Klub českých turistů otevřel stezku kolem haldy Ema

Stezku lemuje celkem dvanáct informačních panelů s popisem historických, přírodních i technických zajímavostí v okolí. Trasa naučné stezky začíná u tramvajové zastávky na Černé louce, vede přes hradní lávku kolem Slezskoostravského hradu k haldě. Na zpáteční cestě minou turisté Keltičkovo muzeum, Slezskoostravskou radnici a přes Sýkorův most se dostanou zpět do výchozího místa.“Snažili jsme se, aby turisté, kteří se na zhruba sedmikilometrovou trasu vydají, získali i zajímavé informace,“ upřesnil předseda Moravskoslezské oblasti KČT Břetislav Boháč. Jeho tým pracoval na přípravě stezky přes tři roky, poslední detaily na tabulích se však přesto dokončovaly ještě včera večer.
Na financování projektu přispěla Nadace OKD 150 tisíci korun. Další finance získal KČT od Nadace Landek, Nadace Prazdroj lidem a městského obvodu Slezská Ostrava. V příštích letech se chtějí moravskoslezští turisté pokusit o oficiální zpřístupnění vrcholu haldy (zatím je vstup na vlastní nebezpečí) a také o úpravu naučné stezky na bezbariérovou.Na haldě je uloženo přibližně 28 milionů kubíků horninového materiálu. Těsně po ukončení navážky vrchol haldy dosahoval výšky 327 metrů nad mořem, současná výška je o dvanáct metrů nižší, což je způsobeno přirozeným sléháváním hlušin.

zdroj:denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.