Ostrava Tower – aktuálně

Dle podrobného inženýrskogeologického posudku a statických posouzení, nelze v místě projektu nazývaném Ostrava Tower stavět objekty vyšší jak 175m.

Vyplývá to z příloh materiálu jednacího bodu BJ1822 01088/22 (ZM_M – 34), který bude projednáván na Zastupitelstvu města Ostravy dne 20.4. 2022. Bod rovněž projednává dodatky ke kupní smlouvě.
Přílohy jednacího bodu si můžete prohlédnout ZDE.

Pro solitérní věžovou stavbu, která měla být vysoká 235m a obsahovat 56 pater to znamená jediné. V této podobě a výšce nemůže vzniknout. Pod stavbou se nachází neogenní jíly, která způsobují nadlimitní výpočtové sedání stavby. Z těchto důvodů je statickým posudkem doporučeno realizovat stavbu do výšky max. 175m a s větší půdorysnou plochou.

Související články


Komentáře

 1. vojta :

  Vzhledem k tomu, že investor od počátku uváděl ochotu stavět minimálně 25 pater a výš, věřím, že není všem dnům konec. V povoleném výškovém limitu bychom pak totiž byli. Jak moc se ovšem změní projekt, je otázkou.

  Thumb up 23 Thumb down 1
 2. Alexo :

  V týmu msstavby už bouchá šampáňo.

  Thumb up 34 Thumb down 21
 3. balde :

  i tak 175m by byla v ČR nejvyšší budova a na hodně dlouho

  Thumb up 25 Thumb down 1
 4. Dan :

  Doufám, že to ještě nějak dopadne, tohle by pro mě bylo fakt zklamání, kdyby to nevyšlo.

  Thumb up 34 Thumb down 2
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Alexo: Můžeme mít na to názor jaký chceme, ale jedná se o soukromou investici, kterou má jakýkoliv investor, pokud splňuje předpisy a zákony, právo realizovat. Žádnému investorovi nepřejeme klacky pod nohy či komplikace při realizaci svých záměrů. Tuhle trapnou poznámku bych si odpustil ;)

  Thumb up 27 Thumb down 23
 6. thrpst :

  Tento záměr a projekt nese od počátku amatérské a spekulativní znaky. V tomto článku přiložená komunikace to jen potvrzuje. Investor s tímto typem stavby nemá žádné zkušenosti. Místo toho, aby si najal někoho, kdo takové stavby ve světě běžně plánuje, navrhuje, financuje a staví, spolupracuje v oboru s naprosto neznámými společnostmi a někým na univerzitě v Drážďanech. Promiňte, ale toto je podvod. Město udělá nejlépe pokud zavčas od smlouvy odstoupí.

  Thumb up 22 Thumb down 46
 7. aggu :

  thrpst: Investor se stavbou nemusí mít žádné zkušenosti, protože to je investor. Nikoliv projektant. A ohledně tvého „hodnocení známosti“ firem, dal bych si pozor na ústa. Hlavně když netuším o čem je řeč ;)

  Thumb up 39 Thumb down 16
 8. rom :

  myslím si, že do toho investor už investoval hodně peněz, takže o nějakém podvodu bych nespekuloval – musela by tam být snad jen ropa nebo plyn, aby někdo takto vehementně stál o tento pozemek za takovou cenu )

  projektu pořád fandím, věříme a věřit bude!!!

  Thumb up 17 Thumb down 2
 9. Vítek :

  V Ostravě se přes 200 let těšilo uhlí, bylo tu tedy spousta vrtů. Myslel jsem, že geologické poměry jsou prověřené, navíc je tu specializovaná tradiční VŠ. Nerozumím tomu proč se to nevědělo dřív?

  Thumb up 30 Thumb down 1
 10. Raptor :

  Nic jineho jsem nečekal. I presto projektu nadale fandim i kdyz zklaman….

  Thumb up 13 Thumb down 2
 11. Dan (asi teda druhy) :

  aggu: Tak on investorem neni RT Torax, to je jen bily kun. Mnozí by se fakt divili, videt do pozadi.

  Narozni dominantni stavbe jako takove fandim.

  Thumb up 8 Thumb down 7
 12. Hans :

  Podle mě by spíš pomohlo kdyby byly i dvě věže výškově srovnané na úroveň administraček u ÚANU

  Thumb up 11 Thumb down 24
 13. rom :

  Dan (asi ten druhy)

  tak naznač prosím

  Katar

  mě je úplně jedno kdo to zaplatí )

  Thumb up 6 Thumb down 0
 14. Bůh je Radegast :

  Alexo: Dovolil bych si oponovat. Z Vaších příspěvků, nadpisů či opisů situací často čpí zášť a nelibost u projektů, které Vám nejsou po chuti. Takže s poznámkou ctěného kolegy Martin [msstavby.cz]: , boucháte Šampáňo a máte radost z toho upřímnou radost.

  Thumb up 4 Thumb down 20
 15. xxx :

  thrpst: Pokud budete na veřejném fóru otevřeně psát, že je něco podvod, tak se pohybujete na velmi tenkém ledě.

  Thumb up 4 Thumb down 7
 16. ondra :

  Tohle bylo od počátku špatně. Ostrava nepotřebuje nejdelší falus v republice ale trpělivé zastavování proluk, kterých tu zbylo po socíku až až.

  Thumb up 24 Thumb down 31
 17. thrpst :

  aggu: Podle toho to také dopadá. RT Torax – nulová zkušenost s developmentem podobného rozsahu. Chybík a Krištof – nulová zkušenost s návrhem podobné velikosti. VIN Consult – nulová zkušenost s podobným typem projektu. Nejdříve jsou věže dvě. Pak jedna. A najednou nejde postavit. Obrázek si musí udělat každý sám.

  Thumb up 17 Thumb down 14
 18. balde :

  thrpst: první vizualizace byla jen objemová, nikdo netvrdil, že to je finální verze

  Thumb up 13 Thumb down 3
 19. thrpst :

  rom: Kolik peněz už investor investoval? 62 mil. korun za pozemek? Další jednotky milionů za průzkum, studie, výpočty? Na kolik vyjde taková stavba? 2,5 miliardy, jak uvádějí investorovy první odhady (IMHO to bude výrazně více)? Pak utratil závratné 3 procenta z celkové ceny.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 20. Mx :

  Pravděpodobně mi to jen uniklo, ale neměl už první průzkum určit max. výšku? A neurčil jí už? Nebo první výzkum výšku neřešil?

  Thumb up 14 Thumb down 0
 21. Never :

  Šup a vrátit se k původní vizualizaci dvou věží, jedna 175m a druhá 165m. :)

  Thumb up 9 Thumb down 0
 22. Roman :

  Alexo: Bůh je Radegast: Geologické poměry podloží nedovolí stavět vyšší stavby jak 175m a borci si svou frustraci vylévají na redakci, která jenom překlopila do článku aktuální informace.

  Tleskám chlapci, tohle maloměšťáctví dělá z Ostravy to, co je. Mentální periferii východu.
  Já jen doufám. že to redakci i přes tyhle výlevy nepřestane bavit a pořád nám budou až pod nos strkat aktuální informace!

  Thumb up 27 Thumb down 7
 23. Davidb :

  Mx:
  Klidně tu druhou i nižší, pokud to bude architektonicky zajímavé.

  Mě původně napadla výška 192,2 m. To by se do Ovy hodilo. Ale to už nevyjde.

  Thumb up 4 Thumb down 8
 24. Martin :

  Tuším, že se u tohoto projektu dočkáme ještě nejednoho překvapení. Mně bylo už od počátku podezřelé, když architekti (autoři projektu) hovořili v TV o tom, jak jsou mrakodrapy potřeba v hustě zastavěných oblastech s drahými pozemky.. marně jsem uvažoval, v které části Ostravy je vysadili, aby viděli hustě zastavenou oblast s nedostatkem stavebních parcel..

  Thumb up 14 Thumb down 7
 25. Tomin :

  Taky jsem tomuto projektu fandil, ale teď z toho cítím spíše podvod. Proč? Zaprvé proto, že už řekli, že na základě IG průzkumu tam výškovou budovu nad 200m lze stavět, načež podle toho upravili vzhled. A za druhé proto, že i když tady někteří píšete, že do toho dali spoustu peněz a nemůžou tak už covnout, tak je potřeba si uvědomit, že 90% peněz šlo do pozemku, který už jim nyní růstem ceny srovnal zbylých 10% nákladů, přičemž cena ještě poroste. Jsem z toho zklamaný, protože po tom IG průzkumu jsem byl přesvědčený, že to klapne.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 26. Martin [msstavby.cz] :

  Už o tom píše i Patriot, jenž má i vyjádření architektů.
  https://www.patriotmagazin.cz/zmena-ostravsky-mrakodrap-bude-mit-dve-veze-a-mensi-vysku-kvuli-jilum

  Autor článku z Patriotu by si však aspoň mohl přečíst posudek, který je dostupný. V článku uvádí: „“Pro solitérní věžovou stavbu, která měla být vysoká 235 metrů a obsahovat 56 pater, to znamená jediné. V této podobě a výšce nemůže vzniknout. Pod stavbou se nachází neogenní jíly, která způsobují nadlimitní výpočtové sedání stavby. Z těchto důvodů je statickým posudkem doporučeno realizovat stavbu do výšky maximálně 175 metrů a s větší půdorysnou plochou,“ uvádí posudek.“

  Ne, to neuvádí posudek. To uvádím já v tomto článku a v posudky takový odstavec není. Patriot jen zkopíroval a ještě chybně uvedl zdroj. Úroveň lokální novinařiny…

  Thumb up 17 Thumb down 3
 27. aggu :

  Vítek: To že se někde těží 200 let uhlí neznamená vůbec nic. Náročný projekt jako je Tower nelze na informacích z historických vrtů stavět. Vždy je třeba ad hoc geologický průzkum, a to ještě mnoha stupňový. Stejně jako je rozfázované i projektování. Takže výkřik „proč se to nevědělo dřív“ je nesmyslný. Průzkum i projekt probíhají dlouhodobě a postupně se projekt zpřesňuje, tak jak přibývají nová data z průzkumných prací.
  Čili snížení věže o 60 m je zcela logické, protože odpovídá aktuálním závěrům průzkumu. Žádná senzace v tom není.
  Specializovaná VŠ je každá VŠ se stavební fakultou. Specializace HGF jsou úplně jinde. Nicméně, projektují firmy, nikoliv stát ;) Univerzity mohou případně kooperovat, jako v tomto případě TU v Drážďanech. Což je dáno tím, že tamní odborníci mají s podobnými projekty více zkušeností než češi.

  Thumb up 15 Thumb down 3
 28. Rýša :

  Tomin: Souhlasím, též v naivitě jsem tomu zpočátku uvěřil, ale teď mne to přesvědčilo docela, že podobné stavby v Ostravě jsou jen papírové „velké oči“. Jako Mrakodrapy Jindřich, letitá Černá kostka, úplně jiné stavby Tieto, než původní, teď tohle…., no a posledním třem Tominovům slovům prostě nevěřím. Možná se jednou dočkáme, že tam bude stát něco, jen aby se neřeklo, prostě to místo zaplácáme a hotovo.
  Ostrava je opravdu mnohdy kocourkov na entou.

  Thumb up 12 Thumb down 11
 29. Vítek :

  Aggu:jsem v této oblasti laik, určitě máte v mnohém pravdu, projektování takové stavby je složité.
  Problém vidím jen v tom, že se uzavřou smlouvy s velmi optimistickými termíny, pak je velká medializace a následně přicházejí změny, což zbytečně vyvolává různé dohady.

  Thumb up 12 Thumb down 0
 30. Brzda :

  Od začátku tvrdím, že Ostrava žádný mrakodrap nepotřebuje (a myslím že dnes není v ČR žádné jiné město kde by to neplatilo). Mrakodrapy se staví na místech s hustou zástavbou a extrémně drahými pozemky. Ani jeden z těchto předpokladů tady naplněn není. U předchozích článků jsem odkazoval video Adama Gebriana, ve kterém je to rozebíráno.
  Chápu, že se jedná o soukromý projekt soukromého investora a ten může své vlastní peníze utápět v čem chce. Bohužel ale jde o centrum města a mohlo by se lehce stát, že tady budeme mít další skelet (čti kostlivce ve skříni), se kterým dlouhou dobu nikdo nehne.
  Co se geologického průzkumu týká, souhlasím částečně s oběma názory. Aggu má pravdu v tom, že je potřeba při takovémto projektu spec. geotech. průzkum, ovšem historie této lokality je dobře známa a celkem dobře zmapována a podobný výsledek byl vcelku očekávatelný…..
  Jsem hodně zvědavý, co se z tohoto projektu nakonec podaří realizovat. Nechci jej a priori odsuzovat, mám však velké obavy, že to, co bylo zatím prezentováno zůstane navždy jen na papíře a realita bude hodně jiná….

  Thumb up 14 Thumb down 20
 31. Mx :

  Aggu: máte v mnohém pravdu, ale takto to vypadá, že klidně přijde 3 zpřesňující průzkum a ten povolí 100m, řečeno v nadsázce. Ten postup – udělali jsme průzkum, hurá můžeme postavit 235 m a takhle to bude vypadat + silná medializace – nebyl šťastný. Technické hledisko chápu, opravdu mohli narazit na nové skutečnosti, ale ta předčasná medializace bez infa, že se ještě bude něco zkoumat, nebyla úplně šťastná a snižuje důvěru. Přesto jim dále držím palce

  Thumb up 7 Thumb down 1
 32. aggu :

  Brzda: Mrakodrapy se staví v místech, kde chce investor.
  Investor peníze neutápí, ale investuje. Jinak by to nebyl investor.
  Není to historické centrum města, ale jeho průmyslová periferie. Která se někdy v budoucnu dotvoří a pak (snad) bude součástí centra.
  Rovněž se může lehce stát, že tady nebudeme mít další skelet.
  Znalost „historie“ lokality je u takového projektu vždy irelevantní, údaje zastaralé a nepoužitelné. Kousek vedle je jedna stará šachta, zasypaná ještě před WW2 a pak tam byla hluboká sanační jáma, když se 90. letech čistila stará zátěž. That’s all folks ;)

  Thumb up 14 Thumb down 9
 33. davidb :

  Brzda:
  Mě by se to líbilo.
  Včera jsme přistávali ve Varšavě a to panorama s cca 15-20 výškovými budovami na jinak prakticky stejně vysoké zástavbě se mi líbilo.
  klidně ať jich v Ostravě vznikne postupně víc.

  Thumb up 20 Thumb down 4
 34. Brzda :

  davidb: Já jsem nikde netvrdil, že by se mi to nelíbilo. Pouze konstatuji, že je to v Ostravě nelogické. Srovnávat se v tomto s Varšavou asi fakt nemá smysl…

  Thumb up 5 Thumb down 18
 35. Brzda :

  https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/projekt-na-nejvyssi-budovu-v-cesku-se-musi-zmenit-veze-budou-dve-40394328

  Thumb up 3 Thumb down 0
 36. Dan :

  Brzda: Tak třeba v Katovicích už taky nějaký mrakodrap vyrostl, s těmi už se srovnávat můžeme. Strašně mi vadí ta potřeba mnoha Čechů si hrát na nějaký skanzen Evropy. Ano, v Praze to chápu, v Krumlově taky, ale Ostrava je pro moderní zástavbu a mrakodrapy ideální.

  Thumb up 42 Thumb down 7
 37. Brzda :

  Dan: Dle wiki je v Katovicích: Altus (125m, rok 2002), Biurowiec Wojewódzki (105m, rok 1985) a Stalexport 1 (99m, rok 1981), tedy dvě ze tří staveb před rokem 89.
  V přípravě či výstavbě: KTW II (133m, rok 2022), ATAL Sky+ (133m, rok 2024) a Global Office Park A1 + A2 (109m, rok 2021).
  AZ tower v Brně má pro srovnání 111m.
  Znovu opakuji, že jsem nikde nepsal, že by se mi to nelíbilo. Ale proč např. v tom Brně není podobných budov více? To, že někde není mrakodrap přece neznamená, že je to skanzen Evropy. Proč není možné vymanit se z nálepky skanzen Evropy jinak? Moderní výstavbou běžných budov, moderním urbanismem (řešení desítek proluk), spojení jednotlivých částí města ve více homogenní celek. Jedna budova toto město nespasí, spíše naopak….

  Thumb up 12 Thumb down 18
 38. Dan :

  Brzda: KTW II je v podstatě hotový, v únoru jsem byl přímo u něj ubytovaný. Zbytkem jste jen potvrdil, co jsem napsal a ještě vlastně znásobil :)

  Ano, jedna budova město nespasí, ale může to inspirovat další a do města dostat nové firmy, lidi, atd. Někde se začít musí. V ČR žádné „město mrakodrapů“ není, tím tuplem by jím mohla být právě Ostrava.

  Thumb up 22 Thumb down 7
 39. OstravskýObčan :

  Projektu držím palce na obou rukách. Pokud se podaří zrealizovat, tak bude mít pro Ostravu obrovské množství přínosů a téměř žádná negativa. I pokud by výsledná budova měla „pouze“ 150-175 metrů, tak se bude jednat o jednu z největších budov nejenom v Česku, ale i v širším regionu.

  Přínosy nového mrakodrapu:
  1) Přiznejme si že historické jádro a centrum Ostravy je nevzhledné, malé a nezajímavé oproti jiným centrům významných měst podobné velikosti ve střední Evropě. Bohužel řada zajímavých historických budov byla v milosti zničena (Německý dům, Hlavní ostravská synagoga, velké množství řadových historických budov). Obrovské množství proluk sice dnes Ostravu hyzdí, ale zároveň nese velký potenciál v rozšíření a zaplnění centra zajímavou moderní architekturou. Mrakodrap za zajímavou architekturu považuji. Zároveň byla zajímavá dřívější vizualizace proluky na ulici Nádražní, kterou vytvořilo studio Master Design. Takový projekt taky považuji za kvalitní a zajímavou architekturu, která by centrum vylepšila.

  2) Ostrava má v Česku, ale často i ve Slovensku pověst špinavého hnusného města, které je plné smogu. Běžní lidé se často rozhodují na základě předsudků, symbolů a stereotypů. Právě největší mrakodrap v Česku a Slovensku by Ostravě vytvořil lepší jméno. Mrakodrapy běžní lidé spojují s velkoměsty a moderností. Ostrava by tak konečně alespoň částečně vyšla ze stínu své špatné pověsti. A právě lepší pověst by zvyšovala šanci na to, že zde půjde někdo studovat či bydlet. Pověst je často důležitější než reálný stav.

  3) Potenciální rozvoj turismu. Část lidí by to nalákalo k návštěvě Ostravy.

  4) Mnohé mezinárodní firmy by zde mohly mít své sídlo.

  Podoba projektu se ještě možná mnohokrát změní. A je to zcela očekávatelné. V Česku s takovým velkým projektem nejsou zkušenosti a je jasné, že ne vše půjde hladce jako po másle.

  Thumb up 37 Thumb down 14
 40. Jonis :

  Co ten mrakodrap dát ny Lysou horu :)

  Thumb up 3 Thumb down 19
 41. Jonis :

  Co ten mrakodrap dát na
  Lysou horu :)

  Thumb up 3 Thumb down 20
 42. M. :

  Martin [msstavby.cz]: Patriot… Cha! To jsou noviny „jak cyp.“ Občas tam je dobrý článek o nějaké místní zajímavosti, historii nebo restauraci, ale pokud se jedná o nějaké „politické záležitosti“ nikdy jsem tam nečetl článek o nějaké kritice vedení (města, kraje). Když píšou o politice, tak vždy v dobrém. Ale já v tomto kraji bydlím také a nepřipadá mi, že by bylo pokaždé co chválit. Opravdu seriózní novinařina, tohleto…
  Polar to samé v bledě modrém. :-D

  Thumb up 7 Thumb down 8
 43. Bůh je Radegast :

  Roman:
  Ba naopak, žádné maloměšťáctví. Je třeba, aby náš region rostl a rozvíjel se. Ale to nemá žádnou souvislost s tím, že páni redaktoři jsou od začátku proti tomuto projektu a tak jsem pouze poznamenal, že jim to muselo udělat nesmírnou radost, když se objevil tento problém.

  Tento web je super, když je objektivní, ale v momentě, kdy redaktoři začnou neurvale vtloukat do hlavy své pocity, nálady, nebo ještě hůře, začnou vychovávat a urážet nás veřejnost (že jsme blbci a nerozumíme tomu viz diskuze u lávky nad Bazaly), tak mě to prostě štve.

  Thumb up 10 Thumb down 7
 44. Petr :

  OstravskýObčan: žádná negativa? to já bych o jednom věděl, například doprava. už teď je sjezd z místecké do centra solidní špunt, jak to asi bude vypadat, až se tam navalí další auta, chodci, mhd?

  Thumb up 5 Thumb down 9
 45. MM :

  Pokud se na stavbu a celý projekt podívám šířeji, vychází mi následující:

  – pro město byla celá akce mrakodrap obrovské PR, pro investora taky
  – návrh na výstavbu přišel v době, kdy investor měl zájem a nakonec i koupil kanceláře Nová Karolina Park
  – nemusí to nic znamenat, ale taky to mohlo přispět k určité kupní ceně (pro Nová Karolina Park by byl mrakodrap konkurence)
  – v podkladech, které jsem si četl bylo uvedeno, že většinu peněz na výstavbu chtěl získat investor z úvěru
  – dnešní sazby úvěrů jsou tak o řád výš než bylo původně plánováno (bavíme se o naší měně)
  – náklady na výstavbu se násobně zvýšili, původní cena je dnes už nereálná
  – umístění v křižovatce, mezi tramvajovou a železniční dopravu, vytíženou silnici – pro rezidenční bydlení nevyhovující

  Zajeďte se podívat jak to vypadá v metropolích po Evropě, které mají vyšší objekty. V podstatě vždy je okolo dostatek prostoru, místo je atraktivní, je to chlouba toho města. U nás je to umístění dost nešťastné. Na kanceláře ještě OK, ale byty vůbec. Podle mého si jak město, tak firma udělali perfektní reklamu. Bombastický projekt spadne pod stůl. Představa, že Ostrava zažije nával turistů kvůli této stavbě není reálná. Na klasické eurovíkendy musíte mít letiště a hlavně spoje, dostatek památek, zajímavé centrum a kvalitní restaurace. Pokud si dám toto vše dohromady, je milion měst, kam v rámci Evropy turisté poletí nebo pojedou raději, než Ostrava.

  Například v Miláně jsou mrakodrapy, dokonce s vegetací a je to hit, který láká turisty. Ale to místo okolo je tomu uzpůsobeno. Obrovská dětská hřiště, relaxační zóny, výběh pro psy, farmářské trhy, orientace na cyklo a pěší a zkrátka velmi příjemný prostor, kde chcete trávit čas.

  https://www.greenroofs.com/projects/bosco-verticale-vertical-forest-milan/

  Celý projekt má nějaký smysl a je to pro všechny přínos. U nás tyto synergie absolutně postrádám. Místo aby se město budovalo komplexně, řeší se vždy bombastické návrhy, jednotlivé stavby. Neřeší se městská čtvrť a podobně. Chápu, že je to na roky a je to náročné, ale městu to dlouhodobě jen pomůže. Jsou to vize na 10-20-30 let, což logicky přesahuje byť jediné volební období a to je škoda.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 46. Rdm :

  Petr: staví se Organica a pravděpodobně přibydou další bytové domy, stavět se tam bude v každém případě, takže toto bych za negativum věži nepřidával. Krom toho, ten špunt je především ve směru na centrum, odbočení na Karolinu brání jen neschopní řidiči.

  Thumb up 10 Thumb down 4
 47. thvari :

  OstravskýObčan: Skvělý komentář, já snad jen dodám, že Ostrava se holt musí a bude muset snažit makat dvakrát tolik co jiná města, jen aby dohnala deficit, který má oproti jiným velkým městům. Bude tu muset vznikat skvělá obyčejná zástavba stejně jako výjimečné počiny jako koncertní síň a mrakodrap. Musíme postavit víc budov než jiná města, protože nám jich více chybí. Musíme skutečně zahušťovat, ne o tom jen mluvit, protože narozdíl od jiných měst jsme příliš roztahaní. Musíme tvrdě bojovat o každého člověka, protože mám narozdíl od jiných velkých měst lidé ubývají. Musíme tu nabídnout perspektivu místním, ale i lidem odjinud. Těch úkolů je celá řada.

  Thumb up 24 Thumb down 1
 48. Hello :

  thvari:Mohl byste tedy osvětlit a zároveň i vysvětlit jak by Ostrava měla dvakrát tolik makat aby dohnala deficit, který má ohledně jiným velkým městům?Jen mě zajímá,odkud čerpáte svoje vědomosti.Jedno je si třeba uvědomit,Ostrava a vlastně celá aglomerace je pohornický region,tak to lze jen srovnávat jen se stéjně,no řekněme,postiženými městy a regiony.Takže vaše srovnání se stéjně velkými městy stojí na hlíněných nohách.Snad by vám mohlo napovědět něco jako transformace nebo-li znovu nastartování(lidově) regionu.Cením si vašeho patriocismu,ale postrádám pointu vašeho komentáře.Tohle dokáže říct každý populista.

  Thumb up 3 Thumb down 7
 49. Roman :

  Bůh je Radegast: Jak jsem napsal. Maloměšťáctví. A potvrzujete to ještě více. Schválně jsem se podíval, co jste napsal v článku o lávce na Bazaly, abych vám nekřivdil. Neumíte akceptovat názor někoho jiného. Neumíte věcně napsat protinázor a diskutovat. Začnete hned kopat. Namísto napsání nějakého rozumného argumentu jste napsal, že jsou redaktoři zaslepeni záští.

  Upravím, pokrytecké maloměšťáctví.

  Diskutoval jsem na odborné úrovni s mnoha lidmi a názory na lávku mají stejné jako redakce. Bohužel na Slezské radnici nelze při současném vedení starosty Vereše a jeho přátel realizovat nějakou odbornější diskuzi nad projekty.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 50. Alex :

  Nedávno jsem procházel Vratislaví. Ano, i toto město si jeden mrakoplaš dovolilo. Jenže k tomu nabízí návštěvníkům luxusní veřejné prostory, nábřeží, korza, univerzitní miniměsto uprostřed města. Pomíjím, že se jedná o historickou lokalitu, i Ostrava má ovšem potenciál budovat svůj genius loci.
  Ovšem procovský vertikální penis jednoho arogantního zbohatlíka uprostřed chátrajícího městského jádra, zaprášených výkladců, zanedbaných zákoutí, reklamního smogu, kulhající ekonomiky tím povznášejícím faktorem nejspíš nebude.
  Hezký pokus o lagosoizaci Ostravy.
  Snad nepojedou budoucí davy uhranutých návštěvníků města po Rudné, kolem tamějších bezďáckých brlohů.

  Thumb up 16 Thumb down 18
 51. aggu :

  Alex: Není nadto se ráno pořádně vyzvracet…

  Thumb up 14 Thumb down 9
 52. M. :

  Alex: kde že máš ten brloh na Rudné? Asi jsi tady už dlouho nebyl…

  Thumb up 5 Thumb down 1
 53. Alex :

  M.:
  Klidne je zdokumentuji a poslu redakci webu. Myslim ale, ze pro tento druh architektury se zde nenajde misto:-)

  Thumb up 5 Thumb down 1
 54. balde :

  Petr: za pár let tam špunt bude trochu vyřešen tím ,že nebude možné odbočit z ulice 28 října na Na Karolíně, jelikož ulice na Karolíně nebude už průjezdná a vozidla budou směřována okolo na ulici K Trojhalí

  Thumb up 2 Thumb down 2
 55. Martin [msstavby.cz] :

  MM: Nějak teď více komentáře spadlo bezdůvodně do spamu. Jako tenhle. Už b tu měly být vidět.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 56. Martin :

  OstravskýObčan:
  „největší mrakodrap v Česku a Slovensku by Ostravě vytvořil lepší jméno“
  „Část lidí by to nalákalo k návštěvě Ostravy.“
  Čím dál více obdivuji seriál Simpsonovi, protože nám už před 30 lety ukazoval nástrahy kapitalismu a na západě dávno známé metody manipulace. …což tady ovšem po komunismu málokdo znal. V tomhle je ohromně nadčasový.
  Schválně si pusťte díl 12 ze 4. série: Přespolní hochštapler chtěl přesvědčit obyvatele Springfieldu o potřebnosti stavby jednokolejky. Nejdřív apeloval na jejich furiantství vůči sousednímu městu, pak sliboval, že se Springfield stane díky jednokolejce slavným městem, přičemž upozornil, že jen díky jednokolejce se Ogdenville, Brockway a Severní Haverbrook ocitly na mapě… :D
  Lidi, vzpamatujte se! Prestižní město neudělá přes noc jedna stavba. To chce dlouhodobě tlačit na kvalitní veřejný prostor, údržbu, zastavování proluk, vyhlašování arch. soutěží, pevně dané podmínky pro investory a spoustu dalších věcí.

  Thumb up 12 Thumb down 7
 57. aggu :

  Martin: Proč děláte z ojedinělého názoru všeobecné mínění?

  Thumb up 7 Thumb down 9
 58. Alex :

  aggu:
  Potvrzený názor se nazývá poznatek.
  Jeho opak, názor nepotvrzený, je předsudek.
  To je to, čím obohacujete zdejší diskusi.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 59. aggu :

  Alex: Ještě najít ten potvrzený názor, co? ;)

  Thumb up 3 Thumb down 5
 60. padickos :

  Skoro konec roku, nějaké nové info? :)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 61. vojta :

  padickos: Nic. Konec roku měli termín, nebude to řešit ani zastupitelstvo zítra.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 62. vojta :

  padickos: Beru zpět, nejnovější info: https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/ostravsky-mrakodrap-verze-treti-projekt-se-vraci-k-dvema-vezim-20221206.html

  Thumb up 3 Thumb down 0
 63. Ricardo2222 :

  Škoda, mrakodrap nebude 😔 https://twitter.com/JanPetrus_/status/1612892489723293696?s=20&t=v86bE1Pt34R0S0FSqqlzqw

  Thumb up 0 Thumb down 6
 64. Tomas :

  Ricardo2222: Tak jsem projel,všechny Twitteru a odpovědi od p.primatora…nekdo tam napsal zda to padá?,píše k tomu,že by to neviděl tak černě,že spousta věcí se pohlo dopředu,financování atd.,finální návrh má být co nejkvalitnější s ohledem i na místo…atd..nezbývá než věřit…

  Thumb up 7 Thumb down 1
 65. O. :

  Ricardo2222: Asi dalsi projekt do supliku. A ze ten ostravsky suplik je za poslednich 20 let hodne veliky. Je to skoda. Trosku se bojim, ze podobne dopadne i rekonstrukce kulturaku a mozna opet i Cerna kostka. Nebo ta se mozna zrealizuje, ale zmeny oproti projektu budou takove, ze nakonec bychom byli radeji, kdyby se to vubec nerealizovalo. Neni tady zatim jediny z tech skvelych projektu, ktery by neskoncil ulozenim vizualizace do supliku. Udelalo se par mensich veci, za to diky, ale nic mimoradneho, co by prekrocilo stin mesta.

  Thumb up 4 Thumb down 5
 66. thvari :

  Ricardo2222: jak píšu vedle, to nění ověřená informace, ale záměrně provokativní tvít :) – J. Petrus

  Thumb up 1 Thumb down 6
 67. Tomas :

  thvariNo Honzíku,ty jsi v těch twittech kapku humorné rozjetý,Ale pozor na šíření poplašné zprávy ..

  Thumb up 6 Thumb down 4
 68. adamous :

  Takze z clanku jsem pochopil, ze co bylo, to uz padlo, pojede se kompletne odznova, kdy se vypise nejp. v cervnu tohoto roku mezinarodni arch. soutez. Stavet se ma nejdrive za 5 let :D

  https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/202302mrakodrap-ostrava-vizualizace-plany-zastupitelstvo.html

  Thumb up 4 Thumb down 0
 69. petr :

  adamous: a nebude to mrakodrap, ale autosalon :-D

  Thumb up 6 Thumb down 8
 70. Michal :

  A nebude to za pět let, ale za uherský rok.

  Thumb up 8 Thumb down 4
 71. Tomas :

  To by mě zajímalo,kde se to zadrhlo,měli představit návrh,není..najednou řeší architekt soutez…my jsme jako město prokleté.Kdyz maji návrh,zase je jilovite podloží,už nevěřím nicemu.dva návrhy k nicemu.Prostě jsme za úplně idioty…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 72. NPete :

  Nemá někdo plnou verzi toho článku na na deníku
  Děkuji

  Thumb up 2 Thumb down 0
 73. Archerr :

  NPete: článek nemám ale autor článku čerpal z materiálu města. https://www.ostrava.cz/cs/urad/mesto-a-jeho-organy/zastupitelstvo-mesta/materialy-na-zasedani

  Thumb up 2 Thumb down 0
 74. Tomas :

  Archerr: v které části,je ta důvodová zpráva,proč se bude dělat arch.soutez a důvod proč se začíná od znova…prosim

  Thumb up 2 Thumb down 0
 75. Archerr :

  Tomas: úsek zm_m_22 návrh na uzavření dodatku RT torax…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 76. Tomas :

  To mě nepotěšilo,v červnu arch.soutez,pak podepsání smlouvy,stavební povolení a pak samotná stavba…dokončení 2032-35…ten termín je nesmyslný,co je to za stavební zákon,který to tak brzdí,místo aby stavbu urychlil…samotná stavba by měla trvat 3roky.2030mi přijde šílené..(2026-27bych ještě řekl to jde,ale toto)https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/20230222mrakodrap-ostrava-karolina-dokonceni-plany-vizualizace.html

  Thumb up 3 Thumb down 2
 77. Rýša :

  Úsměvné jako Jindřich…..

  Thumb up 7 Thumb down 3
 78. petr :

  :-D nikdo mě nepřesvědčí o tom, že se nejedná o nějakou dlouhodobou spekulaci s pozemky

  to fakt v tomhle městě stačí, aby nějaký hochštapler z autosalonu řekl, že postaví mrakodrap, a hned jsou z toho lidi úplně tumpachoví?

  Thumb up 6 Thumb down 1
 79. rom :

  petr:

  může být – ale položme si otázku, cena byla dost vysoká, už investovali možná desítky mil. Kč, propadne ji záloha atd. – asi tam nepostaví autosalón, ne? Ale nerozumím tomu – možná došly prachy – slyšel jsem Katar.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 80. Tomas :

  Teď se bavím,v Dubaji mají stavět nejvyšší hotel na světě,570m.vysoky Azizi Supertall… A co mě pobavilo?..Že má být hotová…2027(u nás max.vyska 175m.)..někde 2032…Jinak k výšce přes 200m..podle mě je nesmysl,že by technologický kvůli jílu…se nedalo na Slze postavit budovu vyšší než 175m…V Dubai je podloží jílovité všude a staví se a hodně do vysky ..Viděl jsem i dokument o Burj Chalifa..tam jilovite podloží,řešili(tam je výška 828m)…a poradili si s tím..Jinak jsem zvědavý,co architekti vymyslí v soutěži

  Thumb up 5 Thumb down 3
 81. balde :

  Tomas: Podle mě nebyl problém čistě jen v Jílu, ale ve velikosti toho pozemku a tím pádem velikosti základů, pokud by šlo tu váhu budovy rozložit do větších základů, to je můj laický pohled. Věřím, že někdo z diskutujících bude schopen podat profesionálnější odpověď.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 82. Tomas :

  balde: V dubaji se běžně staví na ploše,třeba 20*20,jeden ..40ti patrový bytový poschoďový dům…Slza je dostatečně velká….na 2vyskove domy…ale,dle mě ta váha+pilony měli bez problémů zaručit vyšší výšku než uváděných 175m..max…Když to srovnám s podložím tam..Hlavně ať to vnikne co nejdříve a budovy budou krásně…

  Thumb up 2 Thumb down 4
 83. Vojtěch :

  Ono by se to na tom ostravském jílovém podloží postavit dalo, ale Dubaj má pochopitelně mnohem více peněz než Ostrava a tak můžou stavět jak diví

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.