Muglinovská 10

Vypadá to, že z větší části prázdný dům na Muglinovské ulici v centru Ostravy, projde rekonstrukcí.

Aspoň dle textu, který je zveřejněný na webových stránkách autora projektu.

Autor: Mark Vala – Architektonický a projekční ateliér

Rekonstrukce plus adaptace starého domu z roku 1907 na Muglinovské ulici v blízkosti centra Ostravy. Kdysi si tento dům nechal postavit rakousko-uherský obchodník, který v prvním patře provozoval obchod, v druhém a třetím patře bydlel se svou rodinou.

Nově bude dům adaptován na multifunkční budovu se 7 kancelářskými jednotkami na severní směrem do ulice Muglinovská a 6 bytovými jednotkami směrem do dvora k jižní straně. Kvůli narušené statice projde dům zásadní rekonstrukcí. K tomu bude nově provedena vestavba dvou bytových jednotek do podkrovních prostor. Věříme,že dům bude sloužit spokojeným majitelům a nájemcům dalších 112 let.

Současný stav:

Související články


Komentáře

 1. Johnny :

  Jak udělat z krásného domu s komerčními prostorami průměrné a nezajímavé nic.

  Thumb up 30 Thumb down 11
 2. Patrik :

  Kéž by zde byla někdy bloková zástavba…

  Thumb up 28 Thumb down 0
 3. adamous :

  Patrik: To by se nejprve muselo „vylidnit“ okoli.

  Thumb up 19 Thumb down 4
 4. Dejv :

  adamous: A musí se vylidnit jenom černé okolí, nebo i bílé? A jak by se to stalo? Cyklon B nebo něco jiného?

  Thumb up 7 Thumb down 20
 5. adamous :

  Dejv: Tak to, ze pohyb kolem Sadu B.Nemcove je zazitek, snad nemusim popisovat. Je tam proste velka koncentrace neprizpusobivych – staci se jen podivat, jak DPO udelalo specialni typ zastavky, protoze byla neustale demolovana. Tezko si potom jako developer umim predstavit, ze bych tam stavel neco noveho. Takze zavedeni nejake bezdoplatkove zony nebo nejaky jiny zpusob, jak to tam zkulturnit by celou oblast posunulo hodne kupredu.

  Thumb up 26 Thumb down 4
 6. Václav :

  Za mě určitě lepší, než současný stav s „devadesátkovou“ výmalbou a asi i lepší, než kýčovitý návrat k předchozí zdobné fasádě. Je to svěží, jednoduché, elegantní.

  Thumb up 9 Thumb down 18
 7. thvari :

  adamous: Pro mě to je taky zážitek, ale lidi jsou to poslední, co by ho způsobovalo. Sad Boženy Němcové je jedna velká dálniční křižovatka. Těch pár domů, co tam takto jednotlivě zbylo, přežilo bourání právě kvlůli zlepšení dopravní obslužnosti. Je sice skvělé, že teď se tam dobře jezdí autem, ale z hlediska uživatele MHD a člověka pohybujícího se pěšky je to noční můra. Zastávky rozházené všude možně, nepřehledné na přesedání, neudržovaný park, když člověk přechází napříč, překonává asi třicet šest jízdních pruhů.

  Budovy, které tam zbyly, jsou logicky zanedbané, protože bydlet nebo pracovat u dálnice, kdy si ani neotevřete okno, se asi nikomu příliš nechce, takže jsem touto investiční akcí příjemně překvapen a kvituji to. Nejsem expert na dopravu, ale neříkejte mi, že by lokalita nešla zklidnit a vyřešit tak, aby se tam člověk, který přesedá nebo se pohybuje pěšky (nebo tam bydlí a pracuje!), cítil alespoň o trošku příjemněji. S tím souvisí i samotný park, který mi nikdy nepřišel jako udržované nebo příjemné místo, přitom v něm rostou krásné, vysoké stromy.

  Thumb up 13 Thumb down 2
 8. dispe :

  Shiiit, presedani na Sad B. Nemcove se vzdycky snazim vyhnout. Jak pise vyse kolega, neni to kvuli lidem, ale poctu stanovist, kterych je 6? Pojede mi to z 1, 2 nebo 6? Budou na prestup stacit 2 minuty? 4 nebo 8? Kdyz nestihnu jednu zelenou, chytnu jeste ten spoj? #nevíš

  Thumb up 21 Thumb down 0
 9. Johnny :

  Václav: Co je na zachování historické podoby kýčovitého? Kdybychom tohle aplikovali na všechny budovy při každé rekonstrukci, tak už nemáme žádná historická centra. Tenhle dům by mohl být v budoucí blokové zástavbě secesní perličkou (v levé části se dokonce zachovaly původní dveře – spolu s výlohou), nově navržená podoba ho činí naprosto nezajímavým.

  Thumb up 25 Thumb down 8
 10. Brzda :

  thvari: No tak s tou dálnicí to samozřejmě trochu přeháníte, ale souhlasím s tím, že minimálně úsek Cihelní-Sokolská by mohl být zúžen na trochu velkorysejší dvoupruh (možná až k Bohumínské – celé to jde pohodlně objet právě po dálnici). K tomu rozšířit chodníky, případně osadit nějakou alej a toto místo by rázem vypadalo úplně jinak a i pro developerské projekty by se stalo přitažlivějším. Vyšší cena bytů by postupně vyřešila i tu skladbu obyvatelstva……

  Thumb up 12 Thumb down 0
 11. MareK :

  Brzda: Ještě to chce zrušit průjezd tramvají přes Sad B. Němcové s náhradou trasy přes hl.nádraží po Wattové a dál k myší díře + snažit se eliminovat tranzitní dopravu přes tuto část. Pak by to mohla být lokalita s potenciálem Karoliny.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 12. aggu :

  MareK: Muglinovská okolo Sadu je součástí městského okruhu, který musí být z logiky věci kapacitní. 1-pruh je nesmysl – doprava by zastavila. Takže není lehké tranzit „omezit, vymístit, upravit“. Ovšem žádoucí by to samozřejmě bylo, jako u ostatních 3 průtahů, které vedou v Ostravě hustou zástavbou a kde převažuje tranzit. Příští generace se tím může bavit ;)
  Tramvaje naopak mohou klidně projíždět i hustější zástavbou, atraktivitu území to může jen zvýšit. Klidně bych si tramvaj dovedl představit i po staré dráze 28. října a přes Masarykáč a rozhodně by to náměstí prospělo. Otázka je, kam by tramvaj dál vedla. Jako kdysi přes Sýkorák na druhou stranu? Na nábřeží, sebrat na mostech Českobratrská autům 1 pruh a vyplazit se na Hladnov a ZOO? ;)
  Offtopic, sorry.

  Thumb up 12 Thumb down 4
 13. Václav :

  Johnny: Johnny: Současná podoba má do historické velmi daleko. Kýč by byl návrat k něčemu, co již dnes není a zřejmě nikdy nebylo, pač tento dům secesní perličkou opravdu nikdy nebyl. S kvalitní architekturou v centru, která si svou podobu zachovala, nemá můj komentář nic společného.

  Thumb up 3 Thumb down 7
 14. Mx :

  Současný stav že je kýč, kdyby se opravil?? Aha, tak už chápu, proč nám za komunistů zmizely stovky takových fasád. Problém celé lokality není starý typ fasády, ale celé okolí. A to rozhodně nespravíme zničením další původní fasády za moderní fasádu sice v duchu dnešních trendů ale bez jakýchkoliv prvků, která navíc v reálu bude vypadat úplně jinak mnohem obyčejněji než na nablýskané počítačové vizualizaci

  Thumb up 10 Thumb down 1
 15. Mx :

  Václav: z čeho prosím vycházíte v tom, že současná podoba má do historické daleko? Považujete ji tedy za historicky nehodnotnou? Ps: a když už teda nahradíme historii modernou, nenašlo by se v roce 2020 něco kapánek lepšího než shodit štuky a natřít ?

  Thumb up 8 Thumb down 1
 16. zerdě :

  kdyz na to clovek kouka v realu, tak ta, z pohledu na pruceli, leva cast zjevne upada, jsou tam i vidět praskliny, jak to seda

  Thumb up 1 Thumb down 0
 17. Václav :

  Mx: Z čeho že vycházím? Když se na ten dům podíváte, určitě si všimnete v pravém štítu letopočtu 1996. V podstatě vše, co se snaží působit jako „dekor“ je jen malůvka barvami, která má navodit jakousi iluzi hodnoty. Štuková výzdoba snad až na malé podokenní římsy a ne moc zajímavé štíty není. Zkuste si ten dům prohlédnout, fakt to hodnotu nemá. Stejně tak i zmiňované dveře a výloha jsou evidentně z 90. let, ne starší. je třeba vidět rozdíly mezi devadesátkovým paskvilem a autentickou štukovou výzdobou starších staveb. Pokud tento rozdíl nezačneme vnímat, budou brzy lidé zaměňovat historicky hodnotné zámky za podnikatelské baroko apod.

  Thumb up 1 Thumb down 7
 18. Johnny :

  Václav: Ano, dům prošel rekonstrukcí v roce 1996. Když se na ten dům podíváte, určitě si všimnete v levém štítu letopočtu 1906. Práce s hmotou, zejména rizality po stranách a ty zmiňované štíty docela jasně vypovídají o tom, že nejde o žádné podnikatelské baroko, ale o historickou budovu, která kdysi zřejmě byla i velmi pěkná. Jestliže v devadesátých letech při rekonstrukci přidali necitlivé malůvky, není to pro mne ospravedlnění rekonstrukce ještě necitlivější, při které dojde k úplné likvidaci secesního stylu, k likvidaci zcela svévolné, neboť jeho místo nezaujme nic stylového ani zajímavého.

  Thumb up 14 Thumb down 1
 19. Mx :

  Přesně tak Johnny. Václav: podobně dopadly mnohé domy na Nádražní a v historickém centru. Zůstala polovina štuků, říms a ozdobných prvků. Ale lepší než zničit úplně. Jedna zničená fasáda ke druhé a máme za desítky lety tady výsledek na úrovni celého města. Tzv. Salámová metoda plátek po plátku. Jde o přístup k věcem – filosofii. Ps: A za 50 let na to budou koukat naše děti v Ostrava historická (“jé tady byl kdysi zajímavý dům a dnes … “ :-)

  Thumb up 8 Thumb down 0
 20. Mx :

  Další úskalí je vytvoření nového standardu v ulici/lokalitě. Už se nikdo ani nikdy nepokusí alespoň napasovat něco zajímavého a vhodného kolem. Nejspíše bude kopírovat. Holt příklady táhnou

  Thumb up 7 Thumb down 0
 21. Paulo :

  Může mě prosím někdo vysvětlit odkud se vlastně vzal „moderni“ trend šedé jednoduché, betonové doby? A opravdu je to současným trendem i ve světě, nebo jen v neonormalozacnim Česku?
  Ps. Parádní secesní dům je na ulici U Tiskárny. Ten snad dopadne při rekonstrukci lépe. 😰😿

  Thumb up 6 Thumb down 0
 22. Oasis :

  Asi už začnou. Kolem budovy se staví lešení.

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.