Nástavba Vysoké pece č.1

Zasklení tubusu je dokončeno a lávka namontována.

Focení sice bylo naplánováno až na příští týden, ale kvůli pana Martina jsem to urychlil.

Související články


Komentáře

 1. Rýša :

  Zvláštní – nebýt na fotce těch komínů a vlastně nevědět, co to bylo v původním stavu, tak bych ani v nejmenším neměl tušení, že je to bývalá vysoká pec. Jsem ještě zvědavý na osvícení.

  Thumb up 2 Thumb down 4
 2. Balde :

  bylo by fajn natřít ty nové části konstrukce taky na rezavo at to zapadne

  Thumb up 1 Thumb down 10
 3. Alex :

  Rýša:
  V tom to spočívá.

  Jestli by revitalizovaná industriální kulturní památka měla vypadat jako něco úplně jiného, než co to předtím bylo.

  Při vědomí všeho, co už zde na toto téma bylo řečeno jsem toho názoru, že kulturně chráněná vysoká pec má vypadat především jako vysoká pec:-)

  Thumb up 8 Thumb down 10
 4. robert :

  No, už se stalo. Když je z toho teda taková komedie pro turisty milující vyhlîdky, mohli by udělat naučnou stezku na některé jiné vysoké peci, kterou by nechali rekonstruovat jen pro účely té stezky s minimálními zásahy. Ať je v tom areálu něco, co drží hodnotu vysoké pece jako industriálně historické stavby. Pořád se psalo o tom, jaký je to z historického hlediska unikátní areál a teď to nabralo směr kolotočové atrakce. Z pohledu zahraniční turistiky tohle nemá vysokou hodnotu, maximálně v úzkém regionu. Když to alespoň sem tam udrží tu historickou podobu, pak to hodnotu mít bude, možná i celosvětově.

  Thumb up 7 Thumb down 12
 5. Alex :

  robert:
  S DOV jsem si vždy spojoval vidinu verneovsko-zemanovského Ocelového města. A myslím, že i Světlík nebo Pleskot toto svého času zmiňovali jako vůdčí ideu. A dodnes si myslím, že to je nosná idea, že kdyby se ji podařilo realizovat a zároveň v ní nějakým způsobem (nevím jak) ztvárnit místní ojedinělý autentický kolorit, bude to pro návštěvníka svou ojedinělostí poutavější, než víceméně uniformní sklo.

  Ostrava vždy měla kolorit „divného“ města, kde se mluví „divným“ jazykem, dýchá se „divný“ vzduch a žijí tady „divní“ lidé, to vše filtrováno německo-židovským manažerským, podnikatelským a finančnickým živlem. A ta srandovní kombinace buranství a kosmopolitních trendů je tady stále živá jak víno, stačí poslouchat Světlíkúv ostravský přízvuk s pražskými koncovkami nebo žargon frikulínů z Tieta.

  V to jsem doufal – že DOV něco z toho zachytí a zakonzervuje. Ale to bych nejspíš chtěl moc…

  Thumb up 6 Thumb down 11
 6. Crazym :

  No nevím, zatím nejsem nadšen ale počkám na výsledek a nebudu dělat závěry dokud nebude hotovo a bude vidět celkový dojem. Zatím budu jen doufat, že se to nezvrhne v Dysneyland.
  Ale potenciál to zřejmě má, protože cizinci v mém autě při projíždění kolem natahují krky a mají spoustu zvědavých otázek. :-)

  Thumb up 4 Thumb down 3
 7. Martin :

  Myslím, že jsem nebyl jediným nedočkavcem na finální podobu! ;-)Díky za fotky! Je to zvláštní stavba! Když byla v prvotní fázi (jen holá kovová konstrukce), říkal jsem si, jak krásně navazuje na horizontální a vertikální osy vysoké pece. Teď se skleněným pláštěm už na mě tak harmonicky nepůsobí. Člověk asi potřebuje delší čas, aby takovou novotu vstřebal. Uvidíme, jak dopadne nasvícení.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 8. aggu :

  Alex: Tím že vznikají zdánlivě neúčelné a nepotřebné stavby jako „Kavárna na vysoké peci“ se Ostrava dostává na úplně jiný level. Signál, že tenhle prostor není určený jen pro oplechované manufaktury. A tím, jak je to vymyšlené, přináší městu pozitivní náboj. Zatím moc jiných takových staveb není, že? ;)
  Martin: Je otázka jak vymyslet kavárnu v 60 m nad zemí bez skleněného pláště ;) Cihly a okýnka? Poro a okýnka? Dřevo a okýnka? Plech bez okýnek?
  Alex: Utopeno v klišé…
  U mně WOW. Holt nejsem bojovník za rasovou čistotu industriálních staveb. Protože žádná nikdy nebyla a není. Jsou to účelové stavby.

  Thumb up 16 Thumb down 2
 9. Alex :

  aggu:
  Mno… názory odborníků, jak se říká, se mohou různit.

  Stavba auly v plynojemu se mně např. jeví jako shůry osvícený, napadnutý projekt, který právě touto svou syrovou účelovostí a venkovní neokázalostí sedne do industriálního prostředí jako zadek na hrnec.

  Je taktéž pravda, že vysoké pece jsou v DOV ještě tři, na kterých se dá prezentovat svérázný půvab a funkčnost industriálního objektu.

  Ale nemohu si pomoci: zasklená hospoda na vysoké peci je čistokrevná kýčařina, howgh. Což, chraň pámbu, vůbec neznamená, že nemusí být úspěšná. Okázalost naproti myšlenkové eleganci jsou zcela jiné kategorie nežli úspěch nebo neúspěch. Ba dokonce nepřímá úměra bývá pravidlem.

  Nicméně se domnívám, že v souvislosti s revitalizací (a značnou redefinicí – jak také jinak u industriálu) unikátní kulturní památky si nelze klást nižší kritérium než stylotvornost. A to tedy kavárna na VP, dle mého, zcela nenaplňuje.

  Thumb up 2 Thumb down 11
 10. marian :

  někdy tady ta debata …to už je pěkná intelektuální onannie. občas je to poučné, jindy tábavné, většinou ale jen honění si ega slovíčky

  Thumb up 5 Thumb down 3
 11. Alex :

  marian:
  Každá architektura, hodná toho jména, má více významů. A každý ten význam má svůj obsah a formu.

  U sdělené myšlenky je tomu podobně.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 12. thvari :

  no já už se těším až se tam nahoře vyvalim, kupim kafe za 80, vezmu si knížku a budu se kochat hnědavým kouřem ladně se linoucím z nedaleké nové huti. holt ostravská lumpenkavárna je tež trochu razovita

  Thumb up 0 Thumb down 11
 13. aggu :

  Alex: Kýč (wiki): Obecně je spojován s nízkým uměním a nevkusem v návaznosti na masovou a populární kulturu.
  Je to tak myšleno? ;)

  Thumb up 1 Thumb down 1
 14. pidzi :

  Tak ten chodník kolem dokola to je jen dočasné, nebo finální řešení? Nevím, ta skleněná stavba mi přišla čistá a zapadající… Ten chodník kolem dokola bude přeci bránit nerušeným pohledům z kavárny, ne? Nebo to si mám vzít hrnek kafe a jít se kochat na stojáka na tu lávku?

  Thumb up 1 Thumb down 2
 15. Alex :

  aggu:

  [Diskutovaná stavba] je kýč nejenom proto, že stimuluje citové efekty, ale protože neustále [konzumentovi] vnucuje myšlenku, že těší-li se těmito efekty, zdokonaluje si svou výsadní estetickou zkušenost.

  V hranatých závorkách jsou mé doplňky, zbytek Umberto Eco – taktéž wiki

  Thumb up 0 Thumb down 10
 16. aggu :

  Takže „správná“ nekýčovitá architektura nevzbuzuje žádné emoce? ;)

  Thumb up 5 Thumb down 1
 17. Balde :

  http://goo.gl/pwdi4N rozhovor se Světlíkem

  Thumb up 1 Thumb down 1
 18. Rýša :

  thvari: No, tak jednoduché to nebude. Nejdříve si budete muset koupit vstupenku na prohlídkovou trasu anebo samostatnou vstupenku a až pak můžete vyjet nahoru a koupit kafe. Takže možná to „kafe“ vyjde na víc než jen na 80 korun. Takže já si tam asi na dobrou kávu nezajdu, nepřijedu, nevyjedu…

  Thumb up 1 Thumb down 5
 19. Balde :

  Rýša: jj kavárna bue přístupna jen pro návštěvníky

  Thumb up 1 Thumb down 1
 20. Alex :

  aggu:
  Rozhodně nikoli ty, které vyvolává čtení nejapných dotazů.

  Thumb up 0 Thumb down 5
 21. Martin [msstavby.cz] :

  Každá architektura vzbuzuje emoce. Jelikož arch. vyjadřuje emoce. Kladné, či záporné. U této stavby vidím klady. Díky tomu ,jak jsem již několikrát psal, co stavba vyjadřuje. Nástavba je v dokonalém splynutí s pecí. Jedná se o jedinečnou stavbu minimálně ve střední Evropě.
  Pokud někteří páni potřebují očumovat jen trubky apod. Mají k dispozici stoupačky (nadsázka samozřejmě ). Ale prezentovat racionální názory je zbytečné, když někteří stéle budou tvrdit. že 2+2 je 3.
  Jo Disneyland. Ne Dysneyland.

  Rýša: Tak české. To mám jako za nadstandart platit?! Ne, ne, ne. „nezajdu, nepřijedu, nevyjedu…“ a budu trucovat v koutě. A to tam nemaj ani pivo a párky s křenem zdarma,jak na volebním meetingu ČSSD. A ještě k tomu za něco platit. Zaliju si doma raději „nesco“.

  Mne káva ve vyhlídkové kavárně přijde jako fajn zakončení prohlídky.

  Thumb up 8 Thumb down 5
 22. Rýša :

  martin [msstavby.cz]: Za 1) nejsem volič ČSSD a ani na koblihy mne nikdo nikdy nezlákal.
  Za 2), ano, jako tečka za prohlídkou je to možná fajn, ale já jsem myslel, že bych si tam zajel podívat na vyhlídku jen tak. Ale to bohužel nepůjde, tak proto ten dle Vás „truc“. Zatím je DOV v plenkách, je tam spousta nedodělaných věcí, mnohdy binec, tak nevím, proč bych měl platit za nadstandard, když tam ještě není.
  A za 3), já nesnáším nesco, kapučíno apod. Já mám rád pravou nefalšovanou kávu – turka :-)

  Proboha, nebuďte stále tak nakvašený na ty, kteří mají na stejnou věc jiný názor.

  PS: kdybych byl jedovatý tak Vám vrátím to, co jste napsal o DISNEYLANDU, kde se evidentně jedná o běžný překlep, ale vy – vysokoškolák děláte občas dosti závažné hrubky – viz 17:34

  Thumb up 1 Thumb down 5
 23. Daniel :

  A mně se to líbí. :)

  Thumb up 2 Thumb down 1
 24. Crazym :

  Ten dnešní článek v Moravskoslezském Deníku je dokladem toho, že PR mají kluci velmi dobře zmáknuté. Tak dlouhý článek tam ty presstitutky málokdy vypotí :-) Ten rozhovor je jedna velká samochvála a „Podrobnější informace o jednotlivých novinkách přineseme v dalších vydáních Deníku“ svědčí o dost těsné spolupráci :-)

  Thumb up 2 Thumb down 2
 25. Alex :

  Crazym:

  Doporučuji pozornosti příspěvek Nimroda z 20.01.2015 21:48 pod článkem Nástavba Vysoké pece č.1 z téhož dne.

  Článek v Deníku je zcela zřejmou reakcí a na totožnost značky Nimrod bych si klidně vsadil:-) Doufám, že po pročtení článku procitají i ti, co doposud věřili na Ježíška.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 26. thvari :

  Balde: Rýša: tak to je o ničom teda těžce, když si tam nemůžu jen tak zajít na kávičku :D s tím jsem počítal :D

  Thumb up 2 Thumb down 1
 27. thvari :

  houby, můžu, ale se vstupenkou, už to čtu. no tak to je extra lumpenkavárnový trik, když už se půjdu válet, tak za pořádné prachy!

  Thumb up 0 Thumb down 4
 28. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Dobře. Napíši si do deníčku, že nejsi volič ČSSD a ANO.
  Dochází ti, že zmiňovaný nadstandart je přímo ta vyhlídková kavárna? Asi né, že…
  Nefalšovaného turka, tak to jsi zabil ;)
  Nejsem nakvašený. Ale tak jako ostatní mám právo vyjádřit svůj názor. A ten se taky třeba ostatním nemusí líbit.

  Klidně mi ty chyby opravuj :D Já se z nich rád poučím.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 29. Rýša :

  martin [msstavby.cz]: …jelikož nepíšu bez překlepů a chyb, tak na ně neupozorňuji ani druhé. To může opravdu ten, který píše bez chyb,a i tak by to bylo poněkud nevhodné. Když tady pročítám příspěvky, tak bez chyb a s velmi dobrým slohem píše Alex, on by mohl možná i upozornit někoho na překlep nebo chybu, i když bych se divil, kdyby se k tomu snížil. Mnohdy s ním nesouhlasím nebo mám zcela opačný názor, ale vždy si s požitkem přečtu jeho čistý sloh a krásný styl psaní. Bohužel ve tvém psaném projevu jsou velké mezery, tak si myslím, že je krajně nevhodné si dělat posměšky z překlepů a chyb druhých.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 30. aggu :

  Na FB Ostravaci.cz jsou fantastické fotky přímo z plošin. Check it out!

  Thumb up 4 Thumb down 1
 31. Hynek [msstavby.cz] :

  aggu: at se to da dohledat zpetne:
  http://goo.gl/tLqBk3 http://goo.gl/pRnlLx http://goo.gl/UMwosH

  Thumb up 4 Thumb down 1
 32. Ričí :

  To je tak krásná diskuze! Pokud bych si měl vybrat z variant „Zachovat architekturu a vytvořit skanzen“ / „Pozměnit architekturu a změnit účel“, tak jsem pro dvojku.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 33. Alex :

  Ričí:

  A co takhle zachovat architekturu a změnit účel?

  Zachování architektury, resp. kulturní památky v autentickém stavu (jistě, lze diskutovat, co je autentickým stavem) je vlastním účelem péče o kulturní dědictví.

  Nalezení nového účelu je (na rozdíl od jiných nemovitých kulturních památek) u industriálu podmínkou nutnou. Neboť industriální památka (na rozdíl od kostela, radnice, měšťanského domu) již nikdy nebude sloužit původnímu účelu.

  Takže skanzen je jednou z možností nového užití památky. Jinou takovou možností je dobudování památky (areálu) pro nové aktivity – kulturní, vzdělávací, komunitní… Což se děje.

  Debata, jak se domnívám, se vede o míře přizpůsobení autentické podoby objektů novým účelům, o tom, zda nové aktivity se nedějí na úkor ostatního města a zda neměly být nalézány (a případně v průběhu realizace přizpůsobovány) ještě před zahájením celé revitalizace.

  A můj názor v tomto je takový, že dostavba v podobě skleněné kavárny na VP je příliš spektakulární, aby mohla být považována za něco jako rozvíjení či přiměřené dobudování kulturní památky. A že také (prozatím) DOV namísto toho, aby k revitalizaci kulturní památky nalézalo a rozvíjelo nové vhodné aktivity (a tím posilovalo hodnotu DOV jako žádaného návštěvnického cíle), přetahuje již existující činnosti a instituty z okolního města.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 34. Balde :

  Rýša: nebylo by možné přidat tlačítko, pro úpravu komentáře? ja si těch chyb většinou všimnu až ex post :D

  Thumb up 3 Thumb down 2
 35. Alex :

  Zcela jednoznačné odmítnutí citátu o kýči v této diskusi, jehož autorem je Umberto Eco, světoznámý italský vědec a spisovatel, mne pobavilo.

  Není to tak překvapivé, uvědomíme-li si, že před časem Karlova univerzita odmítla udělit tomuto vědci čestný doktorát. Přece jen se mezi Ostraváky a Pražáky najde jakýsi soulad. Když v ničem jiném, tak v odmítání myšlenkových autorit, které přesahují běžný obzor.

  Mimochodem, čtenářům zdejších diskusí bych velmi doporučoval ke studiu Ecovu esej Jak napsat diplomovou práci, i když už třeba mají po tomto vzdělávacím stupni. Měl jsem a mám smutnou možnost pročítat desítky diplomových a bakalářských spisů a jejich argumentační a stylistická úroveň je až na výjimky katastrofální.

  Dostane-li někdo ze zdejších čtenářů nebo diskutujících možnost studovat či stážovat na některém s významnějších akademických nebo komerčních pracovišť v zahraničí, zjistí brzy, že schopnost podat myšlenku kultivovaně a na náležité úrovni je bezpodmínečnou podmínkou úspěchu. Forma musí být v souladu s obsahem. Je-li forma bídná, nebude se v konkurenčním prostředí s obsahem nikdo zdržovat.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 36. Rýša :

  Balde: To směrujte na Martina. Já na překlepy a chyby druhých neupozorňuji.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 37. aggu :

  Citát nikdo neodmítá. Je jen otázka, jestli byl adekvátně použit.
  Kladeš na tu stavbu extrémní nároky. Je to kavárna.
  Zbytek no comment.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 38. Alex :

  aggu:

  Cituji: „Tím že vznikají zdánlivě neúčelné a nepotřebné stavby jako „Kavárna na vysoké peci“ se Ostrava dostává na úplně jiný level. Signál, že tenhle prostor není určený jen pro oplechované manufaktury. A tím, jak je to vymyšlené, přináší městu pozitivní náboj.“

  Takže na jedné straně stavba, která dostává Ostravu na vyšší level, na druhé straně jen kavárna? Sotva by se nyní našla v MS kraji ambicióznější stavba (JS: „Bude to kavárna s nejlepším výhledem na Ostravu! Prestižní místo ve výšce zhruba osmdesát metrů.“ – Moravskoslezský deník). Nevím o jiné stavbě, pořizované v tak exponované lokalitě za tak značných nákladů, která by si říkala o vznášení extrémních nároků při hodnocení.

  Argumentovat protichůdně podle toho, jak se to zrovna šikne, je znakem diskusní neobratnosti, ne-li argumentační chudoby. Mínusovat bez argumentu je znakem frustrace. A prokládat debatu rádoby hlubokomyslnými „no comment“ je znakem chudoby mentální.

  Thumb up 2 Thumb down 6
 39. aggu :

  Alex: Je to trochu jinak, moje chyba.
  Je úplně jedno, prostě to je zrovna kavárna. Takové stavby nevznikají v každém městě. V Ostravě byla (a pořád ještě je) historická tradice firem, státu a pak zase firem stavět co nejlevněji, ryze účelově, dočasně. Tohle není první, ale jedna z prvních staveb, když to hodně přeženu ;) postavená v podstatě pro radost. To je podle mně docela silný signál, že se něco změnilo.
  Ale pořád to je „jen“ kavárna. Tak proč ji soudit jako arcidiecézní katedrálu?
  PS: Už se opakuju, neřešte furt ty minusy a palce nebo se nám budou v 22. století smát.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 40. thvari :

  Alex: Po prosazování argumentace a akademických debat nakonec také sklouzáváme k urážkam? Mentální chudoba ani pejorativní výrazy typu „rádoby hlubokomyslnost“ kulturnosti debaty nepřispějí. Poučovat zbytek diskutujících o tom, jak se vede správně debata, může být sice míněno dobře, ale z mé zkušenosti tím člověk ostatní naštve…raději konzistentně obhajovat svůj názor a tázat se na konkrétní argumenty ostatních.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 41. marian :

  Alex: každý význam má obsah a formu? co když pak obsah i forma mají rozdílné významy?
  …stejně nejhorší je, když forma tak převáží nad obsahem, že pak obojí ztrácí veškerý význam :-)

  Thumb up 2 Thumb down 2
 42. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Ne, to nepíšeš :D
  Tohle byla u mne jen vyjímka. Já běžně gramatiku neopravuji. Ale Dysneyland byl do očí bijící.

  K mám komentářům. Opravdu je nepotřebuji psát na úrovní diplomové práce. Už to samo o sobě je absurdní. Já si v internetové diskuzi nepotřebuji honit ego. Píšu na rovinu a bez servítek. Aspoň komentářem přímo vyjádřím, co mám na mysli.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 43. Rýša :

  martin [msstavby.cz]: Dobře, beru, když to tedy byla jen výjimka. Je dost napsaných slov – chybně napsaných slov, které bijí do očí a druzí se taky neposmívají. Ale jsem rád, že jsi napsal, že to bylo od tebe výjimečné. Tak to téma už zanechme a věnujme se stavbám vydařeným i méně vydařeným…..:-)

  Thumb up 1 Thumb down 1
 44. Hynek [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: výjimka :)

  Thumb up 1 Thumb down 1
 45. kazim :

  Vepřolend se staví z peněz vítkovických zaměstnanců – viz momentální zasněžování,
  7 let se nepřidalo ani korunu,prémie nejsou.To jsou ale malé věci když máš alespoň
  nějakou práci.Jinak kulturní památka už to nemůže být,protože došlo k zásahu do konstrukce
  celkového vzhledu,použití jiných materiálů …..

  Thumb up 4 Thumb down 6

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.