Bytový komplex Šimáčkova

Po téměř deseti letech od vydání stavebního povolení by již mělo vyrůst pět bytových domů v Ostravě-Mariánských Horách.

V městském obvodu Mariánské Hory a Hulváky v lokalitě U Dvoru měly před několika lety vyrůst nové domy. Dlouho očekávaná proměna území se ale neuskutečnila a na pozemcích v blízkosti mateřské školy a domu s pečovatelskou službou je dosud neobydlená planina. To by se ale v budoucnu mohlo změnit. Po několika letech totiž došlo v celé věci k posunu a investor má zájem v lokalitě výstavbu nového bydlení začít realizovat. Zástupce španělských investorů Ing. Milana Zavady jsme se zeptali: Proč jsme tak dlouho museli čekat a co investorům bránilo zahájit výstavbu dříve?

Milan Zavada: Původní projekt vznikl ještě před realitní krizí v roce 2008 a plně odpovídal svou koncepcí této době. Problematická byla velikost bytů a minimální zázemí pro obyvatele. Realizaci tohoto projekt zbrzdila již zmiňovaná krize a následné hledání optimalizace tohoto investičního záměru. V tomto procesu optimalizace také vznikla myšlenka realizovat na těchto pozemcích bytovou výstavbu formou řadových domků. Nakonec zvítězila forma bydlení v bytových domech s přirozeným vnitroblokem pro herní a sportovní vyžití dětí.

V čem se záměr přehodnotil?
Milan Zavada: Optimalizovala se velikost bytů. Domnívám se, že je toto jedna z posledních možností, kdy bude možné ještě koupit poměrně velké byty za rozumnou cenu. Současný trend projektů je zmenšovat byty až na skoro neúnosnou mez. Zde budeme mít nabídku velikosti bytů od 1+KK až po 5+KK. Nejvíce zastoupená velikost bytů bude 3+KK a následně 2+KK. V objektech jsou také navržené bezbariérové byty pro osoby se zhoršenou možností pohybu a orientace. Součástí každé bytové sekce bude velká prostorná kočárkárna, dále pak sklepní koje pro každý byt a velký výtah, do kterého se vejde kočárek, včetně maminky a dalšího člena rodiny třeba s koloběžkou, aniž by se museli skládat jak do “konzervy”. Každý byt bude mít k dispozici parkovací stání v podzemních garážích pod objektem. Tyto garáže budou vybavené dobíjecí stanicí pro elektromobily a přístupné výtahem.

Na pozemcích tedy vyroste několik bytových domů, je to tak?
Milan Zavada: Ano, celkový bytový soubor obsahuje celkem pět objektů. Každý objekt nabídne od 31 do 36 bytů. Celkem se tedy bude jednat o 160 bytů. Objekty budou mít jedno podzemní podlaží s parkovacími místy a 4 nadzemní podlaží jako běžná patra. Poslední páté nadzemní podlaží není dispozičně přes celý půdorys, ale obsahuje vždy dva velké střešní byty se střešní terasou a vyústění schodišť, která budou sloužit pro přístup zahradníků na střechu, protože veškeré střechy jsou navržené jako zelené. Toto je také náš drobný příspěvek do urbanistické ekologie spolu s využíváním srážkové vody pro další využití prostřednictvím jejího zachycování do akumulačních nádrží v objektech.

Jak to vidíte časově z hlediska harmonogramu výstavby?
Milan Zavada: V současné době jsme ve fázi územního řízení. Následovat bude stavební řízení a doufám, že v první polovině roku 2021 budeme moci zahájit stavební práce.

celý článek + zdroj: nezpravodaj.cz

Související články


Komentáře

 1. Crazym :

  No pěkně, ten pan Zavada je optimista, tak na to si počkám :-)

  Thumb up 6 Thumb down 11
 2. Mx :

  To by šlo, pěkné

  Thumb up 14 Thumb down 1
 3. Michal :

  To budou ale krásně tmavé byty :P Gratuluji budoucím majitelům :)

  Thumb up 5 Thumb down 22
 4. balde :

  Michal: ale s terasou :D, komu to vyhovuje tak si ho koupí, vy asi enbudete kupec, tak děkujeme, že jste nám to sdělil

  Thumb up 11 Thumb down 3
 5. balde :

  Michal: ale s terasou :D, komu to vyhovuje tak si ho koupí, vy asi nebudete kupec, tak děkujeme, že jste nám to sdělil

  Thumb up 6 Thumb down 2
 6. MM :

  Projekt vypadá dobře, ale to místo… Reálně nedokáží postavit byty 2+kk pod 3 miliony a 3+kk pod 4,5 milionu. Na tom není vyloženě nic špatně, ale když se člověk podívá na tu lokalitu. Karolína si to může dovolit, Poruba taky, ale Mariánky ani náhodou. Ještě s takovým počtem bytů. Moc si přeji, aby se realizovalo, ale doufám, že ví co dělají. Stále totiž platí známá realitní poučka, že cenu dělá hlavně lokalita!

  Thumb up 13 Thumb down 2
 7. Tano :

  I s přistávací plochou pro balóny na střeše. Super :-)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 8. dispe :

  Ziju pobliz v Mariankach uz 4 roky. Casto tudy chodim v noci z trolejbusu a ta lokalita mi prijde zcela oka. Ale jo, co by to bylo za prispevek bez spetky kazdodenniho ceskeho rasismicku, ze? Lidi ho maj holt radi<3

  Thumb up 11 Thumb down 18
 9. Thunderbird :

  To je až k nevíře, kolik je volných ploch v této části Mariánských hor. Ví někdo, co tam bylo dříve (U Dvoru)?
  Jinak držím palce. A jen houšť…

  Thumb up 5 Thumb down 0
 10. Martin [msstavby.cz] :

  Thunderbird: Dělnická kolonie https://geoportal.msk.cz/Html5Viewer/?viewer=leteckesnimky

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. MM :

  dispe: Jaký rasismus? Nikdo nic takového nenapsal. Rodiče tam bydlí, sourozenci taky. Jezdím tam pravidelně. Jestli nevidíte rozdíl mezi Mariánkama a centrem nebo Porubou, tak máte něco z očima. Luxusní rezidenční čtvrť neznamená, že je hned přes cestu Kaufland. Neříkejte, že necítíte smrad z chemičky nebo z lagun. Rozbité chodníky a cesty, skladba obchodů a služeb. Zkrátka to není rezidenční čtvrť na úrovni. To je fakt. Bohužel v tom nejsou Mariánky osamoceny, ale centrum a Poruba jsou prostě jinde. Stačí se podívat na ceny nemovitostí v těchto čtvrtích. Poptávku lidí po bydlení a příjmovou stránku věci. Nemusí se vám to líbit, ale je to fakt.

  Thumb up 21 Thumb down 0
 12. :

  U toho projektu se vyložene vyplatí počkat, až si to zazobanci za X miliónů koupí a po zjištění toho, že si byt koupili v ghettu pak rádi pod cenou prodají :-) Aspoň k něčemu jsou nedotknutelní dobří..Chtělo by je dostat na karolinu, ať zajistí ceny bytů jako v ústí či mostě :-)
  A rasista samozřejmě nejsem. Rád odvádím daně celoživotním profesionálním pobíračům dávek a vůbec mi něvadí jejich obohacující způsob života. Proč brát více peněz, abych si zařídil důstojnější bydlení, když můž přispět tak přínosné skupině „obyvatelstva“.

  Thumb up 3 Thumb down 9
 13. DRJPJR :

  : Tobě tak moc vadí, že někdo vydělává víc než ty, že to musíš psát pod skoro každý článek o bytech v Ostravě ? Závisti je špatná vlastnost…

  Thumb up 6 Thumb down 5
 14. Crazym :

  DRJPJR: Někdo? Tipuji, že většina a ne jen ta matematická ale drtivá :DD
  Ale nemyslím si, že závist je něco špatného když je převedena do motivace zlepšit se abych měl více než ty ostatní což se ho ale zřejmě netýká. On bude asi ten typ z toho vtipu o Čechovi co se modlí k Bohu: „Pane Bože, můj soused má kozu a ta mu hodně dojí“. Bůh ho přeruší a říká vlídně: „A ty, můj synu, bys jistě chtěl mít také takovou kozu, že?“ A Čech odpoví: „Ne, Bože, já bych jenom chtěl, aby ta koza sousedovi chcípla“.

  Thumb up 4 Thumb down 8
 15. DRJPJR :

  Crazym: Mě u něj ta varianta „motivace“ ani nenaskočila jako možnost :D

  Thumb up 2 Thumb down 3
 16. :

  Teď jste mě naprosto prokoukli…
  Jojo kdybych měl správnou barvu kůže, tak se „snažím“ abych měl co největší dávky, s bílou barvou je to ztracené…
  Spíše je smutné, že dnes průměrný plat nestačí k pořizení vlastného bydlení..
  Nikomu nevadí netáhla, ale pacující „ztěžující“ člověk je problém..Samozřejmě Vám, co jste dostali nemovitost po rodičích to nevysvětlím…

  Thumb up 9 Thumb down 7
 17. Crazym :

  : Tvl, největší problém jsi sám pro sebe Ty bílá barvo s hnědým mozkem. Pokud mluvíš o průměrném platu, tak ten je dnes okolo třiceti táců a pokud z něj nejsi schopen něco pořídit Ty „z_těžující“ člověče, tak je to samozřejmě vina toho netáhla se správnou barvou kůže a nikdy ne Tvoje :-)
  Já odešel od rodičů s holou řití a bydlel 9 roků s matrací na zemi, kempingovou soupravou a žárovkou u stropu než jsem se na něco vzmohl. A dnes po 28 letech mám dva byty, jeden ve kterém bydlím a jeden jako investici a to jsem nikdy neměl nadprůměrný příjem. Nech si ty kecy pro takové jako jsi ty a zkus to třeba v diskuzi na Novinkách, tam budeš mít úspěch :-)

  Thumb up 4 Thumb down 3
 18. Michal :

  balde: Existují požadavky na denní osvětlení, norma obytné budovy. Tolik k vaši teorii o kupcích.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. hugo :

  aktuálně https://marianskehory.ostrava.cz/cs/o-marianskych-horach/aktualne/vystavba-bytovych-domu-u-dvoru-se-postupne-pripravuje

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.