Oprava Katedrály Božského Spasitele – foto

Jak jsme již dříve informovali, do července 2015 probíhá radikální rekonstrukce Katedrály Božského Spasitele v centru Ostravy, která díky tomu není přístupná. Přinášíme popis prací a fotografie ze stavby včetně dokumentace dění v interiéru.

Rekostrukce řeší v exteriérové části opravu střechy lodi a věží, krovů, sousoší mezi věžemi, opravu oken a dveří, novou fasádu. V interiéru jde o novou podlahu, opravu lavic, novou elektroinstalaci, topení do lavic, doplnění osvětlení a výmalbu. V bočních lodích bude instalována expozice o diecézi a v bočních průchodech u vchodu bude vybudováno WC pro účastníky bohoslužeb a návštěvníky kostela. Křestní kaple bude změněna na eucharistickou kapli se svatostánkem a možností adorace Nejsvětější Svátosti přes den. Mariánský oltář P. Marie Lurdské bude umístěn na místo dnešního oltáře se svatostánkem.

Celkové náklady jsou vyčísleny na 60 miliónů korun. Regionální rada Moravskoslezsko schválila dotaci ve výši 31448798,54 Kč. Dále je podána žádost na dotaci 9 miliónů Kč z Fondu Přeshraniční spolupráce ČR-PR. Zbývajících 20 miliónů bude poskytnuto ze sbírek a darů a také z finančních náhrad, které uhradí diecéze z majetkového narovnání se státem.

více informací: farnostmostrava.cz
zdroj foto: FB Člověk a víra

Související články


Komentáře

 1. Rýša :

  Jsem docela zvědav, jak celá rekonstrukce dopadne. A já doufám, že skvěle. Centrum Ostravy si zaslouží konečně po dlouhých desetiletích trochu vyšperkovat aspoň po duchovní stránce, když už po té materiální uvadá – myšleno špinavé, zanedbané, prázdné výlohy obchodů.

  Thumb up 7 Thumb down 4
 2. Tano :

  Rýša: Chápu to dobře, že ostravané se po duchovní stránce vylepší tím, že se opraví kostel?

  Thumb up 5 Thumb down 3
 3. thvari :

  Tano: já myslím že to chápeš více než dobře, tak to ostatně fungovalo po celá století, nic zvláštního či objektivně nadpozemského bych v tom nehledal :D

  Thumb up 2 Thumb down 2
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Renovaci bych zařadil k materiálním hodnotám. Bude to sice hezčí, ale duchovno to moc nepřinese.

  Centrum uvadá? Přijde mi, že před 89 bylo na tom centrum o hodně hůře. http://www.msstavby.cz/promeny-ostravy-115-30-11-2014/
  Na takové řeči doporučuji opravdu se po tom centru opravdu projít. Ale je to jak jsem si všiml marné.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 5. valník :

  Radši srovnat se zemí :D
  Pochopitelně to myslím ironicky, jen chci poukázat na to, že by si tu opravu měli „pánbíčkáři“ financovat sami bez dotací z veřejných peněz… když od státu VYMÁMILI MILIARDY na rádoby restitucích!!!! :/ :/

  Thumb up 2 Thumb down 9
 6. Petr :

  Argument, že opravu kostela by si měli financovat sami věřící, je opravdu zarážející. Někdo by pak mohl namítat, že Baník si musí sponzorovat fanoušci, divadlo si zaplatí jen diváci a tramvaje zadotují ti, kteří jimi jezdí.Jen nevím, jestli nám to pak všechno nespadne na hlavu:(

  Thumb up 8 Thumb down 0
 7. Petr :

  Jo, jinak moc pěkné fotky!!!

  Thumb up 5 Thumb down 0
 8. Crazym :

  Petr: Mě vše co jste vyjmenoval od kostela, přes Baník a divadlo až po tramvaje až tak zarážející nepřipadne a ta myšlenka aby si to ti, kterých se to týká financovali mi není cizí, jsem proto zase ten špatný? :-)

  Thumb up 2 Thumb down 3
 9. Hynek [msstavby.cz] :

  Crazym: zitra poslu uctenku za cyklostezky :o)

  Thumb up 3 Thumb down 2
 10. Crazym :

  Hynek [msstavby.cz]: Ale jo, klidně, jsem zvědav co mi spočítáš, jen si nejsem jistý, že máš právě toho, co stojí zrovna o tenhle typ výstavby ale určitě to nic nezmění na tom, že činnost provozující se v kostelech je pro mě nepochopitelná. Asi jsem duchovně mimo :-)
  Mmch, silniční dań platím oproti velké většině lidí používající auto stejně jako já, jen proto že mám živnost a na Baník, divadlo, tramvaj, a možná i ten kostel taky přispívám i když jsem je nepoužil i třicet let :-)

  Thumb up 0 Thumb down 3
 11. acdlcia [msstavby.cz] :

  Petr: Možná by si toho pak více vážili. Po každém zápase zničený stadion, poškrábané okna v tramvajích…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 12. petr :

  Crazym:
  To jsou sice opodstatněné argumenty, ale mnoho společensky prospěšných institucí by v čistě komerčním nepřežilo, takže budu i nadále rád, když se z peněz daňových poplatníků budou platit opravy kostelů, divadla a třeba i fotbalové kluby.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 13. Crazym :

  Časem jsem zjistil, že tu rekonstrukci miluji a přál bych si aby trvala věčně. Nebo aspoň do konce mého života. Nikdo mě totiž nebudí nesmyslným třískáním do železa :D
  A i ten barák vypadá zajímavě http://www.imagehosting.cz/?v=rekon.jpg :DD

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.