OMA, Rem Koolhaas a Nová Karolina

Tento týden se opět objevila informace, že za projektem Nové Karoliny stojí proslulý architekt Rem Koolhaas a jeho nizozemské studio OMA. V článku pro denik.cz to uvedl center manager Martin Kubík v kontextu designu nové budovy nákupního střediska Forum Nová Karolina, která se bude příští měsíc otevírat.

Kolem věci je už pár let nejasno. V médiích byly zveřejňovány jak „oficiální“ informace, kde se OMA hrdě uvádí jako studio, které vše naprojektovalo, tak se ale objevují i nejasné informace o tom, že studio OMA ani Rem Koolhaas Karolinu neprojektovali a od stavby se logicky distancují.

Pravda je nakonec, jak už to bývá, tak někde uprostřed. Ptali jsme se konkrétně na výrok pro Deník, který zněl takto:

„Někteří Ostravané jsou k této stavbě (budova Forum Nová Karolina – pozn. red.) zatím kritičtí, ale až ji poznají zevnitř, tak myslím, že změní názor. Už jsem pracoval pro několik developerů, ale nic tak promyšleného jsem ještě nedělal. Však také za návrhem stojí ateliér OMA s architektem Remem Koolhaasem, který byl zařazen mezi stovku osobností, jež zásadním a pozitivním způsobem ovlivnily podobu planety Země,“ konstatoval šéf centra Martin Kubík.

Oslovili jsme tedy architektonické studio OMA, aby se vyjádřilo k této situaci a vneslo trochu světla do tohoto mediálního guláše.

UPDATE: Autor emailu (zaměstnanec studia) si 12 dnů po vyvěšení vyžádal stáhnout citaci z našeho webu s tím, že ji nelze považovat za oficiální stanovisko a že po stažení korektní stanovisko pošle. Nutno říct, že z naší strany byl od začátku požadavek na oficiální stanovisko s tím, že bude zveřejněno na webu.

V původním mailu bylo vysvětleno, že OMA pracovala před 6 lety na konceptu a od té doby už projekt žije vlastním životem a detailní projektování už provádějí další architekti.

Související články


Komentáře

 1. Nimrod :

  Myslím, že toto vysvětlení už je známé několik let (např. Martin Strakoš ve Fiducii na to několikrát upozorňoval). To co se píše v novinách nesmíte brát vážně. Já když jsem četl toto prohlášení pana Kubíka, tak jsem se jen usmál a považoval jsem to čistě za marketing, který má přitáhnou na otevření co nejvíce pozornosti. Toť vše…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 2. michal :

  Jo, taky jsem už několikrát četl upozornění od známých osob, kteří se zabývají architekturou, o tom, že Rem Koolhaas nemá s tím, co se na Karolině staví nic společného, ale v novinách a to zejména v Deníku se jeho jméno s karolínskými kostkami objevuje skoro pravidelně. To redaktor Pleva si nemohl zjistit to co jste zjistili tady, než zase napíše tak blbě oslavný článek na toto monstrum???

  Thumb up 1 Thumb down 1
 3. Hynek [msstavby.cz] :

  Nimrod: ta vyjadreni, co jsem zatim vsude cetl, byla na urovni „rekl to ve Fiducii pan architekt Osamu Okamura“. to je (bez urazky, ale i bez predsudku) z meho pohledu informace stejne vahy, jako ze to rekl pan Kubik, nebo pan Koci. proto jsem mel potrebu si vyzadat oficialni vyjadreni primo studia.

  michal: tak on pan Pleva citoval pana Kubika, coz sice neni dostatecne silny argument, ale co nadelame. mozna se nechce stat verejnym nepritelem, preci jen tech clanku se z te karoliny podoji jeste hodne a s lidmi, kterym hodne zalezi na „dobrem jmene“ karoliny si urcite jeste hodne uzije. paradoxni ale je, ze o te pochybnosti s Koolhaasem sam psal v clanku pred dvema lety, tak o tom musi vedet. http://goo.gl/q8p1M
  ze nema ambici si to za tehto okolnosti overit a pak alespon nezverejnovat vyroky, ktere nejsou pravdive (kdyz uz je vylozene nechce opravit), je trochu smutne, ale viz vyse.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. Tomin :

  Je to jenom slovíčkaření. Co jsem pochopil z reakce architektonického studia OMA, tak koncept vytvořili, ale tím to hasne. Dále se na stavbě nepodíleli, tzn. že studii vytvořila OMA jako taková, akorát se nepodíleli na realizaci, takže jejich koncept mohl být a byl částečně přetvořen. Myslím, že tak to funguje u všech studií (hlavně těch v Ově), takže nevidím problém v tom, že se někdo odkazuje na OMU, protože ta, jak jsem napsal výše skutečně koncept/studii dělala. Problém je prostě v tom, jak to někteří podávají.
  V článku deníku stojí „za návrhem stojí ateliér OMA s architektem Remem Koolhaasem“, což je pravda.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 5. Hynek [msstavby.cz] :

  Tomin: no promin, to je presne to slepectvi, ktere nepochopim. v clanku pan Kubik obdivuje to, jak je budova Forum vyresena vevnitr a naznacuje, ze se neni cemu divit, pac to vymyslela OMA. opravdu reseni budovy Fora OMA neresila, sami to pisou v tom vyjadreni, tak nevim, co na tom ma byt z tveho pohledu zase pravda? (jinak ano, je to slovickareni)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Jaroslav Němec :

  to Tomin: Vyjádření OMA je sice trochu opatrné, ale jasné, od realizace se distancují. Za architektonickým návrhem ani projektem nestojí. Mluví o „konceptu“, což je úplně něco jiného.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Tomin :

  keny: tak si pořádně přečti co jsem napsal. Z mého pohledu je pravda, že OMA stojí za návrhem, což potvrdila nebo čteme každý něco jiného?

  Jarda Němec: Samozřejmě, že od realizace se distancují, protože na ní nedohlíželi (a tím si nemohli pohlídat případné odchylky od konceptu), ale koncept/studii udělali, to je neoddiskutovatelné. Podle mě je koncept studie či návrh.

  Ale to jsem ani nechtěl řešit. Samozřejmě není správné se ohánět úplně u všeho OMOU, protože pochybuju, že se Multi drželo vnítřních dispozic podle návrhu OMY vzhledem k tomu, jaké úpravy udělali i zvenčí. Proto se od toho OMA distancuje. Já jenom říkám, že mají pravdu, že za návrhem stojí OMA, ale nikomu neřeknou, že tento návrh dosti překopali. Proto nikoho neobhajuju, jak někteří usoudili z mé reakce. Prostě, jak jsem psal je to slovíčkaření a politici a ostatní lidi kolem toho se pohybující toho umí využít.

  Takže opravdu nevidím problém v tom, že se někdo odkazuje na OMU, ale v tom jak to dělá. Prostě je třeba říkat pravdu a né polopravdu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  Tomin: rikam jen, ze davat do spojeni „chytre reseni“ interieru Fora s Koolhaasem je vylozena manipulace.

  samozrejme se to da vytrhnout z kontextu a uvest, ze „za návrhem stojí“ je koser vyrok.

  a tady diskutujem i druhy rozmer te veci, ze se do medii opakovane dostavaji veci, ktere trpi vyse popsanym problemem, i kdyz o tom autor vi.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Tomin :

  kenny: my se oba bavíme o úplně jiné rovině problému. Nikde jsem nenapsal, že souhlasím s dáváním do spojení „chytre reseni“ interieru Fora s Koolhaasem naopak. V podstatě se shodujeme, když čtu tvoji reakci, protože jsem taky napsal, že fabulace „kompetentních“ lidí je bezmezná a není správná.

  Jediné v čem se rozcházíme je to co tu píšu už po několikáté a to, že nevidím problém v tom, že se někdo odkazuje na OMU z hlediska návrhu. Ale nesouhlasím s tím, JAK SE ODKAZUJE NA OMU. Záměrně to zvýrazňuju, protože mám pocit, že si pořád myslíš, že někoho obhajuju. Neobhajuju, naši „vyvolení“ se ani obhajovat nedají, protože si dokáží mistrně předělat pravdu k obrazu svému. Problém je, že 98% procent lidí v Ově ví o tomto problému úplné prd a bojím se, že jim to ani nevadí. Těmto 98% nic neřekne ani jméno Rem Koolhaas, takže ani nemůžou pochopit tyto fabulace a jak říkám, myslím si, že jim to je fuk.

  Shrnuto a podtrženo říct, že za návrhem stojí OMA je z mého pohledu v pořádku, protože je to pravda, ale je třeba to uvést na pravou míru a né vytrhávat to z kontextu, protože návrh a celkové řešení jsou mnohdy nebe a dudy a kdyby se toho OMA chytla a zvážila některé věci vyřčené „kompetentními“, tak by to bylo možná i na nějakou malou žalobu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Hynek [msstavby.cz] :

  Tomin: jasne :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. michal :

  Tomin: myslím, že v Ově je daleko větší procento lidí, než uvádíte Vy, kteří se o architekturu zajímají a není jim jedno, zda tady vyroste stavba, za kterou stojí nějaký neznámý zdejší architekt nebo zda-li stavbu navrhovala celosvětová osobnost. Protože u takové osobnosti se jaksi předpokládá záruka nejen světovosti, ale i kvalitní architektury.
  Však kolik jen bylo reakcí na lávku od Jiřičné.
  A protože si myslím, že vedení města a spol., kteří již po.rali lávku a vidí, že spoustě občanům se nelíbí ani dokončované nákupní středisko ve formě kostek, obložených něčím (tady bílým, jinde šedým) – podobně jako spousta dalších hypermarketů, tak jen vytahují OMU a Koolhaase.
  A novináři jim posluhují….

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. Tomin :

  michal: Napsal jsem to samozřejmě nadneseně. Máte pravdu, že to procento lidí, co má povědomí o architektuře a není jim všechno jedno nebude 2%, ale tak 10% :). To, že se politici chytají každé voloviny (aby si vylepšili volební preference), aniž by o ní něco věděli s tím s váma souhlasím. To, že jim novináři posluhují to je druhá věc.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. rasta :

  No původní návrh a celková koncepce mizí pomalu do ztracena. S těma „luxusníma“ obchodama se to dalo čekat, že to budou jen kecy. Já byl spíš zvědavý na architekturu, ale tam osekali taky, co se dalo. Od použitých materiálů až po samotné provedení = PRIOR z plechovým mostkem. Alespoň si tu fasádu měli napajcovat tekutým sklem, jinak to bude mít celkem brzo ostravskou patinu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. michal :

  Tomin: já vím :-).
  A mám na Vás jeden dotaz. Vám se „kostky tak je postavili a obložili líbí? Samozřejmě ať odpovíte tak nebo onak, Vám názor nebudu hanit, ale respektovat. Díky!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Tomin :

  Já musím říct, že se mi hodně líbil ten původní návrh. V momentě, kdy přestavěli ten středový dóm na obyčejnou kostku, tak to v mém pohledu spadlo o hodně. Pak přišly na řadu levné materiály, nafukování celého komplexu apod. Současný vzhled na mě působí stylem neurazí, ale ani nenadchne. Nic vyjímečného (vyjímečné bylo zrušeno). Na druhou stranu, když si vezmu, že to je nákupní centrum, tak je i přes všechno co jsem napsal výše zajímavé. Kolik jste viděl nákupních center, které mají určitý nápad a nejsou jen jedna krabice. Samozřejmě bych si na tomto místě dokázal představit něco jiného a nerad se spokojuju s kompromisy (asi jako každý, kdo se o toto zajímá) a rozhodně nezastávám názor lepší něco než nic, ale teď už bych tomu nechal akorát čas. Čas ukáže jak bude tato stavba vnímána veřejností. Např. stavba památníku Viktora Emanuella II v Římě při své realizaci zažívala vlnu nevole ze strany římanů a teď je to turisticky jedna z nejzajímavějších staveb v Říme. Jasně srovnávám nesrovnatelné, ale kdo ví…

  Už to, že se o této stavbě tak diskutuje něco vypovídá. Každopádně je kontroverzní a kontroverzní stavby vždycky lákaly.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Jaroslav Němec :

  Architektonický návrh a projekt současné podoby nemá s konceptem OMA mnoho společného. Více o původním konceptu je např. zde: http://ostravablog.cz/zpravy/prvni-etapa-vystavby-nove-karoliny-ma-uz-jasnou-podobu/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Jaroslav Němec :

  Jsem se zrovna doklikal > http://www.stavbaweb.cz/Clanky/Nova-Karolina.html z 20. 1. 2012

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Martin [msstavby.cz] :

  Mohli bychom zapojit selský rozum. Jako první dalo podobu Foru studio OMA , hlavně hmotově ( http://ostravablog.cz/foto/c_07-05-03_novakarolinatiskovka_02v.jpg ). Na tom obrázku není jasný materiál natož detaily stavby a vnitřní dispozice taky nějak musely být uvažovány ( přece si ty vchody jen tak neplácnu na fasádu ) . Posléze projekt převzalo TT design a dalo stavbě konkrétnější podobu . Následně česká K4.
  Mezi nyní realizovanou podobou Fora a návrhu studia OMA hmotová podoba je velmi zřejmá. Kdyby ne tak by nyní Forum vypadalo jinak,třeba takhle ( http://www.lemoniteur.fr/media/IMAGE/2012/01/17/IMAGE_20120117_16244136.jpg to jsem jen tak nadhodil ) .
  Nevím odkud se vzalo,že se začalo šidit a osekávat na materiálech ? Pokud někdo ze „zasvěcených“ ví jaké materiály měly původně být ( jestli vůbec ) použity ať je klidně napíše. Třeba se dočkáme toho , že původně měl být plášť na celém objektu z mramoru, co já vím ?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. rasta :

  Co vím, tak třeba u fasády se psalo o travertinu na obvodovém plášti. To, co tam je teď nemám prozkoumáno, ale k přírodnímu materiálu to má asi daleko. Jak si asi každý všiml, tak několik málo dnů po obložení jim to letělo dolů. Stane se, ale… Až to zaroste stromy, tak to bude fajn. Ale to bude tak za třicet let a Forum už bude pětkrát po rekonstrukci a nebo už na něj bude vydán demoliční výměr.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Martin [msstavby.cz] :

  rasta: O tom jsme psali právě před rokem a něco ještě na blogu. Jde o sklo-cementové desky, které mají evokovat napodobeninu travertinu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. Sanju :

  Mě osobně třeba vadí, že na vizualizacích byly ony sklo-cementové desky položeny i na střechách „kostek“. Myslím, že by to vzhled budovy ještě o trochu pozvedlo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. Hynek [msstavby.cz] :

  Sanju: ono kdyz se podivas na webkameru z vyskove budovy na frydlantech, tak ani z takoveho mista na strechy poradne nevidis, takze by to bylo asi zbytecne..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. Sanju :

  Právě že z té webkamery to jde vidět skvěle :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. kacziq :

  Vytknul bych jedině to samé co Sanju ! Chybí mi kostky na střeše !

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. rasta :

  A co ty digitálky kolem dokola? Bude něco, nebo polepíme reklamama?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 26. Jirka :

  rasta: Veškeré loga by se měly přidělávat v únoru, takže uvidíme, zda tam budou i LED obrazovky na střeše..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. s&k :

  Vidím v tom podobu s výstavbou nové budovy soudu v Brně. Někdo tak trochu vy(zne)užil cizí projekt. Akorát tady mají ještě tu drzost se proti vůli autora ohánět jeho značkou (ostraváci, opět si budujete skvělou značku i za hranicema). Jinak k té Vaší Fukušimě není co dodat. Docela slušně přebujelá výrobní hala…..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 28. Martin [msstavby.cz] :

  s&k: A ty jsi odkud ?
  Jinak MULTI Development není ostravská firma , s ní má málo ostravaku co společného.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. Jirka :

  s&k: Myslíš Justiční palác, který stojí na Heršpické?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 30. aggu :

  @s&k: jaký je asi smysl tvého „příspěvku“?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 31. Hynek [msstavby.cz] :

  to me vzdycky pobavi. lidi brblaji, jak se jim to nelibi a jaka je to ostuda a nikdo nema problem, max se napise, ze nekomu se to pro zmenu libi. ale nedej boze to napsat jako ne-ostravak, to je pak ohen na strese. :))

  martin [msstavby.cz]: MD neni ostravska firma, ale vizitka to je ostravy a ne nizozemi. stejne tak pan Kubik, jehoz vyroky tady resime, studoval v ostrave, takze taky asi nebude z ulambataru.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 32. rasta :

  @s&k: je to věcí vkusu každého jestli se mu to líbí nebo ne. A s tou budovou soudu jsi trochu uletěl. Navíc, ta má taky poměrně zajímavý vývoj na který nemusí být zrovna brňáci pyšní…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 33. s&k :

  Ano, myslím na Heršpičcké Justiční palác. Já už několik let bydlím mimo ČR. Smysl mého příspěvku je poskytnou Vám zpětnou vazbu na to, co u Vás vzniká. Možná se pletu,ale v následujících 20-ti letech nebude mít Ostrava tak velkou možnost kvalitním urbanismem a hodnotnou architekturou změnit svou tvář. Bohužel v případě Karoliny to hodnotím (nejen já) jako další promrhanou šanci. Multi Development je firma se sídlem v Olomouci, nicméně asi nikdo z Vás nepopře, že i kdyby byla z Malawi, mění tvář Vašeho města, nikoli Olomouce či ostatních. Když jsem tu ještě bydlel, často mě překvapovalo, jak se lidé nechali vmanipulovávat místní ideologií do přízně naprosto šílených projektů s doměním, že oni na tom nemohou nic změnit. Takhle to ve světě nefunguje. Politici se bojí lidí a jejich nevole, proto se snaží je co nejvíce poslouchat. U Vás je to naopak, nevím proč, ale jako by komunismus fungoval dál. Btw. fandím Vaší petici na zachování Ostravice. Když někdo napsal pravidla, měla by platit pro všechny. Zachvíli se s takovou objeví geniální developer, který nabídne Magistrátu úžasné lowcostové prostory a do budovy Nové radnice Vám nastěhují nepřízpusobivé. Skutečných hodnot máte v Ostravě málo, to ale neznamená, že byste po nich měli plivat…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 34. aggu :

  Je to až úsměvné, ale zdá se mi, že oblíbeným sportem některých, co žijí stovky km daleko v 1AA nebo mimo CZ a viditelný vesmír je s patřičným sebevědomím poučovat o skutečnostech, které jsou zjevné, známé skoro každému a dlouho. Vždycky je riziko, když se o něco takového snažím v terénu, který neznám, nebo mám info z druhé ruky, že se dopustím něčeho vtipného. Nejvíc mě občerstvují ty jasné soudy o jakýchsi 20 letech, možnostech a nemožnostech. Kde na to chodíte? 1) Ano, po mnoha letech ví každý gramotný sedlák, že Karolina je promarněná šance na jižní centrum. No a co? Konkréktně v Ostravě s její urbanistickou krajinou to není otázka bytí a nebytí. Prostě promarněná šance, nic víc. Tvář Ostravy nestojí a nepadá s Karolinou, už jenom proto, že na rozdíl od ostatních českých měst má těch rozvojových ploch víc (než by bylo zdrávo, pravda ;) … 2) Multi nemá sídlo v Olomouci, pletete si to s Gemem. 3) O jakých šílených projektech mluvíte? A jak se v Ostravě projevovala ta masivní manipulace? I tady bych prosil poučit… ;) 3) Ve „Světě“ i v Ostravě to funguje úplně stejně. Komunistické metafory jsou úplně mimo mísu, skutečnost je mnohem prostější než si Marx myslel (nebo okopíroval)… „Chytří“ motivují a hloupí jsou motivováni…. Všude. 4) O tzv. „skutečných hodnotách“ v Ostravě asi víte pramálo. Navíc ani nejde jejich kvantitu, ale vztah k nim. A pokud po nich někdo plive, tak jej lze velmi přesně personifikovat, zobecňovat to na ostraváky s. l. je „řečnicky neobratné“. Zdravím do světa.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 35. rasta :

  aggu: podpis :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 36. Jaroslav Němec :

  Fotografie z interiéru a rozhovor s Lubošem Kočím z MD o OMA a Karolině bude dnes večer uveřejněny zde: http://ostravablog.cz/tema/karolina-pred-kolaudaci/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 37. s&k :

  Padron, že jsem vstoupil do VAŠI debaty. Nebudu již jitřit vášně. Asi je Ostrava obecně pro lidi tam bydlící citlivé téma. Hlavně, že vše klape tak,jak má. mějte se pěkně.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 38. rasta :

  V pohodě. Diskuze je pro každého. Každý má své argumenty a názory. Buď rád, že už jsi z té komunistické bašty pryč. My zbylí už se tady nějak protlučem :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 39. aggu :

  @s&K: vyloženě tough guy ;) problém v tom, že žádné „vášně“ jitřeny, nebyly ač to bylo slíbeno „Smysl mého příspěvku je poskytnou Vám zpětnou vazbu“… jen vyčichlý druhák.
  @rasta: z jaké bašty? a proč bychom se tady měli „protloukat“?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 40. rasta :

  aggu: čti mezi řádky, tohle byl sarkazmus… :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 41. aggu :

  rasta: njn, rýmečka mi asi leze na mozek.. ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.