Nerealizovaná Opava #20

Návrh na stavbu budovy dvanáctitřídní chlapecké a dívčí školy Na pastvisku v Opavě – Kateřinkách.

Archiv města Opava
Číslo NAD: 607
Signatura: AM Opava
Inventární číslo: 2140
Datum vzniku: 1944

Název a popis: Návrh na stavbu (situační plán, fasáda, půdorysy podlaží) budovy dvanáctitřídní chlapecké a dívčí školy Na pastvisku v Opavě – Kateřinkách.

Originální název: Vorentwurf für eine 12 Klass. Knaben – und Mädchenschule Am Anger im Stadtteil Katharein

Pro zájemce doporučujeme osobní prostudování s možností bližšího přiblížení. Odkaz na dokument ZDE.

Ulice Na pastvisku se v Opavě – Kateřinkách stále nachází. Z kdysi souvislé ulice jsou dnes roztříštěné kousky. Bohužel přesné umístění záměru jsme ani podle historických leteckých snímků neurčili.

Čtenáři, pokud máte k projektu více informací, podělte se s námi prosím v komentáři pod článkem.

Pokud vás více zajímají jednotlivé dokumenty, můžete si je pod číslem NAD a signaturou vyhledat ve Státním okresním archivu Opava a jsou dostupné online v digitálním archivu Zemského archivu v Opavě.

Související články


Komentáře

 1. Michal Berg :

  našel jsem to 😉 klíčem byla zmínka o „ehemailige Migliarina grund“, sídlo firmy Migliarina bylo na Vrchní 86, a když se potom otočí ten plánek podle šipky, která ukazuje na sever, je to zřejmé že ta křižovatka jsou současné ulice Vrchní, Hillova a Do polí.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Michal Berg: Díky! V téhle lokalitě jsem pátral, ale nedokázal jsem to spojit.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. haas :

  Michal Berg :
  Vrchní 86/30,Opava to je bývalé JZD Kateřinky.
  Angelo Migliarina pocházel ze severní Itálie. Narodil se v Coquio, poblíž města Varese v severní Itálii v roce 1844. Angelo se vyučil ve stavebnictví a poté, co dosáhl plnoletosti, vydal se do světa, aby získal praxi a zkušenosti. Postupně dostal až do Slezska, kde přijal práci na stavbě železniční trati z Olomouce do Krnova. Podílel na stavbách jiných železnic, silnic, cest, rybníků a také známého Weisshuhnova kanálu pro papírnu v Žimrovicích. Roku 1898 se s rodinou odstěhoval do Kateřinek u Opavy, kde bydlel nejprve v nájemním bytě. V roce 1908 zde se svou manželkou Marií koupili dům č.p. 86. Dům měl nejprve orientační číslo 14 a posléze 30 a stál na Staňkově, dnes Vrchní ulici. Do stavební historie Opavska se zapsala především podílem na regulaci řeky Opavy po povodních v l. 1897 a 1903. Angelo Migliarina se svým synem Johannem a jejich společnou firmou, na počátku 20. století, postavil, také rodinná hrobka na hřbitově u Švédské kaple v Opavě Kateřinkách Viditelná z Filipkové ulice.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.