Nerealizovaná Opava #21

Archiv města Opava
Číslo NAD: 607
Signatura: AM Opava
Inventární číslo: 2101
Datum vzniku: 1942

Název a popis: Předběžný plán přestavby centra města Opavy podle návrhu německých architektů.

Originální název: Regierungsstadt Troppau – vorläufiger Generalbauplan der Innenstadt

Pro zájemce doporučujeme osobní prostudování s možností bližšího přiblížení. Odkaz na dokument ZDE.

Celková situace. Můžeme vidět hustou tramvajovou síť. LS je označení pro protiletecké kryty. Černá plná čára znázorňuje nově definovanou uliční čáru.

Bližší pohled na dílčí části plánu. Nieder Ring – Dolní náměstí. Číslem 11 je označena stavba Lichtspieltheater, což je v překladu kino. Číslo 10 označuje Autobusbahnhof, tedy autobusové nádraží. Lasten Strasse nese v dnešní době název Nákladní.

Na tomto detailu můžeme vidět Nádražní okruh v místě nádraží Opava-východ. Pod číslem 7 je označen Hallenschwimmbad – krytý bazén. Číslo 8 Schnellbahn haltestelle, což označuje nástupiště vlaků/rychlíků.

9 označuje Gesundheitsamt – zdravotní úřad.

Je zajímavé, že návrh vlakové dráhy je pod Opavou veden v podzemí. Viz Untergrundbahn,

Pohled na dnešní Horní náměstí. Číslo 12 označuje Městské muzeum. 13 Markthalle – tržnice. Stavbu pod číslem 17 jsme si podrobněji ukázali v tomto článku . jedná se o návrh městského hotelu. 18 – hromadné garáže. 19 sídlo městských podniků. Číslo 20 označuje obchodní dům Breda. 21 – policejní ředitelství. 22 – Schauspielhaus -divadlo. 23 – hasičská stanice a zázemí Červeného kříže. 30 – radnice. 31 – pasážový obchodní dům

Čtenáři, pokud máte k projektu více informací, podělte se s námi prosím v komentáři pod článkem.

Pokud vás více zajímají jednotlivé dokumenty, můžete si je pod číslem NAD a signaturou vyhledat ve Státním okresním archivu Opava a jsou dostupné online v digitálním archivu Zemského archivu v Opavě.

Související články


1 komentář

  1. Dan :

    Plno zajimavych planu. Predevsim ta podzemni draha pro vlak. Skoda, ze k tomu neni vice informaci. Treba to, kde mala ustit apod.

    Thumb up 6 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.