Ostravská Karolina – nestojí a už láká investory

Obchodně-zábavní centrum, které v rámci budoucí ostravské čtvrti Nová Karolina buduje v centru města společnost Multi Development, ještě nestojí. Ale už kolem něj krouží investoři. Nová Karolina patří rozlohou 32 hektarů mezi největší městské developerské projekty v zemi. Stavební práce na místě bývalé koksovny v posledních týdnech obnovila stavební společnost Gemo Olomouc a otevření je v plánu zhruba až za dva roky.“Je spousta investorů, kteří by v tomto regionu rádi něco koupili, ale nemají co. O Karolinu se ale nebojím, už teď jsou tady zájemci,“ říká ředitel společnosti Multi Development Luboš Kočí. Nezávazná jednání s případnými zájemci podle jeho slov průběžně probíhají a developer se prodeji formou forward sale, tzn. prodeje developerského projektu ještě před jeho dokončením, nebrání. „Vůbec to není vyloučené,“ uvedl Kočí.
Tento typ transakce se nejen v Česku, ale ani v Evropě, posledních pár let neuzavíral, upozorňuje James Chapman, partner pražské pobočky realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Ještě před půl rokem na trhu zájem o takové transakce nebyl.
„Na trh se vrátila jistota, investoři mají nyní o tento typ transakcí zájem. Ale musí se jednat o velmi kvalitní projekt,“ vysvětluje Chapman, jenž zároveň vede ve společnosti investiční oddělení.Budoucí obchodní centrum v Nové Karolině má nabídnout 57 tisíc metrů čtverečních pronajímatelných ploch, z nichž je již 68 procent předpronajato. To je vysoké procento vzhledem k tomu, že výstavba se nachází teprve v počátcích. Developer by v předkrizové době na těchto procentech touto dobou nebyl, donutila ho k tomu situace. „Bez tak výrazných pronájmů dnes neseženete financování. Nejen banky, ale ani investoři teď nevěří skoro ničemu, co je jen na papíře,“ potvrdil Kočí.Chapmana by nepřekvapilo, kdyby Multi prodal centrum ještě před jeho dokončením. Otázkou však zůstává, zda by nebylo výhodnější počkat, až bude hotové. Developer v takovém případě obvykle na transakci vydělá více. Některé investory z řad mezinárodních investičních fondů může odradit fakt, že Nová Karolina není v Praze. Na druhou stranu je Multi Development jako nadnárodní hráč v dobré vyjednávací pozici.
Multi Development obnovil práce na Karolině krátce poté, co získal od konsorcia čtyř bank v čele s ČSOB syndikovaný úvěr ve výši 2,5 miliardy korun. Vyjednávání přitom trvala bezmála dva roky. „Teď už je to rozjetý vlak, který se už asi nezastaví. A na jaře v roce 2012 to bude hotové,“ říká Kočí.
Výběrové řízení na generálního dodavatele první fáze Nové Karoliny, jejíž investiční náklady investor odhaduje na sedm miliard korun, vyhrála Gemo Olomouc.

zdroj: aktualne.cz

Související články


1 komentář

  1. Petr :

    Vážení přatelé.Máme zajem o vaše tránky.

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.