Obecní úřad Morávka

Fotografie a popis dokončeného projektu Obecního úřadu v obci Morávka.

Autor: Janda + Zezula architekti | Kamil Zezula
Spoluautor interiérů: Antonín Kobližka
Náklady: 11 200 000 CZK
Projekt: 2009-10
Realizace: 2013-14

Původní obecní úřad byl umístěn ve 2. podlaží hasičské zbrojnice, která tvořila s blízkou prodejnou Jednoty pomyslný, ne příliš výrazný střed rozlehlé horské obce.
Nová budova obecního úřadu je přístavbou ke stávající prodejně Jednoty, od jejíž uliční čáry je posunuta o plochu parkoviště. To spolu s jednoduchým, prismatickým řešením hmoty objektu  hovoří o významu budovy a místa.
Objekt původní prodejny masa, který na prodejnu Jednoty navazoval, byl přestavěn na vstupní část do úřadu, ve které se dnes nachází obecní knihovna, která může sloužit také jako  informační středisko. Součástí přístavby, ve které jsou umístěny kanceláře úřadu se zasedací místností, je také provozovna České pošty.
Vstupy, jak do obecního úřadu, tak do prodejny Jednoty, jsou navrženy z prostranství, které tvoří zpevněná plocha a na ni navazující veřejná zeleň
Vzniklé prostorové řešení spolu s kompozicí hmot stávajících a nových staveb nyní vytváří rozpoznatelnější střed obce.

moravka

moravka

moravka

moravka

 

zdroj: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. Balde :

  palec nahoru

  Thumb up 6 Thumb down 4
 2. Klara Mandryszová :

  Za mne palec dolů, protože stavební úřad uplatňuje zcela jiný metr na Obecní úřad (rovná střecha) a na obyčejné smrtelníky, kterým rovnou střechu nepovolí a nepovolí, protože žijí v CHKO a musí mít přece podle územního plánu sklon střechy 35-45. Navíc, v nové budově jako ve všech přízemních objektech zabírají příliš hodně místa komunikace a objekt vpravo již stál. Tudíž 11 milionů za 4 místnosti, chodbu a hajzlíky je fakt nechutně hodně.

  Thumb up 6 Thumb down 5
 3. Klara Mandryszová :

  A asi není ani v pořádku, když se zastupitelstvo k jednáním stále musí scházet v místnosti v 2. patře nad požární zbrojnici, jelikož ani jedna z místností v nové budově za 11 milionů není natolik velká, aby se tam 7 zastupitelů a pár občanů vůbec vešlo…

  Thumb up 4 Thumb down 4
 4. Pavel :

  Klara Mandryszová: Klara Mandryszová: Přesně tak, je to sice celkem pěkné, ale za ty peníze to neplní funkci.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 5. bafme se architekturou :

  Škoda jen, že stavba zcela nerespektuje okolní urbanismus a fotografie zde na webu čtenáři trochu lžou. Radnice a obecní úřady spolu s kostelíky (apod.) byly odpradávna dominantou nejen v obsahu, ale i formě…a již z dálky naváděly směrem do centra. Nový obecní úřad na Morávce se v kontextu okolních staveb (minimálně 2-3 podlažní stavby) propadá a prostorovou dominantou zcela určitě není a nebude…a líbivý detail na fasádě to bohužel nezachrání.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 6. bafme se architekturou :

  Možná bych ještě podotknul, že do dnešního trendu plošné jednopodlažní zástavby nákupních center a výrobních hal na zelených loukách to zcela sedí…nenadchne, neurazí…ale žádná sláva to není.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 7. Martin [msstavby.cz] :

  bafme se architekturou: Fotografie jsou převzaty z Archiwebu…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. bafme se architekturou :

  Martine, tomu naprosto rozumím, není to nic proti Vašemu webu…tomu všechna čest! K fotografiím – je potřeba v architektuře zachytit i kontext, ne pouze „pěkný solitér“.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.