Památník obětem střelby

Ostrava vybrala návrh na ztvárnění památníku obětem loňské prosincové střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava, při které zemřelo sedm lidí. Autorem je výtvarník Lukáš Dvorský.

Je správné, že Ostrava vytvoří památník této tragické události. Ostrava však stále nemá památník / sochu první prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigue Masaryka nebo prvního polistopadového prezidenta, Václava Havla…

Na hlavním ostravském náměstí, Masarykově, se nachází pouze busta prezidenta. Socha T. G. Masaryka se pak nachází v periferním obvodu Stará Bělá, kde je součástí památníků obětem první světové války. Daší busta se nachází v Ostravě-Kunčicích u základní školy…

Památník bude dokončen do 30. listopadu letošního roku, aby mohl být před budovou fakultní nemocnice v prosinci odhalen.

Tři účastníci výtvarné soutěže byli osloveni přímo, další tři porota vyzvala k vytvoření návrhů na základě jejich portfolií. Protože se jedna z původně oslovených umělkyň omluvila, byla nahrazena. Do soutěže tak poslali své návrhy přímo oslovení umělci Jan Šnéberger a Matěj Frank. Na základě dodaných portfolií byli dále vybráni – tým Karel Filsak a Peter Demek, Jakub Gajda, Lukáš Dvorský a další tým Petr Szyroki a Gabriela Maňáková.

„Hodnocení návrhů probíhalo v objektu Domu sester téměř celý den. Porotci během rozhodování dvakrát navštívili prostor před hlavním vstupem do Fakultní nemocnice, kde bude památník vybudován. Při prohlídkách porota posuzovala pozitiva a negativa jednotlivých návrhů v závislosti na lokalitě. Hodnocena byla nejen výtvarná stránka a citlivý přístup k události, ale také finanční a technická náročnost provedení a údržby. Po dlouhé diskuzi jsme vybrali jako nejvhodnější k realizaci návrh Lukáše Dvorského. Ocenili jsme, že je přímočarý a nenásilnou formou vystihuje tragiku události,“ uvedl ředitel městského ateliéru MAPPA Ondřej Vysloužil.

Porota se jednoznačně shodla, že žádný z návrhů nemůže být bezvýhradně přijat, všechny vykazují dílčí koncepční nedostatky. Protože žádný z návrhů není realizovatelný bez úprav, porotci se jednohlasně usnesli, že neudělí první místo.

„Rada města schválila návrh poroty. Realizováno bude dílo, které má vůči okolí správně zvolené měřítko a je v dialogu se stávající sochou Vladislava Gajdy. Ta představuje slunce, zatímco památník evokuje černou díru, tedy „mrtvé slunce“. S autorem bude ještě projednáno dopracování detailů díla, například olemování včetně nápisů, a umístění, čímž může být zdůrazněn celkový účinek pietního místa,“ dodala resortní náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Projekt na vznik pietního místa s památníkem ve veřejném prostoru u Fakultní nemocnice Ostrava iniciovalo město Ostrava a nemocnice, soutěž organizoval městský ateliér MAPPA, podílela se na ní také Ostravská univerzita. Částka na jeho realizaci nepřesáhne částku 1,8 milionu korun. Příspěvek na realizaci díla poskytne město Ostrava, Fakultní nemocnice Ostrava a Moravskoslezský kraj.

Zasedání poroty se zúčastnili: děkan Fakulty umění Ostravské univerzity František Kowolowski, ředitel Centra regionálních studií Filozofické fakulty Ostravské univerzity Jakub Ivánek, Tomáš Knoflíček z katedry teorie a dějin umění Fakulty umění Ostravské univerzity, Petra Vlachynská z Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, ředitel Městského ateliéru prostorového plánování a architektury Ondřej Vysloužil, mluvčí Fakultní nemocnice Petra Petlachová, marketérka Fakultní nemocnice Hana Maiwaelderová a ředitel Střední umělecké školy Ostrava a šéfkurátor Galerie Dole Martin Mikolášek. Přizváni byli architekt Ondřej Turoň a vedoucí stavebního úřadu městského obvodu Poruba Eva Pospěchová.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Jarmil Buqa :

  Masaryků a Havlů a jeho laviček je plná republika. Osobně mi v OV Havel rozhodně nechybí. Můj názor.

  Thumb up 39 Thumb down 46
 2. cervik :

  Jarmil Buqa: presne tak… Vaclav Havel vubec nebyl dobry clovek viz.jeho kamaradstvi s Bakalou a ma urcity podil na tom, jak dopadlo cele OKD,Ostravsko… A ted mu budeme delat pamatnik? :)) Ale co uz…Kazdy narod prece potrebuje sveho hrdinu.

  Thumb up 37 Thumb down 43
 3. hjhj :

  cervik: „a ted mu budeme delat pamatnik?“
  Nebudeme. Kde jste na to byl(a)?

  Thumb up 5 Thumb down 8
 4. balde :

  cervik: Jarmil Buqa: Trolls?

  Thumb up 13 Thumb down 22
 5. davidb :

  Musím tedy říct, že za mě nic moc.
  Ale když se podívám na ty další 2 návrhy, tak tak druhý mi evokuje památník obětí komunismu na Újezdě v Praze a třetí je, podle mě, úplně mimo. Dlouho jsem vůbec hledal, kde ta socha je, než jsem si všiml stěny.

  Thumb up 5 Thumb down 6
 6. PC :

  cervik: Sice netuším, proč se to řeší na tomto webu, ale zeptat se musím: Jaký konkrétní podíl měl Havel na tom, jak to dopadlo s OKD a Ostravskem?? Nechám si od Vás vyložit určitě pádné a objektivní argumenty..:-)
  Mimochodem, viz se píše bez tečky, není to zkratka, ale je to rozkazovací způsob slovesa vidět..

  Thumb up 15 Thumb down 24
 7. davidb :

  PC:
  NEKRMTE TROLLY!

  Thumb up 10 Thumb down 20
 8. PC :

  davidb: Tak v tom případě navrhuji zrušit diskuze na tomto webu úplně a nebo rovnou na všech webech..:-)

  Thumb up 9 Thumb down 11
 9. Marian Kechlibar :

  Kdysi se označení troll používalo pro člověka, který dlouhodobě systematicky rozeštvává diskusi směrem k flamewars.

  Poslední dobou ale zdegenerovalo na „někdo, kdo veřejně zastává jiný názor“.

  Já tu posedlost pomníky taky moc neschvaluju, připomíná mi kult osobnosti a podle mého názoru by u politika mělo uplynout minimálně 50 let od jeho smrti, než po něm začnete cokoliv pojmenovávat. I v případě umělců bych byl aspoň pro 10-15 let.

  Ten časový odstup ke zhodnocení něčího odkazu v dobrém i ve zlém je docela důležitý.

  Thumb up 44 Thumb down 4
 10. něgdo :

  PC: A ty máš za větou tečky dvě, chytráku.

  Thumb up 14 Thumb down 5
 11. d.l. :

  Když, už se tady řeší Havel a OKD, tak taky něco přidám…Především hlavní podíl na OKD měli po roce 90 Klaus a Dlouhý,kteří se hlavně podíleli na privatizaci OKD a rozhodovali za jakých podmínek se bude nejen tahle firma privatizovat. Nejen OKD , ale i další energetické, těžební firmy, plynárenství, voda atd. se neměly nikdy prodávat a měly jako strategické zůstat v rukách státu a tenhle stát mohl mít o stovky miliard a dnes už biliony víc, které by neodtekly z Česka pryč nebo přístály v kapsách Bakalů, Křetínských a jim podobných…
  To že má Havel velký podíl na pohádkovém zbohatnutí Bakaly, přes OKD nevidí nebo nechce vidět snad jen nějaký „sluníčkář“. Právě přes Havla měl Bakala kontakty a informace, které pak využil přes prostředníky k ovládnutí OKD, tohle jsou veřejně známá fakta, a jen hlupáci tohle budou zpochybňovat. I proto ja Bakala dodnes, tak velkým mecenášem Havla a lidí okolo něj i po jeho smrti.

  Thumb up 32 Thumb down 6
 12. aggu :

  Soch je vždycky málo.
  Masaryk sochu potřebuje. To torzo na rohu je ostuda. Stejně tak Komenský v sadech. Busty nemají v plenéru co dělat. U Havla je to složité, je třeba čas, a možná, že stavět mu hromadně sochy je tak trochu proti tomu čím byl. Pak ještě potřebujeme Bezruče v sadu. Pomník v parku letců….
  A hlavně – vrátit na své místo poslední chybějící plastiku na Ring Platz – litinovou kašnu s nymfou s lucernou. Měla by zase svítit a nekompromisně bych trval na tom, aby byla na plyn ;)
  Už se o tom žvaní 10 let.
  A lidé jako Jakub Ivánek by mohli psát romány o tom, co je potřeba ještě v Ostravě vytvořit, opravit,…

  Thumb up 16 Thumb down 5
 13. cervik :

  PC: Na internetu je clanku a diskuzi az az, tak hledej kulisaku :) Znam hodně lidi, co byli zaintersovani v OKD(NWR), ale psat vic nebudu, jelikož jsou to veci k neuvereni a clovek by me mel za blbce.(mozna i nekteri maji:)) PS.Rad jezdim na golf do Beskyd. ;)

  Thumb up 17 Thumb down 6
 14. Adam K. :

  Svým nápadem mi socha příjde fajn, ale v kombinaci s jejím konvenčním a nudným umístěním „prostě někde na dlažbě před budovou“ to bude slabší. Rovněž ten šutr kolem na nedopalky moc nechápu…souvislejší navázaní na dlažbu by nešlo?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 15. Honza :

  Marian Kechlibar: Souhlasím. Myslím, že kdyby se lidé, kteří požadují sochy Havlů a jiných politiků jeli podívat např. na Ukrajinu do jakéhokoli většího města, už by u nás nechtěli nechat stavět ani jednu sochu. Mně osobně tamější počet a velikost soch úplně znechutil všechny sochy politiků.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 16. PC :

  cervik: Aha, takže nejspíš jste to četl někde vlevo dole a teď to nemůžete najít, že? Takové mám obzvláště rád. :-D

  Thumb up 2 Thumb down 13
 17. jarmil buqa :

  balde:

  Jaký troll? Proč troll?

  V článku se píše:

  „Je správné, že Ostrava vytvoří památník této tragické události. Ostrava však stále nemá památník / sochu první prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigue Masaryka nebo prvního polistopadového prezidenta, Václava Havla…“

  Z toho vyvozuji, že pisatel článku sochu Havla postrádá. Já osobu Havla nevnímám nikterak pozitivně a jeho sochu tady nechci. Když ji někdo prosadí, tak tu bude, ale snad si ještě můžu vyjádřit svobodně svůj názor, že mi tahle socha fakt nechybí, stejně jako pisatel článku, který ji postrádá.

  Proč neoznačíte za trolla pisatele článku? He?

  Thumb up 21 Thumb down 6
 18. Tom :

  Připomínku Havla závidím vsem městům,která ji mají. V Ostrave6to asi moc nehrozí, tady se spíše opakují lži z aeronetu, sputniku a podobných sra… Jsem sluníckář a havlista a jsem na ro hrdý. A teď trollte. Památník u FN bude pěkný.

  Thumb up 15 Thumb down 32
 19. Jirka :

  Tom: sochu člověka který tvrdil že bombardovani Srbska bylo humanitární a velmi podporoval napadení Iráku bych tady nechtěl

  Thumb up 25 Thumb down 10
 20. aggu :

  Tom: Já mezi Vámi a Jarmilem nevidím žádný rozdíl ;) Oba máte u pěnu u pusy a oba si myslíte, že blbec je ten druhý.

  Thumb up 4 Thumb down 7
 21. Jarmil Buqa :

  aggu:

  Já nemám žádnou pěnu u pusy, ani na druhé straně. Ani si nemyslím o nikom, kdo chce sochu Havla, že je blbec. To bych musel odsoudit spoustu lidí, co vím, že blbci nejsou. Já jsem jen napsal, že já tu sochu toho člověka nechci. A hned jsem za dwarfa, impa, trolla, nebo co :)

  Thumb up 14 Thumb down 2
 22. d.l :

  Tom:
  Bohužel, hloupeho tady děláte ze sebe Vy.To co jsem zde napsal o Havlovi,Klausovi a jiných politických akteréch té doby není žádné trolení aeronetu, sputniku a jiných webů, ale bohužel realita 90-let. Kdo je středního věku a zažil tu dobu, tak velice dobře ví, že to byla doba Tunélářu jako byl Bakala a jiní…A právě lidé jako byl Havel Klaus Dlouhý to umožnili. A ano většina lidi zde opravdu nebude demonstrovat za sochu Havla, protože tenhle kraj, to pravděpodně , z celé republiky odnesl nejvíce.

  Thumb up 20 Thumb down 5
 23. Pavel :

  Bakalů, Křetínských a především Kellnerů (spojenec současného prezidenta) a Babišů (současný premiér).
  O výsledku OKD a Ostravska si rozhodli především doma na Ostravsku. Nutil někdo obce prodávat akcie OKD? Vůbec si nevzpomínám, že by se proti privatizaci nějak protestovalo. A to jak první do rukou Koláčka, Otavy ani následnému přeprodeji Bakalovi.

  Thumb up 7 Thumb down 13
 24. d.l. :

  Pavel:
  Většinu akcií vlastnil stát a až po Tunelu na státním Fondu N.M., stát ztrátil většinu a rozhodovací pravomoc v OKD. A kdo stál v pozadí aby stát ztratil většinu, je každému jasné. A vždy se rozhodovalo o těchto věcech a privatizaci v Praze a to byl a je ten počátek všech problémů.

  Thumb up 13 Thumb down 1
 25. thvari :

  Jen pro poradek vsem mistnim historikum si pripomenme, ze zadna 90. leta by tu nikdy v zivote nebyla, kdyby nasi dedove a babicky (konkretne 2,2 milionu lidi) naprosto stupidne nevolili v roce 1946 jistou stranu s nazvem KSC, ktera tady ruku v ruce s nejvic zaostalou mocnosti sveta SSSR 40 let nicila a vykoristovala Ceskoslovensko. Bez tehle neprijemne epizody bychom dneska byli Rakousko nebo Finsko a nikdo se s nikym nemusel hadat o krivdach 90. let, ktere byly nevyhnutelne, protoze kazda revoluce nebo valka nutne pretrese majetkove pomery v jakekoli zemi, tomu se v tom chaosu neda vyhnout.

  A jestli mate chut vinit zrovna Vaclava Havla, tak se bezte zahrabat, ten si svoje pri tvorbe instituci a rozbihani teto zeme do normalniho rezimu z naprosto nenormalni totality odpracoval svoje, a ze udelal chyby, no tak to byste vy na jeho miste delali taky. Tuhle zemi rozkradali a dodnes nici hlavne lidi z tehdejsi KSC a jejich potomci, presne jako nas premier Andrej Babis, kteri po revoluci vedeli jak na to, protoze zbytek lidi nemel tucha a jen priblble koukal vlevo a vpravo v opojeni z nove nabyte svobody.

  Thumb up 14 Thumb down 11
 26. davidb :

  thvari:
  Přesně.
  A teď nedojíždíme na Havla, ale na KSČ a STB.

  Thumb up 8 Thumb down 13
 27. d.l :

  thvari:
  Určitě s Vámi budu souhlasit, že co stát po roce 1948 lidem zabavil, se mělo po roce 89 vrátit. A že stát měl privatizovat nějakou „sámošku“ na sídlišti, proti tomu nebude nikdo, asi taky nic namítat. Mě vadí jak to probíhalo a že velkou část toho majetku získali „kamarádi politiku“ a lidé jako byl Bakala. To že nesou lidé právě jako byl Havel, Klaus a politici té doby, plnou odpovědnost, může nevidět jen totální trouba. Nevolil jsem nikdy komunisty ani Babiše, ale Havlovi opravdu tleskat nebudu.

  Thumb up 11 Thumb down 3
 28. balde :

  d.l: život není spravedlivý bohužel, je třeba se s tím smířit

  Thumb up 5 Thumb down 0
 29. cervik :

  davidb: Troll? Radsi bych se zajimal v pracovni dobe o mesto Vratimov :-)

  Thumb up 11 Thumb down 3
 30. Martin [msstavby.cz] :

  Jirka: Tohle tvrzení je lež, která byla nespočetně vyvrácena, ale nespočetně se cyklicky objevuje. Zpráva je často užívána na dezinformačních webech jako parlamentnilisty.cz a dalších podobných „národních webech“

  Wikipedie:
  „Humanitární bombardování je pojem ražený původně pro bombardování Svazové republiky Jugoslávie zeměmi Severoatlantické aliance (NATO) v roce 1999 v průběhu války v Kosovu (24. března 1999 – 10. června 1999), používaný kritiky této války coby ironický oxymóron jako odpověď na akce NATO, které měly ochránit obyvatele Kosova. Později byl používán i pro jiné vojenské intervence zdůvodňované humanitárními důvody.

  Citát je někdy mylně přisuzován Václavovi Havlovi.[1][2][3]“

  Termín bývá chybně[4][5] připisován Václavu Havlovi,[6] tehdejšímu prezidentovi České republiky, kritikovi režimu Slobodana Miloševiće a jeho intervence v Kosovu. Určit autora slovního spojení je ovšem obtížné. Ve zprávě ČTK převzaté do článku z 29. března 1999 zpravodajským serverem iDNES.cz je uvedena odpověď premiéra Miloše Zemana na otázku, zda vláda o útocích NATO na Jugoslávii hlasovala:[7]

  „ Vzhledem k tomu, že celá záležitost byla operativní a že vyžadovala rozhodnutí v intervalu dvaceti až třiceti minut, po konzultaci s ministrem zahraničí jsem se rozhodl tak, jak jsem rozhodl, a to v sobotu 20. března odpoledne s tím, že jde o útoky na ryze vojenské, nikoli civilní cíle, a že se jedná o ty vojenské akce, které mají zabránit humanitární katastrofě. “
  Prvním výskytem spojení výrazů „humanitární“ a „nálety, bomby“ je článek z 20. dubna 1999 v deníku Právo, autorem je sociolog Jan Keller:

  „ …nálety, bomby, ty nebyly vyvolány ze zištných zájmů. Jejich povaha je výlučně humanitární…

  celý článek: https://cs.wikipedia.org/wiki/Humanit%C3%A1rn%C3%AD_bombardov%C3%A1n%C3%AD

  Manipulatori.cz
  „A jak to bylo s bombardováním? Česká republika odsouhlasila letecké útoky Severoatlantické aliance na vojenské cíle v Jugoslávii. Souhlas za vládu podal předseda vlády Miloš Zeman. Vláda následně však provedla ještě jeden krok. 2. dubna 1999 přijala usnesení „o souhlasu s přelety vojenských letadel států Organizace Severoatlantické smlouvy (NATO) přes území České republiky v souvislosti s operacemi NATO v prostoru bývalé Jugoslávie.““

  Celý článek: https://manipulatori.cz/vymysleny-citat-o-humanitarnim-bombardovani-vs-pravda-milose-zemana-svolil-s-prelety-vojenskych-letadel-v-ramci-bombardovani-jugoslavie/

  Měl bych jen osobní otázku. Očividně této lži, a dle reakcí nejen ty, věříš, i když to není pravda a tuto lež šíříš dál. Vadí ti to nějak, nebo ti to je jedno?

  jarmil buqa: Protože pravděpodobně tuší, kam by diskuze s tebou vedla. Vytáhl by jsi „humanitární bombardování“ a další podobné nepravdy, za kterými by sis stál, protože jim věříš a nemáš důvod nevěřit. I když je i dost možné, že i když by jsi věděl, že pravda není na tvé straně, tak bys jako troll tvrdil svou pravdu.

  V jednom ze svých komentářů píšeš „ale snad si ještě můžu vyjádřit svobodně svůj názor“. Absolutně ti očividně nedochází, že díky lidem jako Havel, chartisti apod. si můžeš svůj názor vyjádřit, aniž bys za něj šel do uranového dolu. Nebo to tak není?

  Situace kolem přeměny ekonomiky z plánované na tržní byla divoká. Z odstupem času, bude logicky přibývat stále více rozdílných názorů, jak to mělo být provedeno. Zde se hodí rčení, že po bitvě je každý generál. Za vším stál Havel? To je snad velmi naivní představa, že jeden člověk odřídí celý přerod ekonomiky. Stát byl a je řízen vládou a hlavní slovo má vláda. Ne vše bylo uděláno dobře. Čistě. Byty OKD mají za tu dobu již několikátého majitele. Ale tohle bude téma 1, jako největší problém, který MSK uštědřila Praha…

  Připomínku Václava Havla má v ČR již mnoho měst. Aktuálně v Novém Jičíně probíhá petice za pojmenování rekonstruovaného prostoru žerotínského zámku. Havla jsem uvedl z logického důvodu. první prezident svobodné země po 40 letech, kdy se zbavila patosu komunistů. Člověk, který v době, kdy i říct nepravé slovo bylo trestné, bojoval za svobodu. Dělal něco pro ostatní, což je dnes velmi vzácné. Porovnejte si také politické a veřejné vystupování. Po roce 1989 jsme měli otevřené dveře a slušně nakročeno do západní společnosti.
  Podívejte se na politickou reprezentaci nyní.

  Je také velmi zajímavý rozdíl mezi městy, které mají bohatší historii. Kulturní, politickou, společenskou. V současné době bohatší a atraktivní města.
  Praha, Brno, Olomouc, Nový Jičín památku historicky významných osobností uctívají. Pak na druhé straně jsou, v určité časové dekádě v nedávná minulosti, rychle rostoucí města jako Ostrava nebo Kopřivnice. Bez politicky a kulturně rozvinuté společnosti, kde jsou tyto tendence málo nebo vůbec prakticky nemyslitelné.

  A prosím, za to že se některým lidem v 90. dařilo lépe (i když nekale, což odsuzuji), za to Havel nemůže. A když chcete opravdu o někom diskutovat, zjistěte si informace z více zdrojů, klidně mezinárodních, ale hlavně relevantních.

  Thumb up 15 Thumb down 19
 31. potkan :

  Martin [msstavby.cz]:

  https://www.lemonde.fr/archives/article/1999/04/29/moi-aussi-je-me-sens-albanais_3554258_1819218.html

  les raids, les bombes, ne sont pas provoqués par un intérêt matériel. Leur caractère est exclusivement humanitaire
  raids, bombs, are not caused by material interest. Their character is exclusively humanitarian
  nálety, bomby nejsou způsobeny hmotným zájmem. Jejich charakter je výhradně humanitární

  Francouzské noviny přičítají autorství V.Havlovi.

  Otázka – je to dezinformace si tyto 2 věty vyložit jako „humanitární bombardování“ ?

  Thumb up 13 Thumb down 2
 32. Jirka :

  Martin [msstavby.cz]: přiznávám se celé jsem si to vymyslel protože nedělám nic jiného než že čtu konspirační weby…je to tak v pořádku?

  Thumb up 14 Thumb down 3
 33. Tom :

  Martin [msstavby.cz]: Martin [msstavby.cz]: Zbytečné argumentovat 😀

  Thumb up 8 Thumb down 2
 34. Tom :

  Je zajimavekolik nových komenfatoruse objevilo a stačilo narazit na Havla 😀😀😀

  Thumb up 4 Thumb down 6
 35. Jirka :

  Tom: shrnu váš postoj …nic o tom nevím ale mám na to pevný názor…opravdu zbytečné argumentovat

  Thumb up 11 Thumb down 3
 36. Komunisty v Ostrave nechceme :

  Ostrava je totiž pořád plná komunistických čuráků

  Thumb up 6 Thumb down 10
 37. Martin [msstavby.cz] :

  Jirka: To fakt píšeš ty? Co jsi tu psal lži?

  potkan: Prosím tě, všiml sis vůbec, že jsem zde dal odkaz na článek na manipulatori.cz, který ten tvůj článek, přímo z Le Monde vyvrací?
  https://manipulatori.cz/vymysleny-citat-o-humanitarnim-bombardovani-vs-pravda-milose-zemana-svolil-s-prelety-vojenskych-letadel-v-ramci-bombardovani-jugoslavie/

  Navíc i v té pasáže, která je neplacená, což zbytek článku jen, není spojitost s Havlem u a humanitárním bombardováním.

  A celkem jistě pochybuji, že si přeplácíš Le Monde.

  Thumb up 6 Thumb down 12
 38. Havel :

  Martin [msstavby.cz]: Hmmm, sorry, ale musím po celém dni, co to tu sleduji reagovat – jeden článek z manipulátoři a wikipedie, ale A4 plná tvrdé jen jediné pravdy napsaná, už chybí jen hlídacípes a forum24 a borokovi Jarmilovi tam vyčítáte, že nemá informace a neumí cizími jazyky.

  Situace kolem přeměny ekonomiky z plánované na tržní byla divoká. Z odstupem času, bude logicky přibývat stále více rozdílných názorů, jak to mělo být provedeno…. Připomínku Václava Havla má v ČR již mnoho měst.

  Tomu říkám zkratka a zároveň návrh, že je třeba vše kopnout pod koberec, je třeba se smířit, že nám tu už nic nepatří, odporný eufemismus, že to vlastně všechno bylo v pořádku. Odpověď žádná, argumentace žádná a budete se točit na pojmosloví o bombardování – z dostupných zdrojů je zcela zřejmé, že Havel stihl podpořit veškeré ilegální agrese USA, dokud žil, včetně té do Libye 2011. Stejně jako ten podivný odpudivý Rakouský omyl, který tvrdil, že je to začátek jejich prosperity a blahobytu.

  Spojení Bakaly s Havlem taky prostě neokecáte žádnými manipulacemi, kdo má rozum tak ví. To že knihovna V. Havla stojí stále v jedné z ukradených budov OKD je už opravdu ale teprve morální oxymorón.

  https://www.google.com/search?q=bakala+havel&sxsrf=ALeKk00o12OI0KlXSeCSIrh9toeA-3j7Eg:1591479899768&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=4x0AMgZWduaSnM%253A%252C5q8AZi86Tu-GHM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kSOzHQ4aE0dPFa3DZ5npxW0jZXmkg&sa=X&ved=2ahUKEwi41N7QlO7pAhVztXEKHVGEBe4Q9QEwCnoECAoQFA&biw=1920&bih=949#imgrc=rZt0c7eqarAF8M

  Thumb up 18 Thumb down 8
 39. Kapis :

  Havel:

  Thumb up 0 Thumb down 3
 40. Jarmil Buqa :

  Když to tu čtu a pominu svůj názor na VH, tak je zřejmé, že VH je minimálně kontroverzní postava našich dějin. Proto by nebylo šťastné takovou sochu instalovat. Mohla by časem dopadnout, jako mnoho jiných soch, co dnes chytají prach v depozitářích…

  Jediné smysluplné řešení, které mě napadá, je zadat sochu Václava stejnému umělci, co ztvárnil Věru Špinarovou.

  Příznivci by konečně měli svou sochu a odpůrci by se pobavili…

  win – win

  Thumb up 10 Thumb down 5
 41. potkan :

  Martin [msstavby.cz]: <a

  a našel jsem tohle:
  https://www.repubblica.it/online/dossier/scrittori/havel/havel.html

  i raid, le bombe, non sono stati provocati da un interesse concreto. Hanno, cioè, un carattere esclusivamente umanitario: in gioco qui ci sono i principi, i diritti umani ai quali è stata accordata una priorità rispetto anche alla sovranità degli Stat

  – je to stejné, jako v té francouzské verzi

  a článek Reuters jsem nikde u nich (zdůrazňuji u nich) nenašel.

  Sám Havel ovšem k tomu řekl:
  https://ct24.ceskatelevize.cz/archiv/1415885-cesi-meli-problem-plne-podporit-letecke-utoky-na-jugoslavii

  Václavu Havlovi je rovněž v souvislosti s leteckými útoky NATO na Jugoslávii připisován pojem „humanitární bombardování“. Havel to v nedávném exkluzivním rozhovoru pro ČR odmítl: „Tuhle pitomost bych nikdy neřekl, vzniklo to špatným překladem.“

  Havel však již v roce 1993 u příležitosti otevření Muzea holocaustu ve Washingtonu vyjádřil svou podporu myšlence bombardovat pomocí letadel NATO vybrané pozice bosenských Srbů.

  Potřebuju číst originál a udělat s úsudek sám, ne nějaké manipulace od manipulátoru (nevím, kdo jim dal právo vydávat se za nějaké arbitry absolutní pravdy)

  Thumb up 9 Thumb down 2
 42. Martin [msstavby.cz] :

  Havel: 1. Wikipedie, manipulatori, hlídacípes apod. jsou nerelevantní zdroje? Pokud, proč tomu tak je?

  2. Ano, tohle jsem napsal „Situace kolem přeměny ekonomiky z plánované na tržní byla divoká. Z odstupem času, bude logicky přibývat stále více rozdílných názorů, jak to mělo být provedeno…. Připomínku Václava Havla má v ČR již mnoho měst.“. Ale pokud jsi četl celý můj komentář, našel bys tam i tohle „Ne vše bylo uděláno dobře. Čistě. Byty OKD mají za tu dobu již několikátého majitele. Ale tohle bude téma 1, jako největší problém, který MSK uštědřila Praha…“

  Nikde ani nepopírám jeho vztah s Bakalou. Nicméně vztah s Bakalou se zdá být některými diskutujícími prezentován jako jediná věc v životě V. Havla, kterou činil. Zbytek je nezajímá.

  Přijde mi, že mnozí netuší, jak funguje výkonná moc v ČR. Návrh zákonů jde z Vlády do Poslanecké sněmovny, ze sněmovny do Senátu a pak k podpisu prezidenta. Takže ne, za prodejem bytů není jen Havel, ale hromada lidí.

  potkan: Stále jsi však ničím nedoložil, že Havel řekl „humanitární bombardování“.

  „ne nějaké manipulace od manipulátoru (nevím, kdo jim dal právo vydávat se za nějaké arbitry absolutní pravdy)“ Aha..

  Thumb up 5 Thumb down 10
 43. Jarmil Buqa :

  Martin [msstavby.cz]:

  Váš komentář ke mě jsem četl až teď. Je výborné, že dokážete odargumrntovat to, co tušíte, že „by jsem“ vytáhl… (nemám rád tyhle malicherné opravy textu, ale na „by jsem“ mám pifku, přestože sám sem tam seknu chybu…).

  Já s nikým nediskutoval a nemám proč někoho přesvědčovat. Napsal jsem tu jen, že mi socha Havla nechybí. Myslím, že je spoustu jiných, důležitějších věcí, které Ostravě chybí.

  Vaclava a jeho tragikomickou roli v našich dějinách vnímám tak jak vnímám a vyvrácení nějaké citace, nebo její potvrzení nehraje žádnou roli.

  V mých očích je to zkrátka člověk hodný maximálně sochy stejného autora, co „udělal“ tu „krásnou Špinarku“.

  Thumb up 13 Thumb down 5
 44. Kapis :

  Když už tak něco užitečného ne?

  https://radek-velicka.cz/?attachment_id=18949

  Thumb up 7 Thumb down 2
 45. potkan :

  Martin [msstavby.cz]:

  1) – Stále jsi však ničím nedoložil, že Havel řekl „humanitární bombardování“.

  ale já jsem nikdy nikde netvrdil, že Havel něco takového řekl. Jen říkám, že francouzskou a italskou verzi lze si takto vyložit chápat a patrně i ten rozhovor pro Reuters (ale ten originál k dohledání na webu není a zamčenou verzi má knihovna V. Havla). Nicméně – tento článek se o tom více rozepisuje

  https://denikn.cz/88076/sdilejte-nez-to-smazou-pravdu-o-humanitarnim-bombardovani-vam-havlovi-kritici-nereknou-ale-mozna-ani-zastanci/

  „Ze všeho nejdůležitější se mi zdá být přítomnost mírových sborů, která samozřejmě by bylo nejlépe, kdyby tam byla za souhlasu Jugoslávie, aby tam nebyly jako okupanti nebo jako válčící strana. Neboť ta přítomnost mírových sborů je přesně tím instrumentem, který může znamenat klíč ke všemu ostatnímu. I k tomu zastavení toho vyvražďování a vyhánění lidí z domovů i k eventuálním – vytvořit jakýsi prostor pro eventuální další politická jednání, k zabránění té katastrofě humanitární, jak se to nazývá, k té humanitární asistenci,“ řekl prezident v jediné odpovědi, v níž zmiňuje slovo „humanitární“.

  Havel dále podle doslovného přepisu řekl: „To je zásah, který není veden nějakými partikulárními zištnými cíli. Tam sice jsou jakési nerostné zdroje v tom Kosovu, ale o ty věru Aliance nestojí, proto tam nebojuje. Tady jde o princip. Že bojuje za lidská práva, kterým dala dokonce přednost před státní suverenitou, a tudíž mohla tedy zaútočit na Svazovou republiku Jugoslávii, a to dokonce bez mandátu Rady bezpečnosti OSN, protože cítila potřebu projevit svou nelhostejnost k lidskému utrpení.“

  Nevím – ptám se – lze z toho vyvodit, že V. Havel zásah schvaloval a že byl veden humanitárními pohnutkami? Ostatně – jako pamětník vím, že ten zásah ukončil řádění zločinného Miloševičova režimu, který měl na svědomí téměř 10 let bojů v bývalé Jugoslávii včetně naposledy pácháných etnických čistek v Kosovu.

  2) to Aha.. si mám vyložit jak? Já apriori nevěřím žádným předžvýkaným interpretacím, snažím se hledat pouze primární zdroje a o osobě J. Cempera mám pochybnosti, že je nestranný a že má patent na rozum a pravdu. Takové „iniciativy“ mi zavánějí pokusem omezovat svobodu slova a zaváděním čínských poměrů

  Thumb up 9 Thumb down 5
 46. Pavel :

  Kdyby se města a obce v MSK důrazně postavili proti způsobu privatizace, tak by i s tou menšinou měli šanci.
  Mohli třeba z OKD vytáhnout do svého majetku ty byty.
  Klaus by tehdy couvl, stejně tak jako couvl třeba před železničáři.
  Ať je to jak chce, tak stejně by Ostravsko prošlo procesem uzavírání dolů, tak jako zbytek republiky. A bolelo by to. Uhelné reváry Severní Čechy, Kladno, Trutnov, Rosice, Hodonín, rudné doly Jesenicko.
  Btw. Co se týče bytů, tak je lepší Bakala nebo Vítkovo CPI? A myslíte, že Babiš nebo Kellner by se chovali jinak?
  Dokud tu bude ublíženecké uvažování, že za vše může Praha, tak zůstane Ostravsko periferií, jak fyzickou, tak i mentální.

  Thumb up 11 Thumb down 5

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.