Památník válečným veteránům

Ve výtvarně-architektonické soutěži na památník veteránů, kterou město Ostrava vyhlásilo letos v březnu, zvítězila sochařka Pavla Sceránková.

Jedná se o druhé vyhlášení soutěže. V první realizované soutěži nebyl vybrán ani jeden z 27. Samotné návrhy nebyly zveřejněny. Přesto byly vyplaceny odměny pro soutěžící v hodně čtvrt milionu Kč.
V nyní proběhlé soutěži bylo odevzdáno 8 návrhů.

Hlavní ideou soutěže bylo vybudování centrálního pietního místa v parku Čs. letců v Ostravě na pozemku parcelní číslo 904 v katastrálním území Moravská Ostrava. Park je registrovaný jako významný krajinný prvek s plochou převážně osazenou vzrostlou zelení , okolní zástavbu tvoří obytné a administrativní bloky. Park je hojně využívaný okolními rezidenty, předloni prošel rekonstrukcí a loni v něm byl osazen mobiliář venkovní třídy.

Památník má důstojně připomínat všechny veterány, kteří nasazovali, nasazují a budou nasazovat své životy v boji za svobodu a demokracii. Cílem vytvoření pietního místa je rovněž: 1) Společný památník všem padlým vojákům, které nyní připomínají památníky a pamětní desky roztroušené v jednotlivých městech, obvodech měst a obcích. 2) Připomenutí tradice novodobých veteránů, kteří v posledních dekádách plní a budou plnit své úkoly v zahraničních misích, a prokázání respektu za jejich práci, kde často riskují své zdraví a životy.

Předmětem soutěže tak byl návrh výtvarně architektonického řešení památníku, pro který se předpokládá současné a nadčasové řešení. Záměrem vyhlašovatele bylo vytvořit prostor, jak pro kontakt v místě se nacházejících a procházejících osob, tak i pro konání oficiálních vzpomínkových akcí, například Dne válečných veteránů. Cílem soutěže bylo nalézt velkorysé řešení, které nebu de akcentovat žádnou ze zmíněných skupin veteránů, ale bude oslavovat veteránství jako celek.

Plakáty s oceněnými návrh, byť v rozlišené, které není možné použít zde na webu můžete vidět na webových stránkách České komory architektů.

1.místo: MgA. Pavla Sceranková, Ph.D.

Vyhrál návrh se třemi kužely. Nicméně někteří zaměstnanci magistrátu začali zveřejňovat na sociálních sítích bez bližšího popisu vizualizace s dvěma kužel. To byl ovšem návrh prvního kolo a s vítěznou podobou nemá nic společného. Taková komunikace je pro veřejnost velmi matoucí. Popis díla ZDE.

Na sociálních sítích se začal objevovat i návrh z prvního kola…

2. místo: MgA. Ing. arch. Ondřej Bělica
Spoluautoři: , Ing. arch. Martin Blažek , MgA. Jan Adamus

Podrobný návrh druhého místa můžete vidět přímo na webových stránkách autora.

3. místo: Jan Šnéberger , Martin Kubica
Spolupráce: , Matouš Hejl , Jana Siren , Michal Just

Zde jsme nenašli jiný zdroj, než prezentační plakát, který je uveden na stránkách České komory architektů.

zdroj: cka.cz

Související články


Komentáře

 1. balde :

  myslím že v realitě to bude vypadat líp než na těch vizualizacích, jediné čeho se bojím je, že když je to pohyblivá instalace, tak bude třeba ji věnovat péči, aby byla dlouhodobě funkční a v dobrém stavu, což jak víme v Ostravě je problém.

  Thumb up 18 Thumb down 2
 2. adamous :

  No, ja nevim, to prvni misto … anglicky se tomu rika „joke“? Jo, to bude asi to spravne slovo.

  Thumb up 14 Thumb down 0
 3. Crazym :

  Začínám mít pocit, že kdyby se sebraly všechny prachy za ty soutěže za pár let zpět, tak už by jsme si mohli něco užitečného postavit :DD

  Thumb up 12 Thumb down 6
 4. Johnny :

  Není pravda že návrhy z první soutěže nebyly zveřejněny. Byly. Proběhla výstava, na vlastní oči jsem ji viděl.

  Thumb up 21 Thumb down 1
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Johnny: Což je v dnešní době úlet. Digitálně nic.

  Thumb up 3 Thumb down 19
 6. Rado :

  To už je opravdu v háji, čemu všemu se dá v dnešní době říkat umění. Jestli takhle má vypadat památník válečným veteránům, tak mě to i uráží. Obzvláště to 1. místo. Na prolézačku dobrý, ale na vyjádření nějaké úcty a piety? Totální ústřel mimo. Buďme rádi, že jsme nezažili to, co naši rodiče, prarodiče, ale měli bychom umět vyjádřit i jistou vážnost k tomu, co museli a veskrze proti své vůli, podstoupit váleční veteráni. Obzvláště v době,kdy se nám mnozí snaží nakukat, že 2. sv. válka byla jen něčím, kdy si pár kluků vystřelilo z tanku, že to nebyli Němci, ale nacisté, kdo ji začal atd. atd.

  Thumb up 20 Thumb down 3
 7. Pat :

  Asi už jsem starej ..
  Tu symboliku v tom vidí jen jeden člověk – autor .
  A zvlášť pokud jde o tak vážné téma si myslím , že to má vypadat důstojněji . A to málo kdy něco kritizuji .

  Thumb up 14 Thumb down 0
 8. adamous :

  Pat: Ale vyhodu to ma, ze si to muzou urciti jedinci alespon lehce odkutalet do sberny.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 9. Johnny :

  Martin [msstavby.cz]: Tohle je právě ten přístup, který já považuju za cestu do pekel. Jenom proto, že digitalizace patří ke trendům dnešní doby, jí přece nemusí všechno podléhat. A teď nemluvím o prezentaci návrhů památníku, ale obecně. Přenášením věcí do online prostoru zákonitě dochází ke ztrátě kvalit; nejvíce to můžeme pozorovat u filmů, jejichž působivost v kině je zkrátka nesrovnatelná s online projekcí; už jenom proto, že divák nad prezentovaným dílem nemá moc, nemůže se rozhodnout, kdy film zastaví nebo kdy se na nějaký obrázek podívá znovu – musí se podřídit vysílacímu času nebo otevíracím hodinám výstavy. Malby, fotky a výstavy jsou totéž. Při živém zážitku dochází k jisté extenzi smyslů, čas se stává jedinečným; divákova či návštěvníkova pozornost je vybičována tím, že film nejde vrátit o kousek zpátky a obrázek se nedá stáhnout, vyscreenovat etc. a uložit na plochu.

  Já samozřejmě obecně nejsem proti digitalizaci, ale myslím, že je třeba vnímat oběti, které digitalizace vyžaduje a pečlivěji zvažovat, kdy je to oběť snesitelná a kdy ne. Ve výsledku můžeme dojít k závěru, že prezentace výsledků soutěže online je v pořádku. Ale argumentem pro mě není „v dnešní době“. Doba s tím nemá co dělat.

  Thumb up 20 Thumb down 3
 10. Robur :

  Park na procházky a posezení je navržen pěkně, ale pokud je hlavní „ideou vybudování centrálního pietního místa“ jsem mírně řečeno v rozpacích. Asi už jsem na tyto věci starý a možná příliš konzervativní, ale o centrálním pietním místě v Ostravě/Ostravsku, kde se např. za 2. světové války vedly obrovské boje s nezměrnými počty obětí a ostravská osvobozovací operace byla největší na našem území mám úplně jinou představu. Pietní místa stavěná za posledních mnoho stovek let mají vždy nějakou rozpoznatelnou charakteristiku a ústřední místo. Už třeba jen proto, že bych si přál v klidu zavzpomínat, položit svíčku nebo kytičku, zadívat se a vzdát tichou úctu, dík a respekt. Nedovedu napsat nějaké ostré slovo, ale věřte mi, že jsem velmi smutný. Myslel jsem, že když zde po revoluci zůstal tank T-34 i když se jich jiná města zbavovala, má zde místní elita více rozumu a nadhledu. Na druhou stranu zůstalo nepotrestáno odstraněni a bezplatné (!!!) darování letounu Il-10 (právě z tohoto náměstí), který skončil jako cenný exponát v soukromých sbírkách francouzského sběratele.

  Thumb up 26 Thumb down 0
 11. MareK :

  zasvěcení v tom možná naleznou nějakou symboliku vztah k veteránům, ale „normální“ člověk si bude lámat hlavu, co že to jako má být alias veteráni a kužely, WTF?!

  Thumb up 9 Thumb down 0
 12. aldar :

  Jako výtvarný prvek – dobrý. Ale připadá mi, že symbolika – idea je na obecný výtvarný prvek naroubována. a bohužel se roub neujme. A to už se nezmiňuju o trávníku, který je zde součástí výtvarného díla a musí být vždy, za každé doby perfektní, jinak to pokazí… A mechanické věci jsou dnes „moderní“ – a ony musí fungovat a to bude zde problém.

  Thumb up 12 Thumb down 0
 13. Martin [msstavby.cz] :

  Johnny: Každá architektonická soutěž je ve své podstatě veřejná zakázka. Bylo by fajn mít na jednom místě ucelený přehled historie záměru se všemi návrhy. Takové přehledy projektů jeho historie, okolnosti vzniku až k realizaci v česku prakticky neexistují. Jednotlivec si pak může v poklidu prohlédnout návrhy jak z prvního vyhlášení, tak z návrhy ze současné soutěže. Navíc ne všichni nemají možnost se na výstavu dostat.

  Je fajn, že jsi byl na výstavě a viděl ji na vlastní oči, ale těžko si teď vybavíš všech 27 návrhů z prvního kolo včetně jmen autorů, aby sis je porovnal se současnými návrhy. Soutěž jsou za veřejné peníze, ať má veřejnost možnost vidět, co za ně vzniklo.

  Thumb up 4 Thumb down 6
 14. Tom :

  Nějak mě to nezaujalo ani neurazilo. V centru moc hezkých památníků není, tank je hlavný,památník v parku je typický socialistická estetiky. Za mě nejvíc Sýkora u u mostu.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 15. Crazym :

  Tom: Cože? Ten ožrala ležící u mostu? No nevím nevím :-)

  Thumb up 1 Thumb down 6
 16. Crazym :

  Tak už to vypuklo, termím dokončení je 30.4. 2022. https://screenshot.cz/83TSH/

  Thumb up 3 Thumb down 0
 17. Crazym :

  Ale serou se s tím :-) Tak ještě mají 40 dnů… https://screenshot.cz/RQSNX/

  Thumb up 1 Thumb down 0
 18. Crazym :

  Nic jsem od toho nečekal ale už vůbec ne moudra typu: Co nemáš, nepotřebuješ… :-)
  https://screenshot.cz/N2SQV/
  https://screenshot.cz/MERL9/
  https://screenshot.cz/ZF6MA/
  https://screenshot.cz/WUE1L/
  Jsem z toho trochu na rozpacích a zajímala by mě ekonomická stránka toho „umění“. To i to blbé letadlo z dob mého mládí tam mi připadalo zajímavější :-)

  Thumb up 7 Thumb down 0
 19. Vítek :

  Ještě jsem neviděl městskou investiční akci,která by bylo hotova k plánovanému termínu bez vad a nedoďělků a plně funkční. Zde byl mnohokrát posunutý termín 30.4. 2022. (Na ceduli na staveništi)

  Thumb up 6 Thumb down 1
 20. Crazym :

  Lidi ono to svítí!!! Takže do kolonky pravidelná údržba přibude ještě účet za energie, taky pravidelný :D
  https://screenshot.cz/Y8TXS/
  https://screenshot.cz/5ZKSP/
  Ostrava!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.