Neptunova kašna – obnovení prací

Ještě tato letní sezona se bude muset obejít bez zurčící kašny s Neptunem, která se nachází u Švédské zdi v Krnově. Oprava technologie a bazénu, která začala před třemi lety, se protáhne až do poloviny září letošního roku.

Po nálezech historického hradebního zdiva a studny v prostoru kašny totiž muselo dojít k několika novým hydrogeologickým průzkumům, úpravám projektové dokumentace a jejímu posouzení jak stavebním úřadem, tak zástupci památkové péče.

„Změny v projektové dokumentaci byly prováděny s ohledem na složité základové podmínky nádrže umístěné nad studnou a hradebním zdivem, zahrnovaly nový návrh utrácení povrchových vod do podloží a odlišný návrh umístění technologie kašny s ohledem na zjištěný stav. Projekční přepracování vyžadovalo prohloubení dříve provedených hydrogeologických průzkumů, podrobné zaměření skutečného stavu staveniště a zajištění úředního povolení změny stavby. Ve výsledku bylo nutné zohlednit i technologickou přestávku v zimních měsících a dlouhé výrobní lhůty pro zhotovení technologické šachty,“ vysvětlil důvod prodlení Pavel Švestka z oddělení komunálních služeb.   

Po získání všech potřebných povolení a dodání technologie od subdodavatele mohly práce konečně začít. „Technologická šachta byla už umístěna vedle bazénu kašny a tento týden dochází k jejímu obetonování a obsypání zeminou. Pracovníci se už také pustili do vyčištění vsaku, který byl při povodni zanesen bahnem, a poté přistoupí k vytvoření štěrkového podloží pod betonovou vrstvou, na kterou umístí technologii rozvodu vody. Potom už budou stavět stěny, na nichž budou následně umístěny obruby kašny, které byly společně se sochou Neptuna před bouráním vany demontovány a uloženy na bezpečném místě, aby nedošlo k jejich poškození,“ uvedl Pavel Švestka. Místem uložení je areál zhotovitele – firmy Agist, který byl zasažen loňskou povodní. „Přestože obruby i Neptun byly pod vodou, jsou natolik těžké, že se jen kousek posunuly a nedošlo k jejich poškození. Jen jsme je nechali očistit a zakonzervovat,“ dodal vedoucí oddělení komunálních služeb Pavel Jachymčák.

K opravě kašny, která zahrnuje výstavbu nové vany, instalaci technologické šachty a provedení nové vodoinstalace i elektroinstalace, město přistoupilo zejména kvůli problémům se zastaralou technologií. Náklady na opravu se v současné době aktualizují, pravděpodobně dosáhnou částky pěti milionů korun.

Stav kašny před stavebními pracemi

pramen: krnov.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.