Další článek o Karolině z Aktualne.cz

Nová Karolina s rozlohou 32 hektarů patří mezi největší městské projekty. Celkové investice do Karoliny se odhadují na 15 miliard korun.
Stavební společnost Gemo Olomouc před pár týdny obnovila práce na místě bývalé koksovny v centru Ostravy. První fáze nové městské čtvrti Nová Karolina zahrnuje kromě obchodně-zábavního centra i výstavbu infrastruktury, kancelářského projektu Nová Karolina Park a téměř dvě stovky bytů. Nová Karolina s rozlohou 32 hektarů patří mezi největší městské developerské projekty v zemi. Často skloňované jsou v této souvislosti například Rohanský ostrov a Bubny v Praze. Ty na rozdíl od Karoliny stojí, protože nemají ještě ani stavební povolení.

„Výstavba Karoliny běží naplno,“ říká Luboš Kočí, ředitel Multi Development, developerské společnosti, na jejímž pozemku komplex vzniká. V tuto chvíli se staví obchodně-zábavní centrum a infrastruktura včetně bulváru, ulic, náměstí, podzemního parkoviště a rekonstrukce dvou památkově chráněných historických objektů. „Bydlení se začne stavit někdy na konci roku a kanceláře se snad taky připojí,“ dodává.Na projektu kancelářské budovy se Multi Development dohodl formou joint venture s konkurentem Passerinvest Group. Práce na kancelářském komplexu byly z důvodu slabé poptávky loni pozastaveny, ale záměrem Multi je obnovit jeho výstavbu ještě koncem roku.

Developeři v ostravský trh věří, moderních kanceláří je tam nedostatek. Jednání o nájemních smlouvách se v dnešní nejisté ekonomické situaci protahují. Na prvního nájemce čekala téměř rok Nordica Ostrava, kancelářská budova, kterou developer Skanska Property Czech Republic zkolaudoval na okraji historického centra města začátkem loňského roku.“V kancelářích je to opravdu těžké. Na druhou stranu je Karolina perfektní místo v rámci jakéhosi uceleného projektu,“ říká Kočí s tím, že jednání s případnými nájemci probíhají. V rámci první fáze Nové Karoliny má vyrůst také 190 bytů. Na jejich výstavbě se dohodl Multi také formou joint venture s Gemo Olomouc, která má ve společnosti New Karolina Residential Development, která je za tímto účelem založena, 99 procent. Gemo nedávno převzal územní rozhodnutí a v nejbližších týdnech hodlá spustit předprodej bytů v Karolině. Roman Šumbera, projektový manažer společnosti, zatím odmítl specifikovat cenovou hladinu budoucích bytů, ale cena bude určitě odpovídat místnímu trhu. Půjde spíše o menší byty.

V Ostravě například plánuje bytový projekt i Skanska Reality, ale zatím se spuštěním předprodeje vyčkává na oživení poptávky.

Multi Development plánuje dokončení všech čtyř fází Nové Karoliny v roce 2018. Celkové investiční náklady se odhadují na 15 miliard korun. V Praze obdobně ambiciozní projekty stojí.

Projekt Orco Property Group, která hodlá zastavět 27 hektarů na bývalém nádraží v Bubnech, zatím stojí kvůli úřadům. „Změnu územního povolení očekáváme na podzim roku 2011,“ řekla mluvčí společnosti Petra Zdeňková. Orco hodlá polovinu pozemku zastavět samo a zbylou část v joint venture. Zvažuje také prodej části pozemku konkurentům.Rozvoj Rohanského ostrova v Praze je také běh na dlouhou trať. Radní města teprve koncem března odsouhlasili plán na urbanistický rozvoj tohoto území. Společnost Sekyra Group hodlá hned po podpisu smlouvy začít s přípravou dokumentace k územnímu řízení na první etapu projektu.

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.