Proměny Ostravy #384

Pořad z cyklu Šumná města od Davida Vávry.

Na videu můžete vidět zdecimované město komunismem, stojící na zbytku prvorepublikového rozvoje. Špinavé fasády domů, které se teprve začínají obnovovat. Tržnice v bývalých luxusních kavárnách. Minuta 11:03 ukazuje mrtvé centrum.

1995

Související články


Komentáře

 1. Michal :

  Jdu se projít nepochybně dnes již vzkvétajícím centrem a napíšu, jak 25 let poté vypadá.

  Thumb up 13 Thumb down 26
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Michal: Běž. Vzduch ti udělá dobře a dneska ti svítí slunce.
  A při procházce si všimni, že dominantním materiál pod nohama není rozpraskaný asfalt. Fasády nejsou špinavé a neopravené. I když nebudou otevřeny všechny kavárny, tak které budou jsou opravdu kavárnámi a ne tržnicemi. Není to ideální, ale nesrovnatelně lepší. Ale tak ty jsi typ člověka, co očividně mé své nejlepší období za sebou a zbyla mu jen zapšklost. Tobě ani chodit každý den po Graben nepomůže, viď.

  A když nám pak sdělíš své dojmy, mohl bys i přidat, jak to děláš, že téměř každý tvůj komentář je z jiné IP adresy.

  Thumb up 28 Thumb down 32
 3. Honza :

  Martin [msstavby.cz]: Myslíš že je ta agrese s osobními útoky nutná? Nejsem si jistý kdo z vás dvou se teď zdá více zapšklý.

  PS: jsem zástupcem té asi nejmladší generace co tady chodí a vážně se mi třeba Moravská Ostrava nezdá zrovna moc rozdílná oproti té v dokumentu, možná tam jsou dnes kavárny ale plno domů a veřejných prostor je na tom stejně špatně jako tehdy

  Thumb up 36 Thumb down 11
 4. P :

  Honza: naprosto s Honzou souhlasím. Některé věci se výrazně zlepšily (hlavně v Ostravě nejsou tak časté budovy, které mají zazděná okna, a lešení neslouží k opravě, ale k tomu, aby odpadávající části budovy padaly na kolemjdoucí – to bylo před a po roce 89 velmi časté). V tom směru centrum města velmi prokouklo + úprava chodníků. Ale na druhou stranu proluky ani po dalších 30 letech nejsou zastavěné (změna téměř nulová) a některé budovy byly zachráněny (hned například ta Martinská kolonie na úvodní statické fotce videa). Nedávno jsem ta šel. Budovy jsou sice opravené, ale ten zahradní blok mezi budovami vypadá dosti hrozně a půlka domů slouží jako nějaké sklady. K tomu ale je naprosto nové LED osvětlení ulice. Ulice Bendlova je obzvláště povedená.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 5. thvari :

  Tak to je vytažený klenot, to mě po ránu potěšilo. Sitteho mám zrovna rozečteného a s pomocí gůgl map jsem kontroloval, jestli ty svoje poučky v tom Přívoze aplikoval. A jo, Vávra má pravdu, aplikoval :-D

  Jinak je skvělé vidět, jak už v tom roce 95 jsou některé domy opravené a jiné na sobě mají lešení. Ostrava udělala obrovský kus práce v detailech, všimněte si třeba, jak nevzhledně vypadá při projíždění městem označník na zastávce. Dneska má každá zastávka zábradlí a příštřešek ze skla. Na tom náměstí v Přívoze stojí budky. Dneska tam máte čistý prostor jen s lavičkama a lampama, žádný balast.

  No, jen v tom musíme pokračovat. :)

  Thumb up 22 Thumb down 1
 6. Ambry :

  Souhlasím s Martinem, kdo změnu nechce vidět tak ji nevidí a má jenom přiblblé poznámky.

  Thumb up 12 Thumb down 16
 7. 109 :

  Ten dokument je můj oblíbený. Všimněte si hlavního bez reklam a polepů.

  Thumb up 12 Thumb down 0
 8. Tano :

  Já byl spíše překvapen kolik těch budov v tom dokumentu bylo pěkně opravených. Na to že to bylo jen 5 let po převratu, jsem čekal, že to bude větší hrůza.

  Thumb up 10 Thumb down 1
 9. rom :

  nechci být negativní, ale když si uvědomíme, že je 30 let po revoluci a již několikátá generace politiků a pozvaných hostů (někdy za cesťák) vypráví, jakou má Ostrava potenciál, tak by to mělo vypadat bohužel úplně jinak

  neplácejme se pořád po zádech, jak je jde vše dobře, pokud nebude rozdílový politik/manager/podnikatel, tak se nepohneme ani za několik generací, bohužel.

  Thumb up 13 Thumb down 2
 10. MM :

  Honza: Jsem kritický, ale realista. Říct, že to teď v centru vypadá podobně jako před 25 lety je totální nesmysl. Lidi otevřete oči. Ostrava je oproti jiným městům pozadu, to určitě, ale ten rozdíl před a po je propastný. Nebýt převratu tak spousta těch budov lehla popelem (zbourána a podobně). To by to centrum byl úplný humus.

  Thumb up 13 Thumb down 1
 11. MM :

  rom: To není o těch politicích, ale obyvatelích. Kde není ambice, nejsou výsledky. Vždyť volební výsledky jasně ukazují co si zdejší většina přeje a co je pro ně důležité. Těžko na takových základech vyroste politik, který bude hlásat pravý opak. To jsou jen takové prázdné řeči co píšete, odtržené od reality. Tak tam jděte sám a něco změňte. Volby jasně ukazují směřování Ostravy a státu. To je úplně proti tomu co chápeme pod představou moderního rozkvětu, vzdělanosti, technologií atd.

  Thumb up 3 Thumb down 9
 12. davidb :

  3:33 minuta = https://mapy.cz/s/dofehesoha
  7:29 min. = https://mapy.cz/s/lugacacetu
  9:03 min. = https://mapy.cz/s/kahukuvoka
  18:48 min = https://mapy.cz/s/hebosaboja

  Thumb up 1 Thumb down 0
 13. Martin [msstavby.cz] :

  Honza: Nevím, bylo by to nutné, kdyby Michal, nebo co to je, diskutoval namísto toho, aby snad už 10 let používal komentáře jen ke svým čistě negativním výblitkům a urážení ostatních? Ostatní tu nazývá křupany atp. a to naštěstí zde nejsou jeho výplody, co zachytí filtr sprostých slov. A i když takového člověka bloknete, začne používat další ze svých virtuálních adres. A pro své ukojení si mění IP adresy, aby podpořil své názory palci, které si dává sám. Jo i IP adresy jednotlivých palců vidíme :)

  Nevím co je nejmladší generace, ale při svých 25 let si nepřipadám starý a nevím. Ale nepřijde mi, že by teď většina domů byla neopravena a pod nohama byl všude rozbitý asfalt. Čímž neříkám, že dnešní stav je uspokojivý.

  Thumb up 3 Thumb down 4

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.