Ostravica Textilia, konec soudního sporu

Letitý soudní spor Ostravy se společností Amadeus Real definitivně skončil. Nejvyšší soud zamítl dovolání developera na náhradu škody (cca 1,5 miliardy korun) za zmařenou investici Polyfunkční komplex Ostravica.

Na svém twitteru to oznámil primátor Tomáš Macura. „Verdikt soudu odblokoval po letech možnosti rozvoje lokality,“ uvedl ve čtvrtek odpoledne Macura.

zdroj: msdenik.cz

Související články


Komentáře

 1. AC :

  V budově jsou vidět skrz okna nové trapézové stropy, takže se to možná pomalu opravuje.

  Thumb up 12 Thumb down 0
 2. Rado :

  Sice verdikt odblokoval rozvoj lokality, jenže mezi námi je Ostravica už tak akorát na stržení, protože to bude černá díra na peníze.

  Thumb up 10 Thumb down 14
 3. FM :

  OK soud skončil, ale jaký je vlastně aktuální stav? Je to v majetku města, resp. může s tím město už dále nakládat? Příp. co je ještě potřeba pro to, aby se tam skutečně začlo něco dít?

  Thumb up 5 Thumb down 0
 4. aggu :

  FM: Není, Ostravica je stále v soukromých rukou, eseréčko Ostravica 2020…
  Město uvažuje o odkoupení.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 5. thrpst :

  Zbourat. Opravovat je nesmysl. Pokud se to bude spravovat, jen se problém přesune do budoucna.

  Thumb up 13 Thumb down 19
 6. Crazym :

  To se Macura hned chlubí, jako kdyby na tom měl nějakou zásluhu :DD
  Taky bych byl spíše už pro srovnání se zemí a postavení něčeho nového do bloku i kdyby to mělo být jen bydlení s maloobchody a službami z ulice. A kdyby to mělo dvoupatrový parking pod celým tím blokem, byl by to větší přínos pro centrum. Něco třeba takhle do výšky okolní zástavby https://mapy.cz/s/3q69q :-)

  Thumb up 13 Thumb down 16
 7. cervik :

  Crazym: Nepřijde mi,že by se nějak chlubil… pouze informativní tweet :-)

  Thumb up 19 Thumb down 3
 8. David :

  thrpst:
  S tím zbouráním naprosto souhlasím. Každý víme že to tam chátrá pomalu 20 let a kolik by vůbec stála taková oprava… určitě by mělo smysl tam postavit něco spjaté s dnešní dobou než se pořád jen odkazovat na to co bylo a mohlo být….navíc zas taková honosná architektura to nikdy nebyla.

  Thumb up 12 Thumb down 25
 9. robert :

  rado, thrips, David
  Jsem rad, ze nejste zastupiteli Ostravy, i kdyz volebni pravo, bohuzel, asi mate…..

  Thumb up 13 Thumb down 4
 10. D-r :

  Zbourat.

  Thumb up 7 Thumb down 18
 11. Hrdy Ostravak :

  Neverim vlstnim ocim, jak mnoho zdejsich grazlu chce Ostravici zbourat, podporene zde plusovymi body.Jine podnetne prispevky se propadaji do neviditelne bezvyznamnosti ci cenzury a zalostne vykriky ZBOURAT se tu oslavuji. Vzdyt Jatka jsou jeste v horsim stavu a zanedlouho se budou opravovat. Dum Ostravica je prece velkym kulturnim symbolem Ostravy. Architektonicky skvost. Na bezvyznamny komin se pisou petice a Ostravice se necha zbourat? Verim, ze tady o bourani pisou jen nejaci primitivove z Prahy, zadny Ostravak to prece nemuze napsat.

  Thumb up 30 Thumb down 9
 12. Aleš :

  David: Crazym: thrpst:
  Když už jsme u toho bourání, navrhoval bych zbourat vše s čestnou výjimkou oblasti Dolních Vítkovic, co se v Ostravě za uplynulých 30 let postavilo. Ono se toho s výjimkou těch odpudivých hangárů a stodol typu IKEA, BAUMAX, BAUHAUS, OBI, GLOBUS, MAKRO, TESCO, LIDL zase tak mnoho nepostavilo. Jen tak namátkou mne napadá zvlněná dálnice a průmyslová zóna v Hrabové. Je příznačné právě jen a pouze pro Ostravu, že nejzchátralejšími objekty jsou právě ty od těch nejvýznamnějších světových a evropských architektů. Nu což, je to postesk nad „kulturní a mentální úrovní“ místní populace, která s radostí a vehemencí sobě vlastní bude tleskat dalšímu developerskému obludáriu, hlavně když tam budou garáže pro ty jejich pojízdné popelnice… O tempores, o mores!!! Tady ty tři vykřičníky bytostně patří.

  Thumb up 17 Thumb down 6
 13. balde :

  neměl bych nic proti zbourání, pokud by před rozhodnutím zbourat bylo vybráno architektonické řešení které kvalitativně předčí budovy, které se mají kvůli tomu zbourat.

  trošku parafráze na pana Adama Gebriana

  Thumb up 11 Thumb down 7
 14. Crazym :

  Vždyť Ty ostravský emigrante ani nevíš co to grázl je, jinak by jsi to nepoužil v téhle souvislosti :DD Ostravica byla ve své době velkým kulturním symbolem a možná i architektonickým skvostem ale to už je těď dávná minulost a teď už je určitě symbolem něčeho jiného a v případě vložení se města tak nanejvýš černou dírou pro peníze které lze využít smysluplněji. Miluji ty kecy o primitivech z Prahy :DD Lidi, buďte trochu realisti, z okna se dívám už desítky let jak se rozpadá Bachner od Mendelsohna a nikdo ekonomicky myslící ho nechce a vy chcete aby se za vaše peníze ujali Ostravice politické garnitury střídající se po pár letech na radnici jak na běžícím pásu? Vím přesně kam to povede, k ekonomické zátěži města stejně jako jiné „developerské“ projekty vyšlé z radnic kde se myslí v horizontu voleb po kterých se často mění radikálně směr a ti před tím dělali „všechno špatně“ a kde z cizího krev neteče. Nejsem většinou pro bourání ale tady mi žádné „kulturní využití“ nedává smysl a ekonomické už vůbec ne. Na tu kulturu vám budou muset stačit Jatka a i to vidím dost černě co se týče provozních zátěží do budoucna. Čekám kdy zase nějaký šašek z radnice vytáhne kouzelné slovo dotace :-(

  Thumb up 9 Thumb down 12
 15. Hrdy Ostravak :

  Crazy mi nedavno vytykal nedostatek rozumu. Kdyby si prelozil svou prezdivku a zmeril sve IQ , veru mozna by se podivil. Z okna se divas , jak chatra Bachner. A neni to ono hladove okno na Smetanove namesti? Kdyz nejaky bezdak te poprosi o kusovku, tak okem nepatrne zabloudis do onech vysin.

  Thumb up 4 Thumb down 8
 16. acdlcia [msstavby.cz] :

  Já bych si to představoval třeba takto.
  Odstranit všechny pozdější přístavby a části nepodléhající památkové ochraně.

  Zachránit a rekonstruovat historicky cenné části.

  Dostavět dva nové objekty tvořící pohledové dominanty do ulice 28. Října

  A celý blok by pak mohl vypadat třeba takto.

  Thumb up 19 Thumb down 1
 17. O. :

  Aleš: Alesi, Tvuj nazor je opet ukazka toho, o cem uz jsem tady nekolikrat psal. Na jednu stranu muzu souhlasit s Tvym nazorem na zachranu Ostravice, zachranuji se i stavby v horsim stavu. Souhlasim i s Tvym hodnocenim hangaru pocinaje IKEA a konce Lidlem. Ale proc opet plivani na auta a garaze? A navic ve clanku, kde neni s dopravou zadna souvislost. A proc zapirani toho, ze i pres tu bidu se tady prece jenom neco podarilo, i neco lepsiho nez ty hangary? Fakt mam pocit, ze to je opet nejaka ta ostravska malost a zaslepenost typu „podporim co se mi libi a vsecko ostatni poplivu“. Skoda. Tahle mistni vlasnost poplivat vsechno, co sam nevyuzivam je pro Ostravu vetsi brzda nez nejaky domnely pragocentrismus nebo neschopni politici.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 18. Adam :

  Můžeme tedy tuto ruinu konečně zbourat a postavit na tomto důležitém místě mětské části něco funkčního a nerozpadajícího se? Nebo se budeme nadále řídit emocionálními výlevy nostalgických maniaků? Jedním z jasných výsledků racionální úvahy nad stavem stavebníctví v Ostravě je, že neužívané budovy bez budoucnosti se musí demolovat, aby nezpůsobovaly problémy a uvolnily místo. Desítky let trvající čekání, až někdo nějakou barabiznu opraví, zavání patalogickou neschopností vymanit se z minulosti.

  Thumb up 11 Thumb down 19
 19. O. :

  Adam: Asi bych napred dal pokus o zachranu. Zas tolik tu toho nemame, porad spousta proluk jeste od valky, lauby taky pryc. Myslim, ze Ostravica by se dala spravit. Nebo se budeme řídit emocionálními výlevy tech, co by vsechno jednoduse zborili? Nereknu, kdyby stal u Ostravy zastup investoru a stavitelu s kvalitnimi navrhy a uz by nebylo kde stavet, protoze ve vsech prolukach by uz staly moderni skvosty. Jinak fakt nevim, jake dalsi misto tady potrebujeme uvolnovat.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 20. Raptor :

  Adam- Pirát, rok narození po 1995 ???

  Thumb up 5 Thumb down 9
 21. Martin [msstavby.cz] :

  Raptor: A co takhle argumentace namísto věštění věku a politické příslušnosti?

  Nebo by se ti líbilo Raptor – KSČM, narození před 1970?

  Thumb up 6 Thumb down 12
 22. Crazym :

  Hrdy Ostravak: Jde vidět jak moc jsi Ostravak když si pleteš Bachnera od Mendelsohna https://1url.cz/3M3th s Broukem a Babkou od Kotase https://1url.cz/iM3tC. Zřejmě jsi na ně koukal jen z povzdáli když ti šel fotr něco koupit po výplatě co? Myslím, že Hloupý Ostravak bude výstižnější a Tvoje emigrace je pro Ostravu tím nejlepším co jsi pro ni mohl udělat :DD

  Thumb up 10 Thumb down 7
 23. Vladimir Beranek :

  Jestli chcete něco bourat,tak zbourejte tu příšernou budovu hotelu Palace co stojí naproti Textilie.

  Thumb up 1 Thumb down 15
 24. Adam :

  Raptor: Ne a ne. Máte těžký problém s posedlostí politickým tribalismem, co? Naučte se myslet vlastním mozkem…

  Thumb up 2 Thumb down 2
 25. Lukáš :

  Odkoupit+architekt+zrenovovat, nebourat a využít. Obchody, byty, pár kanclu, popř nějaký sál dole, bez debat.

  Thumb up 13 Thumb down 6
 26. David :

  Adam:
  napsal jsi to velmi dobře, postavit něco funkčního a nerozpadajícího! Ten barák zažil svou slávu, ale to co z něj momentálně zůstalo už má vážně jen nostalgickou hodnotu. Většina maniaků tady se snaží z nás udělat škůdce jak se opovažujeme naši Ostravici zbourat, ale je to bohužel fakt a jediné racionální východisko! Ten dům je ohavný, rozpadá se, můžeme být rádi, že ty tramvaje ještě kolem něj pustí! I kdyby se opravil za neskutečné peníze, jak snadno by město našlo využití? Obchodovat by tam už nikdo nechtěl, akorát se město zadluží nejen koupí té ruiny ale i následné opravy, možná to tam vyšperkuje aby si každý ten maniak udělal selfie na tom opraveném schodišti… Dům Hrůzy musí zmizet!

  Thumb up 6 Thumb down 18
 27. panakis :

  Pro vsechny ostravske dylinaky! je zcela bezne ve svetem, ze se zbouraji streva a necha se fasada.. u ostravice bych zachoval i to schodiste uvnitr!jelikoz je to fakt architektonicka pecka… zbytek se dostavi zcela znovu.. ale ten charakter se necha tak jak to bylo.. boze vy jste tam takova banda zakomplexovanych cura… ze to svet nevidel! bezte se podivat jak se to dela za hranicema dubiny! jasne vsechno si to tam zbourejte a pak tu plakejte, ze tam vlastne z dobreho urbanismu nic nemate.. jasneeee sklo a beton jede bombyyy… uf.. je mi z vas nabliti…! videl jsem to i na druhe strane planety.. viz New Zealand.. stara fasada se necha zbytek nanovo… me ta vase malost fakt nici.. vsichni odbornici… a pritom jste byli nejdal v chorvatsku pod stanem! a klidne mi tu dejte minusy.. ja to preziju.. jen vy si dojebete to malo dobreho co tam vasi predci postavili!

  Thumb up 16 Thumb down 7
 28. David :

  Lukáš:
  prosímtě jaké byty?? To by musel být nájem za 1kč v tom hluku a špíně kolem
  sál? ono v Ostravě už je tolik „kulturních prostorů“ že spíš nám chybí Ti umělci aby je zaplňovali
  obchody? prošel jses po centru v posledních 5ti letech? Mít obchod na Nádražní je noční můra a vy chcete obchody v Ostravici? Chudáci ti prodejci co zkrachujou….

  Thumb up 8 Thumb down 9
 29. Adam (ten hodný) :

  asi je škoda, že se Ostravica rozpadla až po rekonstrukci, a ne před ní …. myslím, že spousta lidí ji obhajuje jen pro to, že vypadá celkem k světu. Uvnitř je bohužel realita úplně jiná.

  V současné ostravské situaci si opravdu nedovedu představit rozumné a vhodné využití budovy a to tak, aby na sebe vydělávala.

  Roky jsem záchranu obhajoval, teď …. je mi to už jedno.

  Thumb up 8 Thumb down 6
 30. Hanys :

  panakis-máš pravdu,schodiště je unikátní,ale nevíš,že to jedinné je nezachranitelné,a vy ostatní tlachalové,běžte raději sbírat odpadky po městě,tak mu prospějete více.původní ostravice totiž stojí vedle jestli jste si ještě nevšimli a ta jedinná je hodna záchrany.v hospodě všichni trenéři,tady architekti.akorát bez vlivu a peněz.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 31. David :

  panakis:
  No možná by sis měl ty zajet někam mimo Zéland a to povinně než plácat hovna… Ty si uvědom, že jsme v Ostravě! Tady takové projekty nikdy neuvidíš, a co se týče toho nápadu, ano fasády se zachovávají ale tahle opravdu nemá co nabídnout. Ukaž mi prosím jediný architektonický detail který by zato stál na přední fasádě Ostravice? Ano kdysi to byl skvost na starou dobu, ale postupné zásahy ten barák zbavili všech znaků a charakteristik… Dnes tam není nic, ani ta střecha nemá původní tvar. Tak projdi se kolem Ostravice než nám odjedeš z Dubiny zase a budeš kázat moudra!

  Thumb up 3 Thumb down 10
 32. panakis :

  Hanys: …a v ostrave neni jediny tesar, ktery by neumel udelat kopii? ale no taaaak to uz vazne je to tam tak dole?

  Thumb up 8 Thumb down 1
 33. Martin [msstavby.cz] :

  panakis: Btw pro připomenutí to schodiště https://www.msstavby.cz/ostravica-se-pomalu-meni-20-06-2016/

  Thumb up 4 Thumb down 5
 34. panakis :

  David: mily Davide.. urcite existuji fotky z archivu anebo plany jak to bylo kdysi.. ano neni to secesni budova.. ale je to soubor budov.. za 100 let to bude pecka.. ale kdyz to dame dole co vytvorime? ahaaaa pseudo nove aka lauby? anebo aka karolina style? ja sam to vnimam jakoze bohuzel nic jineho anebo lepsiho tam nemame.. a proto by se oplatilo si to ponechat… nevim jak ty.. ale jak tam nakupoval.. a musim rici, ze to melo neco do sebe.. ale klidne me muzes oznacit za komunistu.. vpohode.. jsi zcestovaly frajer a vis jake hodnoty razit… takze zbourat.. super..

  Thumb up 6 Thumb down 4
 35. panakis :

  Martin [msstavby.cz]: Co ty si o tom myslis Martine? Dat dole? nechat a opravit? Ja si myslim ze to je pecka.. kus historie… ale ok. jestli vetsina rekne jebat.. dat dole.. ok.. necht se stane.. ale podle me je to skoda…

  Thumb up 7 Thumb down 6
 36. Adam Cerv :

  Rozhodně nechci aby se to zbouralo, těch historických budov taky skutečně mnoho není, a o moderní architektuře si taky můžeme nechat jen zdát. Ale skutečně se na to podívejme racionálně. Žádný soukromý investor to neopraví, protože to je ekonomická sebevražda. Nevím jestli do té opravy město půjde, není jasné kolik to vůbec bude stát, odhady před pár lety byly půl miliardy, což by se vyšplhalo tak k 800 mil. Dneska to podle mě pod miliardu nepůjde. Nic co by to někdy zaplatilo tam v současné situaci nebude. Osobně bych si přál aby se tam třeba přesunulo ministerstvo ŽP nebo MMR, a v zadní části třeba koleje a nájemní byty, ale čekat tady ministerstvo je jako čekat na Godota.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 37. Raptor :

  Adam: ten dum je ohavny – zbourat! To je argumentace kterou snad ani nehodlam komentovat. Zbourejme tedy i Jatka, celou Dolni oblast a stavejme nadherne obchodni centra ci fabriky napriklad :-))

  Thumb up 8 Thumb down 1
 38. panakis :

  Takhle to delaji pro inspiraci v London.. https://www.buildington.co.uk/london-sw1/1-sloane-street/k1-knightsbridge/id/7407

  Thumb up 3 Thumb down 0
 39. David :

  panakis:
  prosímtě ten tvůj koment o komunismu, slovák a bude nám Ostravákům vykládat co se jak dělá :) já tam nakupoval taky ještě když se dalo a komunista nejsem.. tady každý dělá jak kdyby to byl opravdu královský palác nebo co. Ten barák je ruina už od r. 2000, předtím tam zas takový obchodní boom nebyl. To že sis našel referenci v Londýně je fajn, tam se každý developer snaží o to nejlepší. Myslíš že o rozpadající Ostravici budou stát světoví developeři? Podívejte se na ten současný stav, děláte jak kdyby se měl bourat prosperující a funkční objekt, ale tím Ostravice není už 19 let!! Přece nemůžete v centru města nechat barák, který se absolutně rozpadá jen proto, že se jmenuje Ostravice a figuruje na starých fotkách, už se zamyslete.

  Thumb up 4 Thumb down 8
 40. David :

  Raptor:
  Tobě se nezdá ohavný? Je krásný?
  Nedávno jsem tam viděl procházet skupinku polských turistů s průvodcem který jim něco vykládat o Ostravici, oni si to fotili a koukali a koukali… já se tak styděl!! Bylo by lepší kdyby ta skupinka ten barák jen minula a ani se tam nezastavovala, při nejlepším řešení kdyby ten Dům Hrůzy už sám zhučel dolů.

  Thumb up 1 Thumb down 7
 41. Lukáš :

  David : Davide, nebuď histerka, objekt se normálně opraví, udělá se tam kavárna. Pokud to odkoupí město což udělá, budou tam nějaké kancle úřady, ze pár bytů. Zřejmě na opravu budou dotace. Celkem to vyjde na 120 – 130 mil. Odkup a oprava všech budov. 80 procent pokryjou dotace, zbytek kraj, město. Co je na tom složité? Nic. Když se opraví zbytek hotelu Palace, vznikne pěkná čtvrť. Velmi cenná a žádaná v centru města.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 42. Lukáš :

  Zbourat by se měly plechové krabice a různé šaškárny co tu byly v posledních dobách postaveny. Příklad OD Karolina. Zbourat a postavit znovu a trochu vkusně.

  Thumb up 6 Thumb down 9
 43. PetrP :

  Lukáš: myslíš doufám OD Karolina na místě bývalého UANu že?

  Thumb up 5 Thumb down 1
 44. Raptor :

  David: byl si nekdy uvnitr? Nebo se tva nakupni historie datuje pouze na ty silenosti dnesni doby ala Karolina, Shopping apod.? Vis, za neco stoji bojovat. I ja si kdysi rikal, ze idealni reseni DOV je zborit a dnes bych si za ten svuj nazor nafackoval.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 45. David :

  Lukáš:
  no ty musíš být nějaký úředník, který si brousí zuby až mu EU opraví domeček aby sis tam dal stoleček do nové kanceláře viď :) No už se těším až si půjdu občanku vyřídit do Ostravice, najednou máme hned využití toho prostoru. Že by kraj dotoval Ostravici?? To bude určitě zajímat lidi z Opavy a Třince aby nám přispívali na barák co už je životu a okolí nebezpečný. A i kdyby tak neschopnost města se o tu dotaci nepostará ani do dalších 5-10 let a to už možná ta Ostravice sama spadne.
  Ale tvůj chytrý názor na OD Karolína zbourat jí a postavit znovu???? Třeba to dáme taky z dotací že ano…. INTELIGENT.2019

  Thumb up 2 Thumb down 7
 46. balde :

  David: jsi v centru dlouho nebyl koukám a nebo by to chtělo pár dioptrií navíc

  Thumb up 2 Thumb down 3
 47. David :

  Raptor:
  v mém příspěvku jsem to řekl jasně… byl jsem uvnitř nakupovat.. takže uvnitř znamená uvnitř
  a dokonce jsem před možná 10ti lety podepsal petici na záchranu Ostravice, vidíš teď bych si já nafackoval protože ta záchrana už smysl nemá…

  Thumb up 4 Thumb down 4
 48. balde :

  Lukáš: ukaž mi hezčí nákupní centrum v ČR

  Thumb up 6 Thumb down 2
 49. Panakis :

  David: Davide narodil jsem se v dome 28 rijna 49. To je ten zluty barak naproti hotelu Imperial. To jen abys vedel skym valcis :) a pro tvuj lepsi rozhled bydlel jsem tam vice jak ctvrt stoleti. A nepripada mi ze jsem se narodil a zil na slovensku!!! U me si nazorove skoncil! Podle me nejsi ani z centra. Ty budes naplava z dubiny zeee? :)

  Thumb up 0 Thumb down 4
 50. thrpst :

  Nejde jen o dnes zdevastovanou budovu bývalé Ostravice, ale také o to, že požadavky na funkční, fungující a živou budovu jsou dnes o dost jiné než byly v době jejího vzniku. Je nutné se ptát, kdo si pronajme prostory ve zrekonsturované Ostravici? Budou dispozice vyhovovat nájemcům? Myslím si že moc ne. Navíc je nutné uvažovat také o řešení vedlejšího prostranství, nechci psát náměstí Dr. E. Beneše, protože to žádné náměstí není. Tím že zbouráme starou budovu můžeme uvolnit prostor pro něco nového a vyjímečného. Pokud budeme stále pouze trvat na konzervaci starých věcí, nikdy to nikam nedotáhneme. Kvalitní architektura v podobných místech u nás skoro neexistuje. Toto je příležitost pro změnu.

  Thumb up 6 Thumb down 5
 51. David :

  Panakis:
  soudil jsem podle slova „oplatilo“ to češi moc nepoužívají v dnešní době:)
  a určitě nebojuju s nikým, jen komentuju stav jednoho domu… naštěstí nebyl jsem to já kdo tu demolici navrhnul, je nás tu více!
  Z Dubiny určitě nejsem a i kdyby, co je Ti po tom? :) to že nejsem z centra znamená zákaz komentování centrální části nebo co

  Thumb up 4 Thumb down 0
 52. Adam Cerv :

  Obchodní dům už tam být každopádně nemůže. Dneska mají obchodní domy tohoto typu problémy na mnoha místech v Evropě, natožpak v Ostravě vedle Karoliny, jsou krásné, ale drahé. (Můžete se podívat jak to vypadá třeba v Bílé labuti v Praze). Kdyby se to náhodou zbouralo, tak to skutečně můžeme využít jako příležitost a například konečně propojit Karolinu s centrem, aby ta „brána“ dávala smysl. Ale bourat se mi to opravdu nechce.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 53. Aleš :

  balde:
  O jednom bych věděl – obchodní centrum Pivovar Děčín. Přestavbou městského pivovaru, který byl již léta nevyužívaný a chátral, vzniklo nové multifunkční centrum. Projekt byl iniciován Vojtěchem Ryvolou a Martinem Králem a na základě architektonického návrhu studia Studio acht se podařilo společnosti EDIFICE construction & consulting, s.r.o celé centrum 18. května 2014 zkolaudovat a otevřít pro veřejnost.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 54. Adam :

  Raptor: Jatka by pochopitelně taky měla jít do háje, prakticky identický případ budovy pro kterou nostalgici vymýšlejí komická ad hoc použití jenom aby ji někdo racionální okamžtě nesrovnal se zemí. Zbourat, uvolnit, prostor použít lépe. Mimochodem, stejnou logiku bych klidně aplikoval i na Polský dům; tedy zdemolovat neboť je k ničemu, hodnotu má čistě virtuální, a překáží.
  DOV není budova, ale mnohé budovy a struktury v DOV by nepochybně taktéž měly jít k zemi. Nicméně, DOV je více méně ve volném prostoru, nijak zásadně nepřekáží. Překážení je prvotní argument, proč nepoužívanou budovu zbourat.

  Měl byste se probudit a uvědomit si, že budovy mají svůj životní cyklus a mnohé ho zakončí ztrátou účelu a následnou demolicí. Tak funguje zdravý proces obnovy zástavby.

  Thumb up 3 Thumb down 11
 55. Martin [msstavby.cz] :

  panakis: Pokud bude objekt Ostravice opravovat soukromý investor, ať si investuje kolik chce.

  Pokud objekty odkoupí město, sdílím názor jak acdlcia [msstavby.cz]:. Nárožní objekt opravdu není nic až tak důležitého. Původní Ostravica je funkcionalistický objekt od berlínské architektky Marie Frommerové. Ostrava opravdu nemá peníze na záchranu soukromých objektů z nostalgických důvodů.

  Pokud by měl všechny objekty Ostravice opravit veřejný subjekt, měla by to být nějaká státní instituce. Rozpočet států je jinde než malý rozpočet Ostravy. Například z bývalého obchodního Schocken v Chemnitz je také muzeum. https://www.architektur-bildarchiv.de/image/Arch%C3%A4ologie-Museum-im-ehemaligen-Kaufhaus-Schocken-Chemnitz-65802.html

  Lukáš: Částka 120-130 mil. za odkup a rekonstrukci je směšná, malá, nereálná. Kde jsi na ní přišel?

  Thumb up 11 Thumb down 5
 56. Lukáš :

  Balde: hezčích obchodních domů v ČR než je naše Karolina je asi 200. Martine ms stavby: je to můj tip, uvidíme do 150 se to vejde. A pokud to bude městské, bude to dotované. Do dvou let se s tím začne. Už z důvodu, že se to prostě řešit musí a zbourat to, to nikdo neudělá.
  Davide : nejsem úředník, hledám jen optimální využití.

  Thumb up 3 Thumb down 11
 57. returiepotu :

  Lukáš: „hezčích obchodních domů v ČR než je naše Karolina je asi 200“
  Například? Třeba 15 až 20 příkladů z MS kraje?
  (A např. opavský Breda a Weinstein se nepočítá, to je úplně jiný typ obchodního domu, nás tady zajímají nákupní centra moderního typu.)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 58. balde :

  Lukáš: pošli foto

  Thumb up 2 Thumb down 0
 59. balde :

  Lukáš: stačí poslat 100 hezčích, když jich prý je 200

  Thumb up 4 Thumb down 0
 60. Martin [msstavby.cz] :

  Lukáš: Opravdu by mě zajímalo, na čem je ten tip založen.

  Jen v dražbě za objekt v roce 2013 chtěla společnost Amadeus Real 158 mil. kč. Kde jsou pak aktuální ceny za stavební práce a materiál, přičemž část objektů je památkově chráněna. Jen projekt ne rekonstrukci by vyšel na několik mil.

  A které dotace by mohla být použita veřejným se sektorem? Ta cena je zcela mimo realitu.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 61. balde :

  Martin [msstavby.cz]: samo město říkalo, že investice do obnovy se dnes už pohybuje kolem 1 mld Kč

  Thumb up 2 Thumb down 1
 62. FM :

  balde:
  Macura ve včerejším článku: „Kompletní rekonstrukce si však vyžádá přes půl miliardy korun…“

  Thumb up 3 Thumb down 0
 63. balde :

  FM: super, aspon se ušetří, byl by odkaz na článek?

  Thumb up 0 Thumb down 3
 64. David :

  balde:
  komentář: super aspon se usetri… to je zase radostná novinka pro ty nostalgiky tady
  pres pul miliardy jen na rekonstrukci a to kdovi jestli, pan primátor taky nemá přesné číslo kdyz rika pres pul miliardy – cili to bude ta miliarda! se da použit na projekty mnohem důležitější nebo jiné investice, na kolik výjde odkup těch sousedních objektů vůbec ty pořád nepatří městu…

  Thumb up 2 Thumb down 3
 65. FM :

  FM:
  https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/ostravice-textilia-obnova-soud.A190327_466537_ostrava-zpravy_woj

  Thumb up 0 Thumb down 0
 66. Crazym :

  FM: Tak jsem zvědavý jakou novou, trvale udržitelnou funkci ten pán nalezne :DD Ne že bych mu nefandil ale jsem spíš pesimista a dříve než utratí ty prachy bych chtěl tu funkci znát a hlavně kdo bude zodpovědný za to když ty jejich výpočty opět čirou náhodou nevyjdou a za chvíli se zjistí, že je třeba do té utopené půl miliardy pumpovat každoročně další hafo peněz :-)

  Thumb up 2 Thumb down 1
 67. aggu :

  David: Anebo to bude všechno úplně jinak, že…
  Ostravica jako blok určitě přežije, město (nejen magistrát!) na tom má zájem, otázka je co zůstane a co bude nové.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 68. Migi :

  Po přečtení toho článku je realita taková, že město netuší co s Ostravicí dělat. Mě to celkem dost udivuje, ten objekt je v tak špatném stavu, že přece není možné aby se teď zjistilo že pro něj nemáme funkci. Vždyť to muselo být v rámci několika projektů už zpracováno, to že teď vyhráli spor s AmadeusReal určitě tušili že to dopadne ve prospěch města. Ale neříkejte mi, že takový projekt doteď neměl koncepci a nápad pro budoucí vývoj, pokud nikdo na magistrátu neví co s tím, tak pak asi i oni sami nějak směřujou k té demolici…..

  Thumb up 2 Thumb down 1
 69. rasta :

  Migi: Jak moc se zajímáte o problematiku Ostravice? Chápete, že se jedná o soukromý objekt, se kterým město nemohlo nic dělat? Předchozí majitelé z něj udělali, to čím je teď. Troska. Začátek zkázy započal Kolek a po něm další neprůhlední vlastníci. Stále se jedná o soukromý majetek. Pozemky vedle, kterých se týká dotyčná kauza byly nabídnuty k prodeji, ale jak už to u nás bývá, žádná smlouva není sepsána tak, aby byla neprůstřelná. Tam už vinu města vidím, že si nedokáže ošetřit smluvně prodeje pozemků a hlavně jejich využití dle územního plánu a dalších architektonických požadavků. Soukromý investor je v případě rekonstrukce vázán na injekci bank a různých fondů či dotací. Tím se zužuje i míra dalšího využití objektu. Vemte si přirovnání, že máte ve svém vlastnictví dům, který kdysi býval špičková vila a ten vám padá na hlavu. Myslíte, že vám na radnici zpracují studii, jak byste ho mohl zachránit? Nebo vám poskytli prostředky na jeho opravu, když sami mají ve svém majetku objekty, o které jsou povinni se starat. Asi ne. Stejný vzorec je i pro Ostravici. Takže si nepleťte pojmy.
  Situace je složitá. Majitel na to prostě nemá, město by to mohlo koupit, ale jen za symbolickou částku. No a pak, co by to byl zase za povyk, kdyby do toho nainvestovalo těch 500mil. To by řadě místních popraskaly cévky v hlavě….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 70. rasta1 :

  Jak moc se zajímáte o problematiku Ostravice? Chápete, že se jedná o soukromý objekt, se kterým město nemohlo nic dělat? Předchozí majitelé z něj udělali, to čím je teď. Troska. Začátek zkázy započal Kolek a po něm další neprůhlední vlastníci. Stále se jedná o soukromý majetek. Pozemky vedle, kterých se týká dotyčná kauza byly nabídnuty k prodeji, ale jak už to u nás bývá, žádná smlouva není sepsána tak, aby byla neprůstřelná. Tam už vinu města vidím, že si nedokáže ošetřit smluvně prodeje pozemků a hlavně jejich využití dle územního plánu a dalších architektonických požadavků. Soukromý investor je v případě rekonstrukce vázán na injekci bank a různých fondů či dotací. Tím se zužuje i míra dalšího využití objektu. Vemte si přirovnání, že máte ve svém vlastnictví dům, který kdysi býval špičková vila a ten vám padá na hlavu. Myslíte, že vám na radnici zpracují studii, jak byste ho mohl zachránit? Nebo vám poskytli prostředky na jeho opravu, když sami mají ve svém majetku objekty, o které jsou povinni se starat. Asi ne. Stejný vzorec je i pro Ostravici. Takže si nepleťte pojmy.
  Situace je složitá. Majitel na to prostě nemá, město by to mohlo koupit, ale jen za symbolickou částku. No a pak, co by to byl zase za povyk, kdyby do toho nainvestovalo těch 500mil. To by řadě místních popraskaly cévky v hlavě….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 71. Jirka :

  Migi: ty budovy nejsou města. vlastní je Zeman a Boboras – nejspis spojeni s AmadeusReal. prohrali spor ve kterem chteli pumpnout město o miliardu a pul. myslim ze oni by měli mit v kapse plan co dal.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 72. Rado :

  Myslím si, že koncept tam byl, nechat ji zchátrat. Nejlépe do stavu, aby případné bourání tolik nebolelo. Protože jinak si nelze vysvětlit tolik let nečinnosti ze strany města, protože kdyby chtělo, mohlo Ostravici koupit ještě ve stavu, kdy to nebyla taková ruina tak jako dnes. Každopádně je jasné, že Ostrava neumí chránit to, to je staré nebo co má svou hodnotu, ale neumí ani moderní architekturu. A jak zde zaznělo slovo dotace, to mě rozpálilo do ruda, protože to by byl přesně ten ukázkový případ, jak ty peníze vyhodit komínem. Ostravica není žádný barokní skvost nebo něco, co chátrá 100 let. Prostě je to jen ukázka impotence dotčených orgánů a Památkového ústavu, který „požehnal“ i jiným památkám v kraji.

  Thumb up 2 Thumb down 4
 73. Hrdy Ostravak :

  Konecna odpoved pro podivuhodnou postavicku typu Crazy. Predstav si, ze v tom byvalem dome Brouk (jeho syn byl skvely surrealisticky basnik, precti si od neho neco) a Babka jsem chvili pracoval. Jako brigadnik. Jeste, kdyz tam byl Librex. Ten dum znam od spodu nahoru i jeho skryte kouty.Nyni je tam Knihcentrum, krasne knihkupectvi, ale ty neumis cist, jinak bys pochopil muj komentar. Nevadi, i tak mam Te rad. Samozrejme vim, kdo je Eric Mendelsohn, a znam jeho obchodni dum Bachner. Opet jsi mne chtel nachytat, a opet to nedopadlo dobre. Mel by ses osamostatnit. Z tvych prispevku je citit, ze jeste v 30 letech bydlis s rodici a maminka Ti stale umyva zadek. Jinak Ti , ale preji uprimne vse dobre. A prosim nevykrikuj tady uz nic o bourani hodnotnych staveb. Bourej si doma stavebnici, a predstav si, ze je to napr. Dum Ostravica. Je to optimalni psychoterapie, kterou by dozajista doporucil i Bohuslav Brouk.

  Thumb up 3 Thumb down 8
 74. Crazym :

  Hrdy Ostravak: libuješ? Opravdu konečná? :DD Je pěkné, že mě máš rád a přeješ upřímně vše dobré ale není třeba mi lichotit a ubírat věk, stejně si nezapícháš, moje od maminky umytý zadek je ještě panna a není zvědavá na takové č.ráky jak jsi Ty :DD

  Thumb up 0 Thumb down 9
 75. Agribellum :

  Jak tak čtu diskusi, koukám, že téma Ostravice je živé a je o ně zájem. Což je pozitivní zvěst, lhostejnost by byla horší.

  Podle mých informací největší problém s objektem mají pánové Zeman a Boboras – barák uprostřed města, zbourat ho nesmějí, využít neumějí, udržovat musejí.

  Nějaké spojení s Amadeus Real jistě mají (měli), jinak by k objektu nepřišli. Ale pochybuji, že to spojení existuje (existovalo) v nějakém konspirativním duchu, to by se chovali jinak. Pokud mohu (i z osobní zkušenosti) soudit, to, po čem nejvíce touží, je Ostravice se zbavit.

  Jediným smysluplným budoucím majitelem (a provozovatelem) je město. A pokud na MMO existuje někdo, kdo má všech pět pohromadě, bude o jakémkoli potenciálním využití objektu(ů) mlčet jako partyzán. Protože veřejně známá myšlenka využití ztíží městu jako kupujícímu vyjednávací pozici. Být v roli MMO, dám na stůl nabídku ve smyslu: máte uprostřed města bolavý zub, neumíte s ním zacházet, buďte rádi, že se jej zbavíte za řádově velmi nízké desítky M.

  Pak nastane otázka reálného využití. Ta je skoro nejlehčí – ale to už je jiné téma.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 76. Martin [msstavby.cz] :

  O Ostravici má zájem soukromý investor.
  https://www.facebook.com/udalostiostrava/photos/a.238588429509513/2118827054818965/?type=3&theater

  Thumb up 3 Thumb down 0
 77. Rado :

  Martin [msstavby.cz]: Zpráva na způsob rozvoje letiště Ostrava-Mošnov

  Thumb up 0 Thumb down 7
 78. Martin [msstavby.cz] :

  Rado: Ty máš hodně mindráků, co?

  Thumb up 4 Thumb down 0
 79. dsfugisou :

  Rado: Jaké zprávy o rozvoji letiště máte na mysli? Tedy konkrétně? Nějaké zprávy o tom, že by o letiště měl zájem soukromý investor?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 80. Rado :

  Martin [msstavby.cz]: Přijde ti, že ti Mošnov vzkvétá? Informací o nových linkách za poslední roky jsme slyšeli nespočet, hledáme, jednáme a nikdo. Skutek utek. To samé Ostravica. Internet snese všechno a chtěl bych vidět toho soukromého investora, který chce koupit Ostravici a uvažuje o nekomerčním využití. Ostravica je ekonomická sebevražda pro kterýkoliv subjekt. Ono stačí, že už má Ostrava nejdrazší tréninkové hřiště pro mládež, další pomník nepotřebuje.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 81. Rado :

  dsfugisou: Bylo to myšleno tak, že ze strany vedení ostravského letiště nebo kraje jsme krmeni zprávami, že teď už nová linka bude, teď to vyjde a nic. Čili jak jsem uvedl výše, moc Macurovi nevěřím, Ostrava má svých starostí dost a záchrana Ostravice v jinak prázdném centru nedává smysl, ani logiku. Vědomě 19 let chátrá a najednou se někomu rozsvítí v hlavě, že teď ano, teď je ta správná doba na to do ní investovat?

  Thumb up 1 Thumb down 4
 82. Martin [msstavby.cz] :

  Rado: A kolem Ostravice se pořád objevovaly zprávy o kupci objektu? Ne. Patřila Kolkovi, ten to podělal. Pak to koupil Amadeus real, který to podělává všude po ČR (viz. Plzeň, aktuálně Praha). Ostravica je nyní v soukromém vlastnictví. Takže jsem si nevšiml, že by se stále kolem Ostravice objevovaly zprávy o možných kupcích. Ten objekt pořád někomu patří/patřil.

  Ostravice je nákladná pro město, veřejný sektor. Ty víš, o jakého zahraničního investora se jedná, že hned děláš závěry? Pochybuji.

  „Vědomě 19 let chátrá a najednou se někomu rozsvítí v hlavě, že teď ano, teď je ta správná doba na to do ní investovat?“ Vlastně za to vše může ten potenciální investor, který se nyní objevil a měl by o objekt zájem. Měl se objevit již před 19, viď.

  Mícháš několik věcí dohromady a v důsledku to postrádá jakýkoliv smysl.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 83. dsfugisou :

  Rado:
  1. Pokud neumíte rozlišovat mezi zprávou, že se o nové lince jedná, a zprávou, že nová linka bude, tak problém opravdu není v těch zprávách, ale jinde.
  2. Nevím, co myslíte frází „v jinak prázdném centru“, protože pojem „prázdné“ nedefinujete.
  3. Na otázku „Vědomě 19 let chátrá a najednou se někomu rozsvítí v hlavě, že teď ano, teď je ta správná doba na to do ní investovat?“ je odpověď „Zřejmě ano“. Ad rozlišování mezi zájmem a hotovým projektem viz 1.
  Neříkám, že nutně souhlasím se záchranou Ostravice, ale argumenty pro i proti by měly mít jasně faktický základ, jinak to nejsou argumenty, ale pouze vykřiky do tmy, které nemá cenu řešit a které svou úrovní spíš patří pod články na moravskoslezsky.denik.cz.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 84. FM :

  Tak zájemci jsou už dva, viz dnes na idnes:
  https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/ostravica-textilia-ostrava-modni-dum-daniel-zeman-macura.A190404_468333_ostrava-zpravy_jog

  Jeden na půl objektu, jeden na celý. O prodeji chce mít Zeman jasno do konce července.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.