Proměny Ostravy # 42

V dnešním díle si k 80. výročí otevření obchodního domu Bachner připomeneme, jak tato ikona Ostravy vypadala v průběhu let.

Historie vzniku obchodního domu Bachner

Byla to šťastná souhra okolností. Když na přelomu let 1931 a 1932 ostravský obchodník Mořic Bachner trávil zimní prázdniny ve švýcarském letovisku Svatý Mořic, plánoval už nějaký čas v centru Ostravy postavit nový obchodní dům.Dosavadní sídlo jeho firmy, která se zaměřovala na prodej domácích potřeb, skla nebo třeba porcelánu, totiž nedostačovalo. A právě ve Švýcarsku se Mořic Bachner poprvé setkal s architektem Erichem Mendelsohnem. Bydleli ve stejném hotelu.

Ihned poté, co se ostravský podnikatel seznámil s Mendelsohnovými názory na architekturu obchodních domů, se oba muži dohodli na spolupráci.Vzápětí architekt načrtl podobu novostavby, načež projekt přepracovávala jeho berlínská kancelář.Na nároží ostravských ulic Zámecká a Puchmajerova, kde do té doby stávala stará škola, Mendelsohn navrhl dům půdorysu ve tvaru L o šesti nadzemních a jednom podzemním podlaží. Na návrhu budovy, jejíž působivost se skrývá v jednoduchosti, už přitom Erich Mendelsohn pracoval při vědomí stupňující se nevraživosti Němců vůči Židům. Tušil, že bude muset emigrovat. Což se také stalo. Když obchodní dům Bachner na podzim 1933 otevřel své brány zákazníkům, jeho architekt už byl na útěku v cizině.

Video z výstavby ( obchodní dům Bachner okolo času 4:50 )

 

1935-1938
promeny ostravy

 

1947

promeny ostravy

1966

promeny ostravy

 

2009

promeny ostravy

zdroj: ostravablog.cz  / earchiv.ostrava.cz
celý článek: idnes.cz

Související články


Komentáře

 1. aleš.m. :

  Nemůžu si pomoci, ale opět k horšímu….

  Thumb up 4 Thumb down 0
 2. Jiri :

  aleš.m.: Přesně tak. A všimli jste si, kolik lidí se tam vyskytuje v porovnání se dneškem?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 3. aggu :

  Barák i v krizi stojí, škody malé, určitě se dožije lepších časů. BTW někde poblíž by měla spustit Laser Game hala, tak doufám že ne přímo v Bachnerovi ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Crazym :

  aggu: Zklamu tě, barák sice stojí ale jeho zanedbanost je obrovská a ty Laser Game budou přímo v něm, prachy jsou prachy. http://slecinky.eu/images/56842108487522451280.jpg

  Thumb up 1 Thumb down 1
 5. Crazym :

  Ale zas si říkám, že když přežil tohle: http://slecinky.eu/images/46746278190649279336.jpg přežije doufám i ty dnešní pražské majitele :-)

  Thumb up 1 Thumb down 1
 6. aggu :

  Crazym: jj, ale četl jsem, že to není až tak hrozné, jak by mohlo :-( Btw lasergame v Bachneru to je opravdu auvajs. No, jsou jen v nájmu, takže na přechodnou dobu OK. Vlastníkem je dnes pražská firma, které je asi význam této budovy (někde na východě) u zadele. A nejsou jediní, viz třeba Nesselrothovy domy kde čekám, až se urve první římsa…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 7. Crazym :

  aggu: Nikdy nebylo tak aby nemohlo být ještě hůře :-) Byl jsem uvnitř, soused tam dělá správce a je to dost podfinancováno. Třeba systém topení se rozpadá a je toho víc co jede na doraz a majitel nemá zájem investovat (nebo nemůže).

  Thumb up 1 Thumb down 1
 8. aggu :

  Crazym: podle jejich vyjádření v novinách asi obojí :-/ Možná by nebylo od věci stanovit funkci závislosti míry péče o nemovitost v centru Ostravy na vzdálenosti sídla majitele (trolling, samozřejmě ;)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 9. Martin [msstavby.cz] :

  Jiri: Já to tušil :)
  Jako vždy jsem chtěl dát pro porovnání screen z Google street view. Ale bohužel tam nejde vidět celý Bachner a když posunu panáčka, Bachner je za plakátem. Tudiž jsem nějakou celkovou fotku vygoogloval a říkal jsem si, lidí co přes tohle místo někdy nešlo, takové ty případy co exceletně prosazuji svůj názor jen na internetu a nechodí ven apod. nebo nejsou z Ostravy, MS kraje či ČR a zároveň jsou čtenáři tohohle webu, moc není. Ale vidím, že i takoví se našli. Zároveň jsem doufal, že z jedné fotky nebudou hned vyvozovat „krizové situace“ kde jsou lidi. Mohu pomocí jen takhle, odakz na google street view http://goo.gl/maps/P91BX . Nebo doporučuji procházku v běžný den.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. marian :

  ta 3. fotka mi připmíná obrázky z NYC z 20. let, obrázek 4. mi připomíná Ukrajinu :-/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Tomas T. :

  marian: S tím newyorkem jste to vystihnul. Je videt ze tam jezdila auta a bez problemu. Dneska je tam pesi zona a dostanete se tam horko tezko.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Hroch :

  marian: No, já teda nevím. Tohle je ze stejné doby, pouze z jiné perspektivy a z jiné strany: http://goo.gl/uBpct – mně to NYC z 20. let nepřipomíná ani vzdáleně. Záleží na úhlu pohledu.

  Tomas T.: Za pěší zónu jsem rád… ostatně, Karlův most taky před pár desítkami let hyzdila vozidla osobní dopravy i MHD. Ta doba už je naštěstí pryč. A jestli je někdo líný zaparkovat o pár bloků dál a dojít si někam pěšky, pak je to blbec a jsem rád, že ho v centru Ostravy nepotkám :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. marian :

  Tomas T.: nejvíc mi tam vadí ty banery, křiklavé barvy a nevkus – to je ten pravý poznávací znak východní evropy. když přijdu do štramberka, malebného beskydského městečka, tak tam na mě řvou ty samé sračky (např. obchůdek s indickým (!) zbožím)…viz gebrian: http://www.stream.cz/gebrianvs/771001-gebrian-vs-reklama

  Thumb up 1 Thumb down 0
 14. Hroch :

  marian: A já si vždycky myslel, že nevkusné reklamní bannery a poutače jsou znakem (především) západního světa. Inu, když už zde byl zmiňován ten New York: http://wallpapersfor.me/wp-content/uploads/2012/02/new-york-city-times-square-advertisements-1920×1080.jpg ;-)
  Mimochodem, jsem ze Štramberka… a ten obchůdek s indickým zbožím je boží. Chodím tam minimálně jednou týdně. Takže, prosím, na něj mi nesahejte!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. marian :

  Hroch: ok, zboží možná mají pěkné, ale já tam nevkročím, dokud tam budou mít tu fosforeskující reklamu jako u vietnamců. až tento týden půjdete do své oblíbené prodejny, zkuste poprosit majitele, ať to upraví, je to vážně smutný pohled. dík.
  přirovnání times sq. k čemukoliv v ostravě, česku i evropě mi nedává smysl.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Hroch :

  marian: S majitelem jsem se (asi) bohužel ještě nesetkal. Ale tak zkusit to můžu :)
  A já bych se tomu přirovnání nebránil. Je třeba si uvědomit, že tenhle druh reklamy nepochází z východu, ale ze západu. Uznávám, že to k NYC tak nějak patří. Stejně tak uznávám, že reklamní bannery zde jsou celkově na nižší úrovni. Ale rozhodně bych neřekl, že jsou znakem východní Evropy… naopak, jsou znakem kýčovitosti a upadlosti kultury západní ;-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. marian :

  Hroch: měl by jste se na ten upadnutý západ někdy zajet podívat :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Hroch :

  marian: V NYC jsem byl letos dvakrát, jednou v LA. Příští měsíc jedu do Tokya (ať navštívím i něco na východě :)) a poté do Londýna. Cestuji často, ježto dělám ve vědě a účastním se konferencí. A říkám-li, že je NYC v tomto ohledu městem upadlým, říkám to na základě své zkušenosti. V některých jiných ohledech jej mám ale rád… o tom žádná :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. marian :

  Hroch: zkuste se teda na svých cestách zaměřit na to, jak tam mají pořešené reklamy v historických centrech měst. (mám na mysli evropu, ať mi zas nepředhazujete, jak jste to viděl v hanoji nebo tokiu :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. aggu :

  Množství dopravních značek výrazně omezit, reklamy tvrdě zregulovat (hlavně na stojanech a sloupech). Ostravu pak nepoznáte.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. Hroch :

  marian: Inu, Hanoj bych sem nepletl. Nejenže jsem tam nebyl. Domnívám se také, že toto město nemělo možnost nijak upadnout, neboť se nedostalo na takovou úroveň, že by to bylo možné. Tokyo je na trochu vyšší úrovni. Řekl bych, že rozhodně na vyšší, než např. New York. Řekl bych ale, že v posledních letech stále více upadává.
  Nicméně, pokud jde o Evropu, zase tak nadšený bych nebyl. Z větších historických měst jsem navštívil hlavně Paříž a Londýn. Řekl bych, že pokud jde o umísťování nevkusných reklamních poutačů, jsou na tom stejně, jako např. Praha. Ostatně, týkají se jich stejné nešvary, na které upozorňuje video „Gebrian vs reklama“ ;-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. marian :

  znám londýn celkem dobře a i když je to pořádný babilon, tak takový humus, o kterém se tu bavíme, jsem tam neviděl (určitě ne v centru – abych předešel vaší argumetaci, že někde ve finchley má arab na své večerce fosforeskující papír s cenou heinekenu).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. Hynek [msstavby.cz] :

  +video „Prezentace — Erich Mendelsohn / 80 let od vzniku OD Bachner“

  Thumb up 0 Thumb down 1
 24. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek „Obchodní dům Bachner: zanedbaná a opomíjená památka modernismu v centru Ostravy“ v bullettinu Krásná Ostrava: http://goo.gl/Q3Zbp3 (pdf)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 25. Crazym :

  Tak začínám mít pochybnosti jestli toho současného pražského majitele ten objekt přežije. Teď by ti památkáři měli začít bít na poplach, jenže v kanclu se toho asi moc nedovědí :-) Objevil se opravdu velký defekt na fasádě a hrozí zřícením. Možná ale to ale bude mít pozitivní stránku protože tady už jde o životy lidí na pěší zóně a to bývají patřičné orgány „akční“, tak jsem zvědav co se bude dít. Fota zde: http://anonymni.papricka.cz/crazym-mendelsohn-v-rozkladu/

  Thumb up 1 Thumb down 1
 26. Hynek [msstavby.cz] :

  Crazym: a poslals to nekam, jo?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 27. Crazym :

  Hynek [msstavby.cz]: Soused, co tam dělá správce to ohradil, označil a nahlásil vedení, to je tak vše co může. Já s tím nemám nic společného kromě toho, že v okolí bydlím a upřímně ani nemám zájem vstupovat do kontaktu s jakýmikoliv státními institucemi které mě okrádají o čas a peníze. Naposledy po mě chtějí 5 tisíc za to, že mi laskavě povolí si zrekonstruovat výtah, což je dost na hlavu :-( Takže pro mě za mě ať to klidně spadne a pokud možno na některého z těch příživků, mě stačí, že já vím na co si mám dávat bacha :-)

  Thumb up 2 Thumb down 2
 28. Michal :

  Doufám, že z té fasády spadne pořádný kus a dole zabije zrovna procházející mateřskou školku a jesle. Nebo praskne odpad, dole se vyvalí proud ještě teplých sraček a lidé se budou brodit po pás v lidských fekáliích. Dokud nenastane fakt pořádný průser, tak s tím nebude dělat nikdo nic.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 29. Crazym :

  Tak mě dost překvapili, už se staví lešení http://www.imagehosting.cz/?v=pict5405.jpg , je vidět, že je to frekventované místo a hrozící malér vše urychluje :-)

  Thumb up 1 Thumb down 1
 30. Crazym :

  Tak lešení bylo jen do výše patra a sloužilo zřejmě jen na ochranu výloh, dnes brzy ráno to shodili z plošiny, rychlá akce, za hodinu bylo po randálu :-)
  http://www.imagehosting.cz/?v=p6180644.jpg
  http://www.imagehosting.cz/?v=p61806462.jpg
  Tak doufám, že seženou podobný obklad a nezůstane to tak protože podobné menší havárie, které provizorně zabezpečoval kdysi soused už tak zůstaly.
  http://www.imagehosting.cz/?v=pict5408.jpg
  Mají štěstí, fy RAKO co kdysi dělala obklad budovy stále existuje :-) http://www.rako.cz/o-nas/historie-spolecnosti/znacka-rako.html
  Otázkou je s čím přijdou památkáři.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 31. Crazym :

  Tak po 5 letech opět došlo opadu kousků fasády, tentokrát naštěstí k malému ale nechtěl bych o tou kachličkou dostat do kebule. Viděl jsem paní před kterou to spadlo a neohroženě pokračovala dál kolem budovy takže jsme národ zocelených (čti blbých) lidí a už jsme asi zvyklí :DD Tudíž jsme zapáskovali chodník a odborníci po víkendu už odborně monitorují a já jsem celkem zvědav co bude následovat i když to asi tuším :DD http://screenshot.cz/GPAD0/
  Když jsme tu kdysi hráli tu hru Kopni si do památkáře, tak se ptám kde teda jsou, to už je ukopali? :DD

  Thumb up 5 Thumb down 1
 32. Crazym :

  Tak dnes mě v 6:15 ráno vzbudila sbíječka, dívám se který údernický de.il a story pokračuje :-)
  Začali pěkně http://screenshot.cz/3SOSF/ a jde jim to celkem rychle http://screenshot.cz/QU9LI/ tak doufám, že je to jen sonda pod dohledem těch našich slavných památkářů protože začali zrovna v místě kde byla ta pěkná kachlička s historickým logem RAKO co jsem si kdysi vyfotil, sorry ale nějak nemohu najít tu její fotku.
  Tak sám jsem zvědav, co se z toho vyvine :-)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 33. Crazym :

  Tak jako ukázka jak se uplatňuje tkzv. sendvičová metoda je to skvělé :DD Skončilo se úderem zavření pěší zóny a byla u toho zřejmě jen stavební firma kamaráda momentálního ředitele http://screenshot.cz/YQJFQ/
  Chudáci památkáři, až to zjistí, praskne jim cévka :DD

  Thumb up 2 Thumb down 1
 34. Crazym :

  Tak na to jsem opravdu zvědavý co z toho bude, protože zhruba před měsícem opadlo pár kachliček ze 4 patra nad okny z úplně jiného místa a zde bylo vše relativně v pořádku, tak to stále považuji za průzkum bojem a test jak by šla opravit celá fasáda ale nějak se mi nezdá ten přístup, zřejmě si na něj vybrali to nejpřístupnější místo ale nebudu dělat předčasné závěry :-)
  Dnešní pokračování odborné údržby té slavné památky :-) http://screenshot.cz/VTDQ7/

  Thumb up 1 Thumb down 1
 35. Crazym :

  Telenovela Oprava „památky“ Bachner pokračuje dalším dnešním dílem exluzivně na naší TV :-)
  Zkraje stále udržuje v napětí http://screenshot.cz/9YH35/ aby zhruba v polovině dílu se objevil náznak imitace obkladu http://screenshot.cz/2CNAS/ prováděný docela triviální technikou http://screenshot.cz/72D73/ a závěr dílu se nese v očekávání co bude následovat v příštím díle http://screenshot.cz/OTQ5Z/ Sledujte naši TV dále a budete v obraze :-)
  Za mě trochu nuda ale třeba mě další díl překvapí a bude následovat nějaká moderní technologie která dokonale napodobí a bude k nerozeznání od původního obkladu na kterém určitě naši informovaní památkáři trvají. Ale třeba jsou na tom stejně jako já, zatím ví ho.no co bude ale jen naši diváci díky naší stanici začátek nezmeškali :DD
  A třeba mě překvapí a je to test o kterém klucí památkoví ví a který má ukázat jak by to v budoucnu mohlo vypadat s tím jedinečným Mendelsohnem. Sledujte nadále naši Tv zNova a nenechte si ujít další díl :DD

  Thumb up 4 Thumb down 4
 36. Michal :

  Crazym a jeho nekonečný brekot nad Bachnerem, pizzerii a zvlněným chodníkem.

  Thumb up 2 Thumb down 15
 37. panakis :

  Michal: No mozna Crazym breci… ale ja to vidim stejne. Obchodni dum ktery vypada jako troska. Nezlob se na me, ale pise se ktery rok? 2019 a my mame toto v centru a takhle remeslnici spravuji dum ? Uprimne. Jdi do prdele se svym nazorem. Za me fail. Protoze by se to melo delat jinak.. ale asi na tve pomery a na ostravu dobry ze? Asi mame oba jiny metr! :) Nechci to kritizovat. Protoze to neni moje. Ale byt to moje tak je to necham predelat.

  Thumb up 13 Thumb down 1
 38. Martin [msstavby.cz] :

  Michal: Bachner je skvělá stavba, která se rozpadá před očima.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 39. Crazym :

  V dnešním díle se plošina jen přestěhovala za roh ale možná dojde i na zamaskování toho 5 let starého maléru na fasádě z Puchmajerovy ulice http://screenshot.cz/XGBGP/ Jakou technologií se zřejmě dozvíme v dalších dílech, chcete li vědět více, podrobnosti najdete na našem webu nebo neodcházejte od naší TV, řekneme vám více :DD

  Thumb up 2 Thumb down 0
 40. Crazym :

  Takže seriál dneškem pokračuje http://screenshot.cz/THGDB/ a podle provedení které zatím vypadá stejné jako za rohem předpokládám, že tyto havarijní opravy budou dočasně trvalé a tím i seriál skončí :-)
  To, že k odpadnutí částí obkladu došlo před měsícem úplně někde jinde zřejmě budou řešit až zase něco spadne takže doporučuji kolem Horníku chodit ve vzdálenosti minimálně 5 metrů protože znáte Murphyho zákony :-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 41. Crazym :

  Tak vypadá to, že závěrečný díl v podobě obyčejného natření barvou máme za sebou.
  http://screenshot.cz/MMDTZ/
  http://screenshot.cz/QX136/
  Co je s opravou za rohem nevím, sorry jsem dnes shnilý ale předpokládá se stejný postup :-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 42. Crazym :

  Teprve dnes jsem se dostal za roh a byl v situaci kdy jsem měl foťák, takže vzhlédnu a pět roků starý problém mezi druhým a třetím poschodím se taky dočkal úpravy v podobě vyrytí imitace kachliček do čerstvé omítky klackem ale už se mu nedostalo té cti co fleku na Zámecké a to závěrečné natření barvou. A možná je to tak lépe, tak nějak to tolik nerazí :-) http://screenshot.cz/APPN8/
  Stále by mě ale zajímalo, jestli o té akci místní památkáři věděli, neví někdo něco?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 43. Crazym :

  Tak nejnovější drb který kolem mě prošel zní, že už byl současný ředitel Horníku pozván „na kobereček“ od místních památkářů, tak jsem zvědav co nastane :-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 44. Crazym :

  Jo a zapomněl jsem, v prvním patře probírá rekonstrukce pro stávajícího provozovatele Laser game, bude tam rozšíření jejich provozu o nějakou další hru, takže už mají v podstatě celý obchoďák a ta nahoře zmiňovaná dočasnost či přechodnost nájmu je už více než šest let a nevypadá, že by někdy skončila neboť majitelé budovy se ji nebyli schopni zbavit https://www.msstavby.cz/hornik-za-81-000-000-kc-17-09-2014/ a jsou rádi, že mají prostory o které nebyl zájem využity a je jim jedno kdo, hlavně, že platí :-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 45. MM :

  Crazym: Nebojte se (ironicky), na rekonstrukci obchoďáku se nikdo nechystá. Můžeme čekat maximálně udržovací práce a nebo se najde dobrodinec, který celou budovu koupí a pak se může realizovat.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.