Ostrava koupila haldu Ema

Zastupitelstvo města schválilo uzavření kupní smlouvy se společností Asental Land, s.r.o. za 5 143 270 Kč.

Město Ostrava vykoupí pozemky haldy Ema, která je oblíbenou turistickou atrakcí. Pozemky o rozloze přesahující 313.500 metrů čtverečních získá od soukromého vlastníka, kterým je společnost Asental Land. Zaplatí za ně přes pět milionů korun. Výkup schválilo zastupitelstvo.

Vedení města se obávalo, že pokud Ostrava pozemky na haldě Ema nevykoupí, mohli by je po malých částech koupit spekulanti. Jde totiž o lokalitu s významným turistickým potenciálem, která je pro město navíc důležitá i v souvislosti s chystanou revitalizací Trojického údolí.

Odkup je pouze prvním krokem. Záměrem města je haldu ještě lépe zpřístupnit lidem, ale zároveň bude nutné respektovat, že je to důlní dílo s výstupem důlních plynů. Město chce také lokalitu zatraktivnit pro turisty, ale i lépe čistit a udržovat.

Odkoupené pozemky

zdroj: ostrava.cz
zdroj text: FB Události Ostrava

Související články


Komentáře

 1. Jiřík :

  Super počin. Snad z toho bude pěkná relaxační zona ve skoro samotném centru Ostravy a v okolí bude krásné lukrativní bydlení.

  Thumb up 32 Thumb down 3
 2. Aleš :

  Jiřík: Porad je to aktivni halda, ktera hori, nedokazu si tam predstavit nejakou extra rekreaci.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 3. Jiří Najvert :

  Maximálně nějaký bufet před závěrečným stoupákem

  Thumb up 2 Thumb down 2
 4. Marthin :

  Super počin! Teď už jen propojit přes rekultivované Trojické údolí s nábřežím u Ostravice a máme nádhernou rekreační zónu od haldy v Přívoze až po Emu. Fakt, že už haldu nevlastní Asental je předzvěstí rozvoje. Škoda, že podobně neskončil Jindřich a hlubinská kolonie.

  Thumb up 18 Thumb down 2
 5. Boba :

  Bože, co vlastně patří městu? Všechno rozprodané a v rukách soukromníků.

  Thumb up 4 Thumb down 24
 6. balde :

  Boba: Soudruhu, pozemky byly historicky OKD.

  Thumb up 13 Thumb down 4
 7. Meechee :

  Jiřík: Je to sice potenciálně hezké místo, kam chodí lidi, ale ve skutečnosti je to hromada hořící strusky a dalšího materiálu, kam by nikdo oficiálně chodit neměl (je tam mimochodem oficiálně vstup na vlastní nebezpečí). Už několikrát se tam provádělo měření sondami a pokaždé z toho vyšlo, že několik málo desítek metrů pod místem, kam se chodí lidi kochat výhledem na Ostravu, je regulérní požár, takže na nějaké rekreační místo zapomeňte. Halda v Hrabové už tolik nehoří, navíc tam vymysleli nahoře vodní nádrž, která tu haldu hasí prostřednictvím průsaků – tam je turistický potenciál mnohem vyšší …

  Thumb up 10 Thumb down 5
 8. jvndys :

  Meechee: Průsakem se halda určitě neochlazuje… je to nereálné, protože je jezero schválně odizolované plachtou ať k průsaku nedochází a naopak by průsak dělal přesný opak. Jezero slouží jako špunt, který zamezuju přísun kyslíku do haldy, aby nebylo hoření podporováno.

  Thumb up 20 Thumb down 2
 9. davidb :

  Boba:
  A co byla restituce víte?
  Tento majetek třeba restitucí neprošel, ale mnoho v městu určitě ano. A proto nejsou (nebyly) v majetku města.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 10. Aleš :

  A hlavne ta voda tu haldu taky chladi..

  Thumb up 2 Thumb down 2
 11. Meechee :

  jvndys: No, možná to jezero funguje, jak píšete, každopádně ať tak nebo tak, to jezero tam je a funguje jako „hasič“ požáru pod ním. Tohle na Emě není a nebude ergo ten požár tam bude tak dlouho, dokud bude mít co hořet a materiálu tam je skutečně hodně … to místo sice má svou skvělou polohu a jistou „poetiku“, zároveň je ale dost nebezpečné a pochybuji,že někdo povolí na Emě oficiální rekreační aktivity …

  Thumb up 1 Thumb down 1
 12. Honza :

  Já jsem za takové nákupy upřímně rád,protože věřím, že se to v budoucnu městu vyplatí (ne finančně, ale z hlediska strategie územního plánu).
  Škoda jen, že se Ostrava podobně neangažuje v lokalitě Bělského lesa. Uprostřed je vřed v podobě jakéhosi průmyslového areálu, který už dlouho neslouží ničemu a pravděpodobně ani nikomu…

  Thumb up 7 Thumb down 1
 13. Adam01 :

  Honza: Ten vřed uprostřed Běláku jsou bývalé kasárny, které jsou už ale z velmi velké části vybourány a místo nich je park…ten zbytek buď nepatří městu, nebo tam byla donedávna nějaká společnost…

  Thumb up 3 Thumb down 1
 14. jvndys :

  Meechee: odkup je nejlepší počin, protože díky něj lze regulovat odpad, zajistit větší bezpečnost lidí na emě a také snad dojde k větší ochraně přírody jako takové

  Thumb up 7 Thumb down 2
 15. Crazym :

  jvndys: Jaké že to příroda? Myslíš ten kopec navezeného bordelu? https://1url.cz/PrlZN co postupně zarůstal nálety
  https://1url.cz/OrlZH
  :-)

  Thumb up 2 Thumb down 5
 16. Dr. Kohn :

  Crazym: To je otázka úhlu pohledu. Vemte si třeba tichomořskou odpadkovou skvrnu v tichém oceánu. Ještě tak 10 let se vymýšlelo jak ji odstranit. Dneska se zjistilo že se v ní uchytil život, a někteří ochránci přírody bojují za její zachování.
  Kde je tedy přesně hrana toho, kdy to ještě je navezený odpad a kdy už příroda? Je halda již příroda? Za mne si myslím že ano.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 17. Jiří Antonín :

  Crazym: Když si o haldě něco pohledáte, tak zjistíte, že např.: „v roce 2007 tady biologové dokumentovali 277 druhů rostlin, mezi nimi i vzácné nebo ohrožené druhy… a u živočichů je situace podobná.“ Takže je to z přírodovědeckého hlediska zajímavé místo a klidně by z haldy mohli udělat NPP se zákazem vstupu :-)

  Thumb up 4 Thumb down 1
 18. Crazym :

  Jsou sluníčka co zdokumentují ohrožené druhy a živočichy i na Hrušovské skládce, tak proč bychom ji nezavřeli :D

  Thumb up 2 Thumb down 7
 19. Michal :

  Jsem nesmírně rád, že budou mít sociální inženýři pro své zvrácené myšlenky novou hračku.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 20. Uvědomělý občan :

  Pozor, Asental je bakalova firma, Ostrava tak znovu sype velké peníze do bakalova hrdla!

  Thumb up 5 Thumb down 8
 21. Marthin :

  Uvědomělý občan: Většina tady ví, že to je bakalova firma, ale co jiného než odkup jste chtěl dělat? Zestátnit nelze a ta částka za odkup není přehnaná. Už mám dost toho, jak tady každý druhý jen „vsedě“ nadává, aniž by minimálně dal vlastní návrh, jak se ze stagnace našeho města vyhrabat… Kdyby za podobných podmínek město odkoupilo i býv. hlubinskou kolonii, byl bych rád, protože to je předzvěst budoucího rozvoje.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 22. Marthin :

  Uvědomělý občan:
  Zajímalo by mne, jak by se měla podle Vás vyvíjet situace správně (tj. v případě, že by město haldu nekoupilo)? Nedovedu si představit, jak by se domlouval soukromý vlastník na jakémkoliv rozvoji s památkáři, Diamem, ochránci přírody a kdo ví, s kým ještě. Neříkám, že domluva mezi veřejným sektorem bude ideální, ale určitě jednodušší.

  https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3538487-ostrava-koupi-haldu-ema-petimilionovou-investici-zduvodnuje-obavou-ze-spekulantu

  Thumb up 3 Thumb down 1
 23. Marthin :

  Uběhl rok od chvíle, kdy město koupilo jednu ze svých nejpopulárnějších atraktivit. Je načase se zeptat, co udělalo k odstranění největších neduhů, které trefně popsal Honza Lenárt: https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jann-lenart-ostudny-stav-haldy-ema-ostravske-turisticke-atrakce

  Thumb up 2 Thumb down 1
 24. Crazym :

  Marthin: „Bajkeři tady vykopali v létě cyklotrialovou trať s překážkami, pokáceli vegetaci, z prken si sbili chýše, rozdělávali ohně a s úklidem odpadu se neobtěžovali.“ Honza je tak trochu mimo :-)
  Aha :D Autor působí jako odborný asistent na Katedře fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 25. Marthin :

  S Emou se začíná něco plánovat: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/424231100030124/cast/1023394/

  Thumb up 1 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.