Proměny Ostravy #402

Ulice 28.října a Dlouhá v centru města.

30.léta 20. století

2019

zdroj: FB Ostrava – střípky minulosti

Související články


Komentáře

 1. Jana :

  Z ulice to vypadá, že je vše OK. Ale nikomu nepřeji vstoupit do objektu (není myšlena drogerie Teta), tam se člověk přenese hluboko před rok 1989 – nekvalitní rekonstrukce a zásahy do velmi kvalitní architektury, někdy i špína. Škoda, přeškoda.

  Thumb up 4 Thumb down 13
 2. aggu :

  IMHO by bylo ze všeho nejlepší, kdyby ulice Dlouhá byla opět dlouhá. Nebo alespoň co nejdelší. Což předpokládá (alespoň) zmizení nesmyslné „ulice“ U Výstaviště a protažení Dlouhé od Zámecké na nábřeží (náplavku). Směrem na hradní lávku, která by si zasloužila zasloužený odpočinek na šrotišti a nahrazení něčím, co se opravdu může nazývat Hradní lávka (most). A pak vyřešit Augiášův chlév na pravém břehu.
  Procházka po městském bulváru od Hradu (po rekonstrukci rekonstrukce z konce 20.století) až na Zámeckou. Město žije! :-)

  Thumb up 11 Thumb down 14
 3. Crazym :

  aggu: Je nějaká cool zkratka pro plácání nesmyslů jako, že ulice Dlouhá byla někdy dlouhá? Jak moc dlouhá by měla být aby ji tak mohli kdysi pojmenovat? Hele a jak velká by měla být Velká vedle aby byla dost velká? :-)

  Thumb up 10 Thumb down 9
 4. aggu :

  Crazym:
  Dlouhá by měla být delší než Velká, ale ta by zase mohla být širší než Dlouhá. Kolik mám přidat smajlíků? ;)
  Lange Gasse byla dlouhá od Zámecké až po Pivovarskou a byla to ulice. Dnes je to okraj proluky, pak ulice, pak okraj parkoviště. Byly kdysi plány o jejím prodloužení (i když trochu jiným směrem). A to by bylo fajne a pěkne, protože osa střed centra-hrad městu chybí a připadá mi samozřejmá.
  Bydlení na „zlatém kříži“? ;)

  Thumb up 10 Thumb down 5
 5. Crazym :

  aggu: Ok, takže když tu hroznou proluku i parkoviště zastaví pokud možno na původní uliční čáře, tak Dlouhá získá velikost https://mapy.cz/s/cagazomare , která bude hodna jejího názvu? Já jsem samozřejmě pro jak zastavění nesmyslné proluky na náměstí, tak i na Laubech a už se těším na rušný společenský život na obnovené Lange Gasse a půjdu si po ní určitě zakorzovat spolu s těmi davy stejně se těšícími na takovou atrakci jako já. No a na křižovatce ulic Velké a Dlouhé bych postavil památník na věčnou slávu těch, kteří by dokázali oživit takový prostor https://screenshot.cz/5NGM4/ :-)
  Jo a nevím co má znamenat ta poslední věta ale já třeba bydlím na místě označovaném jako „zlatý kříž“ a věřte tomu, není co závidět. Jen každodenní hluk náklaďáků shromažďujících se od brzkého rána pod okny není nic zábavného a když ten ustane, tak když ho nenásleduje hudba či radostný pokřik rozjuchaných dítek z otevřených oken několika pater „zábavního centra Horník“ nebo hudební produkce nějakého pouličního umělce (ten cigán s harmonikou to jednou nerozchodí až se nervnu :-) ), tak můžete mluvit od štěstí. Teda dokud se na zahrádkách balkánských provozovatelů pod okny bydlících lidí nesejde nějaká ta slavící partička, která tam kolikrát vydrží i dlouho po zavíračce a oficiálním „nočním klidu“ navzdory nedaleké služebně MP co by měla takovéto excesy „korigovat“ :-)

  Thumb up 11 Thumb down 2
 6. Alexx :

  aggu:

  „Procházka po městském bulváru od Hradu (po rekonstrukci rekonstrukce z konce 20.století)…“

  Máte na mysli nějakou doposud neznámou repliku doposud neznámé některé z podob hradu v blíže neurčené minulosti?

  Směšné a zbytečné repliky kostela v Hrabové, Gutech, Libušína na Pustevnách nebo Mariánského sloupu v Praze mají alespoň jakous takous oporu ve zdokumentované podobě a místě.

  Kdežto jakákoli podoba Slezskoostravského hradu v minulosti je neznámá a místo (přinejmenším v ose y) není prakticky dostupné.

  (Tím nehájím současnou podobu repliky, která se navíc neprávem tváří jako rekonstrukce – ale už bych to tak snad i nechal…)

  Thumb up 3 Thumb down 4
 7. aggu :

  Alexx:
  Ohledně slezskoostravského hradu/zámku – ač trestuhodně opomíjen (městem, krajem, archeology), až zas tak neznámý ten hrad není a informace jsou ;)
  Např.:
  Kouřil, Pavel et al. Hrady českého Slezska. Brno: Archeologický ústav AV ČR, 2000. ISBN:80-86023-22-2
  Půdorys hradu je známý. Hrad je tam kde je a vždy byl.
  Pro začátek by stačilo, aby se magistrát ke svému hradu začal chovat s respektem, vzal ho ze správy Ostravských výstavek/infocentra (nebo komu to teď vlastně „patří“), a předal jediné myslitelné kompetentní osobě – Ostravskému muzeu.
  Pak povolal bagry, pár brigádníků s kleštěma a letlampou, a vyčistil ty komerční a infantilní šílenosti z konce 20. století. A pak se mohou hlavy pomazané bavit co dál. Rekonstrukce do pozdější podoby zámku ze 17. století? Expozice v gesci Ostravského muzea? Které mimochodem dodneška nemá větší zázemí a přestalo se o něm mluvit?
  https://www.hrady.cz/data_g/1360/39350.jpg

  Thumb up 6 Thumb down 2
 8. Alexx :

  aggu:

  Takže replika:-)

  Místem jsem měl na mysli tolik, že reálný hrad (zámek, objekt) stával o několik desítek metrů výše. Proto osa y. Aby byla replika věrohodná co do umístění, musela by se vznášet v povětří:-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 9. aggu :

  Alexx: No v tom případě to není osa y, ale osa z ;)
  Replika není sprosté slovo, navíc, část hradu to ustála, takže by se jednalo o dostavbu, místy demolici, místy přestavbu.

  Thumb up 10 Thumb down 1
 10. Fanda :

  Přátelé.Samozrejme že ulice Dlouhá by měla být co nejdelší.Navic když vede kolem centrálního náměstí tak je to velký důvod.A že by měla vést až k hradu tím lépe.Neni přeci možné aby centrum města končilo po pár stovkách metrů od centrálního náměstí.Proto i černá louka by měla navazovat na městskou zástavbu, což se snad začíná i dít.Promenada může být od řeky až k Sykorovu mostu a tím celé nábřeží oživí.Nemyslim si že Slezskoostravský 🏰 je replika, předtím byl veden jako zřícenina hradu a teď je veden jako hrad.K těm dvěma snímkům jde poznamenat že jde o zdařilou rekonstrukci historických budov u centrálního náměstí.No, až na ty reklamy v parteru a v prvním podlaží.Snad už bude ta proluka naproti zastavěna,aby už Masarykovo náměstí bylo náměstím.Zatim jsou tam občas nějaké atrakce aby to trochu ožilo,ale to tam nepatří.Za pár měsíců bude architektonická soutěž na parkovací dům u Katedrály tak už by se mohlo uvažovat jak dál s touto lokalitou.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 11. Crazym :

  Fanda: Jj, těch pěkných keců a variant parkovacího domu už jsem slyšel za těch 28 let od první setkání s nimi tolik, že už budu optimistou až se začne stavět :-)
  https://pozemky.ostrava.cz/parkovaci-dum-katedrala/
  https://fajnova.cz/projekt/parkovaci-dum-pr-u-katedraly/
  Zatím podle toho jak hluboko vybrali podklad na Purkyňove https://screenshot.cz/MINQS/ když jsem si myslel, že to jen zfrézují po zalátání dír po rekonstrukci vody a kanalizace a položí jednoduchou vrstvu asfaltu aby to bylo rovné, tak asi s brzkou stavbou tam nepočítají anebo nemají co dělat s penězi :-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. Fanda :

  Crazym: Sám jste na to odpověděl, když ulici Purkyňova vybrali na podklad,jak jste zmínil a že to pokryli jednoduchou vrstvou asfaltu tak to o něčem svědčí.Mozna to udělali tak, že to je zatím provizorium a potom podle záměru to bude vypadat jinak.Lide musí někudy chodit,tak prozatím to bude zaplatovane takhle.Kazdopadne byste mohl mít lepší informace, když tam bydlíte.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 13. aggu :

  Crazym: V tomto místě je ulice, a ať už se tam bude stavět cokoliv, pořád tam bude ulice, takže není důvod něco flikovat.
  Podle fotky nejspíše neodebrali celé konstrukční vrstvy, takže ani teď nedělají to co by měli, aby výsledek byl kvalitní. Cosik jim tam prosvítá na začátku, ale… I když, možná to nemají ještě dokopáno…
  Pokud by to dělali až na zemní pláň, smrdělo by to archeologickým průzkumem, možná proto…
  PS: Neodpustím si – stavět (ano, hypoteticky) hned vedle katedrály krabici pro auta je útok na zdravý rozum. Kor v Ostravě, kde je míst v centru pro podobné stavby spousta, v minutových docházkových vzdálenostech a na pozemcích města.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.