OVASTORY #28 – Černá kostka

Téma nové Vědecké knihovny v Ostravě, Černé kostky, je stále velmi živé a diskutované. Naposledy se 19. května uskutečnila debata na toto téma v Komorní scéně Aréna. Videozáznam z této diskuze by měl být zveřejněn. Téma Černé kostky je komplikované a složité a vždy jsme se zdržovali komentáře. Ze strany veřejnosti je velmi přínosné bojovat za veřejné stavby a jejich kvalitu. Jestli to má bohužel cenu.

V roce 2015 kraj stáhl žádost na prodloužení stavebního povolení pro tuto stavbu. Nyní v rámci řešení dopravní situace na sídlišti Šalamouna je parcela pod stavbou navrhnuta pro parkoviště. Samotné řešení problému parkování je také vtipné. Je však logické, že se zde uvažuje s jinou stavbou, když je Černá kostka úředně vlastně odpískaným projektem.

Problém, který zde byl dlouho, ale začínal se projevovat v poslední době, nyní plně vykrystalizoval. Veřejná správa netuší, co dělají její jednotlivé úrovně. Nejenže město neví, co dělá kraj. Samotný magistrát netuší, jaké jsou záměry jednotlivých obvodů. Magistrát oponuje tím, že Ostrava má 23 obvodů a je tedy nemožné všechny záměry postihnout. Do toho přidejte různé správce sítí, kteří rozkopou ulice kvůli prosakujícím trubkám, či celkově dosluhujícím sítím.

Je ve 21. století problém vytvořit systém, kde každý subjekt umístí plánovaný záměr a následně zkoordinovat všechny práce…? Očividně ano a déle budou probíhat nesladěné záměry, kde např. jeden orgán vysadí stromy, zatímco jiný tam plánoval záchytné parkoviště atp.

A nebo jako tento případ, kde si veřejnost přeje stavbu knihovny, kraj vše již potopil a obvod Moravská Ostrava zde již plánuje parkoviště. Ale sejdeme se na diskuzi a budeme dělat, že nás knihovna stále všechny zajímá.

ovastory

ovastory

ovastory

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  Debata v Aréně o budoucnosti knihovny. https://goo.gl/N8SbTu

  Shrnutí na stránkách Krásné Ostravy. http://goo.gl/iTK5AT

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Hynek [msstavby.cz] :

  Kde a jaká bude nová vědecká knihovna v Ostravě? Debata 19.5.2016

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Balde :

  Hynek [msstavby.cz]: škoda že tam Macura nebyl na debatu aby si to poslechl

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. thvari :

  Balde: imho už to, že tam vůbec jde, tak cítí tlak té skupiny lidí/voličů na ten projekt

  Thumb up 1 Thumb down 0
 5. aggu :

  Pleskot:
  „..a když jsme naše vize (možné lokality pro ČK i mimo DOV) předváděli na ÚHA, tak jsem si myslel, že mluvím jinou řečí..“
  „Nikdo se neptá“.
  „Na straně centra není podaná ruka“
  ROFL.
  Tak co Semeráku? Tak co Vltavský? Recmana se neptám, to je RSDr.
  Tak co voliči třeba teď na podzim? Zase oranžovorudí? Zachováme si tu kontinuitu, kdy se nikdo neptá, nikdo neposlouchá, nikdo nerozumí?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 6. thvari :

  aggu: Je dost možné že vyhraje ANO. No uvidíme jak a co, jestli to bude třeba na půl na půl koalice s ČSSD nebo jak. Je to sice jako vytloukat klín klínem (komunisti vs. oligarchické autoritářství), ale je šance, že sem na kraje prsty Babiše zas až tak nedosáhnou a Vondrák aspol. s některými věcmi naopak pohnou pozitivním směrem. Vždyť např. vědecká knihovna by pro rektora významné vzdělávací instituce měla být jasná priorita?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Danek :

  thvari: Upřímě já doufám ,že krajské volby vyhraje Ano, ale také se bojím ,aby v případě výhry neposlali staří šíbři Ano do opozice.Rozhodně je Vondrák schopnější(dle vyjadření mých kolegu s VŠB za svého pusobení výrazně zvedl školu nahoru)než Novák u kterého za svého pusobení…tak nějak několik let přešlapuje vodu….Jedno je jasné p.Vondrák musí vyhrát co největším rozdílem.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. aggu :

  Danek: Pokud vím, tak Vondrák měl k ČK spíš rezervovaný postoj, resp. jen pokud VŠB měla zájem o část ČK k využití. Ale jinak ano, Vondrák má na rozdíl od jiných hlavu i k něčemu jinému, než aby mu nepršelo do krku.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. thvari :

  jenže jak říkám, on je to příšerný paradox. koncept hnutí ANO je vystavěn přesně na tom, proti čemu všichni bojujem: autokratickém rozhodování zvrchu dolů. babiš není typ člověka, který se někoho, natož nějakých bezejmenných občanů, bude ptát. a otázka je, jak moc tahle kultura projeví na krajské úrovni. ale jiná strana šanci porazit ČSSD a KSČM v Ově nemá, takže se musíme doslova modlit, aby tam za ano byli nějací rozumní lidi, kteří nebudou dělat politiku ala oligarcha Babiš

  Thumb up 2 Thumb down 0
 10. aggu :

  Stojící knihovna Černá kostka ;) http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/hemmelig-rom-secret-library
  Na břehu Ostravice, někde v Komeňáku, bych si ji taky dovedl představit. Byl by to takový pěkný „middle-finger“ vzkaz komunistovi Recmanovi a jeho oranžovorudým kamarádům na krajském úřadu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. jura5 :

  Podle několika včerejších prohlášení vůdců nové krajské koalice se černá kostka má stát jednou z priorit.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 12. šlonzok :

  Další kolo OVASTORY #28 v září? http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&id=22064&type=1

  Omlouvám se, pokud to tu už padlo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. D.L. :

  šlonzok:
  No pokud jsem slyšel správně, tak ministerstvo má peníze na knihovnu připravenou, ale bohužel problém je ,že Ostrava nemá připravenou stavbu a věci s tím spojené…Takže aktuálně je to zamrzlé na úřadu v OV.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. thvari :

  Z rozhovoru s novou ředitelkou MVK L. Foberovou:

  „Knihovna by měla stát do roku 2025, jak se praví v memorandu o jejím spolufinancování. Momentálně se řeší, zda oprášit architektonický projekt známý pod názvem Černá kostka, anebo vypracovat projekt nový. Memorandum o spolufinancování by se mělo uzavřít mezi ministerstvem kultury, které by mělo poskytnout na stavbu 800 milionů korun, 150 milionů chce dát město, v jehož prostorách nyní sídlíme a 150 milionů by dofinancoval Moravskoslezský kraj.“

  Myslel jsem si, že se bude stavět původní projekt vybraný v plnohodnotné architektonické souěži a ne zas špekulovat a vymýšlet nějaká třetí polovičatá řešení…

  Thumb up 5 Thumb down 0
 15. Moon :

  thvari: 2025? :D Za 8 let? Hah, tak to je fakt masakr. Tyhle ostravské termíny dokončení toho a onoho už přestávají být vtipné, je to pořád jen horší a horší.

  Thumb up 5 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.