Komentáře

 1. Alex :

  Světlíkovi s Pleskotem už načisto přeskočilo. Vysoké pece jsou národní kulturní památkou a oni tam stavějí blbost, která s jejich původní podobou a provozem neměla nic společného. Ať si někdo zkusí v městské památkové zóně k baráku přistavět psí boudu nebo na památkově chráněné budově vyměnit kliku od dveří: památkáři ho sežerou a oflastrují tak, že mu bude zle… Jo, když se megaloman stane majitelem Ostravy, má to skrze Babku posichrované v zastupitelstvu a v řídící radě ROP, může cokoli. A v „zastřešeném náměstí“ se bude honit akorát ozvěna…

  Thumb up 3 Thumb down 21
 2. Jirka :

  Kulturní památka je fajn, ale nějak tam musíte přitáhnout lidi. Myslím Alexi, že s tímto nemáte žádné zkušenosti. Snad s časem změníte názor. Dle mého to Světlík s Pleskotem dělají velmi dobře. V tom má Ostrava velkou kliku

  Thumb up 8 Thumb down 1
 3. aggu :

  Alex rozjíždí třetí kolo hejtu ;)

  Thumb up 5 Thumb down 1
 4. Balde :

  Alex: jinak k tomu zastřešenému náměstí, byl jste s tam vbec podívat? já už několikrát, zaprvé tam jsou docela zajímavé výstavy a pokaždé co jsem tam byl tak tam byly buď bruslaři, nebo kluci na skejtech, je to super místo hl na zimu kam si člověk může zajít zajezdit, je tam super povrch, plus v první budově ke jsou tělovičny je taky dosti rušno

  Thumb up 7 Thumb down 0
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Jak jsem někde četl, slyšel, nebo čtení myšlenek snad. Tak krom toho, že je ta Vysoká pec památkou. Tak její nástavba (nečekaně v noci bude svítit ) symbolizuje i znovu-vzplanutí pece a tudíž i symbolika nového života v oblasti. Na pec č.1 je to i umístěno z toho důvodu, že je hned u Místecké, kudy jezdí desetitisíce lidí, i když je nižší.
  Je smutné, že skanzenofilové, historici architektury vidí jen hmotu, ale nevidí to, co ta oblast ( stavby ) nově vyjadřují.

  Thumb up 12 Thumb down 0
 6. Alex :

  martin [msstavby.cz]:
  Nejsem skanzenofil. Naopak vím z vlastních bohatých zkušeností, jak je obtížné nalézt pro nemovité památky smysluplné využití. O to více se to týká industriálního dědictví, protože kostel může být vždy kostelem, radnice radnicí, měšťanský dům měšťanským domem, ale stará fabrika už nikdy nebude fabrikou. Co mě na Dolních Vítkovicích štve, je velmi volný výklad ochrany památek v jejich autentické podobě zde a naopak zcela rigidní a doslova smyslu zbavený postup památkářů jinde – i v Ostravě. A mám smutné povědomí, že to není až tak úplně čisté v případě Dolních Vítkovic. Stejně tak je smutné, že Dolní Vítkovice udělaly vývěvu dotačních peněz, určených pro turistické atraktivity a Světlík nepřipustí v tomto smyslu ve městě konkurenci. A Dolní Vítkovice – při vším významu – to NENÍ Ostrava. A pokud se tak budou chovat, bude to ke škodě Ostravy – v podstatě budou mít stejně neblahý vliv, jaký má Nová Karolina. Více viz https://www.facebook.com/pages/Ostrava-mrtv%C3%A9-m%C4%9Bsto/435302059959388

  Thumb up 2 Thumb down 7
 7. Balde :

  http://polar.cz/archiv/video/do-centra%21%21%21-20-01-2015-18-09

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Alex: Není Ostrava? Takže mám chápat ( a všichni ostatní také ), že Ostrava je městem rozpadlých domů a památek, a tak by to mělo zůstat? A není náhodou DOV turistický cíl? 800tis ročně…. A když zašlapává konkurenci. Koho DOV zašlapává? Ta facebooková stránka…. zvláštní.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 9. zerdě :

  dnes jsem na to koukal, uz se nemuzu dockat az to bude hotove

  Thumb up 2 Thumb down 0
 10. Alex :

  martin [msstavby.cz]:
  Je to na velmi dlouhou debatu, kterou doposud bohužel nikdo nevyvolal. Zkusím stručně: DOV není Ostrava v tom smyslu, že Ostrava má mj, městskou památkovou zónu v centru, v Přívoze, v Porubě. S MPZ se dají dělat z hlediska turistické atraktivity divy, což v Ostravě nepřichází v úvahu právě pro investiční podtlak, který vytvořila DOV.
  A DOV je bezesporu návštěvnická atraktivita, ale ojedinělá. A jako taková nestačí na to, aby byla Ostrava nebo dokonce širší oblast turistickým cílem, kde se návštěvníci, skupiny, rodiny odjinud c Česka nebo ze zahraničí zdrží více dnů. Toho lze dosáhnout jedině tím, že takových atraktivit bude více a budou spolu synergicky působit, tvořit komplex. To doposud Světlík nepochopil a bojím se, že nepochopí a nepřipustí. Zatím se chová tak, že buduje DOV a zoufale do ní stahuje všechno, co jen jde, aby ji zalidnil (knihovna, galerie, hudební produkce, studenty…).

  Thumb up 2 Thumb down 3
 11. zerdě :

  on se nema snazit jen svetlik, to se musi snazit i magistrat a majitele domu, kdyz prestreli najem a vubec je neboli, ze maji leta prazdne domy, tak co s tim kdo udela? nikdo nic

  Thumb up 4 Thumb down 0
 12. Balde :

  Alex: ale dlouhodobým cílem je rozšířit a propojit stavající centrum až do DOV přes Novou Karolinu, ale to bude trvat třeba 100 let, nemůžete chtít všechno hned

  Thumb up 1 Thumb down 0
 13. Alex :

  Balde:
  Dík za upozornění, debatu jsem viděl. Jen aby měl za 100 let kdo toto propojení ocenit. Město se musí rozvíjet proporcionálně a kontinuálně a především musí mít recipienty a tvůrce rozvoje. Ale taková debata na tento web zjevně nepatří.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 14. aggu :

  Alex: Alexi, zkus se na DOV podívat normálním selským rozumem, jestli převažuje pozitivní nebo negativní. I když bych přijal tvoje negativa – jakési konspirace o natahování legislativy atd., argumentovat 100% čistotou a logikou v Česku 21. století? To musíš na Vulkán, první kontakt bude až za 50 let. Dolní oblast vstala z popela, doslova (opakuji se). Nikdo, a ze strany státu už vůbec ne, by do toho nešel (opakuji se). Dotační peníze jsou jenom peníze, a mimochodem i tvoje peníze, z tvých daní, které díky tomu, že v Ostravě jsou méně schopní politici, skončily na jistě potřebných projektech v betonu v Brně, nebo v tunelech v Praze. Jmenuj druhý takový projekt v Ostravě. Žádný není. V Ostravě není skoro nikdo, kdo by je rozjížděl a v Praze není skoro nikdo kdo by je chtěl dát. Prekérka, ne? Pokud jde o projekty v řádech miliard do Ostravy, je s nimi vždycky „nějaký problém“, namátkou takřka úplně rozkradených 20 miliard na útlum důlní činnosti v kraji, nedávno se takřka pohřbil projekt na splavnění Odry a ejhle, minulý měsíc „se objevil“ projekt na tunel z Vltavy do Dunaje. Proč asi….
  Všudypřítomná neschopnost politiků je v Ostravě jaksi vidět víc než v Praze, každé z obou měst dnes profituje / vzpamatovává se, ze schopnosti a umu svých předků za posledních 200 let a jak uznáš, startovací čáru mají obě města někde jinde. Stav centra je dán jen a jen leností konšelů v centru, za to developeři na Karolině nebo Světlík nemůžou. Na rozdíl od Semeráků, Svozilů, Kajnarů, oni 10 let tvrdě makali. Jak by asi vypadalo centrum po usilovné 5-leté renovaci za řekněme 5 miliard? ;)
  K té FB stránce, nic proti katastrofismu (mám rád takové filmy ;), ale tohle je trapné, formálně i obsahově. Musím si ověřit, jestli existuje nějaká FB stránka Liverpool-ghost city, nebo Dead Pittsburg. Ta města nepřišla o pitomých 10% ale o polovinu obyvatel.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 15. aggu :

  K debatě na Polaru: Bernfeldová: „nevím co s tím“, Vltavský raději mlčel. Oba dva se tvářili jakoby tam raději nebyli. Přesně to se dalo čekat… :-/
  Kočí a Světlík v klidu. Přirozeně. Nápad a myšlenka za celou dobu jen jedna a to od pražáka ;) Jak symptomatické…
  Nalel bych si čistého vína, Macurův entuziasmus to asi sám nezachrání. Sitté taky přišel z Rakouska, Ostrava má dobrou historickou zkušenost, rozbil bych teda prasátko a na 5 let zaměstnal manažerský tým krizových urbanistů někde z venku. Vltavského centrum nezajímá a když už, tak jen pořád opakuje přiblblou mantru o ostravském polycentrismu. Jaká 3 centra, Moravská Ostrava je tady 700 let, Jih a porubské sídliště jen 50! Centrum bylo je a bude jen jedno.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 16. robert :

  Tak snad až tam bude horská dráha a ona tam jednou bude, tak soudruzi parlamentní politici a soudruzi historici dostanou rozum a uvědomí si, že se svou navštěvovaností už DOV ke zvýšení popularity tento “ statut “ nepotřebuje a v tichsti NKP od DOV odejmou. Anebo ne a bude to první NKP s horskou dráhou. To by jistě zvýšilo popularitu nejen Ostravě, ale asi i celé ČR.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 17. robert :

  aggu: ale i kdyby vzešel nějaký smysluplný urbanistický záměr. Kdo by ho tady vybudoval? A pro koho? Já mám obavy, že skladbou i masou obyvatel jak v centru samotném, tak v celé Ostravě s přihlédnutím ke koupěschopnosti, perferenci místních spotřebitelů a průměrné dojezdové vzdálenoti “ průměrného“ Ostravana do centra města, Ostrava sama ani její centrum na víc, než momentálně představuje nemá. Viděl bych to v lepším na velmi pozvolný pozitivní posun, ale kdo ví, jestli to vůbec. Líbil se mi i ten záměr Ostravaka na vybudování podz. park. ploch v cetru a zastavení proluk, ale už dlouho o něm nebylo slyšet.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 18. Alex :

  aggu:
  To, zda je DOV pozitivní nebo negativní, uvidíme za pár let. V tuhle chvíli vysává z města a okolí energii a prachy podobně, jako Karolina lidi z centra. Vědomí, že Ostravu vedou diletanti mě nedonutí, abych padal na zadek před megalomanem, který si uprostřed pouště staví Neználkovo Sluneční město. Třeba jsem škarohlíd. Ale co třeba Jan Keller v http://artycok.tv/lang/cs-cz/26822/omg, také trapný?

  Thumb up 0 Thumb down 4
 19. aggu :

  robert: V čem je jako problém ohledně:
  -skladby
  -masy
  -koupěschopnosti
  -preferencích spotřebitelů
  -času dojezdu?
  Odhlédněme od novinových a fejsbukových mýtů nebo typicky ostravského negativismu a zjistíme, že žádný. Skladba? V ničem podstatném se neliší od zbytku republiky (ano, je v Česku pár měst která mají o několik procent, nikoliv desítek procent, větší % VŠ). Masa? Třetí nejlidnatější město a region v ČR, druhá největší aglomerace. Což bude platit s jistotou i další dvě století i při katastrofických scénářích. Koupěschopnost? Páté nejvyšší platy v ČR jsou v MSK, a to i při započtení chudšího bruntálska nebo karvinska. Preferencích? V čem je rozdíl? ;) Času dojezdu? 15-20min tram do centra je moc?
  Problém je (opět se opakuji) v dosavadní neschopnosti nebo neochotě politiků pro centrum něco dělat. Teprve, když se to dostane do novin a obyvatelstvo začne řvát, začnou zlehka uvažovat a slibovat. Jenomže věci mají nějakou setrvačnost. 20 let se na centrum „nehledělo“, 20 let bude třeba trvat náprava. Možná i rychleji, ale to by museli makat jako ve Vítkách ;) Ti to zvládli za necelých 10.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 20. aggu :

  Keller předpovídá katastrofu zeměkoule a blízkého okolí po celou dobu co ho čtu, ten si to může dovolit, je chytřejší než my všichni dohromady na druhou ;)
  Ano v tuhle chvíli, DOV vysává energii. Jenomže tahle chvíle není poslední chvíle a chvíle+1 už může vypadat jinak, což je dle mně nenapadnutelný výrok ;) Prostě DOV a Karolina se rozjely dřív než centrum. Centrum se ale rozjede taky. Čím míň ostraváků a jejich politiků se bude na centrum dívat skrz prsty tím rychleji to půjde.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 21. Balde :

  Centrum zachrání jen lidi, kteří se tam nastěhují a budou tam chtít bydlet, vše ostatní příjde s nimi, takže to chce město, které bude podporovat stavbu nových obytných domů, zrekonstruuje ulice, udělá systém v parkování at mají rezidenti kam postavit aspoň jedno auto, zajisti poradek a bezpečnost, nic vic město nemusi dělat, a pak to chce nějakeho developera, který bude mít odvahu a postaví další byty, ja bych se klidně do centra nastěhoval, ale ty dispozice novych domu jsou hrozne a stara zástavba nemá parking,

  Thumb up 1 Thumb down 0
 22. Martin [msstavby.cz] :

  Alex: Po 3. minutě. Mluví o dolu Hlubina, ale ve videu Důl Michal. Taky známka kvality vědění o problematice.
  Kolem 6 minuty. Ten baráček mi pro prostory galerie přijde úsměvný, Vždyt ted ho snad celý zabralo koupelnové studio. No pak se mi to seklo.. Kařdý si říká to, aby byl ten svatý. To tu bylo vždy.
  aggu: Z debaty mám stejný dojem.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 23. Nimrod :

  Alex: Alexi, jste na velkém omylu, ale tak strašně moc, že ani nevíte. Vše co píšete o Světlíkovi a jeho snaze vše dát do DOVu jen svědčí o neznalosti…ale chápu to tak, že to je špětně propagované, v tom jsou rezervy. Díky!

  Thumb up 2 Thumb down 0
 24. Nimrod :

  Kdo je Keller? Ten socanský europoslanec v riflích? Chi

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. Hynek [msstavby.cz] :

  Alex, aggu: vy mate fakt halucinace. „DOV vysava energii“, to jako pardon, byli jste tam nekdy treba za posledni mesic? jakoze je tam snad nahromadena energie, ktera nekde jinde chybi? ja se tam parkrat vyskytnu a v celem arealu je tak zhruba tolik lidi, kolik ve stejny moment ceka na zastavce u karoliny (vcetne zamestnancu). to je mi energie!
  jedinou vyjimkou jsou nejake udalosti. pravidelne se tam nakumuluje max stovka lidi, kdyz je v platu vernisaz, je mozne, ze tam 10minut bloudi od niceho k nicemu o vikendu nejaci lide, ktere vyplivne STC/U6. Dale se tam „kumuluje energie“, kdyz je neco v gongu samotnem. to pak lide prijedou mhd/autem, vlezou do gongu, jsou tam par hodin, venku si maximalne udelaji fotku, vykouri cigaro a jedou zas domu/do hotelu.

  tam z meho pohledu rozhodne zadna energie neni, anebo je poctive vybojovana nejakym programem, stejne jako v centru, nebo na cerne louce, nebo kdekoliv jinde. ze to umi spocist a v souctu s vyjimecnyma megaakcema typu koncerty a festivaly to pak rocne hodi nejake statisice lidi, no dobra, ale to snad nic neznamena.

  fakt doporucuju se na tu odsatou energii zajit normalne poctive podivat, kterykoliv den.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 26. Alex :

  Proti výroku, že chvíle+1 může vypadat jinak než tato chvíle, lze sotva co namítat. Stejně tak ale platí, že energie nebývá nevyčerpatelná, zejména pak energie města Ostravy. Tato věta má v nejbližších 7 letech podobu skutečnosti, že pro zřizování návštěvnických atraktivit již nebudou evropské dotace. A dotace na revitalizaci a zpřístupnění kulturního dědictví se budou týkat pouze NKP a památek UNESCO. Takže pro Ostravu mimo bezvýznamného Dolu Michal pouze – ???? Ano, správně, DOV. Podezírat Světlíka, že pro to v Bruselu vyleštil ty správné kliky, bych si netroufl ani já. Že mu to ale bude vyhovovat, je zřejmé. Stejně jako zvyšování entropie v ostravském vesmíru (nemám na mysli kino in memoriam).

  Thumb up 0 Thumb down 3
 27. Alex :

  Nimrod:
  Rád se nechám o svém omylu přesvědčit. Nějaké argumenty?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 28. aggu :

  Hynek [msstavby.cz]: návštěvnost DOV 800000/ročně mě taky překvapuje ale budiž, odečtu Landek 50000-100000, i tak je to dosti vysoké číslo a ta „energie“ (uvozovky jsou na místě, máš pravdu) spočívá v tom, že akce které se konají v DOV a představují v podstatě celou tu návštěvnost, pač na nedělní špacíry se tam zatím nechodí, což potvrzuješ, by se odehrála podle Alexovy představy v centru, což má jistou logiku, protože návštěva=vstupenka=peníze=energie.

  Alex: „bezvýznamného Dolu Michal“… ? Není to rouhání? ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. Alex :

  Hynek [msstavby.cz]:
  Energií, vysávanou z města, mám na mysli především potenciál návštěvnosti, zalidnění veřejného prostoru, komunitních aktivit, běžného mezilidského setkávání a sounáležitosti obyvatel s městem. Toto Světlík spojuje s DOV, vcelku přirozeně, je to jeho autíčko a je to zajímavý prostor. Ale dělá to vehementně NA ÚKOR, nikoli V SOULADU se zbytkem města. To je to, co mu mám za zlé. Opakuji: knihovna, VŠ, hudba, galerie, sport, hlava z husy, šest buřtů…

  Thumb up 1 Thumb down 3
 30. Alex :

  aggu:
  Ani ne. Mně se líbí, ale jako objekt, který by přitáhl pozornost zvenčí, je zcela ve stínu DOV. Také jeden z efektů „přesunu energie“

  Thumb up 0 Thumb down 1
 31. aggu :

  Alex: Kajnar s Vltavským a vedením MOaP měli dělat to samé, na ÚKOR Vítkovic. Neudělali to. Brečet nad tím, že někdo dělal a někdo dělal že dělá, mi přijde legrační.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 32. Hynek [msstavby.cz] :

  Alex: tvrdim, ze zadne zalidneni verejneho prostoru DOV neodsava. vyskytujou se tam prirozene jen lide, kteri jdou „na jistotu“ za necim typu sobota v STC. ti jako alternativu tezko budou „zaplnovat verejny prostor“ v centru, nebo „v okoli“. nebyt tohoto, tak jsou treba na horach, maximalne jdou do kina.

  az tam bude knihovna a bydleni, bude se mnou rec. ted je tam fakt vykostkovana mesicni krajina, na kterou se daji postavit veselice, ale pokud je nekdo vylozene nepostavi, tak tam „zabloudi“ imho desitky lidi denne. to snad se zbytkem mesta nedela lautr nic.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 33. aggu :

  Alex: Ale probůh Michal má úplně jiný koncept. Skanzen. Mimochodem vynikající skanzen. Lidi to zajímá 10x méně než Science centrum, Gong, a kavárna na peci. Pochopitelné. Stejně by to dopadlo kdyby Science centre bych na Michalu v DOV skanzen.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 34. Danek :

  aggu:Víš co mě fascinuje. Že jsem četl článek že Nové Vítkovice chtějí časem překonat v návštěv. Pražský Hrad. Když jsem to řekl tchyni tak mi řekla, že mi hrabe. Jak muže přeci muže překonat Pražský hrad?(starodávnou památku navíc umístěnou v hlavním městě obklopenými turisty)Ale pokud by se NV chtěli dostat s návštěvnosti přiští rok kolem 1mil.Jejich každoroční nárůst návštěvníku je skvělý……a já jim to sakra přeju…..pane Světlíku máme byt na co hrdí, jako občané tohoto města.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 35. aggu :

  Danek: Vyřiď tchýni, že Disney Land v Paříži 15mil. návštěvníků/rok, Louvre v centru Paříže 8mil./rok.
  Tak to chodí ;)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 36. Alex :

  aggu:
  Je otázka, jestli má smysl stavět skanzeny jen proto, aby byly. Světlík (s Pleskotem) postavili ocelové město, proč ne. Mám rád i verneovky, i Karla Zemana. Ale ani tak ho neumí zalidnit jinak, než že z města vysává aktivity za každou cenu.

  Hynek [msstavby.cz]:
  Píšu o potenciálu. O tom, co by mělo žít ve městě, protože je to město. A nikoli v jedné industriální památce. Ta má sloužit jinému účelu

  Thumb up 0 Thumb down 3
 37. aggu :

  Alex: Má s dvěma poznámkami.
  DOV není myšlen jako skanzen ale jako součást širšího centra v budoucnu. To mě osobně smysl dává. A je mi jedno že to bude třeba za 30 let.
  Ta druhá s tím souvisí. Chceme všechno hned ;)
  Všechno má svůj čas. Centrum i DOV i Karolina si najdou svoje funkce, za 5-10-20-30 let… It doesn´t matter (Chemical Brothers, 2003).

  Thumb up 2 Thumb down 0
 38. Balde :

  aggu: přesně tak, tedka jak se otevře Provoz hlubina, tak tam zase bude o dost víc rušněji, a pokud se tam dostane knihovna, nebo muzeum, natož kdyby se povedla i O univerzita, tak už to bude přirozená část města, nehledě na to, že přesun Ostravske univerzity z centra, kde zabírá así 15 budov, kde by místo toho mohly vzniknout byty, by to vyresilo jak problém centra tak by to pomohlo i DOV, v budoucnu se v DOV počitá i s byty, kancelářemi, ale jak bylo řečeno, nebude to zítra,

  Thumb up 2 Thumb down 0
 39. Balde :

  program DOV na tento rok, a to zdaleka není vše http://www.dolnioblastvitkovice.cz/36/cs/node/2604

  Thumb up 1 Thumb down 0
 40. Alex :

  aggu:
  Duchaprázdným skanzenem bez aktivit jsem měl na mysli právě Michal. DOV jako skanzen projektován není, je naopak zamýšlen jako komunitní lokalita, to je na něm cenné. Potíž je právě v těch komunitních aktivitách, které neexistují a mají je suplovat věci, přetažené odjinud z města. Které tím trpí nebo trpět bude.
  Ale jo, třeba jednou, za 30 let přijdou osvícení radní a budou umět formulovat zadání pro zalidnění veřejného prostoru, pro budování sounáležitosti s městem především u dětí a studentů, budou mít schopnost vybrat tvůrčí lidi, kteří to budou umět udělat a budou mít odvahu jim to zaplatit. Protože z dotací to nepůjde, ty nejsou určeny na nic, co přesahuje představivost bruselského, potažmo tuzemského byrokrata. A jestli do té doby DOV znovu nezchátrá, přijde pak vhod.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 41. Hynek [msstavby.cz] :

  Alex: ja myslim, ze mestu fakt nikdo, ani DOV nebrani, aby to tam zilo, tim „cim by zit melo“. zas tolik akci v tom DOVu, ktere opravdu natahnou lidi, neni (a to i tak si myslim, ze spis lidi zajdou nejdriv do mesta se najist/napit a pak teprv vyrazi do DOV na nejaky program). ale nerikam, ze se to casem nezmeni, uz jen ta Heligonka bude misto, kde bude davat smysl se podivat parkrat za mesic (alespon pro urcitou skupinu lidi). to je neco, co tam moc neni, je tam galerie, ale to je taky tak na navstevu jednou za cas (mluvim o normalnim cloveku, ne o obrazeci vernisazi, ten bude vsude i tak)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 42. thvari :

  Alex: Ten dokument je zajímavý, ale těžko se z něho dá soudit, že DOV žije bezezbytku na úkor kultury ve zbytku města. Je tam jasně prezentovaná jedna kauza, a to městské galerie. Navíc o tom rozhodují zastupitelé, ne Světlík, ten maximálně lobbuje. A pokud to zastupitelé nejsou schopni správně posoudit, případně pokud veřejnost a média v Ostravě nevytváří soustavný tlak na to, aby např. projekt typu městské galerie někde v Ostravě vznikl, pak je logické, že nevzniká, protože spoléhat na politickou garnituru nelze, na tu můžeme akorát kultivovaně a tvrdě tlačit, jinak se k ničemu mít nebude. Ale chápu, že to je v Česku obecně problém něco takto prosadit, mám s tim taky své špatné zkušenosti.

  Pořád ale neexistuje logická souvislost, vyjma tedy tohoto jednoho případu městské galerie, mezi nerozvíjející se Ostravou a rozvíjejícími se Vítkovicemi, zvlášť když je to soukromý projekt, do kterého si je Světlík schopný získat až neuvěřitelně vysoké evropské dotace, což by nám ale nemělo vadit, spíš naopak.

  Pokud navíc chybí nějaký větší „drive“ zespodu, o čemž asi mluví ten Keller, když zmiňuje to násilné šroubování vysokého umění do města, které na to není občansky připraveno, protože příjemci tohoto typu umění (VŠ studenti) z něj prchají, tak za to asi Světlík ani DOV tak úplně nemohou. Protože „zalidnění veřejného prostoru, [vytvoření] komunitních aktivit, běžného mezilidského setkávání a sounáležitosti obyvatel s městem“ taky nejde udělat uměle, to jaksi ti obyvatelé musejí chtít sami a pak k tomu potřebují nějaké platformy, které mohou být dotovány z veřejných peněz, čímž se to opět kolečkem vrací k té radnici, která tomu může pomoci. A opět v tom citovaném případě OMG neudělala, ale to je jen malý střípek, protože v jiném případě se Kajnarovi a spol. např. podařilo otevřít lékařskou fakultu.

  Je to složitá a zajímavá diskuze a těžko paušálně odsuzovat nějakou stranu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 43. Alex :

  thvari:
  Uvidíme, co bude. Zajímavým testem chování nové městské reprezentace bude osud MD Ostravica – Textilia

  Thumb up 0 Thumb down 1
 44. Nimrod :

  Alex: Stačí si zajít do DOVu, seznámit se s jeho historií a poslechnout si vize Ostravy (ne DOVu) z úst Pleskota a Světlíka na nějaké přednášce…ale pokud budete trvat na svém přesvědčení, ani 1000 argumentů s vámi nepohne

  Thumb up 1 Thumb down 0
 45. Alex :

  Nimrod:
  V DOV jsem byl několikrát a rád vám přiznám, že je to unikátní prostor. A pokud jde o Pleskotovu vizi Ostravy, pravděpodobně jde o tu, kterou prezentoval na včera odvysílaném panelu. To nemění nic na reálné zahleděnosti DOV do sebe, stejně jako na neschopnosti generovat aktivity, které by DOV přirozeným způsobem zalidnily. Přičemž „přirozeným“ mám na mysli umění nalézat poptávku po komunitních aktivitách zdola a vytvářet pro ni platformu, a ano, třeba ji pak směrem k DOV kultivovaně řídit. Právě tato, jak říkáte, vize, DOV schází. A měla vzniknout souběžně, ne-li v předstihu před rekultivací DOV. A zároveň s jejím průběhem mohla být realizována a podle potřeby upravována. To se neděje a věřte, že vím, o čem píšu. Ostatně, na to si může vytvořit zvenčí názor kdokoli.

  Na Pleskotových myšlenkách redefinice centra Ostravy (ve spojitosti s DOV) něco je. Ale je to inženýring od zeleného stolu. A to je málo. Včerejší diskuse mě příliš nepřesvědčila o tom, že jsou v Ostravě lidé, schopní nalézat pro tenhle technokratický koncept nějakou životodárnou náplň.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 46. Rýša :

  Nimrod: …“socanský“?, spíše bych napsal prospěchářský, když stačil tak rychle převlékat jeden kabát za druhým, ten první „mantel“ KSČ….,a takové kabátníky MY stále volíme!

  Thumb up 1 Thumb down 2
 47. aggu :

  Které město kromě NY, Paříže a Berlína je „připraveno“ na vysokou kulturu? ;) Kulturu je možno přijímat jen s VŠ diplomem? Bláboly.
  Jestli někdo nevidí v ostravské kultuře spodní podhoubí, tak je slepý nebo o ní čte jen v idnes žurnálu jednou za půl roku (což mu dává pocit, že se tu nic neděje). To mi připomíná jak moc chybí v Ostravě web nebo appka jako byl třeba kdysi zulu, kde by i 90% líná většina koukla, a hned viděla co je dneska na menu… Ostravan by třeba mohl, ale zatím se spíš prezentuje články a recenzemi (zaplaťpánbůzato).
  A k Pleskotovi, samozřejmě že to je inženýring, jak jinak asi začínat než s myšlenkou? Je to málo? ;) Vltavský předvedl velké ticho, a přitom se to čekalo právě od něj. Navíc ta myšlenka má hlavu a patu, i když určitě není nová. O ose 28. října/Poděbradova – Dvojhalí se mluvilo už před 10 lety.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 48. Alex :

  aggu:
  Keller hovořil o tom, že recipienty VYSOKÉ kultury jsou převážně VŠ vzdělaní lidé a projektu Ostrava – hlavní město evropské kultury vytýkal právě orientaci na vysokou kulturu a spektakulární aktivity, zatímco kultura každodenního života pláče za vozem. A to se mi zdá dosti výstižné.

  V ostravské kultuře bezpochyby spodní proudy jsou, ale v komerčním světě dostávají pěkný záhul, viz např. peripetie Hudebního bazaru. Infoweb o kultuře… no, je nakladatelství Mise a Program – i když není dokonalý. Vzpomínám na OKZ v době, kdy na prostřední dvoustraně vycházely komiksy Rychlých šípů, Záhada Hlavolamu a Páralova Profesionální žena:-)

  U Pleskotova konceptu jsme zajedno a od architekta (urbanisty) lze asi sotva čekat více. Přesto trvám na tom, že pro úspěch této myšlenky (stejně jako DOV) je nezbytná zdravá dávka inženýringu sociálního (ať si o tom myslí kdo chce, co chce).

  Thumb up 0 Thumb down 3
 49. David :

  Alex: To nemění nic na reálné zahleděnosti DOV do sebe, stejně jako na neschopnosti generovat aktivity, které by DOV přirozeným způsobem zalidnily….nelze než souhlasit.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 50. aggu :

  Alex: Konzumenty jakékoliv vysoké nebo nízké či jaké kultury jsou lidé bez ohledu VŠ, SŠ, nebo nedostudovaný gympl. Tyhle elitářské plky mě vždycky pobaví.
  Jaká proboha orientace ostravské EHMK2015 na spektakulární akce? Nebylo by v základu to +/- nic jiného než dnes. Rozhodně by to bylo něco jiného než vynucený plzeňský import kultury z Prahy, Mnichova… A to asi šlo.
  Co je to kultura každodenního života? Malé kluby? Malé galerie? V Ostravě nejsou? Plky.
  Spodní proudy dostávají záhul všude na světě, protože jsou spodní. Kdyby byly vrchní, koncerty v Planu B sponzoruje Heineken and Givenchy a pankáči mají na vstup dress code.
  To jakým způsobem o kultuře informuje Program bych raději pominul. Jakýsi výčet kultury tam jenom dělá stafáž reklamě. Ve 21. století bych si představoval trochu jiné kanály..
  Jo, OKZ ten byl skvělý ;)
  Ano od Pleskota lze sotva čekat více, protože mu za to více nikdo nezaplatí.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 51. el :

  Upozornil bych, že nádstavba má symbolizovat původní oheň který z pece vycházel za doby její funkce. Bude dokonce nasvícená do barev ohně. Rozhodně si nemyslím že je to necitelný zásah do kulturní památky ale naopak že její původní slávu skvěle podporuje! Omlouvám se jestli to už tady někdo zmínil. Nestíhám číst všechny komentáře. Poze reaguji na alexe.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 52. acdlcia [msstavby.cz] :

  el: Nevím kde se vzalo to že na vrcholu vysoké pece hořel nějaký oheň. Nehořel. Já vidím z okna na pece ve Vítkovicích i v NH (ty stále jedou) a žádný oheň jsem tam nikdy neviděl. Ptal jsem se i otce, který na těch Vítkovických pecích dělal a je to naprostý nesmysl.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 53. Alex :

  acdlcia [msstavby.cz]:
  Tak na to bacha, to jste celé koncepci nadstavby zasadil vážný úder:-)

  Ale je fakt, že jediným dohledatelným zdrojem tohohle blábolu je mluvčí Kionková a ta rozumí vysokým pecím asi jako já batyskafu. Jestli se nepletu, jsou na vysoké peci dva kychtové zvony právě proto, aby při zavážce kychtový plyn neunikal. A kdyby se to náhodou podařilo, pravděpodobně by se z vysoké pece stala velmi rychle nízká pec.

  Thumb up 1 Thumb down 5
 54. Balde :

  hořel přebytečný plyn co šel přes ten komín logicky

  Thumb up 3 Thumb down 0
 55. aggu :

  http://www.ssab.com/Global/SSAB/Brochures/sv/Images%20Steelbook/Blast_furnace.jpg
  To je symbolika, ne hyperrealismus ;)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 56. acdlcia [msstavby.cz] :

  Balde: Plyn je zachytáván a znovu použit. Koukám na pece 30 let takového ohně bych si všiml.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 57. acdlcia [msstavby.cz] :

  aggu: Ani na tom nákresu žádný oheň není.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 58. Alex :

  Beru zpět.

  Cituji: „Celkové množství vysokopecního plynu, které unikne sazebnou do atmosféry se odhaduje na 0,1 až 0,4 % vyrobeného plynu. Protože vysokopecní plyn obsahuje víc než 20 % CO, musí být ventily pro odfuk opatřené spalovacím zařízením.“

  Zdroj: Doc. Ing. JÁN KRET,CSc.: Teorie železářských pochodů, Katedra metalurgie, FMMI, VŠB TU Ostrava

  Thumb up 0 Thumb down 0
 59. Martin [msstavby.cz] :

  Symbol je pro nás živým a společností uznávaným výrazem nadosobního světa smyslu a hodnot. Lze ho vnímat smysly, poukazuje však na cosi, co není smysly registrovatelné. Potud přesahuje vnímatelné, a tím i sám sebe. Symbol vždy obsahuje více, než jsme schopni na první pohled poznat.
  K působení symbolů a znamení patří to, že člověka oslovují emotivně a celostně. Nezasahují jen člověkovu hlavu, ale i jeho srdce. Na rozdíl od pojmu, omezeného na oblast rozumu, zahrnují symboly a znamení vědomí i podvědomí, rozum i cit.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 60. robert :

  aggu: Každý investor, potažmo developer se řīdí indexy charakterizující danou lokalitu. Ty indexy nejsou předmětem mediælních výplodů, protože jsou docela drahé. Na základě veřejných dat je počítají analytické agentury nebo společnosti na míru na poptævku investora a ti díky vysoké ceně nemají většinou zæjem tyto informace podstupovat. Občas je v nějaké jednodušší podobě nabízejí také outsourcy. Pracuje se tam podle typu investora s lecčím. Mediæn mzdy, mezní mīra úspor/ spotřeby ve váženęm průměru mzdy, struktura spotřebních a spořivých produktů, výše investic vázaná na různé ukazatele, ale i čistě statistické a marketingové věci, průměrnæ plocha bytu, průměrnæ doba realizace prodeje/ pronájmu plochy( komerce, byt, administr, výroba, sklad), prům. marže atd. Ostrava v těchto čistě investičně- ekonomických ukazatelích působí nejen dost zle, ale i s klesajícím trendem. Dle typu indexu mezi městy v ČR nad sto a někdy i nad padesætbtisíc obyvatel obsazuje 8-22 pozici. Z informací, které mi byly dostupné.

  A k těm politikům obecně vzato je práce politiků v ČR v porovnání se zeměmi především na západ od nás tristní. Ale co může komunální zastupitel ( obvodu nebo města) podle vás v tomto směru dělat? Uvědomte jakými ( velikostí, druhem i lokalitou) pozemky město disponuje?

  Já vidím problém především v nehorázné nekoncepci rozvoje. Nikdo nic neví, věda, urbanismus, vývoj, … I toto je dodnes Vltavskému zatěžko vypracovat ( jakožto jedinému hl.arch. v ČR.)Tohle je práce politika. Ale bez investora to i tak püjde těžko.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 61. robert :

  K tomu plynu: vysokopecní plyn vznikal při tavení rudy a přidané směsi, když se železo odďelovalo od zbytku rudy. Dole se hromadilo rozavené železo nad ní pak směs síry, vápence atd. Plyn tuto směs udržoval nahoře. Někdy se plynu uvolnilo mnoho a musel se odpouštět. Potom se objevoval nad pecí. Jak je tady zvykem i Alex si za pravdivý výklad, který se nehodil zdejšímu publiku zasloužiĺpřevahu mínusů.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 62. aggu :

  robert: Jo tohle chápu, sofistikované indexy z odhadovaných, průměrných nebo přibližných veličin ;) Statistika. Marketing. 90% lidí nechápe jak se to počítá a ten zbytek nechápe jak to použít. Ekonomika 21. století a její „investičně-ekonomické ukazatele“.
  Proč je třeba Berlín (i když ještě nebyl hl. město) odjakživa tak atraktivní, když je (na Německo) tradičně chudý a marketingově „ošklivý“, o urbanismu nemluvě? Něco mezi nebem a zemí, asi ;)
  Všechno se nedá spočítat, a jsem docela rád že Ostrava je i v tomhle tak nějak „nespočitatelná“ ;)
  Politik může mnohé. Jasně, nemůže ovládat soukromý majetek (třeba jak řekla Bernfeldová, 92% bytů v centru je soukromých), ale může jednat, motivovat, vyhrožovat ;) A hlavně, má pod sebou veřejný prostor. Na něm je zejména vidět, co mají ostravští konšelé v hlavách. Na první dobrou bych řekl, že poplatky za parking.
  Impuls musí přijít od politiků. A velký.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 63. Balde :

  aggu: já bych si chtěl třena koupit byt v Ostravě, ale chci novostavbu, to si moc nevyberu

  Thumb up 0 Thumb down 1
 64. aggu :

  Nástřel na reality idnes, filtr: novostavba, byt, ostrava. 41 projektů. Je to hodně nebo málo?

  Thumb up 2 Thumb down 1
 65. Balde :

  ale v Centru, tam je jen Karolina, kde ty byty jsou fakt hrozné, se podívejte na ty dispozice, pár posledních v Ostravské bráně tot vse

  Thumb up 0 Thumb down 1
 66. Crazym :

  aggu: Pravda, možností je dost :-) Třeba http://www.sreality.cz/detail/prodej/byt/4+kk/ostrava-moravska-ostrava-jantarova/210022492#img=0&fullscreen=false no nekupto za tu cenu :D a za pouhých 260 táců může u toho i garážově stát :D :D

  Thumb up 0 Thumb down 1
 67. robert :

  Mimochodem, těch volných bytů na Karolině už není mnoho. Nevíte někdo nêco o přibližném termínu ii. etapy? Úzrmní p. jim, myslím, prodlužovali.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 68. Alex :

  robert:
  V Rezidenci Nová Karolina je volných 104 bytů z celkových 242 nabízených, což představuje 43% bytů k mání. Co do podlahové plochy je na prodej 7958 m² z celkových 16 438 m², což je 48%. Z toho vyplývá, že zatím lehce převažuje prodej rozměrově podprůměrných bytů.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 69. Balde :

  Alex: se mrknete na ty dispozice tech bytů o je hrůza

  Thumb up 2 Thumb down 2
 70. aggu :

  Balde: V čem jsou špatné?

  Thumb up 1 Thumb down 1
 71. Alex :

  Balde:
  Já o ty byty nemám zájem, žiju v rodinném domě:-) Reagoval jsem jen na poznámku, že volných bytů na Karolíně není mnoho. Předpokládám, že developer předem odhadl poptávku právě po takových bytech, jaké postavil.

  Anebo si na výstavbu půjčil a stavěl nazdařbůh podle hesla: Když si půjčím milión a nemohu splácet, mám problém. Když si půjčím 200 miliónů a nemohu splácet, má problém ten, kdo mi je půjčil.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 72. Balde :

  aggu: nevím jak ty prodané ale ty co jsou ještě v nabídce jsou fakt hrozné, například ty kuchyne kterýma naferovku ubrali pulku obýváku, rozměry ostatních pokojů, většina nemá balkon, v celem byte jedina moznost kam dat postel nebo skříň no hrůza, jen jsem tim chtěl poznamenat, ze i kdyby se lidi do centra chteli stehovat a chteli novostavbu, tak nemají moc možností, na výběr, ne každému vyhovují stejné rozměry a složení bytu, prostě chybí širší nabýdka

  Thumb up 1 Thumb down 3
 73. Martin :

  Fotografie k článku už nejsou moc aktuální. Lešení je pryč a lávka vypadá jako téměř dokončená.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 74. acdlcia [msstavby.cz] :

  Martin: V den vydání aktuální byly. A nebojte se u takto rychle se vyvíjejících staveb fotíme častěji (ale ne každý den). Už chystám další.

  Thumb up 6 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.