Proměny Ostravy #181

Zajímavá momentka zachycují odklízení sutin po Německém domě.

1946promeny ostravy

2014promeny ostravy

Související články


Komentáře

 1. Michal :

  Koukám, že s tou oblbovačkou se začalo ihned po válce. Ostrava po bombardování?
  Kdepak, Německý dům jsme si zničili sami.

  Thumb up 7 Thumb down 7
 2. johny :

  Myslím, že se jedná o jednu z největších ztrát, které Ostrava utrpěla… http://bit.ly/1SrD0GF

  Thumb up 10 Thumb down 2
 3. Tano :

  I když ten německý dům byl opravdu krásný, tak se ale nedivím, že po válce byly takové nálady a dům se zboural.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 4. Rýša :

  Tano: ….a dům za něco mohl???

  Thumb up 4 Thumb down 2
 5. skelet :

  asi hromosvod nálad

  Thumb up 2 Thumb down 1
 6. Tano :

  Rýša: My jsme v té době nežili, tak si to můžeme jen domýšlet, jaké nálady tenkrát panovaly. Kdyby ti ale němci poslali pár příbuzných do koncentráku a další členové rodiny ti zemřeli na frontě, tak by jsi asi taky nebyl moc rád za nějaký německý dům v centru Ostravy.

  Thumb up 11 Thumb down 7
 7. Rýša :

  Tano: Poláci se po „Mnichovu“k Čechům taky zachovali docela svinsky a Dom Polski stojí. A i když je v současnosti ve špatném stavu, jsme za něj rádi, že tam stále je a že tam není prázdná louka. Domy, hrady a zámky a baráky v koncentráku za to nemohou, co dělají fanatici, kteří dočasně je mají pod kontrolou nebo ve vlastnictví. Nic není věčné. Ani heslo za minulého režimu: Se Sovětským svazem na věčné časy – neplatilo věčně. Dokonce ani SSSR už není.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 8. Rýša :

  Tano: …..ještě k větě:a další členové rodiny ti zemřeli na frontě…. ˇbyli jsme protektorát Čechy a Morava a český občan protektorátu na frontu nemusel.
  Němci většinou posílali do koncentráku na základě udání zase jen od Čechu. Bohužel, tak to chodilo….

  Thumb up 4 Thumb down 2
 9. jarnemec :

  O Německém domě více např. v bulettinu Krásná Ostrava od s. 4: „Za druhé světové války, kdy sloužil jako sídlo místní organizace NSDAP, byl Německý dům značně poškozen bombardováním, škody však nebyly nenapravitelné. Definitivní konec jeho existence je spojen až s osvobozením města v roce 1945; objekt se stal jakýmsi symbolem kruté, šest let trvající nacistické okupace a v atmosféře všeobecné nenávisti vůči všemu německému již neměl šanci na další existenci. Pomáhat s jeho bořením museli i zdejší němečtí občané, shromáždění před odsunem v
  internačních táborech. Demolice byla ukončena do června 1946“ http://www.krasnaostrava.cz/wp-content/uploads/2015/12/KROS-11_web.pdf

  ps Rýša: Tak někdo z Ostravy mohl mít klidně příbuzné na Hlučínsku, nebo tehdy nedelakém území Německa, tam narukovat museli…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 10. Rýša :

  jarnemec: ….ano jistě, z Hlučínska rukovat museli, ale právě ti nebyli po válce fanatičtí ničitelé všeho německého, ale byli rádi, že přežili. A sami se báli odsunu.
  Právě po válce se vyrojilo spousta lidí, kteří mnohdy kolaborovali, udávali a pak, aby se rudým gardám zavděčili, mstili se na obyčejných nevinných Němcích a demolovali stavby, které jim připomínaly Němce jen v názvu.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 11. skelet :

  Rýša: je hezké, že dnes víme jak bychom se chovali na místě lidí, kteří tehdy žili.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 12. tom :

  Je fajn vidět, kolik názorů budí zbourání Německého domu. Je škoda, že za celou dobu tam nikdo nic nepostavil, navíc trávník s vyšlapaným chodníkem a neudržovaným sousoším vypadá tristně, je to další ostuda centra.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 13. aggu :

  tom: Myslím, že je štěstí, že tam za celou dobu (zatím) nikdo nic nepostavil.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 14. Crazym :

  skelet: A nejvíce pravděpodobné je, že by jsme to všichni zapomněli po prvním přežitém ozbrojeném střetnutí už jen s lidmi z vedlejší ulice natožpak z jiného národa :D Já osobně bych asi zbořil i Mendelsohna naproti jen kdybych věděl, že už se do něj nebudou moct vrátit :DD

  Thumb up 3 Thumb down 2
 15. Alex :

  „Německá“ architektura režného cihlového zdiva má své kouzlo. Podle mého nejvíce tam, kde si udržela svou vlastní tvář, odpovídající době svého vzniku (Vítkovická radnice s kostelem sv. Pavla, štítová kolonie, ale i fara a kostel v Sudicích, mauzoleum Lichnovských v Chuchelné aj.)

  Ověžičkovaný Německý dům, gotičtější než sama gotika, byl už v době svého vzniku anachronismem a v Ostravě mi rozhodně nechybí.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 16. LoLec.CZ :

  Alex: „Ověžičkovaný Německý dům, gotičtější než sama gotika“ … nebojte, dnes by byl již dávno zaplácnutý polystyrenem. :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.