Kvalita přitahuje kvalitu

S vedením města Ostravy a s novináři se dnes setkali architekti Rients Dijkstra a Hiroki Matsuura z rotterdamského studia Maxwan, jejichž návrh urbanistického řešení Klastru Černá louka zvítězil v soutěži vypsané městem v únoru. Projekt je pilotní součástí kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015, ve které se má ve středu 8. září odpoledne rozhodnout, zda zvítězí Ostrava či Plzeň.
Oba architekti Ostravu považují za součást velmi silného regionu z hlediska historie i současného dění. Podle H. Matsuury Ostrava nestagnuje, umí propojit kulturní dění a vytvořit prostor pro transformaci kultury. Klastr Černá louka je silným podnětem pro vytvoření živého, pulsujícího místa přímo v centru Ostravy, které bude propojené se vznikající městskou čtvrtí Nová Karolina a další budovanou oblastí kultury, vědy a vzdělání v památkově chráněné Dolní oblasti Vítkovic, ale také s Hornickým muzeem Landek a dalšími atrakcemi.
Podle primátora města Petra Kajnara bude studio Maxwan projekt dále upřesňovat a propracovávat. Podle ředitele přípravného týmu Ostrava 2015 Čestmíra Kopeckého se může Klastr Černá louka stát pro Ostravu takovým symbolem, jakou je Eiffelova věž pro Paříž. Přesnější detaily klastru vysvětlil architekt Adam Gebrian, který byl iniciátorem projektu a vybral území výstaviště Černá louka jako lokalitu s velkým potenciálem. „Černá louka je emblematické místo zahrnující zvláštní typ veřejného prostoru včetně parku, starších kulturních objektů, nábřeží, propojení s hlavním náměstím, prostě ideální prostor, který propojí dění ve městě,“ dodal Gebrian.Rostoucí napětí před definitivním rozhodnutím, zda se Ostrava či Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury 2015, doslova hýbe městem. „Cítím se jako před maturitou,“ hodnotí primátor Petr Kajnar. „Přiznávám, že jsem velmi ambiciózní, ale to je potřebné, když chceme něčeho dosáhnout. Zkušenosti z Nové Karoliny nás vedly k tomu, že oslovujeme v soutěžích ty nejlepší z nejlepších. Jen tak lze zajistit kvalitu. Dali jsme architektům volnou ruku stejně jako týmu Ostrava 2015 v čele s panem Kopeckým. Sešly se obrovské ambice, ale to má společný efekt. Podle mne pro Ostravu musí být výzvou Praha, chceme být stejně známí, proto oslovujeme ty nejlepší. Kvalita přitahuje kvalitu, i proto například generální ředitel holdingu Vítkovice Jan Světlík pro nové projekty v Dolní oblasti Vítkovic oslovil architekty Josefa Pleskota a Zdeňka Fránka, ty nejlepší z nejlepších, a teď vznikají úžasné návrhy,“ dodal Kajnar.
Připomenul také, že koncepce rozvoje kultury v Ostravě dostala přesné kontury právě myšlenkou vybudovat Klastr Černá louka a účastí ateliéru Maxwan. „Přihláška do soutěže o titul EHMK se všemi detaily se stala počinem, který za všech okolností, tedy bez ohledu na to, zda titul dostaneme či ne, zanechá ve městě stopy. Podílejí se na tom dnes už stovky lidí, nemůžeme město zklamat, protože to jsou fakta a argumenty pro jeho rozvoj do budoucnosti. Realizace všech těch skvělých projektů bude rychlejší, když si sáhneme na titul, ale pomalejší, nezískáme-li ho. Své ambice nemůžeme změnit,“ prohlásil primátor.

zdroj:ostrava.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.