova se prostě povedla.

  Thumb up  Thumb down
 8. Jarda :

  Hmm, soudruzi si akorát tehdy neuměli představit, že lidi budou mít auta. A soudruzi dnes, že je třeba se o starat o zeleň a mít 2metry před oknem 50letou lípu není žádná výhra.

  Thumb up  Thumb down
 9. Tomas T. :

  Balde: Nevim jak by jste ten belak chteli upravit, ale krom novych chodniku bych tam nic nemenil. Rozhodne zadne dalsi asfaltovani novych cesticek ci dokonce kaceni. A prostor po kasarnach se ted bude upravovat, takze s tim bych problem proste nevidel.

  Thumb up  Thumb down
 10. Balde :

  Tomas T.: rekonstrukci myslím, cesty které jsou opravit, at am muzou bruslari a maminky s kocárky, lavicky, nejake to obcerstveni by se taky siklo, ale hl ty chodníky

  Thumb up  Thumb down
 11. Tomas T. :

  Balde: No pro bruslare delaji okruh u ferony, takze spis si myslim ze pokud tam budou delat nejakou rekonstrukci, tak to bude spis na dlazbu – neco podobneho jako to udelali v komenskeho sadech. Ale nechme se prekvapit. A ostatnim bych rekl ze ty cesty vyhovuji. Jezdim tam pravidelne na kole a i tam chodim behat a je to v pohode (a to jsem tam byl jednou i s kocarkem :) ). Hlavne mi vyhovuje ze hodne stezek je pres les po hline, takze si clovek nenici pater pri behani po tvrdem.

  Thumb up  Thumb down
 12. Balde :

  jasne ty přes les urco nechat, ale třeba hl chodnik přes belak je pulka ok a pulka ten hnusny beton

  Thumb up  Thumb down
 13. Rumcajz :

  No jasně, zelenáči, mohli jsme všichni stanovat na loukách, lovit zvěř, topit si vyrubaným uhlím a vyřezávat venuše (hliněné sošky pro neštudované)
  Musíte uznat, nebýt socialismu, NEEXISTUJE dnes ŽÁDNÁ OSTRAVA, byla by jen Ostrava Moravská a Slezská s okolními vesnicemi Poruba, Zábřeh či Výškovice, žádný Havířov, Karviná, neexistoval by milionový moravskoslezský kraj! :) Jen louka a barbaři :D

  Thumb up  Thumb down
 14. Houbelec :

  Rumcajz: Cítím potřebu říct, že jsme tu ve výrobě venuší jednou byli fakt dobří. Zdejší štíhlá Petřkovická venuše o 23000 let předběhla estetické standardy.

  Thumb up  Thumb down
 15. Miv :

  Rumcajz: No Vítkovice a mnoho dalších hutí pozvedli už ta zlá a ošklivá buržoazie, která se sice věnovala i lovu zvěře ale pak spíše stavěla železnice. Ostrava bez komoušů by nabrala nepochybně jiný směr – lepší a nepokroucený krysími hodnotami země „v níž vrazi řvali sláva pro rudou kokardu“.

  Thumb up  Thumb down
 16. Tomas T. :

  Miv: No nepsal bych to tak kevtnate, ale rozhodne Vas nazor sdilim. Bez komousu by bylo ostrave mnohem lepe. Myslim ze by se v ni podarilo zachovat urbanisticky raz a mesto by bylo nyni mnohem ucelenejsi, nez jak je tomu dnes. ale tak to jsou jen dohady.

  Thumb up  Thumb down
 17. Jarda :

  Miv:Naprostý souhlas, komunisti posrali na co šáhli.

  Thumb up  Thumb down
 18. Achille :

  Nechápu ten vztek.Nebýt těch ošklivých komunistů,tak Ostrava je provinční město.Tahle část Poruby patří k nejlepším částem Ostravy.Je tady dost zeleně,domy mají „tvář“.Rozhodně lepší než betonová Hrabůvka.
  Buďmě rádi,že se tohle všechno postavilo.Dělat to dneska,tak se ty baráky po roce začnou rozpadat.

  Thumb up  Thumb down
 19. Jarda :

  Achille: A k tomu jste dospěl jak? Jakože bez komunistů by se tu průmysl nerozvíjel a město se také nerozvíjelo? Porovnávat Starou prorubu a Hrabůvku? Vždyť obojí se postavilo z popudu komunistů. A co takhle krásná Dubina, tu nechal postavit kdo? Kdyby nebylo zasraných komunistů tak tu nebyla umělá přezaměstnanost a krachující a kraj se se mohl rozvíjet jiným přirozeným směrem. A bohužel Ostrava je v současnosti sice velkým ale stále provinčním městem nikoliv živou metropolí.

  Thumb up  Thumb down
 20. aggu :

  Jarda: provinční město, živá metropole, umělá přezaměstnanost, krachující kraj, -ismus sem, -ismus tam,…. Vykašlete se na ty floskule pls, a bavte se jako lidi, ne jako novináři ;)

  Thumb up  Thumb down
 21. Pavel :

  aggu: Tj pravda. Komunisti uměle vybudovali celé čtvrti. Budiž. Kdyby tu nebyli, lidi by si postavili domy jinak. (malé, vlastní? Domky jako v Anglii? nevím. Paneláky jsou i nekomunistických zemích, je to věc nákladů.) Co je to „přirozený směr“? Prostě by se to postavilo jinak, ale Ostrava jako aglomerace by měla stejný počet lidí, ne?

  Thumb up  Thumb down
 22. acdlcia [msstavby.cz] :

  Achille: Nepleťte si Hrabůvku se sídlištěm Bělský les nebo Dubinou. Hrabůvka je situována převážně severně od kruhového objezdu a její hlavní částí je Jubilejní kolonie označovaná spolu s výstavbou až po ulici Provaznická také jako „Stará Hrabůvka“. A to opravdu není Dubina.

  Thumb up  Thumb down
 23. Jarda :

  aggu: Nekecejte, -ismus tam není ani jednou a pochybuji, že dnešní novináři vědí so je to metropole a co provinční město :-).

  Thumb up  Thumb down
 24. Houbelec :

  Pavel: „Kdyby“ otázky na demografický vývoj vám nikdo neodpoví. Ale na historická data se můžete podívat sám. Já z těchto dat vyvozuju, že MS kraj za populační politiky KSČ rost velice nepřirozeně. Zdroj ČSÚ, tabelace a grafy já, formát xls, úložiště aktivní 18 dní: leteckaposta*cz /337192219

  Thumb up  Thumb down

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.