Otevření Domu umění v Opavě

Oprava jedné z nejvýznamnějších památek na území Opavy skončila. Rekonstrukce bývalého dominikánského kláštera, kde je nyní Dům umění, trvala přes rok a stála 110 milionů korun.

Nová galerie se lidem otevře poté, co se doplní veškeré vnitřní vybavení a připraví první výstava. Slavnostní otevření bude 25. října.
Stavební práce začaly loni v létě a náklady na ně z 85 procent pokryla dotace Evropské unie. Práce se ale dostaly do skluzu. „To zavinil například nález neznámých podzemních prostor, které bylo nutné archeologicky prozkoumat, a musely tak být zastaveny příslušné stavební práce,“ řekla mluvčí. Další komplikací byl požár, který vypukl v prostoru restaurace letos v únoru. Termín ukončení stavebních prací tak byl posunut zhruba o měsíc.
Historická budova se dočkala nových inženýrských sítí, nově je upraveno dosud nevyužívané a zanedbané přízemí. Budova je bezbariérová a opraveny byly i poškozené barokní a gotické fresky. Lepší zázemí mají nyní i žáci základní umělecké školy – nový výtah a přestavěný hlavní vstup. Domu umění se dotklo i zastřešení atria, zřízení šatny pro účinkující a přístavba sociálního zázemí.
Dominikánský klášter vznikl na konci 13. století. Za reforem císaře Josefa II. byl ale zrušen. V 70. letech se plánovala demolice klášterní budovy. Z té nakonec sešlo. Památku zachránila tehdejší rekonstrukce, která podle odborníků ale nebyla příliš citlivá.

Vizualizace:

Stav těsně před dokončením:

Zdroj text: archiweb.cz

Zdroj foto: zaopavu.cz

Související články


Komentáře

 1. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na idnes.cz „Dům umění v Opavě je hotov: je to moderní galerie ve starých kulisách“: http://goo.gl/Rr5YU

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na denik.cz „V Domě umění byla v pátek velká sláva“: http://goo.gl/aL4rX

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Hynek [msstavby.cz] :

  +reportaz na ceskatelevize.cz „Dům umění Opava: moderní galerie s historií na paměti“ http://goo.gl/orARI

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.