Přístavba Domu umění – aktuálně

Aktuální informace k probíhající projektové přípravě „Přístavba Domu umění – Galerie 21. století“.


Rada Moravskoslezského kraje chce v únoru vyhlásit výběrové řízení, v němž bude hledat projektanta, který by měl dokončit projekt přístavy Domu umění v Ostravě, takzvaného Bílého stínu. ČTK to řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL).

„Územní rozhodnutí už je tam vydané, takže jsme o krok dál oproti Černé kostce (budoucímu sídlu Moravskoslezské vědecké knihovny), ale není tam ještě stavební povolení. Stavební povolení je zatím pouze na bourací práce, které bezprostředně souvisí s výstavbou Bílého stínu,“ řekl Curylo.

Dům umění je sídlem Galerie výtvarného umění, která na dostavbu objektu čeká už několik let. Budova z roku 1926 je pro potřeby galerie nedostačující a spousta děl musí být uložena v depozitáři. „Pokud všechno půjde dobře a projektant bude vybrán tak, aby stavební povolení bylo dokončeno i na samotnou stavbu, tak realizace včetně začínajících bouracích prací by mohla být v srpnu roku 2020,“ uvedl Curylo. Stavba by za ideálních podmínek měla trvat zhruba dva roky, dokončena by měla být na podzim roku 2022, od počátku roku 2023 by mohla být uvedena do provozu.

„Dojde vlastně k rozšíření stávajících prostor, protože dneska v depozitech v podstatě máme 90 procent věcí, které galerie má. Budova by měla mít dvě podzemní podlaží a sedm nadzemních podlaží. Mělo by tam být 82 parkovacích míst. Mělo by to galerii umožnit dělat tematické výstavy a mít stálou expozici,“ řekl Curylo.

Podle něj bude stavba stát okolo 600 milionů korun, o náklady se podobně jako při stavbě nového sídla vědecké knihovny podělí stát, kraj a město. „Spolufinancování na základě memoranda, které bylo uzavřeno, je takové, že Moravskoslezský kraj zaplatí 150 milionů korun, město Ostrava 150 milionů korun a ministerstvo kultury 300 milionů korun,“ uvedl Curylo.

Autorem projektu Bílý stín je Josef Pleskot. Vznik přístavby se chystá zhruba od roku 2011, ale nebyly na ni peníze.

celý článek: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. FM :

  Bylo by fajn, kdyby se v rámci toho zkulturnil i ten předprostor Domu umění, dle hotové architektonické soutěže.

  Thumb up 28 Thumb down 0
 2. balde :

  fakt se těším sbírky Domu umění jsou opravdu bohaté, lepší má jen Národní galerie v Praze.

  Thumb up 22 Thumb down 2
 3. vojta :

  Poslední měsíc je, co se novinek v Ostravě týče, fantastický!
  Jen tak dál :)

  Thumb up 12 Thumb down 3
 4. balde :

  vojta: uvidíme kolik se jich zhmotní a za jak dlouho.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 5. R. :

  Co přesně znamená „dokončit projekt přístavby“? Proč se na to hledá projektant a není to Pleskot a jeho ateliér?

  Thumb up 0 Thumb down 3
 6. Adam :

  Vypadá to jako kříž. KDU se přetrhnou, aby se to postavilo.

  Thumb up 6 Thumb down 12
 7. Johnny :

  FM:

  S úpravami předprostoru Domu umění se čeká na realizaci Bílého stínu, mj. také kvůli parkovacím místům. Samozřejmě se ale počítá s projektem, který vzešel z architektonické soutěže.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 8. thvari :

  Dotaz: Byla na toto vyhlášena soutěž, nebo do pan Pleskot dostal nějak přiděleno?

  Thumb up 0 Thumb down 3
 9. aggu :

  Stačí tak málo. Nedopustit, aby rozhodovali burani v hokejovém dresu a s klobáskou v hubě.

  Thumb up 19 Thumb down 4
 10. Aleš :

  To je radosti, podle mne předčasné. A tak se mi vybavuje faraonovo proroctví o tom, jak sedm krav hubených pozřelo sedm krav tučných. Protože to načasování realizace všech těch staveb zdá se mi být, řečeno slovy klasika, poněkud nešťastné…

  Thumb up 2 Thumb down 11
 11. R. :

  Zpět v čase do roku 2011: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10320835092-udalosti-v-regionech-plus-ostrava/411231100020224-udalosti-v-regionech-plus/

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. pleskookoot :

  Tento „bílý kříž“ bude pomníkem pleskookootovým lumpárnám v Ostravě!
  Doufám, že po vypakování Semeráka z radnice už za tímto šlendriánem nebude mít kdo stát!
  Kdo neví, pak Pleskot je jedním z těch, kdo aktivně blokuje dostavbu rozšíření Cihelní/Místecké kolem haly Tatran, kde je dnes šílený dopravní špunt!!

  Thumb up 2 Thumb down 19
 13. Jp :

  pleskookoot: A kde to prosím psali ? O tom Pleskotovi ? V Parlamentkách nebo na “facebooku” ?

  Thumb up 10 Thumb down 1
 14. vojta :

  V dnešních událostech v regionech byly ukázány další vizualizace, s termínem výstavby – příštím rokem se stále počítá. Jak já se těším, miluji tyhle bílé, jednoduché stavby.

  Thumb up 5 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.