OVASTORY #59

Řidiči trolejbusů linky č. 105 získali na Karolině nové zázemí.

Zástavba území po bývalé koksovně Karolina pokračuje. Na výstupní zastávce trolejbusové linky č. 105 Karolina U Lávky vyrostl nový objekt, který v původních plánech developera rozhodně nebyl. Jedná se o sociální zázemí pro řidiče ostravského DP, kteří doposud museli využívat toalet v budově přilehlého nákupního centra. Řada spojů je ale do oblasti vedena mimo otevírací dobu centra, takže řidiči zde neměli potřebné zázemí pro vykonání základních potřeb, a to takřka po dobu pěti let od doby, co zde začaly trolejbusy jezdit.

Nyní se zde konečně takové zázemí objevilo, což je jistě pro zaměstnance dobře. Avšak pozornost si zaslouží hlavně forma, kterou po dlouhých pěti letech toaleta nabyla. Je pochopitelné, že když už město rezignovalo na lávku od Evy Jiřičné, chtělo lokalitu vyšperkovat jiným význačným architektonickým dílem, které by mohlo chybějící lávku svým půvabem zastoupit. Nová solitérní stavba postavená na konci výstupního ostrůvku tuto ambici bezezbytku splňuje. Jedná se o jednoduchou budovu s čistými liniemi dokonalého kvádru, jenž je umístěn na podstavci tmavě modré barvy. Samotná nástavba má pak krémový odstín. Jako celek tak barevně nekoresponduje s žádnými stavbami v okolí min. 500 metrů, čímž si objekt na první pohled získává pozornost a provokuje okolí. Minimalistické provedení podtrhuje surové schodiště z nerezové oceli, malé větrací plastové okénko a hladké dveře, jež kontrastují se stěnami stavby, které opticky vytvářejí iluzi vertikálně směřujících desek. V horní části nade dveřmi dominuje nápis KONTEJNERY OSTRAVA. Jako mimořádně nápadité lze vyhodnotit přiznání vybraných prvků technických. V tomto směru jednoznačně zaujme „věžička“ v jednom z rohů stavby, která je, jak je při bližším pohledu zřejmé, nádrží na vodu. Vedení vody v hadici, vývod odpadů, stejně jako připojení sociálního zázemí k přívodu elektrické energie nenápadně odhalují část tajemství tohoto krásného inženýrského díla, jehož hlavní konstrukční prvky ale zůstanou ukryty uvnitř stavby, v níž jistě vznikne řada děl obdobné kvality, jako je budova samotná.

Hodnotu nového prvku v oblasti bývalé koksovny, který svým moderním pojetím tvoří protiklad k historickému Trojhalí, si uvědomují také zástupci ostravského DP. Toaleta se tak 23. 3. 2018 dočkala slavnostního uvedení do provozu za účasti vedení DP a zástupců odborových organizací, u čehož nemohlo chybět ani slavnostní přestřižení pásky. Takový přístup při otevírání nových staveb v nejreprezentativnější části města nelze označit jinak než jako příkladný.

Související články


Komentáře

 1. SpinJ :

  To tam mohli rovnou postavit ToiToiku … A to přestřižení pásky, to je nejvtipnější fotka za dlouhou dobu ?

  Thumb up 53 Thumb down 1
 2. D-r :

  Kolik milionu stal?

  Thumb up 22 Thumb down 1
 3. Alleš :

  Vivat Ostrava!!!
  Bral bych to jako povedený aprílový žertík, ale ono je to myšleno vážně…

  Thumb up 23 Thumb down 2
 4. rasta :

  a toto je první vlaštovka k založení nové zahrádkářské kolonie „Karolina“ pod taktovkou DPO – DOJEBAT,POHNOJIT OSTRAVU…

  Thumb up 11 Thumb down 1
 5. Crazym :

  :DDDDD Pobavili :-) A na zimu by mohli tu nádrž zateplit nějakým pěkným barevným polystyrenem a stěnu té budky by mohli využít pro banner své kampaně typu „Už to nevidíme černě“ :DD
  No nevím ale být těmi zástupci odborových organizací, tak chodím kanály. Jak typické pro ten region razovity, teď už o tom chybí jen písnička od toho udavače z Těšína a nemá to chybu. O(S)TRAVA!!! :DD
  Každopádně smích prý prodlužuje život, takže by jsme jim měli vlastně poděkovat :-)

  Thumb up 11 Thumb down 12
 6. aggu :

  To je tak úžasně hloupé… A nejúžasnější na tom je, že těch 5 vysmátých na fotce vůbec nechápe proč.
  Slovy klasika: „Děláte machry, ale hajzly máte na ulici“.

  Thumb up 23 Thumb down 2
 7. Luděk :

  Bože co to má být??? Ta fotka s tím přestřižením pásky je aprílový žertík?? Už jenom ten font písma, který nezná české znaky. Co tohle dělal za diletanta??? Na druhou stranu chápu, že pro řidiče je i toto lepší než nic nebo TOI TOI.

  Thumb up 10 Thumb down 1
 8. Luděk :

  Crazym: „No nevím ale být těmi zástupci odborových organizací, tak chodím kanály. Jak typické pro ten region razovity“

  Přesně jako někde na východě Ruska :-)

  Thumb up 7 Thumb down 3
 9. sara :

  Skvělé! Funkční, trochu připomínají lodní kontejner.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 10. Michal :

  Odporné a ještě se tím chlubí.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 11. panakis :

  Nastoupi sichtak na trolejbus a rika ridici: svezete me na hajzl? idu ku Karoline…

  Thumb up 3 Thumb down 1
 12. skelet :

  Problém tohoto města. Hledí se jen na účel.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 13. Xavier :

  Překvapuje mě, že nikdo nezmínil, jak skvostně to vizuálně dotváří ráz toho místa. Vždyť je to taková menší verze vedlejšího obchoďáku. Jedna kostka, na tom druhá kostka… :-D
  Mimochodem, výtečně napsané! :-DDDD

  Thumb up 15 Thumb down 4
 14. tommtomm :

  Myslím že ostrava bude první komu se povede s jedním projektem umístit zároveň na archwars i grafickém odpadu :D Gratuluju

  Thumb up 25 Thumb down 1
 15. Luděk :

  Všimli jste si, že fasáda Karoliny je už výrazně zašpiněná. Včera jsem jel kolem a je to docela znát.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 16. Adam K. :

  Notyvole další příspěvek jen potvrzující, že v Ostravě se doba zastavila někdy v devadesatych letech. :( Těmto lidem musí být naše město naprosto ukradené. Oni zde nebydli? Nebo jsou tak slepí a jde jim jen o vlastní prospěch a hlavně mít co nejméně starostí a práce?

  Thumb up 27 Thumb down 2
 17. thrpst :

  Vítejte v zemi neomezených možností! ROFL

  Thumb up 4 Thumb down 1
 18. Adam Třetí :

  thrpst: Stačilo by „Vítejte v zemi ROFL“ ;-D
  A to jste ještě neslyšeli další fantastickou zprávu: DPO ve spolupráci s odbory chce po úspěchu akce instalovat tyhle kontejnery i na dalších zastávkách MHD, například na Výstavišti ;-D

  Thumb up 6 Thumb down 1
 19. MM :

  Luděk: Celý bytový blok je špinavý jako prase. Já říkám pořád, že v Ostravě se neskutečně práší. Poslední roky je to podle mého horší (ekonomický boom), provozy jedou na plné obrátky.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 20. Martin [msstavby.cz] :

  Proč tam vůbec jezdí trolejbusy, když je Forum zavřené? Koho tam vozí?

  Thumb up 5 Thumb down 8
 21. Xavier :

  Martin [msstavby.cz]: Tak je to konečná stanice trolejbusové linky 105. A vozit tam asi lidi může i tak – jeden kamarád z Koblova třeba touhle linkou přijíždí, když jedem na výlet z ÚANU nebo ze Stodolní. V druhém případě sice vystupuje už u žel. stanice Stodolní, ale v první právě tam pod lávkou. A to třeba jezdíme kolem 6 ráno, kdy je Forum zavřeno… (přístup na lávku je ale otevřen 24 hodin denně – boční vchod s výtahem a schodištěm).

  Thumb up 6 Thumb down 0
 22. R. :

  Ani font tam nefunguje (diakritika). Jinak to tam jako na te pidi zastavce odstavujou trolejbusy a ridici musi na zachod? Nebo jak? Nechapu..

  Thumb up 1 Thumb down 4
 23. Marián Kyral :

  Tvl, to né. To snad ani není možné…

  Thumb up 4 Thumb down 1
 24. Hrdy Ostrava :

  Domnivam se , ale ze je to kvalitnejsi stavba nez Karolina-Fukusima. A domnivam se , ze turistum bych tuto budku, kde jest jaderny pohon, libe ukazal.

  Thumb up 1 Thumb down 16
 25. Garaznik :

  Ne, to je snad zly vtip. :(

  Thumb up 4 Thumb down 1
 26. Moon :

  Bravo! Konečně i lidi, kterým byl až doteď veřejný prostor jakž takž jedno, mi potvrdili, že tohle je fakt neskutečná obludnost. :-) Třeba to ty lidi konečně probudí, i když za pět minut dvanáct už bylo dávno!

  Thumb up 9 Thumb down 1
 27. Mark :

  Slušně napsané, pobavili. Jen není to schodište spíše v pozinku? Rozhodně to ale nic nemění na tom, že to je prostě ohavnost. Co budou dělat s tou nádrží na konci roku začne mrznout.. to bude kontejner přes zimu bez vody? – nechápu. Bože Ostravo, kam to tu spěje.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 28. talage :

  Náhoda? Nemyslím si.

  Smíchy jsem poplakal. Když si myslím, že už to nemůže být horší, zjeví se něco, co by nevymysleli ani v paralelním vesmíru. To neni možne toto.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 29. talage :

  Tipuji, že druhý pán zprava celé měsíce po večerech štrykoval v MS Malování tento náročný projekt. Ten barel se povedl uplně nejvíc. Doufám, že tenhle hyperloop vrznou i k Elektře.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 30. hugoCZ :

  Považoval jsem tu fotku s přestřihnutím pásky za povedený aprílový žertík. Úsměv mi ztuhnul, když jsem už dva lidi z fotky našel coby skutečné zástupce DPO, potažmo města. Asi se z toho stal nechtěný aprílový žert na druhou.

  Thumb up 12 Thumb down 1
 31. Pavel :

  Toto je MASAKR!!!

  Thumb up 6 Thumb down 1
 32. Lukas :

  Je to děs a strašná ostuda Ostravy! :(

  Thumb up 6 Thumb down 2
 33. aggu :

  Lukas: Je to „děs a strašná ostuda“ těch co to:
  – navrhli
  – schválili
  – a těch 5 na fotce
  Ostrava je město. Pokud vím.

  Thumb up 13 Thumb down 2
 34. Dříč :

  Co se dá dělat, to mají čůrat do kelímu???
  Je to stejně jenom provizorní!!!

  Thumb up 1 Thumb down 7
 35. aggu :

  Dříč: „Je to stejně jenom provizorní!!!“ Za tu větu by se mělo v Ostravě střílet ;)
  PS: Přemýšlet měl někdo, kdo v Ostravě přemýšlí o terminálech. Jestli vůbec stavět, kde, jak, proč zrovna on, jestli by třeba neměl dělat něco jiného… Zvoral velké věci i malé věci. Tohle je malá věc, ale těch 5 z toho udělalo velkou věc ;)

  Thumb up 6 Thumb down 0
 36. Dříč :

  Nestačím se divit těm komentářům!
  Vždyť řidiči jsou také lidi, my lidi z provozů nebo hlavně kancelářské krysy tu možnost jít se důstojně vyčůrat na záchod „kdy se nám zachce“ máme, ale světe div se, jsou tu i jiní, kteří nám vozí dupky a tu možnost nemají.
  DPO by se na řidiče vykašlal, naštěstí tam ale fungují odbory, které se za zaměstnance postaví!!!!

  Thumb up 1 Thumb down 14
 37. Pavel :

  Dříč: myslíte si, že čekání 5 let na TOTO svědčí o tom, že někomu na Vás záleží? Je to výsměch!!! Je to nedůstojné!!! A k tomu to hyzdí město!!!

  Thumb up 23 Thumb down 0
 38. hugoCZ :

  Dříč: tady nejde o funkci „stavby“, ale o to s jakou pompou ji DPO propaguje; to že na své zaměstnance několik let z vysoka kašlali je ta červená nit jdoucí diskuzí; a ano kancelářské krysy můžou jít hodit bobek, protože jejich zaměstnavatel musel dodržet hygienickou normu, která činí myslím 7 prdelí na jednu mísu.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 39. johny :

  na fasádě by se mělo objevit: HAJZL!!!

  Thumb up 6 Thumb down 0
 40. Hynek [msstavby.cz] :

  Dříč: tady samozrejme nikdo nekritizuje to, ze se maji ridici kde vymocit, prave naopak, je docela sokujici, ze tohle 5 let nikdo neresil nijak.
  Na druhou stranu toto silene reseni je jak v nejakem vojenskem kempu a ne v samotnem centru 300tis. mesta..

  hugoCZ: ono to DPO myslim nijak nepropaguje. ze nektere funkce zijou v urcite bubline a prijde jim adekvatni u neceho takoveho strihat pasky, je jina vec.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 41. Dolfa :

  K Fukušimě se ten kontejner skvěle hodí …. :-) A umístění toalet pro řidiče DPO na hlavním nádraží je také TOP !!! ( mohly být klidně až u cihlového domu před křižovatkou s ulicí Jirská – čím dál od vozu,tím líp…. )

  Thumb up 2 Thumb down 4

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.