Předprostor kina Luna

Při rekonstrukci veřejného prostoru v okolí obchodního centra Kotva v Ostravě-Zábřehu místní samospráva poukázala také na to, že projekt navazuje na již rekonstruovaný předprostor blízkého kina Luna. Jak tento prostor vypadá po několika letech od své realizace?

Rekonstrukce předprostoru kina Luna byla dokončena v roce 2015. V prostoru je dominantní povrch z červeného pryžového materiálu, který měl evokovat červený koberec (protože se nacházíme u kina). Ve veřejném prostoru se jedná poměrně o ojedinělý a ne tak často užívaný materiál. Po letech je jasné, proč tomu tak je. Část pryžového materiálu na mnoha místech odpadá. Část již byla nahrazena, ale jednotlivé plochy, kde byl pryžový materiál doplněn jsou výrazně viditelná.

Původně se v úrovní povrchu nacházely čtyři světelné linie z LED pásků, které měly diváka vtáhnout do kina. Ty byly po čase nahrazeny pouhými namalovanými bílými pruhy, které už také nejsou viditelné.

Veřejné finance jsou omezené. V rámci revitalizací už tak upadajících sídlišť bychom se měli zaměřit na funkčnost a vhodnost zvolených materiálů s ohledem na lokalitu. Tento prostor je po necelých osmi letech opět zralý na generální rekonstrukci.

Stav prostoru při otevření ZDE.

Po světelných LED páscích zbyly jen již špatně viditelné namalované čáry.

Městský obvod Jih obecně nemá štěstí na řešení veřejného prostoru. Severněji, podél ulice Výškovická, se nachází ukázka toho, proč se již nepoužívají při zahradnických pracích geotextílie. Půdu dusí a mulč po ní odtéká…. Nejen problém Jihu.

Ještě kousek severněji, v blízkosti tramvajové zastávky, se nachází zcela další nevhodný výtvor lidské tvořivosti. Kamenná řeka s geotextílií bez obrubníku. Tráva tak postupně zarůstá do kameniva, které je špatně viditelné a bude způsobovat problémy při sekání trávy. Kamenivo z velké frakce bude jen zbytečně celý prostor ohřívat a akumulované teplo sálat i v noci.

Související články


Komentáře

 1. Luke :

  Za chvíli tam nainstalují velikonočního zajíčka a všechno bude zase dobré. Koho zajímá na Jihu veřejný prostor, když máme chléb a hry?

  Thumb up 36 Thumb down 2
 2. David :

  Hlavně, že teď řeší ten slavný Strategický plán města Ostravy… já bych jim doporučil aby začali řešit plán na teď hned podle všech dostupných referencí jak ohavně naše město vypadá, oni si fakt dělají srandu že si myslí, že z Ostravy se stane moderní město…. už před 10ti lety bylo pozdě natož včera…. tohle je typický příklad a takových je spousty. Jestli takhle pak dopadne i ta rekonstrukce u Kotvy, no to se už raději vystěhovat a opravdu zapomenout na tenhle Mordor! Tady nebude změna ani za 20 let ale bude se neustále psát jak se plánuje to a ono….

  Thumb up 14 Thumb down 5
 3. rom :

  Běžte se podívat kolem nového Kampusu – nechápu, jak někdo mohl převzít takto upravený veřejný prostor včetně zeleně. Je pravda, že je ještě brzo a může se to vzpamatovat – zatím však nikdo neřeší.

  Thumb up 19 Thumb down 1
 4. Vítek :

  Rom: samo se to asi nevzpamatuje. Intenzivní údržba by však mohla hodně zlepšit. A město by rychle mělo řešit okolí. Místo začalo být poměrně oblíbené, takže nechme se překvapit.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 5. zerdě :

  to je jako ty gumove pruhy v dlažbě u hlavniho nadrazi, okraje se zvedly a ted se o to vyborně zakopává, jaky to mělo smysl nevím…

  Thumb up 14 Thumb down 0
 6. xxx :

  Jedna věc je údržba ze strany města potažmo obvodů, druhá věc, a to si přiznejme, je kultura obyvatelstva, jak se chovají k veřejnému prostoru. A jak se chová obyvatelstvo u nás k tomu, co je veřejné, společné, a tom si nemusíme dělat iluze. Takže ono to má 2 stránky a nelze vidět jen jednu rovinu. Mnohde na západ od nás nevyhodí na zem ani tu žvýkačku, nechodí mimo vydlážděnou cestu apod. A bez toho, aby se změnila nátura obyvatel, bez toho to nepůjde, a můžeme si hrát na co chceme.

  Thumb up 21 Thumb down 4
 7. Jakub :

  Jejdmane co řešíte, na ostravu je to dobré. (až moc)

  Thumb up 2 Thumb down 10
 8. O. :

  xxx: To jde ruku v ruce. Bylo na to uz par studii. Jakmile lidi ziji ve skaredem, nekvalitnim, neudrzovanem prostoru, tak se k nemu nechovaji pekne. Neptejte se mne proc, proste to tak je. Asi je jednodussi zacit se starat o verejny prostor a doufat, ze lidi si pekneho mista budou vazit, nez presvedcovat lidi, ze si maji vazit neudrzovaneho prostoru.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 9. adamous :

  Nekdy doporucuji se podivat na nedavno postaveny podchod na zastavce Rodinna, polovina kachlicek uz temer opadalo – zrejme nekvalitni lepidlo, protiskluzove podlozky vytrhane a nikoho to nezajima.

  Thumb up 14 Thumb down 0
 10. Tomáš :

  Nic proti když před lunou byl krásný vodotrysk krásný trávník a kytky vypadalo to líp jak nějaký červený koberec tedy teď praská není dobré všech staré likvidovat a dávat něco jiného které nefunguje ten záhon tedy tam byl vodotryskem byl moc pěkný

  Thumb up 10 Thumb down 5
 11. PetrK :

  Je to trpký vtip, ale ze seriálu Ovastory zřejmě bude telenovela :⁠-⁠|

  Thumb up 12 Thumb down 0
 12. TomasJ :

  Za mě byl ten prostor top v původní podobě ze sedmdesátých let i s původní fasádou kina Luna. Dále nechápu ten osvětlený nápis Billa!

  Thumb up 8 Thumb down 0
 13. Jaroslav Kocharek :

  Futuristický dobře zpracovaný nápad projekční kanceláře zcela degradován neúdržbou a odfláknutým samotným provedením.Jeden vodotrysk dlouhodobě nefunguje, LED pásky snad svítily jen při slavnostním otevření, pak se v tom ještě Elspol pár krát podlubal, ale to bylo tak vše.A to se chtějí další desítky milionu vyhodit za podobný nesmysl u kostela naproti.ALe asi zdroje sů, vzhledem k mocné investici např. do cesta vody v Běláku atd.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 14. Vítek :

  Jaroslav Kocharek:nápad asi nestačí. Projektanti by měli znát dostupné materiály a místní realitu. Škoda, že se ke kritizovanÿm stavebním akcím na těchto stránkach dotčení projektanti nehlásí a svá díla neobhájí.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 15. Dr. Kohn :

  Vítek: Myslím si že autoři se ke svým dílům hlásí, pouze nemají potřebu procházet internet a hledat kde by ještě mohli reagovat. Zkuste archiweb, tam snad budete mít štěstí…

  Thumb up 1 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.