Ostrava plánuje Dům služeb

Ostrava plánuje stavbu nové správní budovy. Dům městských služeb vznikne na Černé louce.

Nová městská budova výrazně zlepší služby poskytované občanům, pod jednu střechu v budoucnu sdruží agendu cestovních dokladů, občanských a řidičských průkazů i několik městských organizací. Dům městských služeb se bude nacházet na Černé louce a nabídne příjemné prostředí pro občany, kteří sem přijdou vyřizovat své záležitosti, i moderní administrativní prostory pro zaměstnance. Jeho podoba vzejde z architektonické soutěže, kterou připravuje Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA).

Nová správní budova ve svých prostorách soustředí dva důležité odbory Magistrátu města Ostravy. Odbor vnitřních věcí zajišťující vydávání občanských průkazů a cestovních dokladů, kdy předpokládáme, že v nové budově obslouží až 70 tisíc klientů ročně. Svá pracoviště v ní najde přibližně 40 zaměstnanců tohoto odboru. Druhým do nové budovy situovaným odborem je pak odbor dopravně správních činností, pod který spadá evidence vozidel či vydávání řidičských průkazů. Lze přiblížit, že do konce roku bylo v rámci naší obce s rozšířenou působností evidováno 224 223 provozovaných vozidel a 172 155 řidičů. Vloni se na přepážky evidence řidičů a evidence vozidel dostavilo více jak 110 000 občanů k vyřízení svých záležitostí a bylo provedeno více jak 6 000 testů z odborné způsobilosti k získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a více jak 12 000 jízd.

Budova poskytne také sídlo Městské policii Ostrava a také městským organizacím jako je Expat centrum nebo ateliér MAPPA. Uvažuje se také o části sloužící kultuře, kterou by mohlo využívat například Divadlo loutek Ostrava jako svůj výstavní prostor. „Chceme, aby nová budova úřadu byla vůči občanům, kterým má primárně sloužit, co nejpřívětivější a zajišťovala efektivní fungování služeb. Dlouhodobě jsme řešili nevyhovující prostory, ve kterých dva odbory magistrátu sídlí, a také rostoucí náklady na jejich pronájmy. Na základě finanční analýzy jsme dospěli k závěru, že je pro město z dlouhodobého hlediska výhodnější investovat do výstavby nového objektu,“ vysvětluje náměstkyně primátora Hana Tichánková.

Dům městských služeb se bude nacházet na Černé louce v blízkosti Divadla loutek a rezidence Nové Lauby. Jeho umístění v centru Moravské Ostravy v blízkosti zastávek MHD, a s plánovaným podzemním parkováním pro občany a úředníky, bude výrazným zlepšením dopravní dostupnosti obou odborů. Ty se v současnosti nacházejí na dvou různých adresách mimo hlavní budovu magistrátu.

Dům bude začleněn do prstencové zástavby, která má vzniknout kolem budoucího parku na Černé louce. Jeho poloha vychází z územní studie lokality, kterou zpracoval ateliér MAPPA. „Rozhodnutí umístit Dům městských služeb na Černou louku není náhodné. Chceme jím aktivně podpořit oživení lokality a propojit záměr s plánovanou revitalizací zeleného veřejného prostranství, které má být srdcem Černé louky a přímo navazovat na nábřeží řeky Ostravice, “ dodává Hana Tichánková.

Do zadání soutěže se promítly požadavky města a jeho odborů, organizací, které zde budou sídlit i potřeby občanů. „Od vítězného architektonického návrhu si slibujeme, že přinese budovu, která působivě dotvoří zástavbu mezi historickým Masarykovým náměstím a Černou loukou, budovu s kvalitním prostředím pro práci, ale taktéž přehledným a vstřícným pro její návštěvníky – klienty. V přízemí by mohla vzniknout kavárna, a tak by mohla být budova i novým místem pro setkávání,“ uvádí ředitel ateliéru MAPPA Ondřej Vysloužil. Dům městských služeb by mohl vzniknout přesně 100 let od dostavby památkově chráněné budovy Nové radnice, která byla také výsledkem architektonické soutěže.

Soutěž přinese i koncepční návrh přilehlého veřejného prostranství, které musí navazovat na plánované úpravy parkového prostoru Černé louky. Počítá se také se zohledněním historických stop, protože v místě budoucí stavby vedly městské hradby a je pravděpodobné, že budou alespoň fragmenty původního kamenného zdiva v místě nalezeny.

Otevřená soutěž o architektonický návrh nové správní budovy proběhne ve dvou kolech a bude vyhlášena do poloviny letošního roku. Očekává se, že výsledky budou známy koncem roku 2024. Porota složená z vedení města a renomovaných architektů bude hodnotit soutěžní návrhy s důrazem na kvalitu urbanisticko-architektonického řešení, hospodárnost a ekonomickou přiměřenost. Výstavba Domu městských služeb by měla začít v roce 2027. Náklady na realizaci stavby se odhadují na 750 milionů korun.

zdroj: Tisková zpráva

Související články


Komentáře

 1. balde :

  proč takováto budova nevznikne přímo na Masarykáči, když tam nebude bydlení, tak by nebylo třeba tolik parkingu, kterým se ohání město, že je problém při výstavbě?

  Thumb up 7 Thumb down 14
 2. Skeptik :

  No nevím, nebylo tohle zadání už před léty kompletně vyprojektováno ve skeletu? Tak zase znova?

  Thumb up 14 Thumb down 5
 3. Vítek :

  V podstatě dobrá myšlenka. Jen mne udivuje, že vyskočí tak najednou a v hotovem stavu. Máme strategický plán, spoustu dotazníku apod. a čtu o tom poprvé.

  Thumb up 14 Thumb down 9
 4. Jiří Hájek :

  Nevim no,zrovna kdyz se ma vše digitalizovat,bude to potřeba?

  Thumb up 16 Thumb down 10
 5. Sanju :

  Jiří Hájek: Přesně tomuhle se včera na Twitteru podivoval ex-primátor Macura. A něco na tom je.

  Thumb up 9 Thumb down 11
 6. via :

  Místo není úplně vhodné. Daleko na trolejbus a na autobus, tramvaj dejme tomu pět minut. Takhle velkokapacitní dům administrativních služeb musí stát na zastávce MHD a ne vodit lidi přes půl centra pěšky.
  Také si nejsem jist, zda to už tak přecpaná Pivovarská/Havličák zvládnou, při tom všem, co se tam ještě chystá.

  Thumb up 13 Thumb down 17
 7. 26Tr :

  via: Hned vedle budovy bude nová zastávka trolejbusu. Kousek dál přestupní zastávka trolejbusu a tramvaje.

  Thumb up 19 Thumb down 3
 8. Mx :

  Via: Souhlasím s Vámi částečně, že takové vytížené budovy a úřady by bylo lepší mít pro občana co nejblíže tramvaji a busům a nejen trolejbusům, s minimem přestupu a chození a s možnostmi parkování, které nyní aspoň na ty občanky a pasy byly velmi dobré, zrovna jsem to teď vyřizoval. Ale ani teď to nebylo ideální na ŘP ap., předražené parkoviště pod radnicí a podobně. Jeden pozitivní efekt to mít může, to centrum Ostravy je opravdu poměrně nezalidněné, třeba bude ve městě zase o něco živěji, lidé se někteří staví na oběd ap.

  Thumb up 6 Thumb down 9
 9. Crazym :

  Mx: Tvl, ty jsi též nezalidněný 🤦‍♂️

  Thumb up 6 Thumb down 15
 10. Meister_War.py :

  Sanju: Jiří Hájek:

  Ne všechno se dá zdigitalizovat. Navíc je dle mého názoru stěhování na místě. Snad veškeré instituce, které se tam mají stěhovat, si musí stávající prostory pronajímat od soukromých vlastníků (oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů, oddělení dopravně správních činností, Ostrava Expat Centre, MAPPA,…), kdyby nějaké byly ve vlastním, tak může opravit.

  Většina těchto institucí jsou navíc v zastaralých a nevyhovujících prostorech, kdy se tak či tak bude muset investovat.

  Podle mě by měly být úřady v důstojném moderním prostředí a hlavně ve vlastním a ne že budou platit Pivovarskému holdingu a jiným firmám za pronájem.

  A jak jsem psal. Zdigitalizovat všechno nejde. Navíc to, co jde, tak stále není v konečné fázi digitalizace, kdy to nějakou dobu potrvá, ti lidé stále častokrát musí v těch kancelářích sedět a tu správní činnost dál provádět i když vzdáleně a i když se digitalizuje, tak se stále musí provozovat i fyzické služby pro lidi, kteří využívat digitalizované služby nemohou nebo nechtějí.

  Rozhodně to není tak, že by se digitalizoval o a všechna veřejná správa by se mohla přestěhovat do malé špeluňky o dvou lidech.

  Thumb up 7 Thumb down 8
 11. Michal :

  A dozvím se tedy, co teda zdigitalizovat nejde?

  Thumb up 1 Thumb down 12
 12. Zdenek :

  Ať už jsem příznivcem jakékoli nové zástavby, tak tady se mi bohužel zdá úplně mimo lokalita pro umístění úřadu. Úřad by měl být pro lidi, což v téhle lokalitě, kde žádné další veřejné úřady nejsou a hodí se spíše pro rezidenční využití, moc není. Proč se nesnažíme úřady koncentrovat alespoň poblíž sebe, ať nemusí občan složitě běhat a hledat po Ostravě, kam se má vydat?

  Thumb up 11 Thumb down 9
 13. Pavel Bury :

  Já už tu MAPPU nezvládám. I Islámábádat budovány v 60 letech. 20 století je na tom urbanisticky lépe. Ostrava má 100 let a napácháno škody jako v Rávalpindí z 6. století sousedící právě s Islámábádem.

  Thumb up 8 Thumb down 11
 14. Ondřej :

  Umístění mi nepřijde úplně nejvhodnější a nevím, jak má fungovat lokalita dál. Jestli se tam plánuje třeba nová trať trolejbusu, ale raději bych podobnou budovu viděl mimo nejužší centrum, např místo bauhausu. Budovu určenou pro bydlení bych tam viděl raději.

  V brzké době se navíc v centru uvolní i budovy po fakultě podnikatelské, už se ví co s nimi bude?

  Thumb up 17 Thumb down 9
 15. Crazym :

  Ondřej: To není špatný nápad, u Bauhaasu je místa dost https://mapy.cz/s/kasegohenu Je to dobře dostupné nejen pěšky z centra ale i ale i MHD, vlakem i autem a kdyby se dala 3 patra parkování (-2 až O), tak by to vyřešilo více problémů najednou. Nejen problém s parkováním ale i co s tím pozemkem po Bauhausu neboť lokalita není vhodná moc pro bydlení a kancelářské budově tohohle typu by okolní provoz nevadil. Zatímco lokalita na Černé louce by se více hodila pro bydlení a pro „Dům služeb“ pro kanclkrysy, které po pracovní době to město opustí je dost škoda.
  Tak co na to páni radní? Sem sice chodí jen pan Witosz ale může jim to vyzvonit 😀
  Hele kde je ta aktivistka z Fiducie? Proč nebije na poplach a nepořádá petice? 🤪

  Thumb up 13 Thumb down 11
 16. Brzda :

  Ondřej: Naprostý souhlas. Místo po Bauhausu je ideální pro takovýto objekt. Spojit s parkovacím domem a je zabito několik much jednou ranou. Veškeré módy dopravy jsou přímo zde, 2 zastávky od hlavní radnice, co víc si přát……

  Thumb up 13 Thumb down 8
 17. David :

  Proč si nenajdou nějakou budovu v centru kde je jich spousta nevyužitých, zrovna naproti Laub si postavit Dům Služeb..?

  Thumb up 5 Thumb down 6
 18. cyklista :

  Crazym: Ono by to totiž bylo logické, stejně jako přestavba budov v centru, které nemají budoucí využití….

  Thumb up 2 Thumb down 6
 19. Bruno von Schauenburg :

  Někteří zdejší „diskutující“ si opakovaně stěžují, že centrum Moravské Ostravy je prázdné a vylidněné. Když se pak objeví reálný plán na stavbu budovy se službami samosprávy a státní správy, která by lidi do centra asi spíše přitáhla, tak si ti samí „experti“ pro změnu stěžují, že to místo na Pivovarské je špatně a že je to daleko od MHD. Když tu někdo napíše, že zastávka MHD bude hned vedle budovy a tramvaj je už teď za rohem, navrhnou, že dům služeb má být raději na periferii centra na místě budovy po zrušeném Bauhausu (která mimochodem aktuálně má využití), takže na místě jednoznačně vzdálenějším od MHD (trolejbusu i tramvaje). Takže se má podle nich budovat raději další excentrum, než aby konečně po dlouhých letech realizované budovy nových laubů a domu služeb vytvořily základ pro dobudování a oživení historického jádra města, včetně dostavby proluk, dobudování uliční sítě a zakomponování stop historie, jak se uvádí v anotaci záměru. Logika 0.

  Thumb up 7 Thumb down 5
 20. aggu :

  Bruno von Schauenburg: Centrum Ostravy není prázdné a není vylidněné. Počet obyvatel v centru začal růst. Počet prázdných výloh a vybydlených budov je zanedbatelný. Odpovídá městu, kde se nepromenádují davy turistů, v Ostravě je jich (na celé město) denně cca 1000. V podstatě všechna města v Česku v 8 večer vypadají úplně stejně jako Ostrava. Takže mrtvá není Ostrava, ale celé Česko (nebo spíše česká nátura a afinita k lahváči, gauči a Netflixu).
  Představa, že dům s úředníky někoho do centra přitáhne je nesmysl. Navíc lze pochybovat o efektivitě této budovy, protože až se na příslušná ministerstva dostanou schopnější politici, lze očekávat, že se agenda „Domu služeb“ rychle přestěhuje do mobilu. Té parcely je na podobný účel škoda.
  Celá agenda města by se měla vejít do Nové Radnice, maximálně do budov v bezprostředním okolí. Jedna z nich bude za chvíli prázdná. Pokud „pravicoví“ politici potřebují víc místa, tak dělají něco špatně.

  Thumb up 12 Thumb down 9
 21. Vítek :

  Aggu: v mnohém máte pravdu, ovšem zapomínáme na zákony profesora Parkinsona. P0cet úředníků vůbec nesouvisí s množstvím jejich práce!!!

  Thumb up 3 Thumb down 5
 22. Michal :

  Centrum Ostravy není prázdné a není vylidněné….. V jakém bludu člověk musí žít, aby toto pronesl, je mimo mé chápání.

  Thumb up 3 Thumb down 8

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.