OVASTORY #33 ulice 28.října

Ulice 28.října je historicky jednou z hlavních tepen Ostravy, která kdysi spojovala několik obcí. Dnes propojuje jednotlivé městské části. Novu Ves, Mariánské Hory a Hulváky, Moravskou Ostravu a ústí přes most Miloše Sýkory do Slezské Ostravy.

Vzhled samotné ulice a jejího okolí je ovšem velmi žalostný. Městský veřejný prostor reflektuje úroveň obyvatel daného místa. Od nejvýše postavených představitelů města až po občany. Češi, tvářící se snad západně, kde však jejich západnost končí nákupem „značkového“ oblečení v OC a plnou garáží aut, se ke svému veřejnému prostoru chovají zrůdně.

Ulice 28.října je příkladem kýčovitosti, nestarání se města byť jen o sekání trávy, přemíry reklamního smogu, nezájmu, sebestřednosti, opovržení, opomíjenosti. Město a obvody  snažící se pozvednout město Disneylandy, a co čtyři roky olympijským parkem a podobnými cirkusy na hlavním náměstí, neřeší základní a systémové chyby města. Útvar Hlavního architekta je zamrznutý v 80. letech, kdy se preferoval rozvoj automobilismu. Ale tak na východní zemi Czechia dobré, ne…?

Začněme na úpatí Hulváckého kopce. Návštěvníky do města vítá les podivných reklamních billboardů. Křižovatku u Vodárny v Nové Vsi vynecháme. I když se jedná o jednu z nejfrekventovanějších křižovatek města a je zde i dost přestupů mezi MHD, neměl naštěstí nikdo labilní nápad zde všude vystavět kýčovité zábradlí.

28 rijna

28 rijna

Domy a nefunkční kýčovitá zábradlí jen jako nosiče reklamy… 28 rijna

Pozůstatky zábradlí betonového a „dnešního“.

28 rijna

Bazary, které patří, když už, spíše na periferii, ne do širšího centra města…
28 rijna

Značky. Polepené sloupy, špína… 28 rijna

Dálniční billboardy v širším centru města… 28 rijna

Reklama, reklama….

28 rijna

Tento ostrůvek zeleně by klidně mohl sloužit jako malé, lokální náměstí. Příhodnější pro město je však asi umístění reklamy a nevkusné boudy rychlého občerstvení.
28 rijna

Asi levnější, než žaluzie… 28 rijna

Partery domů podél ulice 28.října jsou degradující, komické a graficky nezvládnuté. Bohužel kvůli rekonstrukci ulice jsme nemohli některé „skvosty“ vyfotit. 28 rijna

28 rijna

28 rijna

28 rijna

Tento výběh pro billboard nás vždy dojímal.
28 rijna

28 rijna

Malé Las Vegas…
28 rijna

Další náměstí pro reklamu. Využití laviček jako reklamních ploch je také velmi pochybné. Tak jako natírat je tmavou barvou, která více přijímá teplo a v létě si na ně ani nesednete…

28 rijna

Další periferní autobazar.
28 rijna

Největší extrémy přichází před Mariánským náměstím.
28 rijna

28 rijna

Modrá, žlutá, červeno-bílá… Ve Vídni například se používá nerez.
28 rijna

Pohled na údržbu zeleně v obvodu Mariánské Hory. Špatně ořezané větve a vzrostlé kopřivy.
28 rijna

Hlavní náměstí Mariánských Hor – Mariánské náměstí…
28 rijna

28 rijna

28 rijna

Okolí budovy ředitelství Severomoravských vodovodů a kanalizací spíše připomíná horskou louku s lesem reklamy…
28 rijna

28 rijna

28 rijna

Někde stromy zastiňují parkoviště. Někde billboardy… 28 rijna

Křižovatka u Domu Energetiky jako ohrádka pro ovce.
28 rijna

Nevšimli jste si schovaného ukazatele cyklistické stezky? Podívejte se ještě jednou…
28 rijna

28 rijna

Zde dostává selský rozum a logika pořádně na frak…
28 rijna

Okolí Krajské úřadu. Obvod Moravská Ostrava a Přívoz je mistr v kácení stromů, ale již je nenahrazuje. Pás trávy působí jako odrostlá louka.
28 rijna

Keř v lavičkách, nebo lavičky v keři?
28 rijna

Rodinná fotografie.
28 rijna

Okolí domu Kultury města Ostravy obklopen podřadnou reklamou. Bohužel architektonicky cenná a monumentální stavba kulturního stánku tak nevyniká a je utlačována do pozadí.
28 rijna

28 rijna

28 rijna

Postřik proti plevelu. Třeba…?
28 rijna

Pozůstatky stromů. Rozpálený asfalt je v létě přece příjemný!
28 rijna

28 rijna

Okolí divadla Petra Bezruče je tristní. Návštěvníci zdejších představení by měli být do divadla dopravováni s páskami na očích. Pocit nevolnosti při vstupu do objektu divadla by nemusel při představení dlouho vymizet. Mimochodem reklamní poutač je připevněn na pozůstatek kmene stromu.
28 rijna

28 rijna

Zde byl také strom…
28 rijna

 

28 rijna

Trolejbusová zastávka náměstí Republiky může soupeřit s kdejakou beskydskou loukou.
28 rijna

Superdálniční mimoúrovňová křižovatka v centru města. Frýdlantské mosty. Pro chodce a cyklista však nepřívětivá.
28 rijna

28 rijna

28 rijna

Moravská Ostrava je rájem proluk. Zde měl vyrůst hotel. Bohužel místním politikem a developerem držené centrum města v kómatu vypadá jak periferie.
28 rijna

Fotoreport zakončíme u Karoliny. Reklama je na samotném OC Forum velmi kvalitně regulována a o jedná se o jeden z nejvýstavnějších obchodních domů za poslední dekády v ČR. Okolí je už na tom hůře. Forum je nepřehlédnutelné, bohužel i tak je v okolí spousta reklamy lákající na návštěvu.
28 rijna

Představy inženýrů se často míjí s realitou.
28 rijna

Přenosné reklamní poutače před administrativní budovou Nová Karolina Park jsou velmi vtipné. Při silnější větru padají. Škoda, že zde nejsou stromy, jak na vizualizacích zastávky Karolina.
28 rijna

Opravdu chcete v tomhle žít…?

Související články


Komentáře

 1. rasta :

  Fungují ještě procházky městem s panem primátorem a panem hl. architektem? Já bych se i zúčastnil a přibral i starosty těch větších obvodů. Asi bychom potřebovali kola nebo nějaké silnější stroje, aby se to dalo stihnout ve slušném termínu. Možná by nebylo odvěci něco takového zorganizovat a pokaždé v jiném obvodě. Jinak motiv článku by se dal aplikovat na mnoho částí Ostravy, plný souhlas.

  Thumb up 34 Thumb down 0
 2. Lip :

  To je fakt hnus!!!

  Thumb up 28 Thumb down 0
 3. aggu :

  Perfektní. Škoda, že tento článek nikdy nevyšel a nevyjde i třeba v idnes nebo deniku s mnohonásobným dosahem. Aby i ostuda všech, kteří se na tom podíleli a podílí – starostů, primátorů a ÚHA, byla mnohem větší.
  A s extra připomínkou výsledků dlouhodobé usilovné práce jedné nezávislé inženýrky a architektky.

  Thumb up 27 Thumb down 3
 4. Ac :

  Ostrava má skoro nejvyšší míru nezaměstanosti v ČR a tisíce práceschopných lidí sedí doma, minimálně několik stovek možná tisíc z nich by mohly zaměstnat technické služby a ti lidé by měli celoroční dostatek práce. Pokud by se využil potenciál všech dávkařů, Ostrava by mohla být jedním z nejčistších a nejupravenějších měst, v čem je problém? Na tyhle práce přece není potřeba kvalifikovaná pracovní síla.

  Thumb up 17 Thumb down 1
 5. Adam :

  Takže dva zásadní problémy:
  1. Mariánské Hory jsou periferie. O tom, kde je centrum (s jakýmkoliv nesmyslným adjektivem jaké přidáte) nerozhodujete vy, rozhoduje o tom to, co tam stojí, a jak to funguje. A o tom, co tam stojí, opět nerozhodujete vy.
  2. Nechápu, kde jste přišli na to že Frýdlantské mosty jsou nepříjemné pro cyklisty. Je to extrémně rychlá a přímá spojnice, dostatečně prostorná pro motorová vozidla i cyklisty. Rozhodně nesrovnatelně lepší, než klikatá a dlážděná cyklostezka od Domu Energetiky po Náměstí Republiky, na které je cyklista nucen jet a zastavovat.

  Zbytek jsem jen proletěl, protože na rozdíl od vás já svůj život nedefinuju tím, jestli je na místě, kudy projíždím, posekaná tráva, a kde jsou nalepené reklamy. To je všechno úplně irelevantní až do momentu, kdy máte TRVALÝ SYSTÉMOVÝ PŘEBYTEK financí, a tím pádem se můžete začít zabývat blbinami.

  Thumb up 11 Thumb down 52
 6. jp :

  Adame, proč chodíte neustále diskutovat na web o arghitektuře a urbanismu, když sám přiznáváte, že vás to v životě vůbic nezajímá ? Teda jestli je život „na dobré adrese“ blbina, tak jsou například Vídeňáci asi padlí na hlavu…

  Thumb up 23 Thumb down 2
 7. thvari :

  moje ostravské srdce pláče

  Thumb up 9 Thumb down 0
 8. Kuba :

  Panebože. Člověk kolem toho neustále jezdí a ani už to nevnímá. Díky za otevření očí. Je to opravdu něco příšerného. Ostuda.

  Thumb up 30 Thumb down 0
 9. rasta :

  Tím hůř, že dotyčná paní starostka je vystudovaná architektka. :(

  Thumb up 20 Thumb down 0
 10. Lip :

  Ac: Po mé poslední návštěvě mé rodné Ostravy teď o víkendu(Přívoz, Centrum a okolí Fifejd) jsem viděl dvě absolutně kontrasní věci. Jednak dávkaře (hnědočechy) rozprostřených po všech obvodech, které jsem stihnul navštívit. Že kdyby se využila jejich lidská síla a hlavně pracovitost (jak navrhuje AC) musela by se Ostrava lesknout jak psí kulky :-)))!!! A druhá věc, kterou jsem o víkendu spatřil,byla ta. Že mi před barákem kolem ZŠ Gebauerova v sobotu malá skupinka hnědočechů oděných v oranžově vestách. Pečlivě odplevelovala asfaltový popraskaný chodník (tak typický pro Ostravu) na ulici Korejská. A to dobrých 5 hodin v kuse. Takže něco pozitivního jsem taky viděl!! :-)

  Thumb up 9 Thumb down 2
 11. josef :

  Parádní práce pánové, ještě by to chtělo vytisknout a donést na radnici :-)

  Thumb up 17 Thumb down 1
 12. MM :

  Nemá to moc smysl komentovat, je to hrůza a děs. Já osobně vidím problém v tom, že v Ostravě neexistuje standardní údržba. Něco se postaví, pak se to neudržuje, pak to spadne a pak se to staví znovu. Kdyby se město věnovalo pravidelné údržbě, nebylo by potřeba těch obrovských investic na nové stavby, třeba zastávky. Tam se utrácí stamiliony a pak nejsou peníze na klasickou údržbu a péči o chodníky a zeleň. Minimálně u kulturních stánků by to mělo vypadat kulturně. To je vizitka Ostravy směrem k obyvatelům a návštěvníkům, bohužel špatná :-( PS: Mariánské Hory pod vládou Janáčkové skoro 20 let, centrum pod vládou Ostravaka již 6 let a výsledky?

  Thumb up 21 Thumb down 0
 13. AC :

  MM:
  Vláček :-))

  Thumb up 4 Thumb down 1
 14. Xavier :

  Jo jo, je to tak, ulice 28. října je poměrně ostudná část města. A to už několik desítek let.
  Přesto souhlasím s Adamem v prvním a druhém bodu – většina těch fotek není z centra, ani z „širšího centra“ (co to proboha je?). Kromě toho, Frýdlantské mosty, jakkoli jsou odporné (a zbytečné), nejsou pro cyklistu nepříjemné. Sám přes ně občas (když spěchám) jezdím, a nevidím v tom problém (na rozdíl třeba od mostů svinovských, které jsou, vzhledem k hustotě dopravy, nepříjemné skutečně). Jinou věcí je ale fakt, že jsou Frýdlantské mosty nepříjemné pro chodce.

  Jinak, fajn přiznání, Adame. Proč na tento blog vlastně chodíš a tak „rád“ zde diskutuješ, když tě vlastně nezajímá, v jakém je město (a to jeho podstatná část!) stavu?

  Thumb up 7 Thumb down 2
 15. Infoš :

  Souhlas s tím co článek říká, je to prostě hnus. Když za mnou někdo přijde s peticí na regulaci reklamy, bilboardů, velkoformátové reklamy na domech a výkladcích, tak to okamžitě podepíšu i s celou rodinou. I když je reklama jen zlomkem problému.
  Koncept plánování a investic do veřejného prostoru je od začátku až do konce špatný, nelogický a nesystematický. Njn nemůžete čekat že za těch pár korun platu se úředníci předřou, anebo že by snad vůbec měli mozek k uvažování, ten kdo ho má by totiž úředníkem za ty peníze nikdy nebyl. A volení zástupci kteří investice schvalují a zákony vymýšlí? Vždyť je to jen o korýtkách a vlastních zájmech… Ale tak když jsou voliči tak „chytří“ že nejlepší volební program je ten kde dostanou na mítinku pivo a párek, nebo koblihu, tak se není čemu divit.

  Thumb up 12 Thumb down 0
 16. Přemek :

  Dlouhodobě řeším podobný problém i v Hrabové…všude se vyskytuje trávy mezi dlažbou, u obrubníků, u krajů cest a nikoho nenapadne, aby s tím obec něco dělala. Přitom by stačili dva tři nezaměstnaní (veřejná služba), která by se tím denně mohla bavit.
  Nebo to mám snad stále dělat já? Stačí se podívat na okolí přechodu před ZŠ…

  Thumb up 5 Thumb down 0
 17. jp :

  Na této ulici jsou hezky vidět prakticky všechny nešvary (zanedbaná údržba, špína, reklama, nekvalitní materiály, zbytečné prvky, neudržovaná zeleň a jiné). To jsou ti politici a úředníci slepí ? Tohle fakt nepochopím a neskutečné mě to vytáčí. Ti lidé nemají vkus , rozhled a čistota jim taky nic neříká. Hlavně, že pan primátor propaguje svoji pocitovou mapu… K čemu mu to asi bude, když nevidí realitu a ani ji vidět nechce ?

  Thumb up 9 Thumb down 1
 18. skelet :

  jelikož touto ulicí jezdím každý den, tak jsem si chtěl spočíst kolik typů povrchů chodníků je mezi Hulváky a Mariánským náměstím. Po č.5 jsem raději skončil.. a teď tam přibude další typ. Jupí!!
  Jinak již jsme to psal, ale Mariánky mají o zvláštní typ údržby, tedy vytrhat poškozené kachle a místo nich vylít asfalt. takže část je asfaltová, část kachlová.. je to spíš jak v ghettu, než v normální čtvrti.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 19. Moon :

  skelet: Co jsem viděl z tramvaje, tak ten opravovaný úsek je dost dlouhý. Myslím, že to určitě nebude tak hrozné (jako jinde, kde to je vážně jako pěst na oko).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. PetrM :

  Jak uz nekdo psal, Ostrava totalne selhava v zakladni udrzbe. Co treba ta uz nekolik let vymleta stezka podel Ostravice pod Komenakem, to je ostuda jak hrom…

  Thumb up 11 Thumb down 0
 21. Hynek [msstavby.cz] :

  trosku mi chybi ta prisernost pred O2… mi reknete, ze se za toto nestydi…???
  https://mapy.cz/s/1093h

  Thumb up 8 Thumb down 0
 22. Pavel :

  Nemohl jsem dočíst tento článek, protože mě celou dobu absolutně rozptylovaly reklamy na vašem webu. Prosím o jejich okamžité zrušení. Šli by jste tak příkladem Ostravě. Děkuji

  Thumb up 7 Thumb down 12
 23. Vasek :

  Tragédie a ještě k tomu je to čím dál horší. Regulace reklamy a údržba se v našem městě neřeší. Věřím, že když má někdo soukromou plochu či pozemek, město s tím „nic“ udělat „nemůže“. Je to neskutečný byznys. Ale ta údržba…
  Když jsem bydlel v zahr., tak tam 2x týdně sekali trávu, uklízeli odpadky, zastříhávali křoviny, apod… ať to prostě vypadá na úrovni a ano, dělali to přistěhovalci, kteří nechtěli sedět doma. Tady by měli všechny sociálně závislé vyhnat s hadrem a kyblíkem minimálně do této ulice…

  Thumb up 7 Thumb down 0
 24. Hynek [msstavby.cz] :

  Pavel: dobra poznamka. kazdopad teda pri cteni clanku samotneho narazis na jedinou reklamu napravo (nebo at se nehadame, tak vyjimecne dve – kristalova lupa sice neni reklamou jako takovou, ale rozumim. a ta mimochodem za 4 dny zmizne, protoze konci nominace).

  a jen pripominam, ze tyhle reklamy jsou jedinym dlouhodobym zdrojem nasich prijmu (tedy v pripade, ze na ne klikate, pokud neklikate, tak jen otravujou a provoz z nich nezaplatime, ze..)

  a treti vec. pokud ti jeden kostkovy banner prekazi v tom docist clanek, tak si proboha nainstaluj blokovani reklam: https://getadblock.com/

  Thumb up 7 Thumb down 0
 25. Petra :

  Opravdu zajímavé, když v tom ošklivem prostředí člověk denně žije ani si toho nevšimne, ale s tou přemírou reklamy a neupravenou zelení by se přeci dalo něco udělat, nebo ne?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 26. Hynek [msstavby.cz] :

  jinak jeste prihodim trosku offtopic, ale minuly tyden jsem cekal na kurim rynku. a ty lavicky na tomto prijemnem namesti stoji opravdu za to.

  Thumb up 16 Thumb down 0
 27. bapi :

  ad Karolina: Je mi někdo schopen vysvětlit, proč ty mřížky mají jinou barvu (křídová x krémová) oproti zbytku budovy?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 28. bapi :

  Jinak využívání veřejné služby… Nepřipadá mi, že by v Mariánkách zas byl takový nepořádek (když vezmu v potaz, co je to za obvod). Že keř není správně zastřižen? Fakt někdo čeká, že nezaměstnaný na soc. dávkách a s odměnou 1000 měsíčně za VS se bude nějak přehnaně snažit? A argument „tak mu ty dávky vezmem“ je taky blbost, to by se z Mariánek stala válečná zóna. Jo, 28. října je nechutné místo. Stejně jako Mariánské náměstí, Přemyslovců atd. atd. Ale to je prostě složením místního obyvatelstva. Když se nepohne s tím, tak to vždycky bude vypadat tak jak to vypadá. Že třeba reklama není regulovaná, tak to je jiná věc. A Janáčková to má v Mariánkách na dožití.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 29. Tom :

  Výborná reportáž, naprosto trefné. Tahle ulice je opravdu hnus. Jenže problém je ten, že pokud se to nezmedializuje, tak si tady popláčeme jen my. Tenhle článek by se měl šířit široko daleko.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 30. skelet :

  bapi: Co je to za argument „je to prostě složením obyvatelstva“. To jako, že místní můžou za dlouhodobé kašlání na údržbu? A to není jen ta zeleň.. když to relativně zvládá Poruba, tak proč by podobné minimum nemohlo dělat i MH?

  Thumb up 4 Thumb down 3
 31. bapi :

  skelet: Mi nešlo ani tak konkrétně o zeleň, ale spíš o celkový dojem z Mariánek. Podívejte se na fotku s popisem „Okolí budovy ředitelství Severomoravských vodovodů a kanalizací spíše připomíná horskou louku s lesem reklamy…“. Jo, je tam delší tráva. Může se posekat. Fajn. Ale možná to chtělo přidat fotku budovy, která je mezi ní a bývalou poštou / O2. Nedávno jsem šel dvakrát kolem – pokaždé jsem tam viděl malá ********, jak běhají po parkovišti, doslova vytahují z odpadkového koše smetí, hledají zbytky cigaret atd. Do toho řev z baráku, vedle kterého suší prádlo tak, že polovina jim leží na zemi. A k tomu dva psi běhající na volno kolem. Takže ano, dá se omezit reklama. Určitě. Dá se tráva sekat častěji. Stoprocentně. Ale to budou fakt kosmetické změny. Chápu, že na tuhle problematiku třeba Msstavby nejsou ten vhodný web a nejspíš jsem to do mého příspěvku neměl tahat, ale Mariánky spíš potřebují zvýšit bezpečnost a nějak tak zkultivovat obyvatelstvo.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 32. bapi :

  Jinak by možná bylo fajn, kdyby se ještě udělal článek k této online mapě v rámci strategického plánu (nevím, jestli to tady už proběhlo nebo ne): http://fajnova.cz/pocitova-mapa/. Mapa je do konce srpna a od září na ní bude navazovat specifický dotazník. Já ji vyplňoval dva týdny zpátky a 28. října v Mariánkách tam pocitově vycházelo jako jedno z nejhorších míst pro obyvatele Ostravy. Hned vedle nějakých lokací v Přívoze, Vítkovic a, tuším, Jihu.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 33. jp :

  No ona ta udrzba v Porube je taky dost pochybna. Zrovna koukam na prostor pred Poliklinikou FN a jeden by plakal. https://s14.postimg.org/7h90nokcx/image.jpg

  Thumb up 4 Thumb down 1
 34. thvari :

  skelet: Perfektní článek, velký ohlas, 90% lidí tady naprosto souhlasí, a pak se objeví někdo (bapi), kdo začne tvrdit, že nějaký reklamní smog a neúdržba to vlastně vůbec nespraví a budou to, cituji, „kosmetické změny“. A dostane stotisíc lajknutí, protože řekne, že v mariánkách žijou čmoudi.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 35. skelet :

  thvari: nevšiml jsem si, že by dostal stotisíc lajknutí..
  jp: proto jsem napsal taky relativně.. těch děs běs míst by se tam našlo taky dost.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 36. jan :

  masakr toto, obvod Marianskych hor to je kapitola sama osobě, ale vidět to takhle dohromady, pak jsou zlate i barevne zateplene sidliste.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 37. bapi :

  thvari: To mi od tebe připadá jako zbytečný útok na mou osobu. Já s tím článkem nijak nerozporoval a jak jsem uznal výše: možná ten můj hlavní problém s Mariánkama nepatří na web, který se zabývá architekturou apod. Ale pokud se někdo pohybuje po Mariánských horách, tak v tuhle chvíli ty problémy vidí asi jinde než v délce trávy nebo množství reklam, které, souhlasím, je neúnosné. A sám jsem psal, že jsem tím šel možná off-topic (i když na tripadvisoru bych takovým restaurantům Guest nebo loft taky vyčetl polohu…).

  Thumb up 2 Thumb down 2
 38. aggu :

  V kontextu toho, co tu každý vidí jako výsledek dlouhodobé práce starostů, mi jejich „iniciativa“ připadá až směšná:
  http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/ostravske-obvody-navrhuji-zmeny-ve-statutu-mesta-20160824.html
  Přesný opak toho co žádají by měl nastat. Obvody by se měly zrušit pro nepotřebnost, dlouhodobě potvrzenou neschopnost radnic (tohle vlákno je živý důkaz) a zbytečnou roztříštěnost pohledů na rozvoj města. Nebo je alespoň výrazně zredukovat. Tak na 4 až 5. Maximálně.
  Úplně nejvíc ale je, když některý z těch soc-pantátů jako hlavní argument použije: „známe potřeby obvodu“. Tak jasně. ROFL.

  Thumb up 13 Thumb down 2
 39. skelet :

  zajímavý názor.. jen mě představa toho, že celý rozvoj města má na starosti současný magistrát.. to mě děsí víc jak ta roztříštěnost
  btw. na Hlavní třídě se právě koná Sdílko, kde jsou vystavené vize Poruby.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 40. O.O :

  aggu : Mozna jak v kterem obvodu. Rekl bych, ze treba v Porube se snazi, i kdyz taky kaslou na periferie (sedmak, osmak), tam je to sama herna a pajzl a chodniky jako tankodrom. Na druhou stranu snaha sama o sobe asi nestaci, kdyz si mysli, ze vsemu rozumi nejlip, pak to dopada treba tak, ze Hlavni trida je vydlazdena jako parkoviste.
  Naopak libi se mi postupna kultivace verejneho prostoru na Fifejdach, tam bych rekl ze z toho mizerneho vychoziho stavu vytezili maximum.
  Marianky maji smulu, ze dokud tam bude strasit Janackova, tak to pujde jenom k horsimu. A jeste bych dodal, ze Ostrava neni jen centrum a sirsi centrum, ale i periferie, a ze udrzbu verejneho prostoru by potrebovala celkove vsude.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 41. skelet :

  O.O: už je to řádka let, co byla Hlavní třída vydlážděná

  Thumb up 2 Thumb down 0
 42. Iveta :

  Přesně vystihnute.Ja v Hulvákach bydlím a je to smutný pohled. Po 27 letech se mi to tady úplně zhnusilo jen špína kam se podíváš žádná zeleň.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 43. rasta :

  Stavební a investiční odbory na jednotlivých radnicích bych klidně zrušil, jelikož ti nejsou schopni připravit jedinou veřejnou zakázku. Podporuje je v tom i zákon, který má vše postaveno na ceně a úředníci toho využívají pro své aliby, že postupují dle zákona. Tomu odpovídá i kvalita vysoutěžených prací a služeb. Pak se chlubí, že na dané zakázce ušetřili dejme tomu třetinu a ještě jí zhotovitel udělal před daným termínem dokončení. Ale za jakou vlastně cenu. Šetří se na materiálu, kvalita práce nevalná. Situace ve stavebnictví je prostě taková. Je to možná mimo téma, ale stejné je to i se službami jako je třeba údržba zeleně a podobně, ty se soutěží úplně stejným způsobem. K té údržbě. Příkladem je takový Bohumín, kde mají VPP zmáknuté velice slušně a je to na veřejných prostranstvím denně vidět po celém městě. Z hlediska urbanismu by se mělo začít od centra města a systematicky postupovat dál a dál v širším okruhu. Není přece možné, aby jste se cítili pár stovek metrů od centrálního náměstí, jako někde na periferii…

  Thumb up 9 Thumb down 2
 44. Tomas T. :

  rasta: Nesouhlasim, zacit by se melo tim, co lide vyuzivaji nejvice. Protoze to je nejhorsi. Jestli 90% lidi pres marianky pouze projizdi, nevidim duvod je v opravach nejak prioritizovat. Naopak bych dal priority na to kde lide opravdu denne jsou. Takze napriklad v hrabuvce rekontrukce zeleznaku a okoli celkove. V centru to jsou frydlantske mosty….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 45. rasta :

  Tomas T.: To jste špatně pochopil a přečetl. Míněno bylo jádro města, což je centrum. Ač původem z Hrabůvky. Bydlel jsem tam 24 let, tak musím oponovat, že Hlubiňák nikdy neplnil a asi ani nebude plnit funkci „centra“. Vždy to bude jen bývalý obchoďák, kde se kdysi chodilo do mléčné jídelny, do jedné obuvi, na látky a na koberce. Dnes je to neutěšený stav. Kvalita služeb mizivá. K posezení to neláká a ani není kde.Náladu rovněž tvoří i osazenstvo hotelového domu. Nikdy to nemělo prvky náměstí a budoucnost taky není růžová. Vše, co vyžaduje údržbu chtějí zrušit (zrušit vodní prvky, zasypat podchod. Nijak nepreferuji 28. října. Naopak, každý obvod má na svém uzemí min. jednu takovou ulici s podobnými jevy. Jak jsem psal už dřív. Preferoval bych osobní procházku těmito místy se zainteresovanými osobami a osobami, které to vnímají a mají k tomu co říct. Minimálně před volbama by to mohlo fungovat:)…

  Thumb up 5 Thumb down 1
 46. aggu :

  rasta: Jako představa, že by se organizovaly předvolební diskuzní procházky typu „Zajděme si s Novákem na letiště na hodinový spotting“ nebo „Přehlídka citlivě rekonstruovaných budov v gesci krajského úřadu“, nebo „S JUDr. Semerákem za zastavěnými prolukami v centru“ nebo „Naplněné progresivní vize starostky Moravské Ostravy“.
  To by bylo asi lepší než Lucky Louie…

  Thumb up 14 Thumb down 1
 47. aggu :

  aggu: Protože tyhle osoby (a pár dalších) by měly něco říct. Ostatní už se vyjádřili tisíckrát a mnozí v centru už i přešli od keců k činům. Za vlastní peníze.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 48. koudy :

  Niluju tento server ale je čas to posunout dál! V Praze už mají IPR a my bychom taky konečně měli městu a lidem nabízet konkrétní řešení a ne jen kritiku.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 49. Martin [msstavby.cz] :

  koudy: Jsme nezávislý blog, ne městská organizace…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 50. Johi :

  Ani v té Porubě to není tak kouzelné, jak si mnozí myslí. Úpravy se provádějí v okolí hlavní třídy, nově květináče, udržované rostliny, někdo si letos hodně vyhrál na záhoncích a hlavně se to povedlo udržet během celého léta. Když ale sejdete do bočních ulic, zjistíte, že tam se moc oprav neděje, ve dvoře máte výhled na popelnice, dlažba je všude rozpraskaná a zničená, dvory jsou v hrozném stavu. Co se sekání trávy týče, letos to nebylo tak hrozné, ale posledních pár let, především na Vozovně sečou trávu stylem, že půlku prázdnin sledujete žlutý seschlý dvorek. Keře a dřeviny se sečou neodborně a hrozně nízko, nebo úplně bezdůvodně. Prašnost v okolí hlavní cesty pak stoupá a je tu k nevydržení.
  A co je taky fajn jsou sousedé, kteří ořezávají stromy ve dvoře, aby z oken bytů viděli na svá auta která jsou nově zaparkovatelná i ve dvoře.

  Co se Mariánských hor týče, jezdila jsem tam teď pět let do školy a pohled na hlavní ulici a i většinu okolních je smutná. Reklam plno, heren taky. Dohadující se lidi na rozích u heren. Bazary a zastavárny co pár metrů, a celkově pro chodce docela nepříjemně řešené okolí Mariánského náměstí. Na bydlení to fakt není.
  Ale na práci vlastně taky moc ne.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 51. Martin [msstavby.cz] :

  Článek sdílen i na Gebrian versus
  https://www.facebook.com/Gebrianversus/?fref=ts

  Thumb up 1 Thumb down 0
 52. Jiřík :

  Super je to takový hnus, že si toho všiml i Gebrian :) Jen tak dále ms deník a další media do toho !

  Thumb up 0 Thumb down 0
 53. Diskutér :

  Zajímalo by mě, zdali si autor ověřil, kolik z pozemků, o kterých tady píše, je ve správě města, případně městských obvodů, a kolik z nich je soukromých. To se týká i výloh jednotlivých obchodů, které jsou k článku přidané. Neříkám, že je to pěkný pohled, otázkou zůstává co všechno může samospráva změnit a co prostě změnit nejde, i kdyby se starostové rozkrájeli, protože pozemky a budovy patří soukromým vlastníkům. Kritizovat je jednoduché… ;)

  Thumb up 0 Thumb down 2
 54. bapi :

  Nevím, jestli to tady proběhlo, ale v rámci příprav strategického plánu pro rozvoj města byl i takový dotazník, kde na otázku: „Vyberte 1 až 3 oblasti, které si nejvíc přejete zlepšit v následujících letech“ byly vybrány tyto odpovědi:

  1. kvalita životního prostředí 4231 hlasů
  2. bezpečnost ve městě 2557 hlasů
  3. čistota a vzhled veřejných prostor 2006 hlasů

  Víc zde: http://fajnova.cz/dotaznik/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 55. bapi :

  Tak ta louka vedle ředitelství Severomoravských vodovodů a kanalizací je už posekaná, což byl pro obyvatele toho přilehlého domu signál dotáhnout tam rozbitý gauč a dvě rozbitá křesla… ENJOY!

  Thumb up 1 Thumb down 0
 56. Summerboy :

  bapi: Strasne. Kdyby tam tu louku nechali jeste chvili, tak by ten gauc nebyl pres tu travu ani videt :-))

  Thumb up 2 Thumb down 0
 57. Jirka :

  Z Poruby přišel návrh na úpravu statutu města, což je velmi potřeba jelikož obvody vůbec nevědí dopředu s jakými financemi mohou počítat (když to napíšu velmi obecně). Samotné plánování investic se tedy velmi špatně dělá. Holt když peníze, které dostanete musíte ještě ten rok vyúčtovat. Jak dlouho trvá projektování už víte..
  Doufejme, že návrh projde, i třeba v částečně okleštěné podobě a iniciátoři to nevzdají. Funkcionářům na městě se to samozřejmě většinově nelíbí, jelikož se snižováním pravomocí dochází i ke snižování pracovních míst na úřadech.

  Btw paní Janáčková za svoje mnohaleté působení v politice „prý“ dostala do svého obvodu několikrát nejvyšší částky na investice ze všech obvodů, kde se tyto peníze dostaly, můžeme se zvěřejněním tohoto článku, jenom hádat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 58. rasta :

  Jako nevím, co pořád máte? MoaP rozjel nový systém veřejných toalet. Můžete vyzkoušet před hotelem Palace. :)
  https://www.zonerama.com/Link/Account/107187

  Thumb up 1 Thumb down 0
 59. aggu :

  rasta: to je fake, že jo?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 60. rasta :

  Berte to vážně. Fotomontáže neumím. ..?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 61. aggu :

  Jak velký magor musí člověk být, aby tohle strčil na nejvýznamnější křižovatku v centru?

  Thumb up 2 Thumb down 1
 62. bapi :

  Tak to už jako ne-é. :D Mám chuť se tam zítra zajet vyfotit. :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 63. Ac :

  Je to tam možná, jako takové funkční umělecké dílo, kdyby se někomu při pohledu na stav okolních budov udělalo špatně…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 64. Crazym :

  Trochu trojčíte pánové, ten hajzl tam byl zřejmě umístěn jen na tu dnešní noční akci co tam ještě teď běží :-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 65. aggu :

  Crazym: A co? Až bude akce na Masarykáči, postaví toitoiku k morovému sloupu?

  Thumb up 3 Thumb down 4
 66. Crazym :

  aggu: :DD Extrémisto. Ale klidně, když můžou naši nedotknutelní mít wellness z fontány na náměstí, tak aspoň by bylo nach.áno na jednom místě :DD
  Ale nedělejme z toho drama, pořádali akci v budově Palace, nejsou tam sociálky a tak pořídili dočasné aby jim to povolili, jel jsem tam okolo v 5 ráno, plno lidí na chodníku ale Toitoiek jsem si nevšiml, takže byly někde zašité, po akci je zase odvezou. Přes den, kdy je tam firma složila to nějaký aktivista vyfotil a jiný to hned bere za hotovou věc :DD Tak nějak se vytvářejí pravdy na aeronetu :-)
  A mimochodem, už jsem viděl Toitoiky na Masarykáči při akcích a nikdo se nepo.ral :DD

  Thumb up 4 Thumb down 1
 67. Hynek [msstavby.cz] :

  rasta: z patku na sobotu tam byla akce a tyhle (ja tomu rikam) kvetinace byly uvnitr s toikama, takze tos chytil asi nejaky mezistav, neboj :))

  Thumb up 1 Thumb down 0
 68. rasta :

  Má tady ještě někdo smysl pro recesi? Na té ulici je vesměs všechno k pláči. A tohle byla dobrá přihrávka na smeč, tak proč to nevyužít. ..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 69. Hynek [msstavby.cz] :

  rasta: to mas jak s Ovcackem na twitteru. vesmes nejde poznat, ktery profil je pravy a ktery je fake blabolici za ucelem trollovani. podobne tady takovy vtipek zapada do rady prusvihu, ktere byly vazne, takze prirozene nekdy dochazi k dezorientaci. :)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 70. Hynek [msstavby.cz] :

  tak po roce na miste cinu situace stale tristni, nastesti se to uz prirozene rozpada, takze doufam, ze tohle peklo uz brzo vymeni… (kuri rynek, stav loni: zde)

  Thumb up 4 Thumb down 0
 71. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: Však lavička s Janáčkem celý prostor zachrání :o)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 72. balde :

  Ostravy se to samozřejmě netýká

  https://brno.idnes.cz/konec-reklamy-na-dverich-a-oknech-dov-/brno-zpravy.aspx?c=A171012_357477_brno-zpravy_vh

  Thumb up 4 Thumb down 1
 73. Adam01 :

  Adam: Frýdlantské mosty jsou opravdu nepříjemné pro cyklisty. Vysvětlení přikládat nebudu, protože je velmi dlouhé.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 74. aggu :

  balde:
  Ostravy se to samozřejmě týká a město to řeší, na české poměry, aktivně.
  https://www.ostrava360.cz/

  Thumb up 2 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.