Nerealizovaná Opava #18

Návrh na stavbu budovy školy v Opavě – Kylešovicích.

Archiv města Opava
Číslo NAD: 607
Signatura: AM Opava
Inventární číslo: 2137
Datum vzniku: 1943

Název a popis: Návrh na stavbu (situační plán, fasáda, půdorysy podlaží) budovy školy v Opavě – Kylešovicích.

Originální název: Volkschule, Troppau – Gilschowitz

Pro zájemce doporučujeme osobní prostudování s možností bližšího přiblížení. Odkaz na dokument ZDE.

Čtenáři, pokud máte k projektu více informací, podělte se s námi prosím v komentáři pod článkem.

Pokud vás více zajímají jednotlivé dokumenty, můžete si je pod číslem NAD a signaturou vyhledat ve Státním okresním archivu Opava a jsou dostupné online v digitálním archivu Zemského archivu v Opavě.

Související články


1 komentář

 1. Karlos :

  Kreslení za války snadné nebylo
  Prvně si vyrobil před rýsováním tuš ze sazí, ti bohatší měli na příměs arabské gumy, kafru, boraxu. Umně si nabrousil vytahovací péro přímkové, kterým si bočním kolečkem měnil čáru např. 3 čáry / 1 mm. Pokud byl bohatší měl ještě jedno vytahovací péro, to používal do kružítka. Popis dělal Redis perem v různých tloušťkách čár. Psací péro – Dámská špička.
  •Kreslení na kladívkový papír, který si musel před rýsováním napnout na rýsovací desku. Kladívkový papír namočil do vany s vodou a mokrý položil na desku a papír oblepil širší papírovou páskou. Počkal až výkres uschne, aby mohl na něm kreslit. Výkres ořezal ostrým nožem. Ti co si výkres nestačili nakreslit, si výkres půjčili přilepili na tenkrát jednoduché okenní křídlo, podložili jej a podsvětlili výkres lampu se světlem na prosvícení a obdržený výkres opajcovali – obkreslili dívajíc se do prosvětlovací žárovky. Čáry rychleji uschly. Chybné čáry vyřezali oblou žiletkou.
  •Kreslení na pauzák vyrobenou tuší s občasnou kaňkou, která se dala vyškrábat žiletkou. Kopírování výkresů za války na speciální papír, na který se položil nakreslený výkres tuší změřil se čas osvětlení a speciální osvětlený papír se strčil do válce na svislo s mřížkou nad miskou se čpavkem nebo do skříňky se čpavkem a výkres pokud byl správně osvětlen byl hotov k ořezání a poskládání.

  Thumb up 5 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.