Novojičínské náměstí oživí stromy

Po první neúspěšné žádosti u Národního památkového ústavu (NPÚ) ohledně výsadby stromů na Masarykově náměstí v Novém Jičíně, byla druhá žádost již úspěšná.

Citace příspěvku místostarosty Ondřej Syrovátky:

Na podzim jsme vedli jednání s Národním památkovým ústavem (NPÚ) o možnosti umístit na náměstí stromy. Důvodem bylo poskytnout více stínu, vytvořit lepší mikroklima a také zlepšit zachytávání prachových částic. Přestože podněty přicházely jak od občanů, tak od odborníků, souhlas jsme tehdy nezískali (viz tisková zpráva: https://www.novyjicin.cz/…/mesto-souhlas-k-vysazeni…/). Na dalším jednání, které se uskutečnilo v březnu tohoto roku i za účasti autorů projektu na rekonstrukci náměstí z roku 2009, se však podařilo dosáhnout průlomu a NPÚ nakonec umístění stromů v centru města odsouhlasil.

Po zamítavém stanovisku z konce loňského jsme zvažovali i pořízení stromů do velkých květináčů. Ty by však nikdy nedosáhly takových rozměrů a kvality, jako stromy pevně zasazené do země, kde mají kořeny možnost volně růst. Proto jsme spolu s autory projektu rekonstrukce náměstí architekty Pekárem a Holánem ještě jednou požádali pracovníky NPÚ o zvážení našich argumentů. Ti své stanovisko přehodnotili a s umístěním stromů nakonec souhlasili, a to i díky postupně se měnícímu pohledu na modrozelenou infrastrukturu, čili na zeleň a vodní prvky . Rád bych tímto poděkoval oběma architektům za podporu a NPÚ za vstřícnost a ochotu nahlédnout na ochranu památek i z pohledu lidí, kteří je užívají k běžnému životu. Protože se jedná o městskou památkovou rezervaci, bude nutné pro výsadbu stromů zpracovat i projekt. Letos tak město vyhradilo finance na zpracování projektu a k samotné realizaci dojde příští rok.

zdroj: FB Ondřej Syrovátka – místostarosta Nového Jičína

Související články


Komentáře

  1. Pavel :

    Hlavně když památkářům nevadí plechové konstrukce různých pódií na historických náměstích. Sice jsou dočasné, ale pravidelně každou letní sezónu.

    Thumb up 6 Thumb down 4
  2. Jiri :

    Výborný nápad.

    Thumb up 6 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.