Petice pro zachování Bazalů a Ostravice

Nemusíte se lekat, nejde o jednu petici, ale dvě. Pokud chcete podpořit některou z uvedených peticí, níže jsou odkazy.

Signatáři petice za zachování tří budov Ostravica-Textilia:

 • POŽADUJÍ, aby orgány Statutárního města Ostrava, zodpovědné za naplňování zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči, náležitě dohlížely na naplňování předmětného zákona a aby bezodkladně přijaly rozhodnutí směřující k zachování kulturních památek, tj. domů čp. 241 a 3099 a čp. 243.
 • POŽADUJÍ, aby orgány Statutárního města Ostrava nařídily opravu uvedených kulturních památek, případně ji provedly z vlastních prostředků a vymáhaly následně tyto prostředky po společnosti AMÁDEUS REAL a.s., která porušuje povinnosti vlastníka kulturních památek, o objekty se adekvátně nestará, byť v rámci představení projektu výstavby obchodního centra deklarovala zájem o zhodnocení historického potenciálu místa a náležité využití historických objektů.
 • POŽADUJÍ, aby Statutární město Ostrava prosazovalo zachování domu čp. 284 jako důležité urbanistické a architektonické součásti historického jádra města Ostravy a jako součásti celého bloku budov bývalého obchodního domu Textilia – Ostravica, a z tohoto důvodu aby nesouhlasilo s jeho demolicí.
 • POŽADUJÍ, aby Statutární město Ostrava případně odstoupilo od smlouvy o prodeji pozemků na náměstí Dr. E. Beneše, neboť svým jednáním společnost AMÁDEUS REAL zcela zjevně porušuje svůj původní záměr deklarovaný při koupi předmětných pozemků, tj. vybudování nákupního centra a jeho propojení s předmětnými historickými budovami a jejich citlivou opravou a zachování. Považujeme za nevhodné, aby orgány Statutárního města Ostravy svým postojem nepřímo přispívaly k narušování historických hodnot předmětných budov a umožnily jejich chátrání či dokonce jejich demolici.
 • POŽADUJÍ, aby Ministerstvo kultury ČR zachovalo památkovou ochranu budovy bývalé Obchodní a průmyslové banky čp. 241 a 3099 jakožto význačného příkladu architektury počátku 20. století.

k podpisu zde: ostravica-textilia.cz

Petice za zachování fotbalu na ostravských Bazalech má pak tento text:

 • Požadujeme, aby byl současný fotbalový stadion na slezsko-ostravských Bazalech, ul. Bukovanského 4/1028, a pozemky k němu náležející, v duchu tradice, které toto místo pro fanoušky Baníku Ostrava má, i do budoucna zachován, popř. přestavěn a využíván pouze pro účely fotbalu.
 • Nesouhlasíme se změnou územního plánu uvedených pozemků na jakýkoli jiný účel.
 • Baník patří na Bazaly již přes 50 let. Nedovolme, aby tomu v budoucnu bylo jinak! Mějme úctu k tradici, nenechme zvítězit sobecké zájmy!

k podpisu zde: petice24.com

Související články


Komentáře

 1. LP :

  A co za to? Všichni požadují a nic nedávají…. Uživí se v Ostravě další megalomanské obchodní centrum? Budete tam všichni povině chodit a nakupovat denně za 1500 – 2000 Kč? Podepíšete se za to? Budete pravidelně chodit na fotbal i když se nebude dařit? Budete ochotni platit 500 – 3500 za lístek? Za parkování? Pokud ano, věřím že se najdou investoři, ale jinak? Je mi to taky líto, že tyto budovy chátrají, ale za současné situace na Ostravsku je to bezpředmětné a nevidím jediný logický důvod, který by soukromého investora měl přesvědčit o tom, že to má realizovat…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. LP :

  Jo a abych nezapomněl, ještě tu o nádraží v Havířově…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. aggu :

  @LP: sorry, ale to co píšete jsou bláboly. Ta čísla si taháte z klobouku. V Ostravě se další, jak píšete „megalomanské“ obchodní centrum uživí bez problémů (za 20 let zkrachovalo jen jedno). Investoři umí počítat. Jenže jádro pudla je úplně jinde, a sice za jakou cenu to centrum bude stát! Za cenu devastace památky, historické městské krajiny, egoismu vůči stávajícímu centru města, kde to obchodníci budou mít zase těžší (ne že by sami byli nějak aktivní, ale to je na jinou debatu). Za cenu toho, že se zničí něco cenného a nahradí bezcenným (ganz to samé jako v Havířově s nádražím). A to vše za tichého přihlížení radních. Já osobně si pak už vedení Ostravy zcela přestanu vážit, protože svou pasivitou, ať už z hlouposti nebo z navedení, jdou neustále proti tomu co centrum Ostravy potřebuje. Jejich „správa“ centra města by se mohla začít označovat jako sabotáž.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. Jaroslav Němec :

  to aggu: Děkuji. Plně souhlasím.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. LP :

  Ty čísla jsou samozřejmě jen mé odhady, na druhou stranu kousek je Forum, na druhou stranu Laso… Mezi nima Ostravica… Co tam bude jiného? Obchody na jiných patrech? Nebylo by lepší v současné situaci vzít a udělat tam park, nebo byty? Opravdu to, že se z toho stane další OC bude taková výhra? A v Havířově? Velká energeticky naprosto šílená stavba, kterou nelze dnes využít… Nebude lepší menší, modernější stanice, která bude odpovídat situaci ve vlakové dopravě v Havířově? Ale tím vším co tady píšu, v žádném případě neobhajuji postupy města. To ale dělalo výše zmíněné nesmysly vždy, ale lidi je stejně zvolí znovu. A proč? Protože uvěří populistickým slibům a nejlépe městem dotovaným výhodám… Ale takováto skladba obyvatel si nikdy nepřiplatí za kvalitu a služby navíc… Potom je těžko tady něco stavět… Zkuste se na to podívat pohledem investora, který to rozhodně nedělá pro blaho ostatních…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 6. michal :

  Za sebe jsem rád za petici. Kdysi chlouba centra Ostravy, dnes ostuda na entou. Samozřejmě, že by se obchodní dům, který navštěvovaly již naše babičky tady v centru uživil, kdyby byl funkční. Velikánská chyba byl prodej Kolkovi, který vlastně devastaci začal. Fakt by mne zajímalo, jak byl za tento čin potrestán !!!???
  A jsem rád, že dosti lidem v Ově i okolí a dokonce i ostr.rodákům jinnde v česku i daleko v zahraničí není osoud OD Ostravica lhostejný a petici podepsali.
  LP: Váš názor respektuji, ale nechápu…..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. michal :

  Ještě k petici. Už jsem psal, že je dobře, že hodně lidem na Ostravě záleží a podepíšou se pod petici. Jen si, bohužel, myslím, že zase zůstane jen u těch podpisů a nic se nezměmí.
  Viz petice za Černou kostku. Kolik lidí podepsalo a stejně stavbě knihovny podpisy nepomohly. v tomto státě je rozhodující moc. A to moc peněz a především korupce. Podpisy obyčejných lidí a dokonce ani podpisy známých lidí v tomto zkorumpovaném státě nic nesvedou.
  A i když jsem za petici rád, tentokrát jsem rezignoval a nepodepsal. byl jsem zklamám právě tou ČK, kde jsem svůj podpis dal…..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. LP :

  Já spíš nechápu tu petici… Proč by měla proboha někoho k něčemu donutit? Sepíšu petici, že se mi nelíbí že má soused na parkovišti staré auto, že tím hyzdí okolí domu, navíc třeba poblíž památkově chráněného domu… Změní se něco? Ano, změní pokud mu na to auto přispěji… Ale co se stane když vznikne v centru další OC? Jedno padne. Dřív nebo později a bude to buď LASO nebo FUTURUM… Ale možná taky Ostravice nebo FORUM a to pak budete taky sepisovat petici? Chyby se staly v minulosti, tenkrát se mělo jednat, tenkrát se měla prosazovat rekonstrukce Ostravice, dneska je pozdě a nikdo do toho nepůjde. A ten hlavní důvod proč jsou s Ostravicí problémy jsou právě ty chráněné části… Jsou už v dezolátním stavu a investor si umí spočítat kolik by ho stála rekonstrukce ve srovnání s novou výstavbou… Kdyby se nestavělo FORUM, Ostravice by měla šanci, teď je jen mizivá naděje na změnu… Tato petice postrádá logické argumenty proč ANO

  Thumb up 1 Thumb down 1
 9. LP :

  A Bazaly jsou to samé… Kupte si pro čtyřčlennou rodinu 20 let starou Karosu jako rodinné auto… Taky ji nevyužijete, co je špatného na fotbale ve Vítkovicích? Může tam vzniknout kvalitní sportovní areál s dostatečnou dopravní kapacitou a v centru města vznikne zajímavý prostor k rozšíření obytných zón, navíc v posledních letech konečně se rozvíjející lokalitě Slezské Ostravy…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. aggu :

  michal: opravdu se člověk vydá ze všech sil, když věnuje 1 minutu svého života naklikáním svého podpisu pod petici? :-) Petice jsou za stávajícího stavu jedním z mála možných způsobů nátlaku na ty zodpovědné, když se chovají nezodpovědně. I když by si chování radních asi zasloužilo razantnější přístup.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. michal :

  aggu: ne, žádné síly to nestojí…..,je mi líto, co se tu děje a z toho jsem unaven, že vidím tu beznaděj v čemkoli. Jsem zhnusem českou politikou, jsem zhmusen korupcí, která válcuje vše – i schúponé lidi, i ty, kteří by chtěli něco dělat pro blaho druhých. kdybych byl mladěí a bez závazků emigroval bych.
  Již nic nepodepíšu, ztratil jsem iluzi, že se něco změní…
  Vám fandím, držím palce i Jar. němcovi ad., kteří se snaží!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Hynek [msstavby.cz] :

  LP: ale tady nejde o to, ze by nekdo nenakupoval rsp. se to neuzivilo, naopak zamerem je postavit hned vedle „stare“ Ostravice nove obchodni centrum, ktere by melo s tema stavajicima budovama byt propojene a je objemove daleko vetsi – http://www.msstavby.cz/tagy/ostravica/

  spis je „problem“ v tom, ze je rozdil rekonstruovat zdevastovanou budovu a nebo ji zbourat a postavit na miste neco noveho.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. LP :

  mrtvy.kenny: Já si akorát myslím, že na Ostravici už je pozdě… Místo ní by tam teď měly vzniknout byty nebo kanceláře a zachovat park… Upřímně ta dostavba je hodně, ale hodně nepovedená a když vezmete v potaz, že se stejně ve finále bude muset ještě šetřit, tak pak bude opravdu lepší zbourat to a postavit nové centrum… A navíc Ostrava zase nemá až tak historicky cenné centrum abychom museli za každou cenu trvat na zachování každé polorozpadlé budovy… Jsem ostravák, vím hodně i detailních informací o stavbách v Ostravě, bavil jsem se o situaci v Ostravě se spoustou architektů, ale takhle budeme mít mrtvé město plné „historicky cenných“ staveb… Třeba jednou dopadnou jak hrady, budou to polorozpadlé ruiny, kde se bude jezdit na exkurze. Na druhou stranu aspoň stoupne cestovní ruch:-)))

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. M. :

  Souhlasím s LP… V tomhle státě neuděláte nic, bude se to prodlužovat tak dlouho, dokud to nespadne. Každopádně když už zbourat, tak chci vidět něco pořádného, co bude cenné pro naši a příští generaci. Třeba něco od Zahy Hadid…. Nejsme v Praze, aby jsme tady měli samé památky. Ostrava by měla být moderní město, ne starožitnictví. Navíc další OC? Když se tak podíváte kolem sebe, značky se sem moc nehrnou, takže by se tam nacházalo to samé co všude. Kdyby se někdo chytil a skoupil všechny domy na Masarykáči, provedl renovaci a udělal nákupní centrum na ulici tak, jak je to všude ve velkých městech. Ne vše za 30kč apod. Návrh od Amadeus Real se mi vůbec nelíbí. Kostky už stačí na Karolině :). Z centra Ostravy jsem špatný…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Antonín :

  Petice za Bazaly je bezpředmětná. Nový majitel na nich zůstává a stadion se bude rekonstruovat…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Hynek [msstavby.cz] :

  tak jeste jeden pokus: zapomente na park. park nebude. na miste parku bude obchodak a basta. ted jde o to, jestli bude prilepeny na pekne zrekonstruovanem pamatkove chranenem dome (takze opravdu nejde o „zachovani kazde polorozpadle budovy“) anebo nad tou chranenou budovou mavnem rukou a at si tam postavi co chcou. o budove na nadrazni se ted nebavim, ta chranena neni a verim ze je v krizovem stavu, ale alespon pro me ma spise nostalgickou hodnotu..

  dalsi vec je, ze pokud se bude tolerovat to, ze nekdo koupi pamatku a nestara se o ni – a to az do stavu, kdy je zrala na demolici, tak to pujde vsechno do kytek a nebudem ani „starozitnictvi“, ani moderni. ostravica neni jediny priklad tohoto typu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. LP :

  Dobře, postavíme všechno co má v podstatě nulovou hodnotu, pak to zbourá někdo jiný a politici se budou vymlouvat že za to můžou ti co tu byli předtím…
  Já na jednu stranu jsem pro zachování, ale na za každou cenu…
  Jsem toho názoru, že než další OC na stejném místě se stejnými obchody, tak radši to zbourat celé… Ono jde o to, že Ostrava se musí vyvíjet… Co bude s KB v centru za 2 – 3 roky? Ta budova je energeticky dlouhodobě neudržitelná a KB se přestěhuje jinam, třeba na Karolinu nebo do jiného office centra v Ostravě… A co potom bude s tou budovou? Je krásná, zachovalá, ale drahá… Spousta i historicky cennějších měst se změnila, i v Ostravě spousta budov o kterých si lidi myslely že tady budou napořád musela ustoupit… Ostravě chybí koncepce využití těchto míst, koncepce rozvoje MHD a dopravy obecně… Je to z jiného soudku, ale ve finále to maáhodně společného… Kdyby nebylo na Karolíně FORUM, zářila by dnes Ostravice a na Karolíně by bylo prázdno (možná taky ne), ale to vše je o koncepci a o penězích… Ale taky o odvaze postavit se některým projektům a ne prodávat pozemky za každou cenu každé zrovna vzniklé společnosti s neznámými majitely a bez referenci…
  Proti tomu demonstruje a sepisujte petice, to jde změnit…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Ljuk :

  LP: Použil bych slova Voltaira: „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale do nejdelší smrti budu hájit vaše právo říkat to.“ 100 lidí, 100 názorů – váš názor respektuju a nehodlám vám ho vyvracet. Ovšem uvědomme si následující. Nejde o to, zdali se další obchodní centrum uživí nebo zdali je další obchodní centrum třeba. Jde o to, že Ostravica představuje v rámci celé Ostravy ucelený komplex architektonicky hodnotných staveb, kterých má, řekněme si na rovinu, Ostrava poskrovnu. Co nebylo zničeno válkou, bylo dokonáno za socialismu. Ostraváci, tedy i vy, by si měli vážit, že nám z historie ve městě zbylo alespoň pár míst hodných obdivu. Lidé přece rádi obdivují prastaré památky, ať už se jedná o antické ruiny, středověké zříceniny, nebo třeba renesanční měšťanské domy. Teprvé poté si uvědomíme, že to není jenom o historii. Opravdu si nemyslím, že by Ostrava byla městem, kde bychom o památky zakopávali. Proto bychom si měli i toho mála, co nám zbylo, vážit, o památky pečovat a snažit se zachovat pro budoucí generace. Čím by bylo město, když by ztratilo svůj původní ráz, charakter a historické centrum? Proto se nebavme o tom, zdali Ostrava potřebuje další obchodní centrum, ale zdali dovolíme, abychom my, Ostraváci, ZASE přišli o historicky cenné a jistě pozoruhodné místo. V konečném důsledku stejně víme, že cokoliv nového je senzací, tedy i nové obchodní centrum. A vzhledem k tomu, že v současné konzumní společnosti, kde panuje trend strávit sobotní odpoledne a nejlépe celou neděli pod střechami obchodních domů a lítat od obchodu k obchodu jak splašené kozy, tak opravdu nevěřím, že by se Ostravica neuživila.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 19. Coppola :

  LP:
  1) Ta petice není na podporu stavby nějakého obchodního centra, ta petice je na podporu záchrany architektonických památek.
  2) Člověk proti tomu co se mu nelíbí buď nemusí dělat nic, nebo v koutku nadávat – u piva či na internetu, nebo vyslovit svůj názor veřejně – peticí či demonstrací, nebo konat – koupit dotyčnou památku a zachránit ji. Protože většina lidí na tu poslední možnost nemá prostředky, nezbývá jí než volit některou z předchozích možností. Mně příjde nejlepší možnost veřejného vyslovení svého názoru. Proto si myslím, že petice svůj význam mají, jedná se o oficiální vyjádření názoru určité části veřejnosti a to cenu má, ikdyž to třeba nemá okamžitý efekt.
  3) Nebudu vám vysvětlovat důležitost historických památek, tu by si měl uvědomit každý sám. Zvláště v Ostravě, kde těch hmotných historických památek moc není…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. michal :

  Ljuk + Coppola : Skvělé příspěvky a naprostý souhlas!!!
  aggu: Nedalo mi to a petici jsem podepsal.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. thrpst :

  Ostravica je na spadnutí a je to ostuda města. Soukromý investor to rekonstruovat nebude, je to finanční sebevražda, smiřte se s tím.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 22. michal :

  Spíše ostudou jsou ti, kteří zavinili tento stav budovy!!!.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 23. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na idnes.cz „Primátor Ostravy pohrozil obvodu zrušením. Kvůli chátrající památce“: http://goo.gl/zdojx

  Thumb up 0 Thumb down 1
 24. Danek :

  Už jste to slyšeli, že s Ostravice by měla být knihovna!!!Jupí. Záchrana se snad blíží.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 25. Balde :

  Danek: kdo kde to rikal, neuverim dokud se nezacne stavet

  Thumb up 1 Thumb down 0
 26. Danek :

  Balde: Já taky ne. Jinak bylo v regionálních zprávách na Polaru….(krátké textové zprávy pod obrazem)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. Summerboy :

  Je to pouze v stádiu úvah stejně jako nápad, že by tam mohla najít prostory radnice. Je to podle mě ale scestné. Vnitřní dispozice obchodního domu a kancelářského domu je přece jen trochu jiná. Nevím, jestli by vnitřní přestavba nebyla až příliš nákladná…?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 28. aggu :

  Jediná možnost casino. Samozřejmě jako jediné v celé Ostravě. Peníze na rekonstrukci nebudou problém.

  Thumb up 0 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.