OVASTORY #16 VTPO

Před pár týdny byl magistrátem města Ostravy prezentován projekt rozšíření Vědecko-technologického parku Ostrava do lokality Myslivna. Místo diskuze o projektu s občany prezentace působila jako fakt, který se nezmění. Prezentace projektu se mění v lacinou divadelní komedii plné mystifikací a „snových vizualizací“.

V souvislosti s projektem se objevily až romantické vizualizace ukazující malebné prostředí.

myslivna-poruba

Domy se zelenými střechami. Plno lidí na ulicích. Mnoho uměleckých děl ve veřejném prostoru. Plno vzrostlých stromů. Vizualizace maže obyvatelům města med kolem úst. Realita, pokud se projekt realizuje, bude poněkud drsnější.

Město Ostrava je investor komunikací a inženýrských sítí. Nikoliv novostaveb. Vzhled těchto budov nemůže nijak ovlivnit.

Tedy realita:
vtpo realita

Vizualizace navíc ukazuje pouze část celkové zástavby.
Viz. zvýrazněná část:
vtpo poruba

Umístění projektu

Od roku 2012 kritizujeme umístění VTPO do lokality Myslivna. Viz článek „komentář: VTPO v Porubě?“ (2012). Město by mělo jít příkladem a umísťovat zástavbu do brownfieldů, ne do nezastavěných ploch. Navíc, když Ostrava oplývá množstvím brownfieldů. Tímto krokem se město roztahuje dál do volné krajiny. Neskutečně se plýtvá místem. Současné vedení magistrátu se snaží zachránit peníze na projekt romantickými vizualizacemi.
Problém se však tkví v amatérské práci útvaru hlavního architekta. Bez diskuze s obyvateli byly pozemky změněny v územním plánu na občanskou vybavenost.  Město oponuje, že nemá jiné velké pozemky ve vlastním vlastnictví. Ani tyto pozemky nepařily vždy městu. Jsou vykupovány od roku 2008.

vtpo vtpo

Nejedná se o první „podpásovku“ ze strany územního plánu vůči obvodu Poruba. Umístění průmyslové zóny před porubský „Oblouk“ je znehodnocením lokality a zničením genia loci místa. Zóna ještě není plně zastavěna.
vtpo poruba

Regulace zástavby

Aby se projekt tvářil vstřícně vůči okolí, je zde odsouhlasena regulace zástavby na 5 podlaží a určitá regulace zástavby pozemků. V Evropě běžné zelené střechy jsou zde jen doporučené. Umístěním projektu například v jádrovém území, kdy by zastavěnost pozemku dosahovala téměř 100% a výška objektu by mohla být vyšší než 5 pater, by se nemusel hledat tak velký pozemek. Ale menší, nebo více menších.
Ideální počet pater městské zástavby je 6-7.

vtpo

Vliv dopravy

Lokalita je se zbytkem města spojena pouze jednou komunikací, po které má přes den projet více jak 8000 aut za den. Vlivem VTP v této lokalitě dojde k enormnímu nárůstu dopravy a zatížení křižovatek. Lokalita je špatně dostupná MHD. Sice se ve zprávě EIA mluví o zavedení linky MHD, pravděpodobně autobusové, ale v situaci projektu nejsou nikde zakresleny zastávkové zálivy, potažmo ani samotné zastávky. Lokalita není dostupná jiným druhem MHD.

vtpo vtpo vtpo vtpo

Společensko-sociální kontext

Umístěním projektu do navrhované lokality vznikne pouze „vědecké ghetto“ bez jakékoliv návaznosti na město. Večer a o víkendech po odjezdu pracovníků město duchů. Zanikne rekreační lokalita. Málokdo asi sportuje mezi halami. Lokalita má absenci služeb. První se nacházejí až na 17.listopadu, či Hlavní třídě. Kde se pracovníci budou stravovat? Umístění projektu do již zastavěné lokality zasíťované službami by tyto problémy ani nevznikly. Pracovník by vše své další pochůzky vyřešil chůzi. Takto jsou pouze vyvolány další pohyby, přiznejme si, auty.

Za desítky milionů bylo opraveno planetárium, která se nachází za lesem. Pokud postavíte planetáriu hned za zády novou čtvrť, můžete čekat negativní vlivy ze světelného znečištění.

Návaznost na VŠB

Snad nikdo nemůže brát vážně, že VTP musí sousedit s VŠB. Již tak v projektu nesousedí. Odděluje je pás lesů. A pokud by to byl opravdu důležité pro „výzkum“, proč si VŠB své vlastní fakulty rozmisťuje na opačné konce města. Pro připomenutí – hlavní kampus se nachází v Porubě. Fakulta bezpečnostního inženýrství v Ostravě Jih, v části Nové Výškovice. Fakulta ekonomická v centru Ostravy. Stavební fakulta se nachází v Porubě-Sever. Některé předměty jsou vyučovány na lékařské fakultě v Ostravě-Zábřehu…

Společnost Tieto také začínala ve VTP. Dnes sídlí na náměstí Republiky v centru Ostravy. Společnost Struers také začínala ve VTP. V nedávné době se přestěhovala do vlastních prostor na Výstavní ulici v obvodu Moravské Ostravy. Opravdu je sousedství VŠB životně důležité?

Obecně VT parky nemusí sousedit s vysokými školami. Potrubní pošta se již v dnešní době nepoužívá. Příkladem z ČR, že na umístění nezáleží je například jedno z center excelence. Laserové centrum v Dolních Břeženech u Prahy, které bylo v nedávné době otevřeno. Centrum vyrostlo na místě Brownfieldu. Nejbližší VŠ je vzdálena desítky km…

vtpo

O dalších mystifikacích z úst magistrátu a ÚHA a jejich objasnění se může dočíst v článku na lesoparkporuba.cz.
Informace o stavbě pochází z této zprávy EIA

zdroj foto laserového centra: novinky.cz

Související články


Komentáře

 1. LP :

  Hlavne ze ted je to živě prostředí plné lidi, kteří tu tráví volný čas a sepisují petice. Populismus je na obou stranách a místo dialogu a snahy o shodu a například realizaci projektu na vizualizací jen kritizujete. Poslední dobou je tu jak na FB který je plný populismu ultra (pravice nebo levice to je dnes asi jedno) vedené Japoncem…

  Thumb up 4 Thumb down 17
 2. archerr :

  jakym japoncem ty belkote….jeden z mala co rika nazor a spravny

  Thumb up 9 Thumb down 12
 3. Alex :

  LP:

  Možná by bylo dobře místo poukazu na populismus a srovnávání s Okamurou argumentovat.
  Já bych řekl, že článek uvádí dosti důrazné skutečnosti (snad inspirován i diskusemi na tomto webu), které doposud takto ve veřejném prostoru nebyly formulovány.
  Nejpoučnější je to, že:
  – veřejná diskuse projektu, kterým má být naplňován veřejný prospěch, byla vyvolána občanskými iniciativami, nikoli městskou reprezentací
  – teprve z této z vnějšku vyvolané veřejné diskuse vyplynuly mnohé slabiny projektu a zejména informační manipulace ze strany nositelů projektu (a to jsem eufemistický)

  Ať to s VTO dopadne, jak dopadne, už dosavadní průběh je velikým poučením. Zejména např. v souvislosti s politickými ambicemi prof. Vondráka, jako jednoho z hlavních iniciátorů a obhájců projektu

  Thumb up 13 Thumb down 0
 4. Lip :

  Doporucuji se podivat na novy kampus videnske university. Jednou bych rad neco podobneho videl i v Ostrave. Jinak za clanek palec nahoru. Jsou tam padne argumenty, proc drtit poklidne zelene misto. Kdyz muzeme zastavet prazne brownfieldy ve meste!

  Thumb up 7 Thumb down 0
 5. koudy :

  Musím se přiznat, že po přečtení tohoto článku jsem na celou věc výrazně změnil názor. Navíc mě teď napadlo… Co kdyby VTP vyrostlo za černou loukou na tom ohizdném parkovišti?

  Thumb up 10 Thumb down 1
 6. tom :

  osobně bych přivítal, kdyby se zastavěly brownfieldy, ale neznám pozadí celého „příběhu“. Možná se stala chyba už dřív, když se celá stavba plánovala. Každopádně zastavět kus zeleně za městem, když Ostrava je to „nejprolukovější“ město široko daleko, mi připadá zbytečné. Stejně zbytečné mi tady připadají nadávky od zastánců různých politických hnutí.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 7. Jonáš :

  Pracuji v objektu VTPO. Několik let v „Piánu“, nyní pár měsíců v budově MFBIII přes cestu. Zatímco Piano je plnohodnotný dům, MFB je papírový skelet, kde se opravdu hoooodně šetřilo. Ale hlavně….je prázdný. Do VTPO se v podstatě nedá dostat jinak než autem. Po výstavbě superpočítače není kde zaparkovat, protože VŠB zrušila parkoviště u kolejí (superpočítač), ale zapomnělo se, že žijeme ve 21. století a studenti už nejezdí na koleje vlakem, ale auty. Takže nezaparkuje ten kdo přijede dříve ráno do práce, ale zaparkuje ten kdo přijede dříve v neděli večer. Osobně nechápu proč se má za stovky miloónů stavět další budova VTPO když tady stojí už rok dva v podstatě prázdné baráky (MFBIII a IV) s tisíci m2 prázdných kanceláří. Prázdná zavřená restaurace kam nikdo nechodí, protože tady prostě nikdo není.

  Thumb up 22 Thumb down 0
 8. marian :

  Jonáš: co nechápeš na dotačním byznysu? odkdy tady jde o nějaké budoucí využití, ekonomickou rozvahu, návratnost investic? Odpověd najdeš ve své otázce: stovky milionů…

  Thumb up 3 Thumb down 1
 9. Alex :

  tom:

  Tome, pokud tvá poznámka mířila proti mé zmínce o rektoru Vondrákovi, tak prohlašuji, že nejsem zastáncem různých politických hnutí, nýbrž prostým pozorovatelem různých osobností, které se v rámci různých politických hnutí chystají realizovat své nemalé politické a tím i mocenské ambice.

  Uvědomuji si, že diskutuji na nepolitickém, spíše odborně-populárním, možná aktivistickém webu. Ale ta diskuse se odehrává na témata, která silně souvisejí s tématem veřejného prospěchu. A tady se politice nelze vyhnout.

  Je neobyčejně důležité pozorovat, jak si lidé, kteří se hodlají etablovat v politice, počínají ve svých dosavadních pozicích. Z toho se dá dobře usuzovat, jaká budou prosazovat řešení a jakými metodami je budou prosazovat v budoucnu ve veřejné správě.

  Že se vehementně prosazovaná varianta VTPO dosti podstatně míjí s veřejným prospěchem, je zřejmé z článku. Ale Jonášův příspěvek (o svých předchozích nemluvím) potvrzuje, že v celé myšlence je něco od základu nemocného a že pravé motivy pro budování VTPO nejsou asi vedeny veřejně deklarovanými úmysly.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 10. Infoš :

  Nebudu se znovu vyjadřovat k tomu proč VTP u Myslivny ano a proč ne nikde jinde, diskuze na toto téma nemá smysl protože jsou tu dva tábory, které neuhnou ani o píď ve svých postojích a v důsledku toho už o nějaké diskuzi nemůže být řeč. Ale co bych rád řekl, že největší mystifikace která tu zazněla několikrát jak přímo v příspěvcích msstavby.cz, tak od lidí v diskuzi, je v tom že město nemůže mluvit do toho jak budou vypadat budovy které budou stavět soukromí investoři.
  Pánové a dámy, město do toho může hodně mluvit, má k tomu nástroje, první je územní plán, dále pak územní řízení a nakonec stavební řízení! A ještě navíc může město na nějaký městský obvod, nebo jen pro část území v obvodě vydat regulační plán! Město může stanovit podmínky za kterých vydá územní rozhodnutí a stavební povolení. Jsou zde přepisy, normy, zákony, hygienické požadavky atd. Město může dokonce investorům v územním řízení zadat že stavby mohou mít jen nějaký počet podlaží, že mohou mít jen plochou střechu s vegetačním souvrstvím, že musí mít podzemní garáže, nebo že největší zastavěná plocha jednou budovou může mít jen určitý počet m2, že investor stavby musí vysadit daný počet stromů, že musí nějakým stanoveným způsobem provést úpravy okolí… atd. Nebo jste už zapomněli jak si např. stavební úřad v MOaP stanovuje důvody proč nelze vydat stavební povolení?
  NEŘÍKÁM ale tímto že to město udělá a ty podmínky stanoví, jen tady reaguji na to že uvádíte lidi v omyl když říkáte že město nemůže mít vliv na to jak budou budovy ve VTP vypadat!!!
  A ještě jedna věc, bylo tu zmiňováno že město se stejně s nikým nebude bavit a udělá to tak jak chce a že je to již rozhodnuto. Ano, je to tak a město Ostrava a městský obvod Poruba na to mají absolutní právo! To lidé si volí do zastupitelstev strany a hnutí s nějakým programem a lidmi. Tito lidé potom schvalují územní plány a při vypracovávání územních plánů a jejich aktualizací je možné tyto návrhy územních plánů připomínkovat. Jenže v tobě kdy se tyto věci rozhodovali, před mnoha a mnoha lety, to bylo každému v Ostravě u zadku, tak jako vždy když se něco takového řeší. Každý se stará jen a jen o sebe, mezitím proběhnou desítky kroků, které stojí nějaké peníze a ve finále se lidé začnou ozývat až těsně před výstavbou nebo jakoukoliv jinou událostí která spěla ke svému závěru několik let či desetiletí. A když jste to v počátcích ignorovali že se kolem vás něco děje, tak teď nevykřikujte že je to špatně. Existují veřejné vývěsky úřádů a jiné věci, kam se tyto záměry oznamují a lidé mají možnost se nim vyjádřit. Jenže lidé na to z vysoka se… Tak se teď nedivte. Pozemky jsou města, tyto věci již byly několikrát projednány a lidé kteří je projednali byli vámi občany zvoleni.
  Nechci to tak napsat, ale je to tak, za to že tam VTP vyroste si lidé v Ostravě a konkrétně v Porubě mohou sami tím, že na to dlouho kadili…
  Jak už bylo řečeno mnohými, i primátorem, v tuto chvíli není diskuze o tom jestli VTP u Myslivny nebo někde jinde. Diskuze je teď o tom jestli VTP u Myslivny což už je připraveno, nebo VTP nikde nebude a investované peníze a dobrá příležitost se promarní. Je asi zřejmé že se nepromarní, VTP bude u Myslivny a podle mě je to dobře. Jestli máte někdo jiný názor, beru to, máte na něj právo.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 11. skelet :

  Infoš: „konkrétně v Porubě mohou sami tím, že na to dlouho kadili…“
  Toto může říct jen člověk, který VTP nesleduje. Nebo sleduje, ale vědomě lže.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 12. Infoš :

  skelet: Tak schválně, kdy se začalo na VTP upozorňovat, veřejně mluvit o tom že se to místním nelíbí? Kdy se začali sepisovat petice? A kdy Město vykupovalo pozemky? Kdy se schvaloval územní plán Ostravy?

  Thumb up 0 Thumb down 3
 13. skelet :

  Infoši vše již tady bylo napsáno v jiných vláknech. Porubská radnice proti tomuto úmyslu byla od počátku. Porubská veřejnost proti tomu brojí od roku 2011/2012. Dokonce brojila proti tomu tak mocně, že VŠECHNY politické strany se proti lesoparku vymezily. Petice vznikla po té, co politici změnili názor, neb „jen blbec nemění názory“. Takže buď jsi špatně informovaný nebo prostě lžeš.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 14. Infoš :

  skelet: 1) My se známe? Tykáme si?
  2)V čem bych jako měl lhát? Vždyť i v tomto článku je psáno že pozemky se vykupují od roku 2008, takže se s tím počítalo už min. 3 roky před tím než jak vy píšete, začala veřejnost od r. 2011/2012 brojit. A jestli radnice změnila názor? No jsou to přece ti politici co si tu lidé zvolili, tak jaká lež, nebo kde jsem špatně informovaný?

  Thumb up 1 Thumb down 2
 15. skelet :

  Na webu se netyká pouze lidem, kteří zde vystupují pod svou pravou identitou, což Infoš rozhodně není. tedy žádné vykání, ale sprosté tykání. Až tu budeš vystupovat pod svým pravým jménem, tak ti klidně budu vykat. Do té doby ne. Nemám proč.

  Zbytek mě už nebaví, bylo to tu probíráno několikráte, v každém vlákně o VTP, a to včetně prehistorických vláken.

  Thumb up 2 Thumb down 4
 16. Infoš :

  skelet: A to jste stanovil vy toto pravidlo? Že jsem o tom ještě neslyšel. Ale jsem asi najivní že si myslím že dnes jsou ještě lidé slušně vychovaní. No, to je jedno, není to k tématu. Ale jako chápu, mě to taky nebaví, jak jsem psal, lidé stojí na svém postoji a diskutovat nechtějí a vlastně asi ani neumí, ono totiž přistoupit na něčí argumenty je těžké poškození ega. Na mé otázky umíte odpovědět jen odkazem ať si to zjistím sám, žádné argumenty, žádná diskuze. Řekl bych obecný problém dnešní společnosti. Mám pocit že si tu na diskuzích spíše lidi léčí mindráky a frustrace ze svého života, než by vedli opravdu dikuzi, která bude mít nějaký závěr a třeba z toho něco vzejde, občanská iniciativa, otevřený dopis někomu, cokoliv. Tedy vyjímečně se něco stane, ale 99% případů jsou jen osobní útoky jako ve školce typu „lžeš“, „nic o tom nevíš“ apod. a to jmenuju ty slušné.. Obecně mi to přijde že ať se objeví jakýkoliv článek tak naprostá většina reakcí, tak 90% je jen kritika, nikomu se nic nelíbí, hledat na čemkoliv pozitiva jsem tu viděl jen vyjímečně. Ale jak se to říká: stav společnosti je takový, jací v ní žijí jednotlivci. Lidé kteří jen vše kritizují a neumí přijímat názory druhých jsou lidé kteří nikdy nic nedokázali a jsou proto vnitřně naštvaní na celý svět za vlastní neschopnost.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 17. skelet :

  Má toto cenu komentovat? :)
  Opět zde budeme tapetovat vlákno věcmi, které se probírali v každém vlákně o VTP na Myslivně od roku 2012, které zde jsou?
  Ale tak klidně.. lidi jsou v roce 2015 v šoku, že se tam bude něco stavět, žádná přestřelka mezi Kajnarem a Palyzou nebyla, porubské zastupitelstvo nebylo proti změně územního rozhodnutí (které se aktualizovalo v roce 2011), a už vůbec to politické strany neměly ve svém volebním programu. Holt lžu a jsem buran :)

  Thumb up 4 Thumb down 0
 18. Martin [msstavby.cz] :

  Infoš: Jediné podmínky zástavby je počet podlaží a zastavěná plocha. Vegetační střechy jen doporučené. Jinak vzhled staveb ovlivněn není.
  Pokud by město chtělo mít vzhled budov VTP přímo pod kontrolou, muselo by být i investorem jednotlivých budov. A na to rozpočet města nemá dostatek financí. Tedy ano, ale vyrostla by tak jedna budova za rok.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 19. Infoš :

  skelet: Ale vy se tu bavíte o posledních 3 letech, ale podívejte se kdy se vykupovali pozemky a tím pádem kdy se to v prvopočátku začalo řešit, to jsme min 7 – 8 let zpátky a do roku 2011 se nic nedělo a každý na to sr*l, to je to co tu říkám. I Kajnara, Palyzu, Macuru si tu lidé zvolili.. Nevím co tu pletete o roce 2015, věci se řešily mnoho let dříve a teď je prostě pozdě naříkat nad rozlitým mlékem. Všichni chtějí ať se Ostrava rozvíjí a vzkvétá.. ale nedej bože jak mi něco postavíte za barákem! Jestli lžete, to si odpovězte sám, ale s tím druhým souhlasím, buran jste.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 20. Infoš :

  martin [msstavby.cz]: Ano, vím, ale to je současný stav který řeší jen nějakou studii. Ona totiž stavba infrastruktury, které bude město investorem, je něco jiného než samotné objekty které tam oni soukromí investoři postaví. Až se budou v územním řízení řešit jednotlivé objekty, tak město bude mít možnost ovlivnit jejich podobu, protože každá jednotlivá stavba ve VTP bude muset projít územním a stavebním řízením. Město vůbec nemusí být investorem těch budov, pokud nějak nastaví podmínky a investoři je nedodrží, tak bude mít možnost je zablokovat, nevydat jim stavební povolení tak jak to dnes běžně dělá MOaP. Pozemky jsou města a to samo rozhodne kdo na nich bude stavět, pozemky těm soukromým investorům ani nemusí prodávat. Tím ale neříkám že to město udělá.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 21. Hynek [msstavby.cz] :

  Infoš: (budte hodni)

  no, to je teda ale otazkou, do jake miry to teda bylo komunikovano s verejnosti. ja nejsem porubak, tak netusim. ale to by mela byt asi uloha tech radnicnich novin, mistnich novinaru atd, protoze budme uprimni, uredni desku cte mozna jeden clovek a to jeste kdo vi jestli (ten, co to tam vyvesuje).. rsp. to meli dostatecne komunikovat od zacatku a pak by se jim to tu takhle blbe nevracelo..

  a druha vec je, ze v roce 2007 byl level zajimani se o tyhle veci asi trochu na jine urovni a souvisi to mimo jine i s dostupnosti informaci..

  Thumb up 3 Thumb down 0
 22. Infoš :

  Hynek [msstavby.cz]: K tomu ale úřední deska je, aby to lidem oznámila.. A o tom byl první příspěvěk, lidé se starají jen o sebe, na všechno kolem kašlou a pak se stávají tyto věci. Záměr je zřejmý dejme tomu 8 let, ne-li více, ale řeší se poslední 3 roky… A možná máte pravdu, nevím na jaké úrovni se to komunikovalo těch X let zpátky, to jsem ještě ani nežil v Ostravě, možná to nebylo v televizi, nevím. Každopádně to pořád vypovídá o tom jak se lidé zajímají a koho si tu volí. Takže za to jak vypadá okolí místa kde lidé žijí si mohou jen a jen sami… Divili byste se jak jeden nasraný člověk dokáže zablokovat velkou stavbu, když se zajímá a začně do toho šít od prvopočátku.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 23. Martin [msstavby.cz] :

  Infoš: Rozšíření VTP se provádělo jako každý jiný projekt – inkognito stylem.

  A bohužel, před těmi 8 lety mi bylo 13 let. Jinak by to bylo mezi lidma už dříve, než v roce 2012, kdy jsme o tom psali prvně.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 24. Infoš :

  martin [msstavby.cz]: No neříkám že to úřady lidem zjednodušují, ale úplně inkognito to nikdy nejde, oni musí zveřejňovat, minimálně vývěskou na úřední desce.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. skelet :

  ok, takže znovu a lépe :)
  rok 2007 .. úřad hlavního architekta spouští úvahu, že by se VTP mělo rozšířit v Myslivně
  reakce Poruby = porubská radnice toto odmítá
  rok 2008 .. město začíná vykupovat pozemky za účelem rozšíření VTP
  reakce Poruby = porubská radnice toto odmítá
  říjen 2011 = změna územního plánu za rozšířením VTP u Myslivny
  reakce Poruby = porubská radnice toto odmítá
  rok 2012-2014 = nesouhlas porubáků proti výstavbě, téma se stává i volebním tématem
  rok 2015 = petice proti rozšíření VTP.

  možná je zajímavé, že v roce 2008 se začíná jednat o stavbě Marka u ulice Opavská. tedy v místě, kam se mělo VTP (údajně) původně šířit. Toto Makro bylo na nátlak Pustkovce zamítnuto.
  Pár let předtím bylo zamítnuta i stavba Lidlu v Pustkovci na pozemku školy. Místo něj se postavilo o kus dále na brownfieldu.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 26. Infoš :

  skelet: No.. hledím. Tedy ne na to co se který rok stalo, ale na to že jste mi odpověděl. Takže roky 2007, 2008 a 2011 sice Porubská radnice proti, ale lidé dělali co? Srali na to… nebo kolik bylo petic v těchto letech, jak jela veřejná debata? Je fajn že radnice Poruby byla proti, ale to nebránilo městu vykupovat pozemky, že? A co na lidi? Že by na to srali?
  Jinak je fajn srovnávat stavbu supermarketu, kterých je v každé městské části několik, se stavbou VTP, který v okruhu 100 km není žádný.. ale jo, beru, Poruba to v případech marketů zarazila. Jenže tohle není market a pozemky má město, které je taky investorem infrastruktury, což před tím u Makra a Lidlu asi nebylo, ne? Takže VTP vlastně ani nikdy nebylo v silách Poruby, aby ho zarazila, nějak k tomu nemá oporu v žádném zákoně..

  Thumb up 0 Thumb down 5
 27. skelet :

  (facepalm)
  Lidi na to nesrali, lidi o tom z velké části nevěděli nebo byli informováni, že je porubská radnice proti, tedy zůstávali v poklidu. Proč taky? Pro prosazování svých záměrů mají své zastupitele, že.. V okamžiku, kdy se změnilo územní rozhodnutí se situace poměrně razantně řešila.

  To s tím Makrem jsem uvedl schválně, protože původně mělo VTP stát na místě onoho Makra. Ale ve stejné době došlo ke změně plánů. Místo VTP se mělo postavit Makro. Náhoda nebo prostá výměna? Kdo ví..

  A to je vše co chci říct k té nepravdě.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 28. skelet :

  K ještě jedné nepravdě.. v roce 2008 mělo město na Myslivně asi tolik pozemků jako pod oním Makrem.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 29. Alex :

  Infoš:

  Vy jste (všimněte si, že vám vykám) s odpuštěním blbec.
  Pořád cosi blábolíte o tom, že lidé srali na plán vybudování VTPO a když je vám doloženo, že proti projektu byli od počátku volení zástupci obyvatel Poruby (kdo také jiný) a že petiční akce byla zahájena teprve poté, co tato prvotní cesta demokratického rozhodování selhala a že byl porušen volební program, tak je vaše reakce: no, lidé na to srali.
  Tak jo, ať je po vašem.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 30. aggu :

  Básníci jsou na obou stranách, každá si ohýbá realitu podle sebe, třeba „Občané Poruby spoléhali na své zastupitele, 2008“. LOL.
  V tomhle místě se nadělalo za posledních 50 let spousta kravin, vyhovující řešení (pro město) už neexistuje. Martina nebo skeleta chápu, ale obhajují dogma o brownfieldech a zelených loukách způsobem, jako by se o něm vůbec nemohlo diskutovat, jako by v daném území neexistoval kontext. Ano, ten kontext je vadný. Ale už nejde napravit. Poděkujme těm, kteří kdysi na „zelený“ okraj Poruby postupně přesouvali funkce důležité pro centrální část města.
  Samotné místo – louka – stejně do budoucna nepřežije. Na to je to příliš atraktivní místo pro zástavbu. Když padne pod stůl VTPO, vsadím vše co mám teď ve své levé kapse, že se rozparceluje na RD.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 31. Infoš :

  Alex: Nechápu vás, lidé na to srali právě proto že spoléhali na radní Poruby, viděli že i pře negativní postoj Porubské radnice k výstavbě stejně město skupuje pozemky a dělají se studie a neřešili to. Spoléhali na své volené zástupce? Ale na magistrátu jsou také jejich volení zástupci a magistrát je nadřazen všem obvodům. Obvody nevlastní pozemky, ty vlastní magistrát všude po Ostravě, obvody mají jen svěřenou správu nemovitostí. Stejně tak obvody nemohou řešit územní řízení, to může jen magistrát. Tak nevím co obyvatelé Poruby čekali. Nazvat někoho anonymně blbcem je jednoduché, stejně jako zavírat oči před realitou, ale ono to vždy člověka nějak dožene.
  Jak tu píše aggu, podělalo se to dávno v minulosti, nikdo to neřešil, a teď je pozdě to řešit. Nejde to dělat tak že se určí nějaká dlouhodobá koncepce a pak hned jak se to někomu přestane líbit, od toho upustit. Město už proinvestovalo nějaké peníze, uběhla spousta let a nezbývá než se smířit s realitou. Pro příště z toho plyne ponaučení, starat se o veřejné věci kolem sebe a ne se spoléhat na to že to přece nějak dopadne.
  Zastavět brownfieldy je moc hezká myšlenka, já s ní naprosto souhlasím jak z pohledu obyčejného občana, tak z pohledu projektanta. Ale je třeba vždy uvažovat v souvislostech a brát v potaz aktuální stav věcí. Nejde si prostě po x letech říct sereme na celou koncepci jak jsme to plánovali posledních 10, 20, 30 let a uděláme to jinak. To právě tímto vznikají ty největší paskvily. K brownfieldům musí být taky jasná koncepce, pozemky se musí vykoupit, vyčistit, jasně zanést do územního plánu tak aby jejich využití bylo v souladu s okolními možnostmi a požadavky a potom se musí nabídnout investorům, pokud neplánuje na tom místě investovat samo město. Je pravda že koncepční řešení problémů tak jak by to město potřebovalo pro svůj dobrý vývoj je v Ostravě problematické, může za to jak absence schopných lidí s vizemi v politice, tak střídání stran a neschopných lidí na radnicích. Také útvar hlavního architekta je na vině, ale upřímně, kdo by za ty prachy do státní správy šel? Ti schopní? Myslíte že budou dělat úředničinu za pár tisíc?
  Od začátku jen říkám že v současné fázi vzhledem ke všem okolnostem a souvislostem z mého pohledu není lepší místo pro VTP. Zatím mě žádné argumenty nepřesvědčili a věřte že už jsem jich slyšel hodně. Nakonec, kdyby tu nebyl portál msstavby a nemedializovalo se to, tak by 98% lidí v Ostravě ani nevědělo o nějakém VTP parku, dokud by neviděli bagry na místě jak dělají základy. Protože lidi se prostě sami nezajímají.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 32. Hynek [msstavby.cz] :

  Infoš: nevim, obecne mam pocit, ze obcanska spolecnost se aktivuje az posledni roky. kdysi mozna byli zakousnuti „podivini“, kteri leccos dokazali zastavit, ale takove ty aktivity, kdy se lidi daji dohromady a o neco se snazi, vnimam vice az posledni rok, dva – a nemusi jit az o level „petice“, mluvim i o pozitivnich pocinech

  (anebo nevim, clovek starne a resi v ruznych obdobich ruzne veci, muze to byt tim)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 33. skelet :

  Rozsireni VTP vylezlo ven az behem roku 2011, tak pohoda. Proc? Protoze do te doby se to nezverejnilo. Zadna verejna studie, nic o vykupu pozemku.
  Jinak viz prispevek ve zdejsim vlaknu z roku 2012. Do doby 2011 se o Myslivne mluvilo jako o lokalite Mlynek.
  Takze odpor je zde soustavny, a ne vlazny jak zde neustale tvrdi Infos

  Thumb up 2 Thumb down 0
 34. Tomas :

  aggu: Kdyby to aspon byla louka… Konecne taky nekdo chape, ze takhle ta lokalita nevydrzi dlouho, zijeme ve meste, uz ted se zacina stavet bytovka smerem od koleji hloubeji do lesa a tak by to pokracovalo dale a dale. VTP je aspon sanci, jak tuhle peknou oblast vyuzit trochu ucelneji.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 35. skelet :

  zřejmě proto s tím Poruba spolu s VŠB počítalo pro přeměnu na rekreačně sportovní oblast. Tedy než magistrát přišel s VTP :)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 36. aggu :

  skelet: Bylo to nějak rozjeté? Neslyšel jsem o tom.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 37. skelet :

  v prvotní fázi

  Thumb up 1 Thumb down 1
 38. aggu :

  No právě, o té fázi jsem neslyšel…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 39. Tomas :

  Rekreacne sportovni oblast to muze byt stale. Lidi potkavam prevazne v casti lesa smerem ke koupalisti, ktera ma zustat nezasazena. A v arealu VTP se muze treba o vikendech jezdit na inlinech, pokud bude zajisten odpovidajici povrch.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 40. Alex :

  1. Není tomu tak, že by nikdo proti VTPO ani nevzdechl, kdyby nebyl portál mssatvby. Mám za to, že petiční akce je na portálu zcela nezávislá a přinejmenším Ing. arch. Špačková argumentovala proti této podobě VTPO už mnoho let nazpět.

  2. Co to je za argument: „podělalo se to dávno v minulosti, nikdo to neřešil, a teď je pozdě to řešit“? Z jakého důvodu je pozdě? Na argumenty, vznesené v článku, pod kterým diskutujeme, doposud nikdo neodpověděl, neřešil je. A jsou to argumenty o lžích a manipulacích ze strany veřejné správy, to snad není maličkost, nejsme Balkán. Kdo řekl, že je pozdě, Macura? Vondrák? Vltavský? Infoš?

  3. Není pravda, že výstavba VTPO je dlouhodobě plánovaná koncepční akce a eventuální přesun této instituce do brownfieldu by byla narychlo splácaná partyzánština. Naopak, stávající plán na VTPO je příkladem nekoncepční hurá akce, kterou si ambiciózní fantastové vyvzpoměli a vehementně ji pod zmanipulovanými argumenty protlačují. Už to opakuji posté a odkazuji na příspěvek Jonáše i na informace na petičních stránkách: plánovat velkorysé rozšiřování VTPO (kdekoli) v situaci, kdy stávající prostory zejí prázdnotou a ti, kdo tam zůstávají, nemají vesměs s vědou ani výzkumem nic společného, není než plán na neopodstatněný penězovod z veřejných zdrojů. A s veřejným prospěchem nebo rozvojem regionu nemá zhola nic společného.

  Naopak o brownfieldech se ví už čtvrt století, takže argument, že jejich sanace a využití by bylo nekoncepční, je zcela mimo mísu.
  Pokud se připravuje velkorysý investiční projekt na zelené louce v situaci, kdy existuje nepřeberné množství volných míst po bývalých fabrikách a zároveň platí, že stávající, zcela nové prostory, zbudované pro tentýž účel, nejsou využívány, pak jen tyto rozpory svědčí o trestuhodné ingnoranci, ne-li o zlé vůli těch, kdo to připravují. A nelze přistoupit na to, že „je pozdě“, dokud se veřejná správě s námitkami veřejně nevyrovná.

  3. Je velmi pravděpodobné, že pokud by v lokalitě u myslivny nevzniklo rozšíření VTPO, budou tam dříve nebo později RD. Proč by ne. Možná se na to už nějaký developer třese, kdo ví. Ale je zřejmé, že pár desítek RD bude znamenat pro oblast zlomek nepříznivé zátěže (doprava, nevyrovnaný režim využití, ohrožení rekreačního potenciálu přilehlého území), než VTPO.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 41. aggu :

  Alex:
  Taky by mě zajímalo, kdo argumentuje tím, že je „na něco pozdě“. Možná to někde padlo…
  Jestli město vykupuje už dlouhé roky pozemky, je to projev hurá akce? Na druhou stranu mě nenapadá, jak a kde se to dělá (v Česku) jinak :-/
  VTPO zeje prázdnotou? http://vtpo.cz/firmy
  Lehce mystifikuješ tím, že výstavba VTPO není potřeba. Možná částečně, dnes, v listopadu 2015. Co v listopadu 2018? Stavby nepostavíš za půl roku. Nemáš hned co nabídnout? Investor/zájemce jde jinam. BTW, o zmiňovaných prázdných budovách MFB se tam člověk dočte, že jsou k nájmu teprve od srpna…
  Věda, resp. „věda“ v Česku se někde děje jinak než napojením na penězovod veřejných zdrojů? Už se na nejmenované jižní Moravě vymyslelo, že dokonce i startupy budou sosat z veřejného…
  Zaměstnání vzdělaných lidí není pro region prospěšné?
  Kdo a kde v současné Ostravě připravuje „nepřeberné množství“ brownfieldů, třeba pro VTPO? Je to reálná varianta, řekněme do 5 let? Mimochodem, má to v gesci stát. Stará se stát?
  Desítky oplocených RD takřka jistě pochybné kvality je menší zátěž než otevřený veřejný prostor s administrativními budovami? Jak můžou ohrozit rekreační potenciál (ať už je to cokoli) víc než RD? Těším se na exaktní odpověď ;)
  Jen pokládám otázky, o kterých si myslíš, že odpovědi jsou jasné. Nejsou.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 42. Ac :

  Vidím to podobně jako aggu, navíc tyhle objekty nebude nikdo stavět pokud pro ně nebude zájemce, je to jiný typ rozvojové plochy než MFB (řekněme hlavně pro startupy)
  Všichi mají plno řečí s brownfieldy, ale oni někomu ty brownfieldy patří (někdo musí chtít prodat), někdo musí zaplatit rekultivaci (stát slíbil zaplatit, dodnes se nic nestalo, proč se neprotestuje před MF) a někdo tam musí být ochoten jít, takže to je úplně mimo.
  Několik stovek nebo tisíc kvalifikovaných pracovních míst má mnohonásobně vyšší užitek než pár oplocených rodiných domků.
  Jak už někdo napsal, pokud má VTPO vzniknout v nějaké reálné době (jakože nemusí), tak toto je jediná možnost, zbytek jsou vzdušné zámky.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 43. Alex :

  aggu:

  Argument, že je na protesty pozdě, tady opakovaně nanáší Infoš

  Vykupuje-li město od r. 2008 ornou půdu pro zainvestování a zároveň nedbá o sanaci brownfieldů, které jsou zřejmé přinejmenším od poloviny 90. let a zároveň platí, že nejméně od r. 2004 je sanace brownfieldů podporovanou aktivitou se strukturálních fondů a zároveň se ve vládě, na kraji a na městě prolínají prakticky tytéž politické garnitury, pak odpovídám, že ano, příprava VTPO je partyzánská akce, připravovaná ambiciózními trotly v něčí zcela konkrétní prospěch, bez ohledu na veřejný zájem.

  Ano, stávající VTP zeje prázdnotou a firmy, které tam nyní jsou, mají k vědě a výzkumu velmi daleko. Viz příspěvek Jonáše výše a výčet firem na stránkách, na které poukazuješ.

  Zřízení VTP je potřebné a užitečné. Ale za předpokladu, že bude funkční a že se v něm bude odehrávat skutečná věda a skutečný výzkum a vývoj. Nic z toho, co se v Ostravě dělo a děje, neukazuje na to, že by navrhovaná podoba rozšíření VTPO k něčemu takovému vedla. Pokud by k takovým aktivitám byly skutečné podmínky, dávno tady výzkum a vývoj kvete. Tomu, co se zde plánuje, se říká cargo efekt: víra, že realizací několika povrchních opatření dojde k naplnění kýženého cíle. Nic není vzdálenějšího pravdě.

  Věda vždy sosá z veřejného, nicméně VTO není o čisté, nýbrž aplikované vědě a výzkumu a vývoji, což jsou aktivity, které se musejí komerčně vrátit. Tak nebo tak, řeč byla o „neopodstatněném“ penězovodu, to jest takovém čerpání veřejných zdrojů, které se míjí účinkem.
  Že mají startupy čerpat z veřejného, je akce stará přibližně 4 roky (tzv. Seed fond, připravovaný Czechinvestem a MPO), kdy mělo dojít v rámci venture fondu k sdružení veřejných a privátních investic na podporu startupů. Po proběhlé sérii prezentací a školení byla akce potichu odvolána, když se ukázalo, že tzv. státní vklad měl být ve skutečnosti ze strukturálních fondů EU a akce se připravovala tak „rychle“, že se to pro končící programové období nestihlo připravit. A státu bylo líto dát ze svého 1,2 mld Kč – jak důvěryhodné pro privátní spoluinvestory! Za sebe říkám: kdyby pámbu dal a byla veřejná podpora pro startupy! Ale už tomu nevěřím.

  Zaměstnanecká místa pro vzdělané osoby jsou užitečná. Ale místa, která vytvoří privátní investor zeza velké louže, který je pět let tady a pět let jinde, mají zlomek hodnoty proti místům, které vytvoří zdejší – dnešní startup, který vyvine vlastní technologii a za tu velkou louži bude dodávat produkt. Nehledě k tomu, že prostě nevěřím, že by nějaká obdoba Google nebo Intelu (jak znějí mokré sny plánovačů) přišla do Ostravy a dělala vývoj a výzkum (pokud se ovšem „vývojem“ nemá na mysli kódování předmalovaných algoritmů nebo skládání programu v Javě:-)

  Jestliže se v současné době nepřipravuje k využité nepřeberné množství z nabízejících se brownfieldů (i v novém programovém období SF EU je jejich sanace podporovanou aktivitou), pak je to trestuhodné a nelze pod pofiderní záminkou spěchu tento defekt ignorovat a stavět na zelené louce to, co by mělo být naopak v brownfieldu.

  RD nehájím, ale pochybnost jejich kvality má veřejná správa možnost uhlídat asi tak stejně, jako kvalitu stavby budovy VTPO privátního investora. V tom jsou obě využití rovnocenná. Všechny ostatní parametry veřejného zájmu jsou na straně privátního bydlení – dopravní zátěž, veřejný pořádek, rekreační zázemí v okolí – na všem mají majitelé soukromých RD nesrovnatelně větší zájem, než investor z ciziny, jehož zájmy zde hájí najatý zdejší manažer.

  Tolik mé odpovědi, snad jsou dostatečně exaktní:-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 44. Infoš :

  Jedna otázka, neustále se tu opakuje argument o tom že se stavbou zničí rekreační zázemí. Já do té lokality moc nechodím se rekreovat, tak by mě zajímalo – opravdu se chci ze zajímavosti jen zeptat, jestli máte nějaká čísla, aspoň odhad, kolik lidí a jak se tam chodí rekreovat? Osobně to vidím tak (moje představa) že tam pár desítek až, řekněme, stovka lidí denně jde na procházku, nebo vyvenčit psa. Vzhledem k tomu že tam nějaké sportovní a další zázemí není, tak se tam asi nic moc jiného dělat nedá, i když vlastně tu byl, co si pamatuju argument že tam někdo chodí grilovat či co. Ale upřímně, opravdu tady, na samém okraji města a zástavby není jiné místo na procházku? Navíc les přece zustane zachován, jedná se přece o zástavbu louky. Všude kolem je zeleň, luk a lesů je tu okolo Poruby dost, štěrkovna je na výlet na kole ideální, všude se teď staví cyklostezky.. mohl bych asi ještě chvíli pokračovat. Zamyslel se někdo nad tím kolik ve VTP může vzniknout pracovních míst a dalších míst na ně navázaných v poměru k tomu kolik lidí se tam chodí procházet? Když ten les na procházení jim tam zůstane? Město přece navíc slibuje že se celé okolí upraví tak aby tam byly stezky pro pěší a cyklisty, lavečky atd… Nebo se pletu a stane se z toho jeden obrovský betonový monoblok?
  Co se týče dopravy, vážně mi chcete tvrdit že toto místo není dobré? Když prodloužená rudná a dálnice jsou hned vedle? Ano, nebude přímé napojení a bude se muset jet přes dvě ulice, aby se člověk na tu rudnou či dálnici dostal, ale upřímně kde v ostravě je brownfield který by byl vyčištěný, dostatčné velký, pozemky by vlastnilo město, nebo by je majitel měl alespoň zájem prodat a navíc by ty pozemky bylo možné přímo napojit na dálnici či jinou páteřní komunikaci?
  Využití brownfieldů je nezbytně nutné, ale jak jsem psal, musí tu být 1) logická návaznost na možnosti a potřeby ve vztahu k okolí, 2) vůle dotčených orgánu, 3) možnost vykoupení pozemků a objem financí na jejich rekultivaci. To vše se dá zahrnout pod pojem KONCEPCE a to přesně tady prostě není. Že stát občas sypne nějakou almužnu na vyčištění areálu Ostrama je moc fajn, ale aby se to někam hnulo, tak by intenzita práce a vůle musela být tak 10x intenzivnější, protože s takovým nasazením jak to probíhá dnes se zádný velký brownfield nezastaví ještě dlouho.
  A proč je pozdě na to řešit teď VTP? Protože už přípravy běží hodně let, vykoupily se pozemky, proinvestovaly peníze a kdyby se to tuto chvíli stoplo, tak by to byl jen další nekoncepční krok, který by z pohledu rozvoje regionu nikam nevedl.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 45. skelet :

  1) je fajn, že se město zavázalo k tomu co dávno plnit má – udržovat a zvelebovat lesopark. (Ale všichni tak nějak víme, že bez eurodotací se tam nedá ani lavička)
  2) Tamní oblast je skvělá v tom, že je prakticky zcela izolovaná od okolního světa, prostě relax. Dá se bez tamního pole žít? Určitě! Ale přirovnal bych to jako kdybych si koupil barák se zahradou a za pár let mi na sousední parcele postaví Kaufland. Nikdo mě neomezuje, ale ten klid a komfort je fuč.
  3) Jestli se zamyslel nad tím kolik pracovních míst VTP přinese? Ano, zamyslel. Proto nikdo neřve kvůli stavbě VTP, ale kvůli místu, kde se má stavět.
  4) Napojení cesty je nešťastné, a bude nešťastné do dokončení Severního spoje. Ona moc nepomůže ani ta prodloužená Rudná. Jelikož Opavská ulice bude velmi dlouho zasekaná, tak bude rychlejší jet po 17.listopadu a odbočit na ulici K myslivně nebo Dr.Slabihoudka. Krom toho by se tam musela zavést nová linka MHD, respektive pokroutit stávající. To u původní varianty nehrozilo.
  5) umístění VTP je nekoncepční. Bylo projektováno přes dlouholetý odpor (2007-2015), a nyní se argumentuje tím, že projekt je příliš daleko, aby se zastavil.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 46. Infoš :

  Ok, tak a teď konkrétně který brownfield v Ostravě je na tom tak (velikost, lokalita, možnosti dopravního napojení, sanace ekologických škod, vlastnictví pozemků, atd.) aby se mohl řekněme do 5 let začít stavět VTP park? Myslím že to nesplní ani jeden, ani za 10 let.
  Myslím že jak už bylo uvedeno, je asi jasné že i kdyby se VTP nepostavilo u Myslivny, tak se tam udělá něco jiného a ta „izolovanost“ půjde stejně do háje. Rodinné domky to určitě nebudou. V územním plánu to není zastavitelné pro bydlení, ale pro občanské stavby (kanceláře, obchody, školy, atd.).
  Navíc myslím že to právě koncepční je, byť ne dokonalá koncepce, ale je to vedle VŠB, vedle již existujících firem, superpočítače, plánuje se to min. těch 8 let, udělali se studie všeho možného.. Myslím že to tak nějak definuje slovo koncepce. Nebo je nějaká definice pro to jak dlouho se to musí připravovat aby to koncepce byla?
  MHD tam ale přece je, na studentské normálně jezdí busy, jen se upraví trasa, ne? A i kdyby musela vzniknout nová linka, tak to by přece tak bylo ať by se stavělo kdekoliv, nebo je snad takové místo kde by i toto vyhovovalo a nemuselo se sahat do organizace MHD??
  A ještě jedna věc, jak jste přišel na to že město má nějakou povinost to tam zvelebovat? Kdyby město pozemky pro VTP nevykoupilo tak by rozhodně nemuselo nic zvelebovat, když by to nebyly jeho pozemky. Navíc je to vlastně tak jako tak zastavitelná plocha dle územního plánu, takže město ani tak nic zvelebovat nemusí, když to oficiálně nemá status rekreační zóny…

  Thumb up 1 Thumb down 4
 47. Infoš :

  Jo a stejně jsem nedostal odpověď co se tam tak dá dělat a kolik lidí tam chodí. Prezentujete to tak že je fajn že tam je klid, ale jestli toho někdo využívá a jak, kolik, to jsem se nedozvěděl.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 48. skelet :

  Proč mám stále opakovat to, co zde padlo v jiných diskuzích?

  Thumb up 4 Thumb down 1
 49. Alex :

  Infoš:

  Odpověď zde bude marně hledat každý, kdo zjevně není schopen nebo ochoten rozeznat význam psaného textu.

  Až budete mít opět chuť svými rádoby investigativními otázkami ukazovat zarmucující neznalost tématu, ke kterému tak vášnivě diskutujete, zkuste si nejprve prohledat autoritativní zdroje, abyste líp věděl, která bije. Ve věci brownfieldů v Ostravě třeba stačí zadat toto slovní spojení do vyhledávače.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 50. aggu :

  Alex: Alexi, to je všechno jen v teoretické rovině, „jak by to mělo být“. Realita je jiná.
  Ano, kdyby někdo v Ostravě přemýšlel hlavou, Ostrava by měla spoustu možností, spoustu nových areálů. Ale ostravský establishment nepřemýšlí a nepracuje. Googlovat můžeš cokoli, ale podívej se od obrazovky ven z okna. Žádný-brownfield-není-připravený. Ani-jeden. Investora to nezajímá, proč a jestli je nebo není připravený. Přijde a potřebuje prostor, tolik a tolik metrů, s takovou a makovou infrastrukturou, s minimem problémů. Nemáš? Nazdar. A tohle je zrovna situace Ostravy, Google, negoogle.
  Asi takhle: http://www.ostrava.cz/cs/podnikatel-investor/investicni-prilezitosti/brownfieldy
  Smutné, po čtvrt století. V Hrušově se ještě nekoplo, kolik roků se už „připravuje“? Ano, magistrát se zhlédl v Mošnově na novojičínsku, 20 km od Ostravy. Měl by dostat cenu za rozvoj novojičínska. Mošnov jede, a v nejbližší budoucnosti pojede „raketovým tempem“… Je fajn, že se Mošnovu daří, ale pro lidi v Ostravě samotné nemá až takový význam.
  Jasně, že je třeba se potýkat s ignoranty na pražských ministerstvech. Protože brownfieldy jsou pouze a jedině v jejich gesci. Ostravská garnitura může tak akorát brečet v Praze u náměstka. Zjevně ale ani to nepomáhá, každý vidí to fiasko na Ostramu. A to je jen jedna lokalita, co Vítkovice, co Hulváky… Omlouvá to ostravské politiky? Samozřejmě že ne, když za 25 let nejsou schopni si udělat v Praze pořádek.
  Další problém byl/je zdroje elektřiny. Blok pro rozvoj. Viník?
  A v neposlední řadě, město ani zdaleka nevlastní rozhodující pozemky v brownfieldech. Ty jsou v soukromých rukách, hlavně Asentalu. Plánovat můžeš na půdě, která ti říká pane.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 51. Alex :

  aggu:

  Já si to samozřejmě uvědomuji, nejsem fantasta, vím, kde žiju.

  Právě proto je ale nutné dělat bordel a hulákat při každé příležitosti, která ukazuje, jak je veřejná správa impotentní. A plánovaná výstavba VTPO na poli u lesa takovou příležitostí je. Pokud se části obyvatel nelíbí, že se jim bude za zadkem toto stavět, je nutno se k nim přidat a hulákat: proč jste tak laxní v prosazování revitalizací brownfields, kde by se průmyslové a obecně výrobní aktivity měly odehrávat především?

  Co se týká vlastnictví brownfields:
  Veřejná správa má nástroje, jak prosazovat veřejný zájem. U kulturních památek má dbát pod pokutou na to, aby nechátraly a aby neztrácely kulturní hodnotu. na druhé straně nabízí dotace, aby majitel mohl chátrání zabránit. Podobně u znečišťovatelů životního prostředí: tady máš dotaci na nový kotel, novou technologii a když ne, tak pokutu.
  V případě revitalizace brownfields takové nástroje, pokud vím, nejsou (nejedná-li se o ohrožení ŽP), nicméně stále zbývá možnost brownfieldy vykupovat, za veřejné peníze sanovat a pak dále využívat pro vzdělávací aktivity nebo podporu byznysu (a tím zaměstnanosti), nebo komerčně prodávat zájemcům.

  Jakým jiným způsobem už proboha prosazovat veřejný zájem, než tímto?????

  A jestli je to teoretické, nebo praktické? Je to zajisté MOŽNÉ a proto je nutné o těchto možnostech veřejně mluvit a psát. A pokud se veřejnost v rámci diskuse shodne, že jí takový způsob rozvoje vyhovuje více, než stavět na zelené louce, pak je zapotřebí se ptát veřejné správy, proč tak nepostupuje. To je demokracie.

  A tady, na tomto portálu, je pro takovou debatu místo, zaplať pámbu za něj.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 52. Infoš :

  skelet: Alex:
  Pánové já se ale neptám proto že bych byl tupý a nedokázal si vyhledat potřebné informace, dělal jsem to denně na stujích, dělám to denně v práci…
  To proč se ptám a co mě hodně sere je fakt že se tady všichni oháníte tím jak skoro přijde konec světa do Poruby když se nebudou mít lidi kde rekreovat, sere mě jak se tu každý ohání nějakými brownfieldy a většina nemá ani potuchy jak to vypadá a jak probíhá rekultivace a hlavně jak dlouho to trvá a co to stojí, co je to stavební připravenost nebo investiční pobídka.
  To co jsem tím chtěl říct je že kritizovat umí každý, ale nikdo nepřijde s žádnou KONKRÉTNÍ alternativou která splňuje VŠECHNY potřebné stanovené parametry! A proto jsem chtěl ať mi tu ten konkrétní brownfield uvedete, ten který je připravený a splňuje požadavky! A nic, tak si nechte kecy o rozeznávání významu textu, protože kdyby jste ono rozeznávání zvládali alespoň na základní úrovni, tak pochopíte co se tu celou dobu snažím říct. KRITIZOVAT JE TAK SNADNÉ.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 53. Tomas :

  skelet: Ohledne toho prirovnani ke kauflandu za novostavbou… srovnavas jablka s hruskami. Polozme si jednu otazku. Kdyz se celou dobu mluvi o rekreacnim mistu pro lidi, KDY se tam ti lide chodi rekreovat? Jsem z Poruby, lesopark navstevuji rekneme pomerne casto. Ne kazdy den, ale taky ne jen jednou rocne. V 99% pripadu se jedna predevsim o vikendy, pripadne dlouhe jarni/letni dny. V teto dobe tam opravdu obvykle par desitek lidi lze potkat. Pokud jste nekdy navstivili kampus VSB pripadne aktualni VTP, tak vite, ze behem vikendu, veceru, svatku, zde stezi potkate zivou nohu (myslim pracujici). Stejne by to bylo v planovanem rozsireni VTP. Behem pracovni doby se ale zase tezko chodi nekdo rekreovat. OK, mozna par osob. Par duchodcu se psy. Tem bude stacit nezasazena cast lesa smerem ke koupalisti. Mesto uz nekolikrat opakovane zduraznilo, ze hodna zachovat rekreacni raz dane oblasti. Budou se vysazovat nove stromy, budou vybudovane cyklostezky, postavene lavicky, zachovana pesi stezka k myslivne. V pripade vhodneho povrchu mohou mladi lide prijezdove cesty vyuzivat k brusleni, tak jako se to deje nyni v aktualnim VTP. Takze relax to bude porad naprosto stejny. Jen misto prazdneho pole zde bude par budov, ale take nove moznosti onoho „relaxu“ … Srovnani s kafulandem, ktery „jede“ od rana do vecera a kdyz neni otevren, tak dojizdi zasobovani, je naprosto nemistne…

  Thumb up 2 Thumb down 3
 54. skelet :

  jo, bude to úplně boží, teda pokud zas někdo nezmění názor :)

  Thumb up 3 Thumb down 2
 55. Adam :

  Pár poznámek. ELI je naprosto off-topic, centrum základního fyzikálního výzkumu nemá s parkem pro technologické firmy nic společného. Fakulty VŠB, které jsou mimo kampus, se na výzkumném výkonu univerzity podílejí minimálně, a s potenciálními nájemci ve VTPO nemají společného nic. A nakonec to nejdůležitější: Občané se tisíci podpisy vyjádřili proti kácení lesa, ne proti VTPO na louce.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 56. skelet :

  http://lesoparkporuba.cz/vyjadreni-podpory-vedeckymi-pracovniky-ostravske-univerzity/

  Thumb up 2 Thumb down 0
 57. Martin [msstavby.cz] :

  skelet: !!!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 58. Martin Bobek :

  Adam: doporučuji si nejprve přečíst text naší petice. Výstavbu VTP podporujeme, jen ne na Myslivně. A konkrétně o kácení tam není ani slovo…
  http://lesoparkporuba.cz/petice/

  Thumb up 2 Thumb down 1
 59. AC :

  skelet: Výborné, univerzita známá svou neschopností bojuje proti rozvoji jiné univerzity, aneb kdo nic nedělá, nic nezkazí :-).

  Thumb up 1 Thumb down 1
 60. jrov :

  AC: tomu se říká akademická pomoc…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 61. Adam :

  Martin Bobek: Text petice je irelevantní. Podstatná je vaše lživá veřejná prezentace, která stojí výhradně na údajném kácení lesa. Viz všudypřítomné letáky. Je naprosto nereálné, aby více než hrstka petentů tu petici vůbec četla. Reálné je, že většina přišla podepsat to, co prezentujete ven. A to jsou lži. Pro mě, a doufám i pro politiky, ta petice kvůli této klamavé taktice není validní.
  A druhá věc je to, že za současné situace se VTPO rozšiřovat jinam prostě nebude. Takže pokud jste proti této lokalitě, jste de facto proti úplně. Podejte si ruku s Richtárem, děláte do puntíku totéž jako on.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 62. skelet :

  Bohužel ostravské mluvčí nazdory sem Google nepřijde. Předělal si brownfield ve Varšavě.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 63. Martin Bobek :

  Adam:

  Kácet se bude, stačí se podívat do EIA. Tuto skutečnost jsme pouze zdůraznili, nikoliv si ji vylhali. Tvrdit, že všichni podepsali jen kvůli té jedné větě v hlavičce na plakátku, mi přijde opravdu úsměvné. Právě kvůli tomu, abychom nikoho neklamali a všichni věděli, co podepisují, jsme na ty plakáty dali plný text petice a nikoliv jen pár bodů, které by se nám tak říkajíc hodily do krámu.

  Co se týče nemožnosti jiné lokace, tak nemáte pravdu. Stačí se podívat na https://vtp.ostrava.cz/ . Doslova se tam píše:

  Návrhy občanů město zajímá
  V průběhu diskuze zazněl návrh paní Ing. arch. Evy Špačkové, Ph.D., zda by bylo možné umístit projekt nebo jeho části do nevyužitých prostor v rámci VŠB-TUO.
  Následně se primátor Macura, rektor Vondrák a architektka Špačková se dohodli, že se pokusí najít jiný prostor v blízkosti VŠB namísto pozemků v lesoparku v okolí Myslivny. Hledání smysluplné alternativy původního záměru město vnímá jako příležitost pro takové řešení, které bude respektovat názor občanů Ostravy.
  Pan primátor naopak ujistil zúčastněné, že po dobu posuzování proveditelnosti alternativního umístění VTP nebudou pokračovat žádné nevratné práce na realizaci původního záměru.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 64. Adam :

  Martin Bobek: A ty bílé papíry A4 s textem
  „ŘEKNĚTE NE KÁCENÍ PORUBSKÉHO LESA
  Petici podepsalo již 5,500 lidí
  Cílem je 10,000 lidí a více
  Podepište i Vy“,
  ty taky obsahují kompletní text petice? Ne, obsahují jen lež o kácení lesa (podle projektu se výkácí jen pruh stromů pro příjezdovou komunikaci a na zbytku plochy se vysází více než to) a irelevantní argument z četnosti podporovatelů.

  PS: Proti rozšiřování VTPO do jádra kampusu VŠB sepíši petici, budu vyvěšovat letáky, že chtějí VŠB zbouirat, a nechám si ji podespat „10000 a více“ lidmi. Zní to směšně? Ale ano, tak směšní jste vy.

  Thumb up 7 Thumb down 3
 65. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Směle do toho. Nikdo a nic ti v tom nebrání…

  Thumb up 4 Thumb down 1
 66. Danek :

  Premier podepsal spolupráci mezi Huawei a VŠB.http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/premier-sobotka-v-sanghaji-podepsal-spolupraci-huawei-s-ostravskou-univerzitou-20151123.html

  Thumb up 0 Thumb down 0
 67. balde :

  rozhovor s primátorem: http://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-10-11-2015-17-13

  Thumb up 0 Thumb down 0
 68. Danek :

  Tak včera jsem četl článek.Hejman údajně jedná s cca.10investory.(2000-2500prac.míst)Otázka zní kolik s toho se podaří přetavit v uspěch.http://archiv.ihned.cz/c1-64904990-ostravske-superpocitace-vyuziva-seznam-i-avast-jejich-pronajimani-ale-ztezuje-byrokracie

  Thumb up 1 Thumb down 0
 69. Rýša :

  Danek: Všehoschopná byrokracie – ta má v Česku vždy zelenou za každého režimu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 70. Tomas :

  Pokud si nekdo stale mysli, ze pole by uz navzdy zustalo polem…
  https://vtp.ostrava.cz/rodinna-vystavba-v-lokalite

  Thumb up 1 Thumb down 2
 71. skelet :

  http://mapy.cz/zakladni?x=18.1515493&y=49.8299838&z=19&base=ophoto

  Thumb up 1 Thumb down 1
 72. MichalF :

  Tomas: Pokud dobře čtu, tak k této změně ÚP došlo až v souvislosti se změnou ÚP pro výstavbu VTP a týká se oblasti mezi VTP a stávající zástavbou rodiných domů. Dávat do souvislosti projekt výstavby řadovek, které doplňují blok rodiných domů a projekt výstavby kancelářských budov na poli je lehce úsměvné, ale obecně to do argumentace města pěkně zapadá. Samozřejmě že jsou v dané oblasti různé tlaky a spousta předchozích majitelů pozemků tajně doufala, že se ÚP změní a budou si tam moct někdy v budoucnu postavit domy, případně pozemky k tomuto účelu prodat. Pokud se podaří zabránit výstavbě VTP a město se nakonec rozhodne jinak, čemuž bohužel moc nevěřím, tak by dalším krokem měla být diskuze nad budoucím stavem dané lokality, právě proto aby nedošlo k jejímu postupnému a plíživému zastavění RD.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 73. Tomas :

  MichalF: Jeden z argumentu proti rozsireni VTP je jakasi „dulezitost“ ponechani orne pudy. Pritom, kdyz se ona orna puda zacne zastavovat rodinnymi domy, tak uz to najednou nevadi.? A tomu ver, ze pokud tam nebude stat VTPO, tak drive ci pozdeji prijde investor, ktery nabidne takovou castku, kterou nebude mozno odmitnout a vyroste tam v tom lepsim pripade zastavba rod. domu … A znovu a porad dokola – projekt rozsireni VTPO nerovna se vystavba KANCELARSKYCH budov.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 74. skelet :

  Doporučuju si zjistit, kde se mají postavit tyto baráky (kyž nepomohla nápověda v podobě mapy.cz a text od MichalF), a taky doporučuju si najít stránky odpůrců. Toliko k tomu vadí/nevadí.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 75. Tomas :

  skelet: Jestli to bylo na me, tak ja moc dobre vim KDE, to umim poznat i z projektoveho zakresleni. To je ale opravdu nekdo tak naivni, ze si mysli, ze nekdy nekdo prijde a rekne „Tady jeste ano, ale tady uz ne! nikdy!“ ?? Muj nazor je proste ten, ze tam jednou neco stat bude a jsme v dobe, kdy se zacina rozhodovat CO a ne JESTLI…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 76. Miv :

  Tomas: Souhlasím. Já bych v dané oblasti začal s renovací lesoparku a začal budovat Porubský central Park. Možná bych sem přesunul některé projekty z oblasti Hulváckého lesa a Mariánských hor (atraktivita lesoparku se mi zdá z podstaty větší). Na dané louce by se dala postavit rozhledna s výhledem na Beskydy, dala by se provést úprava/rozšíření altánu a dokážu si na louce představit i částečnou výsadbu parkové zeleně + výstavba chodníků. Vyjde to řádově levněji a možná by se to také dalo dotovat z EU.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 77. skelet :

  To že je to Váš názor neznamená, že to je i názor lidí co vedou onu kampaň (proto to mé nasměrování na jejich stránky + facebook).
  Mě osobně dostavění řady baráků na ulici Drobné nikterak nevadí a ani neuráží. Vnímám to pouze jako dostavbu proluky, která vznikla před x-lety.
  A čistě můj názor je, že je správné diskutovat nad tím CO a za JAKÝCH PODMÍNEK, resp. JESTLI VŮBEC má probíhat výstavba na zbytku pole.

  Thumb up 0 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.