Ostravica – aktuálně

Bourací a záchranné práce uvnitř Ostravice-Textilie jsou v plném proudu. Podle vlastníka objektu bude záležet jen na stavebním úřadě, zda bude část komplexu v příštím roce znovu otevřena. O druhou část objektu se podle informací Deníku uchází nový kupec.

Poslední týdny je stavební činnost vycházející zevnitř někdejšího módního domu Ostravice-Textilie ještě intenzivnější. Před objektem se střídají velkokapacitní kontejnery. Intenzivní práce na zabezpečení objektu ale podle Daniela Zemana, nyní už stoprocentního vlastníka objektu, probíhají už déle než rok.
„Pracujeme intenzivně na tom, co se uvnitř dá dělat bez kooperace se stavebním úřadem. Ten mi totiž neustále hází klacky pod nohy,“ stěžuje si Zeman. „V podstatě chce, aby se části budovy, které jsou zkolaudované, kolaudovaly znovu,“ popisuje majitel.


Práce uvnitř budovy jsou v pokročilé fázi, nyní se pozornost majitele zaměřila na statiku a opravu střechy. Zda dodrží svůj plán, tedy znovuotevřít zachovalejší objekty A a B (blíže k Nádražní ulici a ulici 28. října), si ale netroufá odhadovat. „Nedávno jsem četl, že je Česká republika na 159. místě na světě ve složitosti a délce stavebního řízení, takže asi tak,“ reaguje Zeman.

„Pravidelně se spolu s majitelem setkáváme a informujeme se o postupu. Pan Zeman do údržby objektu investoval už několik vyšších jednotek milionů korun,“ všímá si primátor Ostravy Tomáš Macura. Více ohledně zpřístupnění a nové podobě budov bude známo v létě, kdy chce majitel Ostravice-Textilie uspořádat diskuzi o architektonickém návrhu, do níž zapojí i univerzity z Ostravy a Liberce.

Zeman v současnosti vlastní všechny čtyři budovy, o dvě z nich (budovy C a D, stojící blíže k Hotelu Imperial) však u Daniela Zemana projevil zájem nový investor. „S věcí prozatím nechce být spojován, nejdříve má v plánu představit se politické garnituře města, aby věděli, kdo je a jaké má s části Ostravice plány,“ vysvětluje vlastník, jenž by měl rád o možnosti prodeje jasno do konce července.


Zájem o Ostravici přednesl ostravskému primátorovi na investičním veletrhu v Cannes také zahraniční investor, který má však zájem o celý objekt. Tato možnost ale podle Zemana není úplně reálná, a tak v budově A počítá s komerčním využitím (restaurace, tržnice apod.), objekt B chce naplnit kulturním programem. Nový zájemce o zchátralejší objekty C a D má podle informací Deníku v plánu vybudovat v nich hotel. Zpřístupnění této části objektu je ale podle vícero zdrojů reálné až mezi lety 2022 a 2024. „O detailech případné koupě ani v jednom případě zatím nemohu hovořit,“ říká Macura.

zdroj: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. koudy :

  Chodím kolem toho denně a opravdu tam chlapi vevnitř postupně makají už dobře přes rok. Od pohledu je tam čisto. Zalechl jsem, že brzy by snad měli být i okna.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 2. Oasis :

  + článek: „Polovina zničené Ostravici je prodaná. Nový majitel z ní udělá hotel“ na idnes.cz: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/ostravica-textilia-dum-prodej-hotel-modni-dum.A190920_503063_ostrava-zpravy_woj

  Thumb up 6 Thumb down 0
 3. Crazym :

  Nějak se v tom ztrácím, osvěžte mi info, budovy C a D jsou ty oranžové na obrázku? http://i.idnes.cz/10/122/c460/STK37cc89_Ostravica.JPG

  Thumb up 4 Thumb down 1
 4. Jana :

  Crazym: Tam jak je to schodiště, budou přednášky, semináře a různé kulturní akce a v té druhé bude hotel. Mimo jiné, ani jedno Ostrava nepotřebuje. Však se podívejme na Městskou nemocnici. Nejdříve StB ANO Macura vykládá něco o finančních polštářích a šetření na její rekonstrukci a tento týden šmitec, obrat – nemocnice je drahá, prodělečná, nebude se do ni rvát 500 mil. Kč, dokonce se hovoří o převodu na kraj!!! Asi konečně StB ANO Macurovi dochází, že ty mandatorní výdaje jsou neúnosné a v dohledné době neudržitelné – koncertní hala???, DOV (dříve nebo později spadne pod město), jatka???, NDM, ZOO, JFO, DPMO atd. apod.

  Thumb up 5 Thumb down 27
 5. aggu :

  Jako dobrý, jen jsem „lehce zmaten“ z vyjádření Andreje Harmečka z Cooltouru. Cooltour měl přece výhledově obsadit Jatka II na křižovatce Stodolní x Porážkova… Samozřejmě jim to přeji. Je to super místo, a za to co pro město dělají by si zasloužili kafe zdarma až do důchodu ;)

  Thumb up 5 Thumb down 2
 6. Jana :

  Crazym: Já už nic neříkám. Před hodinou vyšla zpráva, že se Kajnar vrací do ČSSD a pravděpodobně bude kandidátem na hejtmana. Do toho rozhovor se Světlíkem k 30. letům od sametu, americký koutek v Městské knihovně a zřízení funkce architekta, který městským architektem nebude (Cyril je neodvolatelný!), ale bude plánovat. StB ANO – ANO, už je lépe!!!

  Thumb up 4 Thumb down 13
 7. Crazym :

  Jana: A co by jste chtěla po mě? Abych ty Vaše výblitky komentoval? :DD

  Thumb up 11 Thumb down 7
 8. Jana :

  Crazym: Ne, já jen, že se potom nedivme jak Moravská Ostrava vypadá a kam (NE)směřuje!!! Region razovity :-(

  Thumb up 2 Thumb down 13
 9. rasta :

  Jana: vás bych v životě nechtěl potkat ani omylem. Ty vaše grcky si nechte na jiná fóra. Vyloženě tady zabiráte místo a nikoho ty vaše kecy nezajímají.

  Thumb up 16 Thumb down 6

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.