Proluka Masarykovo náměstí

Původní asfaltové chodníky v proluce na Masarykově náměstí v centru Ostravy byly nahrazeny zatravňovací betonovou dlažbou. Plocha dostala opět nový trávník.

Původně zde město Ostrava plánovalo dočasné využití proluky formou obdobnou pražskému Manifesto Marketu.

Související články


Komentáře

 1. Vítek :

  Zatím jsem si všiml, že teď po těch nových chodnícich chodí podstatně méně lidí než předtím. Skoro se mi zdá, že by tam nemusely být.
  Nejedná se o zatravňovaci betonovou dlažbu jak se píše úvodu článku, ale masivní žulové bloky položené za sebou. Asi to bylo extrémně drahé, určitě stačilo opravit původní chodníky v původním trasování. Jedná se o plochu, která měla být, dle plánu města, dávno zastavěná.
  Uvidíme co tam naší radní vymyslí příští rok!!!

  Thumb up 11 Thumb down 2
 2. Tom :

  Snad se dožijeme kvalitní zástavby v tomto místě.

  Thumb up 15 Thumb down 2
 3. Crazym :

  No hlavně se po tom strašně chodí takže počítám, že brzy bude pěkně vyšlapáno vedle toho :-)

  Thumb up 13 Thumb down 0
 4. Mx :

  Rozhodně velké a nápadité vylepšení předchozího strašného stavu plochy, i když ne jak by třeba mohlo nebo mělo (tráva mezi kachličkami odrazuje od přechodu, chybí záhony okolo atd)

  Thumb up 2 Thumb down 5
 5. Alex :

  Autor článku,bude odborník na slovo vzatej,či se týče té zatravňovaci dlažby:)

  Thumb up 4 Thumb down 7
 6. rom :

  mají tam dát lavičky, nějaké sochy z depozitáře, truhlíky, udělat Potěmkinovou vesnici po Květinové síni, případně muraly a vypadá to hned jinak.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 7. Martin [msstavby.cz] :

  Vítek: Chodí méně, protože se po tom nedá chodit.

  Alex: nevím, jak by jsi pospal dlažbu, která tvoří souvislou komunikaci, ale zároveň umožňuje prorůstání trávy?

  Thumb up 10 Thumb down 5
 8. adamous :

  Kdyz uz tam do toho mista takhle vrtali, tak se tam za me mohl klidne udelat podobny park, jako je na Staromaku v praze – stromy, lavicky, posezeni s obcerstvenim, navic v lete by se tam dalo v parnych dnech pekne schovat.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 9. Alex :

  Martin Jak bych pospal dlažbu?Já bych na ní nespal,je trvda:)Jinak ti není zatravňovaci dlažba,ta vypadá opravdu jinak.Stačilo napsat např.Betonové bloky;)

  Thumb up 4 Thumb down 7
 10. Martin [msstavby.cz] :

  Alex: Tak jooo. Příště napíšu betonové bloky, které v komunikaci umožňují prorůstání trávy, ale zatravňovací dlažba to není. Třeba zkus kouknout na prodejce dlažby, i zahraniční. A taky když chceš upozorňovat na překlepy, tak si prvně svůj komentář před odesláním pozorně přečti :*

  Thumb up 10 Thumb down 3
 11. M. :

  Alex: Co je „trvda?“ Když už jsi tak inteligentní a upozorňuješ na chyby druhých?

  Thumb up 6 Thumb down 0
 12. Pavel Ambrož :

  Martin: Tvoje příspěvky mě začínají nudit. Všímáš si štěrků v trávníku, betonové dlažby která opravdu není zatravňovací, ale velké stavby tě nezajímají. Fotky z těchto staveb dodávají čtenáři: Organica,Jatka,Keltičkova,Černá louka,…Kritizuješ Koncertní halu, kterou oceňuje i svět. Vsadím se, že kdyby tato stavba vznikala někde jinde, tak ji tady budeš velebit a dávat za příklad, jak by se mělo v Ostravě stavět. Kritizovat je vždy snažší, než něco opravdu udělat.

  Thumb up 8 Thumb down 18
 13. vojta :

  Pavel Ambrož: Velke stavby vidime vsichni. Malickosti, ktere ve skutecnosti i pres krasu vsech velkych projektu jako jedine delaji mesto, si obvykle nevsimneme. Obrovsky respekt tomu, co Martin dela.

  Thumb up 26 Thumb down 4
 14. Martin :

  Město původně plánovalo něco jiného… nemohl jsem si nevzpomenout na píseň od Petra Lüftnera: „…s velikou vidinou proměněnou pak na jinou, mít hlavně pro sebe, stane se stejnou zplodinou“ https://www.youtube.com/watch?v=MhDjNvmPIbE

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. Jarmil Buqa :

  Martin [msstavby.cz]:

  Martine, „jak by jsi“ je hyperkorektní nesmysl. Už jsme to spolu probírali. Zkuste příště prosté „bys“.

  https://eprehledy.cz/pravidla-psani-bychom-byste-by-jste.php

  Se štěrkem ve Vítkovicích vyhráváte. Tam se to fakt moc nepovedlo. Minimálně údržba stojí za prd. Co se týče těch bloků, asi je mi to úplně jedno.
  Slovy jiného návštěvníka, „budu pěkný kkt“,
  ale ten podmiňovací způsob mi nejen u „odborníka“ trhá oči i v diskusi.

  Hodně zdaru.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 16. Zdenka Španková :

  Masarykovo náměstí a betonové bloky jsou o zdraví..až si tam někdo poláme nohy, doufám, že město bude platit. Nějaký projektant dostal za tuto příšernost dobře zaplaceno..raději to obcházíme

  Thumb up 4 Thumb down 4
 17. O. :

  Tak urcite lepsi nez predchozi stav – neudrzovane kere plne potkanu. Ale jestli to ma na namesti tretiho nejvetsiho mesta vypadat jako louka s betonovymi prazci, to si uplne nejsem jisty.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 18. Martin [msstavby.cz] :

  Pavel Ambrož: Myslím že úprava proluky na centrálním náměstí Ostravy je poměrně zásadní věc. Tak stejně vzhled veřejného prostoru.

  Že dost fotek pochází od čtenářů. Vadí to někomu? Já jsem naopak velmi rád, že mnoho čtenářů si všímá staveb kolem sebe a ukrojí svůj volný čas pro vyfocení stavby a zaslání fotek k nám do redakce a podělí se tak s ostatními čtenáři.

  Jestli tě nudí obsah, můžeš i ty sám přispět a velké stavby sám nafotit, zaslat nám je a podělit se s ostatními. :))

  Thumb up 13 Thumb down 3
 19. Pavel K. :

  mě jen fascinuje, že kvůli tomuhle megadílu byla ten prostor více než půl roku obehnaný plotem…

  Thumb up 11 Thumb down 0
 20. Ruda :

  Ach jo, tohle si někdo opět prosadil a zřejmě k tomu nebyla ani žadná diskuze. V praxi se teď děje ,že se mnoha lidem na to ani nechce vstoupit. Váhají jestli raději neobejít….stačí chvíli lidi pozorovat. A už vůbec né staří lidé s problémy s chůzí. Pro ně je to to vyloženě past. Tak takhle asi dotyčný úředníko-odborník nepřemýšlel když si to,, vydupal „. Navíc vizuálně se mi to vůbec nelíbí. Měl tym být raději obyčejný ,, normální “ chodník po kterém mohou přejet maminy s kočárkem a já na kole, než to konečně někdo koupí a smysluplně zastaví :-)

  Thumb up 5 Thumb down 1
 21. Mx :

  Ruda: já nechci, aby to zastavěli, stačí zastavět ty proluky na rohu. Ostrava má výjimečné velké náměstí, malých krcálků je všude dost. Stačilo by prostor zkvalitnit, nynější stav je dočasný, proto tak ošizený, ale lepší než byl. A ostravskou klasiku zámkovku s betonovými patníky tam fakt nechci!

  Thumb up 10 Thumb down 8
 22. davidb :

  Mx:
  Já chci, aby tuto proluku zastavěli.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 23. Pavel K. :

  dočasné, dočasné, kolikrát já už slyšel, že v ostravě je něco dočasné… to co je dočasné většinou zůstává na furt, a trvalé řešení je většinou provedené tak, že vypadá jako dočasné

  Thumb up 4 Thumb down 1
 24. Nuny :

  Mx: Jenom to ne.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 25. Eliška L. :

  Nepohodlný ne-chodík je podle mě způsob, jak lidi nenásilně odnaučit chodit po té travnaté ploše, takže až pak bude zastavěna, jak s tím město počítá ve svém reklamním videu, lidi si budou o to míň stěžovat.

  Video zde: https://www.youtube.com/watch?v=2YFsjAYYahc&t=1m46s

  Thumb up 2 Thumb down 0
 26. Hans :

  Eliška L.: Hezký nápad, ale pochybuji, že to někdo domýšlel do takového detailu. :D

  Thumb up 1 Thumb down 0
 27. Michael :

  Pavel Ambrož: Velká koncertní hala pravděpodobně tvou kvalitu života zásadně neovlivní, ale špatně provedený veřejný prostor, ve kterém se pohybuješ každý den, může tvůj život podstatně zhoršit. Taky nesouhlasím s tím, že kritika je snazší, než něco vybudovat. Stačí se podívat na kvalitu staveb a veřejného prostoru (nejen) v Ostravě – vybudovat špatnou věc je evidentně velmi jednoduché. Kritika naproti tomu musí mít platné argumenty a pevnou strukturu, která se jen tak nerozpadne. A toho drtivá většina lidí není schopna.

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.