Ostrava Tower – architektonická soutěž

Informace k plánované architektonické soutěži k projektu Ostrava Tower.

U soutěže byla 26. října ze strany ČKA (Česká komora architektů) potvrzena regulérnost soutěže s výhradou (dle § 7 odst. 11 Soutěžního řádu ČKA).

Podobu moderní výškové budovy ve středu města určí mezinárodní architektonická soutěž „Ostrava Towers Complex“. Svou účast v ní potvrdilo pět architektonických studií, která projektují stavby ve světových metropolích a s architektonickými soutěžemi tohoto formátu mají bohaté zkušenosti.

Soutěžní návrhy musí být odevzdány do 5. února 2024, v průběhu března pak porota rozhodne o vítězi architektonické soutěže nazvané „Ostrava Towers Complex“. Jednotlivé návrhy bude hodnotit porota složená z významných osobností nejen české architektury:

 • Ing. arch. Eva Le Peutrec, česká rodačka momentálně žijící v Nové Kaledonii, jejíž doménou jsou mrakodrapy a jiné výškové objekty. Na kontě má přes 140 významných projektů a svůj první mrakodrap vyprojektovala v šestadvaceti letech v Šanghaji.
 • prof. Ing. arch. Michal Sedláček, Ph.D. z Ústavu architektury Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně se zkušenostmi s projektováním mrakodrapů v USA, Asii i na Blízkém východě.
 • Ing. arch. Jan Magasanik, vedoucí architekt světoznámého architektonického studia BIG v Dánsku, který spolupracoval na více než 70 projektech ve 28 zemích světa. Studio BIG v roce 2022 vyhrálo soutěž na Vltavskou filharmonii v Praze.
 • Mag. Arch. MgA. Jakub Klaška, ARB z věhlasného ateliéru Zaha Hadid Architects, ve kterém působí již od roku 2010, navrhl například populární projekt Masaryčka v Praze.
 • Ing. arch. David Kotek, ostravský architekt a spoluzakladatel PROJEKTSTUDIA, jehož rukopis nese řada regionálních staveb. Mnohé z jeho návrhů byly oceněny v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje. Za své projekty získal také několik ocenění v prestižní tuzemské soutěži Grand prix architektů.
 • Ing. arch. Tomáš Bindr, druhý z architektů s největší vazbou na ostravský region a jeden z vedoucích architektů studia Atelier 38.

V porotě působí kromě nezávislých členů z řad architektů také tři zástupci investora – partner a zakladatel společnosti RT TORAX Tomáš Häring, člen představenstva Jakub Nosek a marketingový expert RT TORAX Jindřich Vaněk. „Vybraná zahraniční studia a renomovaní architekti v porotě jsou pro nás zárukou, že soutěž bude mít vysokou úroveň. Chceme v Ostravě postavit stavbu světového formátu a velice se těšíme na návrhy, které nás k tomuto cíli posunou,“ uvedl za RT TORAX Tomáš Häring.

Předsedou poroty byl na ustavujícím zasedání zvolen profesor Michal Sedláček, odborník s mezinárodním renomé, jenž v minulosti působil jako ředitel Kanceláře architekta města Brna a má se soutěžemi tohoto typu nejvíce zkušeností. Investor dále počítá s přizváním řady expertů specializujících se na takto významné stavby.  

Součástí architektonické soutěže je workshop, který se uskuteční 5. prosince 2023 za účasti investora, porotců, přizvaných expertů a zástupců města Ostravy. „Půjde o individuální setkání s jednotlivými studii, při nichž architekti dostanou zpětnou vazbu na své rozpracované projekty. Věříme, že diskuse za přítomnosti všech zainteresovaných stran přinese důležité podněty, které přispějí ke zdárnému výsledku celé soutěže a vítěznému návrhu, jenž bude splňovat všechny požadavky a nároky na tuto unikátní výškovou stavbu,“ vysvětlil Tomáš Häring.

Na uspořádání a podmínkách architektonické soutěže se investor dohodl s vedením města Ostravy. Předmětem soutěže je kromě samotné stavby také návrh veřejných prostranství v dané lokalitě i propojení nové budovy s přilehlým okolím včetně plánovaných tras pro pěší a cyklisty. „Rozvoj území Nová Karolina patří mezi dlouhodobé priority vedení města a projekt výškové budovy je dalším významným krokem v tomto úsilí. Navíc je to jedinečná příležitost, jak Ostravu obohatit o špičkovou architekturu světového formátu,“ uvedl primátor Ostravy Jan Dohnal.

Architektonická soutěž proběhne v souladu se soutěžním řádem České komory architektů. Schválené podmínky soutěže neumožňují zveřejnit jména účastnících se studií do doby, než budou vyhlášeny výsledky. S vybraným architektonickým studiem budou poté následovat další fáze projektování a povolovacích řízení. Zahájení stavby je plánováno na rok 2028, předpokládány termín dokončení a zahájení provozu pak do roku 2032.

zdroj text: fajnova.cz

Související články


Komentáře

 1. Vítek :

  Je to stejně zajímavé, podstatná část území byla zastavěna bez architektonické soutěže a jen malý zbytek bude soutěžen.

  Thumb up 18 Thumb down 4
 2. Mx :

  Vítek: Já sice k celému záměru, resp. průběhu toho, co se děje a jak bylo vše neuvěřitelně snad o 10 let odsunuto a probíhá, nemám už žádnou důvěru. Nicméně architektonická soutěž na mrakodrap je významnější než na nějakou nižší stavbu, která natolik neovlivní vzhled města. Na druhou stranu, to že se tady už představily dva ideové návrhy bez soutěže a město s tím nemělo problém, a najednou se musí dělat architektonická soutěž, to smrdí nebo minimálně nevoní.

  Thumb up 12 Thumb down 3
 3. O. :

  Vítek: to je sice pravda, ale u takové dominanty by bylo fajn, kdyby se to realizovalo podle výsledků AS. Ale přiznám se, moc tomu nevěřím.

  Thumb up 16 Thumb down 1
 4. Paulo :

  Jen se zde zeptám za „laickou“ veřejnost. Chápu to dobře, že samotnou arch. soutěž platí a zařizuje čistě soukromý investor, ano? Není tam nějaká klička pro dotace z města, či tahání peněz z veřejného rozpočtu na arch. soutěž.. ? :)

  Thumb up 2 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.