Prodej domu na Ostrčilově ulici se odkládá

Co dál s nejvyšším ostravským věžovým domem na Ostrčilově ulici? Na prodej zatím není, možná bude po komunálních volbách.

Jednadvacetipatrová dominanta Ostravy už léta působí problémy, a vypadá to, že je nevyřeší ani stávající městští zastupitelé. Radní jim totiž doporučí, aby v půlce září „neodklepli“ záměr tuto nemovitost, které už nikdo z Ostravanů neřekne jinak než dům hrůzy, prodat.

Už před prázdninami stáli zastupitelé před rozhodnutím, zda se prodejem „ostravského mrakodrapu“, který nesplňuje bezpečnostní předpisy a je v dezolátním stavu, elegantně zbavit. Navíc mají na stole nabídku. Dům i s okolními pozemky chce koupit společnost Luxembourg Associates Limited. Plánuje ho zbourat a na jeho místě postavit dva nové věžáky. Celý projekt nazvaný Ostrčilova Park Towers by měl sloužit především k bydlení v nejvyšších patrech, v podzemí mají být garáže, v dolních poschodích obchodní galerie a kanceláře. Investor městu nabídl za budovu i pozemky čtyřicet milionů korun. Minimálně sedmadvacet milionů bude potřebovat na demolici starého věžáku, město by tak mohlo získat třináct milionů korun.

Koncem června však zastupitelé nechtěli udělat zbrklý krok a záměr prodeje se rozhodli projednat znovu až v září. Shodli se na tom, že se musejí důkladněji vypracovat podmínky prodeje a také jasně říct, co by na daném místě mělo vzniknout.

Ty podmínky už specifikované jsou, materiál, který bude předložen zastupitelstvu, je obsáhlejší, než ten červnový. Přesto doporučíme zastupitelům, aby plány prodat tyto nemovitosti stopli. Hlavním důvodem je fakt, že by stávající zastupitelstvo vzhledem ke komunálním volbám v říjnu, nestihlo prodej dotáhnout do konce. Rozhodnou už naši nástupci,“ uvedl náměstek ostravského primátora pro finance Lukáš Ženatý (ODS).

Dodal, že k tomuto rozhodnutí přispěla i petice občanů. Ti se obávali dalších potíží, které by s sebou mohla přinést demolice domu v husté zástavbě. Těm, kteří se pod ní podepsali, vadil také nedostatek parkovacích míst, špatná dopravní obslužnost, obávali se také, že výstavbou dvou mrakodrapů by se z příjemného místa k bydlení ve středu města stala rušná oblast s dopravním chaosem. „Nesouhlasíme s postupem, jímž by město přeneslo problém na soukromé společnosti, které svou neprůhlednou strukturou a vlastnickými vztahy neskýtají záruku, že poté, co dům a pozemek získají, jej nenechají stát bez dalšího. Oplocených prázdných stavenišť má k dnešnímu dni Ostrava dostatek,“ píše se v petici.Společnost Luxembourg Associates Limited se na českém trhu prezentovala několika aktivitami, mimo jiné byla developerem Luxembourg Plazy v Praze 3 nebo projektu Jindřich Plaza v Ostravě do jeho pozastavení.

zdroj:denik.cz