Ostravica se pomalu mění

Informace k aktuálnímu dění v bývalém obchodním domě Ostravica v centru Ostravy.

V budoucnu by vzniklé kulturní centrum měly doplnit i komerčnější projekty jako hospoda, kino či umělecká škola. Novinářům to dnes řekl koordinátor projektu Daniel Zeman. První kulturní akce se v budově, kterou investor nechal i provizorně upravit tak, aby nikomu z návštěvníků nehrozilo nebezpečí zranění, měly konat už letos. Po právní a administrativní stránce se to ale nepodařilo. „Intenzivně pracujeme na tom, abychom stavebnímu úřadu obvodu Moravská Ostrava Přívoz doložili příslušnými dokumenty, že prostory v objektu Ostravice Textilie, v nichž by se kulturní akce měly konat, jsou bezpečné,“ řekl už dříve Zeman.

Podle něj úřady požadují především stavebně-technický posudek a požárněbezpečnostní analýzu. Vedoucí odboru stavebního řádu a přestupků centrálního ostravského obvodu Jiří Kozelský potvrdil, že s vlastníkem budovy je v kontaktu. „Vlastník byl vyzván k provedení řady prací, jejichž cílem bylo zajistit stavby tak, aby neohrožovaly okolí a nehrozilo další zhoršování již tak špatného stavebně-technického stavu budov,“ uvedl. Podle něj teď technický stav budov neumožňuje, aby byly užívány.

Realizace uměleckého díla na fasádě Ostravice ( zdroj: instagram, @krzewku )

Mělo by se to ale změnit. Podle Zemana potrvá přibližně čtyři roky, než se do budov naplno vrátí život. Je ale podle něj možné část jedné budovy, ve které se nachází legendární centrální schodiště, využívat pro kulturní akce. V kulturním centru se počítá s pořádáním divadelních představení, koncertů, projekcí a výstav. Například Irma Kaňová tam nafotila sérii fotografií. Pořadatelé festivalu Move fest zase natáčeli taneční film Luxury Memories.

Podle Zemana by v budoucnu mělo v budovách vzniknout kulturní, vzdělávací, společenské i zábavní centrum. „Chceme ale jít jinou cestou. Chceme, aby komerční prostory jako restaurace, kino či umělecká škola pomohly financovat provoz kulturního centra. To by se pak nemuselo bát toho, kde vezme peníze na energie či nájem,“ řekl Zeman. Do projektu chce zapojit i veřejnost. „Ostravica přežila právě díky zájmu lidí. Věřím že i díky němu se nám podaří tuto starou dámu postupně resuscitovat,“ řekl.

ostravica

zdroj: idnes.cz / ctk.cz / instagram.com

Související články


Komentáře

 1. Rýša :

  Co už bylo každoročně napsáno článků a článků o té naši Ostravici (jenom letos několik) a je půlrok za námi a zatím stále jen a jen ostuda města.
  Stále jen slyšíme ze všech koutů Ostravy, co bude s tou naší Ostravici v BUDOUCNU – a to už tolik let – takže vlastně „BUDOUCNO“ by měla být už tato chvíle – a kde nic, tu nic – jen ta ostuda. Někdy mi to připadá, jako by to ostravicové budoucno bylo na věčné časy a ne jinak, což už jsme celorepublikově jednou zažili- naštěstí pro historii to trvalo jen 22 let – bohužel ale pro lidský život strašně moc dlouho.

  Thumb up 7 Thumb down 10
 2. Michal :

  Pěkné, jenže malůvka na zdi ruiny a uklizený bordel uvnitř je po tolika letech zoufale málo.
  Nebo se mám spokojit s „na Ostravu dobrý“ a začít blekotat cosi o dalším důkazu boomu v centru?

  Thumb up 12 Thumb down 13
 3. Hynek [msstavby.cz] :

  Michal: tak zuzit to, co se tam udelalo, na „maluvku a uklid bordelu“ neni zrovna fer..

  Thumb up 9 Thumb down 3
 4. Summerboy :

  Michal: Prave takovych maluvek mi v Ostrave chybi podstatne vic…

  Thumb up 12 Thumb down 3
 5. Balde :

  Summerboy: jj na to jak se město kasá že je Ostrava město kultury, tak mi tohle v ulicích velmi chybí, proč když se dělá podchod nemůže se nechat bílá stěna a nechat to umělcům, těm to nikdo nepočmárá, a příkladů by se našlo spousta, například jedna z pražských částí nechává své stavby pomalovat umělci, třeba ty vyměíky kterých je na sídlištích spousta.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 6. Jan :

  No že by se v Ostravě takových volných ploch ještě našlo :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. rasta :

  Michal: Plácnutí do vody, neznalost situace…

  Thumb up 2 Thumb down 1
 8. Balde :

  jinak k Ostravici – jde vidět že majitel, který před pár měsíci představil svou vizi co by z těchto domů rád udělal, jde za svým snem i přes všechny překážky i když ví že to bude trvat léta aspoň se pokouší tu vizi uskutečnit a věří v ní, což je pro něj velké plus navíc do toho lije peníze, pokud to dopadne jako vize Světlíka s DOV tak jen dobře pro Ostravici a centrum.

  Thumb up 10 Thumb down 3
 9. dolil :

  https://www.instagram.com/p/BG1ATFqqroC/

  Thumb up 4 Thumb down 2
 10. aggu :

  Jen je trochu problém v tom, že ta zeď není Ostravica/Textilia ;)

  Thumb up 4 Thumb down 0
 11. Balde :

  aggu: tady všichni pod pojmem Ostravica berou celý komplex

  Thumb up 1 Thumb down 3
 12. jarnemec :

  aggu: Asi stejně by se dalo argumentovat, že Hotel Palace naproti není ten rohový, jelikož jde původně o dům F. Aufrichta (1911), kde byla v 30. letech kavárna Evropa, po přestavbě v 30. letech kavárna Opera. Vedle něho byl vpravo obchodní dům V. Heinze a G. Kulky (1912). Teprve třetí v pořadí byl hotel National (1913), později Palace (od roku 1939), ke kterému bylo v letech 1929–1930 připojeno nové křídlo s velkoměstskou kavárnou. Všechny ty domy byly propojeny až v druhé půlce 20. století :-)

  Podobně jako komplex tří budov Textilie-Ostravice. Nejstarším domem je bývalá Obchodní a živnostenská banka od Juliuse a Wunibalda Deiningera, postavená v letech 1904–1905 (čp. 241). O šest let později byl postaven podle návrhu ostravského architekta Felixe Neumanna nájemní a obchodní dům I. Schmelze (čp. 284). Nejmladší je obchodní dům Textilia od Marie Frommerové, postavený v letech 1928–1929 (čp. 243). Do roku 1945 domovní blok dotvářela ještě zástavba směrem k dnešní Tyršové ulici a Německý dům v prostoru Náměstí Edvarda Beneše.

  Všechny tři „domy byly funkčně propojeny, jelikož již v roce 1960 byl z domu bývalé banky probourán průchod do Ostravice. V 80. letech 20. století byl objekt součástí obchodního domu Ostravica, i když zde nebyly přímo prodejní prostory. Horní patra do náměstí E. Beneše fungovala jako sklad textilií podniku Prior-Ostravica. Trakty do ulice 28. října byly tehdy využívány jako kanceláře Prioru (Ostravice).“ (viz http://www.ostravica-textilia.cz/index.php?petice=tiskovezpravy&detail=3)

  Thumb up 7 Thumb down 0
 13. aggu :

  jarnemec: Asi ano.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. dolil :

  zajímavé dobové záběry
  https://youtu.be/7apH0gC-roY

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. MM :

  Ostravice je opět na prodej! Naposledy jsem četl, že majitel věří v záchranu a vzkříšení, možná se od té doby něco změnilo, ale areál je nyní na prodej viz. odkaz http://www.gavlas.cz:443/v2/cz/fmpro?-db=nemovitosti2.fp3&-format=det-with-redirect.html&c=101554&-max=1&-error=det-with-redirect.html&-find

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Pepper :

  MM: To už ale tak půl roku, jenže je to víceméně neprodejné.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Danek :

  Tak radní uvažují o vykupu a opravě.https://ostrava.idnes.cz/ostravica-textilia-ostrava-macura-urednici-magistrat-modni-dum-pwr-/ostrava-zpravy.aspx?c=A180906_425526_ostrava-zpravy_jog

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. thvari :

  Danek: V podstatě jediná cesta, jak ten komplex zachránit. Na soukromníka je to moc drahé, respektive v Ostravě není boom, kdyby byl, bylo by to podle mého hned lukrativní, ale to je nereálná představa. Takže buď to necháme zchátrat úplně, nebo za veřejné zachráníme. Já jsem pro, aby to město i přes obrovské náklady zkusilo. Byla by toho škoda.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 19. Martin [msstavby.cz] :

  Jde o předvolební populismus. Objekt Ostravice je v soukromých rukou investora. Pozorný kolemjdoucí si všimne, že se tam průběžně odklízí suť. Navíc, soukromý investor má stále svůj záměr, údajně i finance. A rozhodně nechce v současné době objekty prodat.

  Thumb up 1 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.