Letošní projekty na Třinecku

Přehled letošních nejzajímavějších projektů na Třinecku.

Český Těšín se dočká moderního dopravního terminálu. Vizuál: MÚ

Třinec bude pokračovat v rozjetých investičních akcích, ale v plánu má i investice nové. „Letos chceme prostavět zhruba 140 milionů korun,“ prozradila primátorka Třince Věra Palkovská a dodala, že mezi významné investiční akce patří například zahájení rekonstrukce Malé Jablunkovské.

Budoucí Centrum pro aktivní seniory v Třinci. Vizuál: MMT

Město dále dokončí cyklostezky do Konské, počítá s výstavbou vodovodů v příměstských částech, v plném proudu je také příprava parkovacího domu na Sosně, Centra pro aktivní seniory ve Starém Městě, projekt Via Sosna, rekonstrukce autobusového terminálu a další důležité akce. V Českém Těšíně bude letošní rok z pohledu investičních akcí velmi bohatý. Tou nejvýznamnější za 80 milionů korun bude výstavba centrálního dopravního terminálu a přilehlého parkoviště. Díky ní dojde k úzkému propojení různých forem dopravy a související infrastruktury. „Se stavbou úzce souvisí rovněž veškeré přípravy na přesun autobusového stanoviště a také na vytvoření parkovacích míst, neboť doposud to byla jen zpevněná plocha,“ poukázala starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková. Město chystá i rozšíření Lipové ulice, aby se doprava v tomto frekventovaném místě stala plynulejší. Dojde k vybudování páteřní komunikace, aby se na dopravní infrastrukturu mohly napojit objekty, které v této lokalitě budou vznikat. Třetím stěžejním úkolem, který si Český Těšín vytýčil, je kompletní rekonstrukce technologie chlazení na zimním stadionu.

Stavbu dopravního terminálu letos odstartují i v Jablunkově. Vizuál: MÚ

Největší investiční akcí, kterou v Jablunkově chtějí v roce 2020 odstartovat, je zahájení stavby dopravního terminálu, který vyroste na místě stávajícího autobusového stanoviště. „Rozpočet je přes 50 milionů korun, přičemž díky dotaci získáme 41 milionů korun,“ řekl starosta Jablunkova Jiří Hamrozi. Další nemalou investicí je vybavení tříd základní školy, na spadnutí je rozšíření stávajících parkovacích míst u hřbitova. V Jablunkově zároveň směřuje do finále výstavba integrovaného výjezdového centra.

zdroj: ehutnik.cz

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  Rekonstrukce autobusového terminálu, hm… Já bych skromně čekal, že se město Třinec zamyslí nad tím, proč je tam místo centrálního náměstí autobusové stanoviště a zda se něco takového v roce 2020 nedá řešit elegantněji a jinak, jak špinavé a zanedbalé centrum města je, a co udělat pro to, aby tam úklidem a vhodnými úpravami přilákali více podniků než jen Starou záchytku a Lidový dům. Třinec mám rád a jezdím tam pravidelně už od mala, ale politici by se tam měli teda hodně rychle chytit za nos a začít s tím něco dělat.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 2. Mark :

  thvari: Já teda nikde nevidím, že by se měl rekonstruovat autobusový terminál v Třinci. Píše se tady o ČT a Jablunkově.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 3. thvari :

  Mark: „Město dále dokončí cyklostezky do Konské, počítá s výstavbou vodovodů v příměstských částech, v plném proudu je také příprava parkovacího domu na Sosně, Centra pro aktivní seniory ve Starém Městě, projekt Via Sosna, rekonstrukce autobusového terminálu a další důležité akce.“

  Zmiňuje to autobusový terminál. Ten u nádraží (před Werkem) je v podstatě opravený i s nádražní budovou, tak předpokládám, že myslí ten v centru.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 4. Slosor :

  thvari: Centrální náměstí je nám. Svobody. Ve starém Třinci je živo pouze během střídání směn v TŽ, jinak chcípl pes. A estetická stránka? Polorozpadlé budovy oblepené reklamami. Bylo mi stydno hostit tady zahraniční fanoušky na MS U20.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 5. thvari :

  Slosor: V tom s vámi úplně nesouhlasím, historické centrum bylo a je dole v Třinci, ne v Lyžbicích, kde je to paradoxně poměrně na úrovni a s patřičnými úpravami veřejného prostoru, které bych si představoval i v tom starém Třinci. Když jsem v Deníku četl reakci radních na tu (trochu bulvární) kritiku švédského novináře, přišlo mi to tragické. Očividně jim na stavu města nepřijde nic divného. Přál bych jim návštěvu jakéhokoli městečka podobné velikosti v Nizozemí, aby se přesvědčili, jak může vypadat centrum. Nechci přehnaně kritizovat, ale stačilo by to dole vypucovat, opravit veřejná prostranství a logicky vyřešit problém toho, kdy tam, kde má být náměstí stojí na dnešní dobu už předimenzovaný autobusový terminál.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 6. Petr :

  Centrum pro aktivní seniory a na vizualizaci samí 30-letí pajduláci :-D

  Thumb up 4 Thumb down 0
 7. Permanentní Pener :

  Před nedávnem jsem se do musel z rodinných důvodů vrátit do Třince z Brna, kde jsem po VŠ nějakou dobu zůstal. Ač jsem do Třince jednou měsíčně na víkend dojížděl, návrat je pro mě kulturní šok… Ano, Brno a Třinec určitě nemůžeme srovnávat, ale jelikož rád cestuji, navštívil jsem již spousty měst na západě obdobné velikosti jako Třinec, která vypadají a fungují úplně jinak…
  Z tohoto pohledu mě velice zklamala reakce vedení města na dle mého názoru pravdivou výtku švédského novináře. Pokud nejste zrovna hokejový fanoušek, tak nemáte v Třinci vůbec co dělat. Třinec v dnešní době sází vše na jednu kartu a to je hokej, který zde díky miliardáře Modera funguje jako jeho koníček a štědře jej dotuje. Toto ale určitě jednou skončí. Na to že zde žije 35tis. lidí, zde není žádná dobrá kavárna, bar nebo zajímavý gastro podnik (s výjimkou pochutnej si). Program v Trisii je jedna velká tragédie… Za vše město samozřejmě nemůže, ale aspoň částečně může ovlivňovat vzhled veřejného prostoru, avšak když vidím co se zde staví, je mi do pláče. Výše představené centrum pro seniory není výjimka (pro srovnání zasílám níže odkaz na nedaleký domov pro seniory ve Staříči). O čistotě města se snad ani nemá cenu vyjadřovat…
  Z mé generace již většina známých Třinec pustila. Nevybavuje se mi jediný spolužák, který by se po vystudování VŠ vrátil do Třince. Jestli to tak půjde dál, město se bude čím dál více vylidňovat. Doufám tedy, že na úřadě brzy dostanou rozum, nebo tam aspoň přijde někdo, komu na budoucnosti Třince opravdu záleží.
  Přeji hezký víkend :)

  Odkaz:
  https://www.msstavby.cz/domov-pro-seniory-staric-3-12-10-2018/

  Thumb up 9 Thumb down 2
 8. aggu :

  Permanentní Pener: Nemyslím, že je to vůči Třinci fér. Brno a Třinec určitě srovnávat můžeme, obě města jsou plná vesničanů ;)
  Na druhou stranu je tvůj názor dneska slyšet často. Hodně mladých má pocit, že kdyby žili v (Třinci), tak by jim v životě NĚCO uniklo. Sice neví co, ale to je jedno, protože většinou se v to ve následné fázi deziluze stejně smrskne na peníze ;)
  Kulturní šok? Tak mluví někdo kdo v Třinci vyrostl? Vždyť přece od mala musíš vědět, že Třinec je městečko vyrostlé na kořenech vesnice kolem železárny. Jak jinak by mělo vypadat? Před válkou byl Třinec na úrovni Klimkovic nebo Budišova nad Budišovkou. Dnes má infrastrukturu na velmi slušné úrovni. Politicky je Třinec na 35t město hodně vysoko. Lidi v Třinci mají peníze. Vesměs velice slušně bydlí a v krásném prostředí na úpatí Beskyd. Kultura v Třinci je taková, jako se na jakékoliv české maloměsto sluší. Žádná. Lidi v Třinci nežijí kvůli kvalitní kultuře. Když ji chtějí, sednou do auta/vlaku a za 30-40min ji dostanou.
  Já zas musím do auta a jet 20-30 minut když chci do hor. To je fér ;)
  Kolik divadel, kin, hudebních klubů a skutečně kvalitních kaváren je v Přerově, České Lípě, Mladé Boleslavi, Chomutově… ?
  A ohledně Třince, má na maloměsto hodně zajímavou hudební menšinovou subkulturu (dnb). Srovnatelnou klidně i s tím s Brnem.
  Opět se opakuje to, co je tu ke čtení často. Subjektivní výpověď, kterou autor extrapoluje na obecnou pravdu. Prostě – já to tak vidím, tak to tak musí vidět všichni. PDBO ;)

  Thumb up 11 Thumb down 3
 9. Permanentní Pener :

  Děkuji za zajímavý názor. :)
  Začnu od konce tvého komentáře. Můj komentář výše určitě nechci pasovat do obecné pravdy, jak uvádíš. Je to výklad mého subjektivního názoru který jsem si vytvořil na základě zkušenosti z mého okolí. Na druhou stranu to že počet lidí žijících v Třinci ubývá je fakt. K poslednímu sčítání obyvatel v roce 2019 je to 35 131, rok 2001 – 38 953, 1991 – 45 210 (zdroj Wikipedie). Největší problém je odliv vysokoškolsky vzdělaných lidí, který můžou v kraji vytvářet přidanou hodnotu a přispět tak k růstu. To že hlavně tito lidé odcházejí, musíš vnímat i z tvého okolí.

  Argumentace městy typu Prostějov, Chomutov atd. mě mrzí, protože jsem myslel, že máme vyšší cíle a chceme něco víc. Tady bych si dal za vzor spíše města jako Litomyšl – ano vím úplně jiný charakter města, nebo Písek, který je jeden z lídrů smart city u nás.
  To že je v Třinci kultura taková, jaká se na maloměsto sluší – žádná, je opět jen o tom, že bychom měli chtítněco víc. Když přijdu zítra domu z práce kolem 4-5h, tak nemám čas ani sílu jet hodnu do ovy a další hodnu zpět. Chci si zajít někde do 15 min od domu. Souhlasím s tím, že lide tady mají peníze, takže pro ně není kultura tak nedostupná jako třeba lidem z Chomutova. Na druhou stranu na kultuře je krásné i to, že si jí můžeme dopřát zadarmo. To je už ale úloha například knihovny, aby proaktivně organizovala různé akce. Je spousta, lidí kteří dělají-zažili-plánují něco zajímavého a rádi se o to přijdou podělit i zadarmo. Je to jen o tom tyto lidi oslovit.
  Tvůj komentář na mě působí dojmem, že jsi v Třinci spokojený/ná. Já za sebe bych chtěl ale od Třince něco více…

  Thumb up 4 Thumb down 1
 10. thvari :

  Permanentní Pener: Možná to bude znít krutě, ale pokud ti to v Třinci chybí, nezbývá než to rozjet sám…zkusit s někým začít postupně organizovat kulturní akce podle svého gusta. Rozumím, možná na to nemáš chuť, energii nebo čas, ale když se člověk podívá na známé příklady menších měst jako Broumov v Čechách, tak tam se toho prostě někdo ujal a začal tu kulturu a program tak říkajíc vyrábět sám.

  Navíc v Třinci jsou peníze i lidi. Zajímalo by mě ještě, nakolik je ten odliv způsoben tím, že se někdo opravdu odstěhuje pryč, protože se vsadím, že část těch lidí se jen vystěhuje ze sídliště typu Terasa za město a prostě si v Bystřici nebo Nýdku postaví barák. Mimochodem mám sám ve své rodině tři tyhle příklady – dva lidi v Ostravě, jeden člověk v domě za Třincem. Takže vlastně přesuny v rámci regionu.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 11. aggu :

  Permanentní Pener: K tomu odlivu VŠ lidí: VŠ lidé jsou, mj., i absolventi technologické fakulty („huťárny“), ne? ;) A třeba ti mají v Třinci skvělé uplatnění. A co lékaři? V Třinci je jedna z nejlepších nemocnic v Česku.
  Tak co jsou ti absolventi VŠ zač, o které by měl Třinec stát víc? Tak nějak tuším, ale nebudu to psát ;)
  Prostějov nebo Chomutov jsou města blízká Třinci, nejen počtem obyvatel. A právě na nich je vidět, že Třinec na tom vůbec není bledě. Není to žádný český Norilsk ;)
  Pokud budeš chtít od města, kde žije 35t obyvatel totéž jako od města 10x většího, bude to složité. Pokud to je to tvé osobní přání, asi se budeš muset přestěhovat do většího městečka ;)

  Thumb up 3 Thumb down 5
 12. aggu :

  PS: Nejvíc mě udivuje, jak velký dosah má pípnutí člověka, který se živí jako komentátor sportovních utkání. Rozuměj – hodinu zasvěceně mluví o tom, jak 2 party kluků mlátí dřevěnou holí do kusu gumy. A jezdí přitom po zmrzlé vodě na botách s přišroubovanými noži.
  Vykladač vagonů na nádraží je užitečnější.
  Zvláštní doba ;)

  Thumb up 5 Thumb down 7
 13. aggu :

  Abych se vrátil k tématu a k těm nádražím, nejsem projektant dopravních staveb, ale existuje nějaká discpilína typu „efektivní navrhování autobusových nádraží“? Když vidím ty dva návrhy (ČT, Jabl.) tak vidím veliké objekty, které obsluhují, jestli dobře počítám, pouze 6 stání.
  Pokud jsem po světě něco viděl, tak autobusáky v rozvojových zemích, jako je ta naše, byly provozovány tak, že autobusy stály kolmo na peron, vedle sebe.
  Buď jsme teda velice velkorysí, nebo by ta nádraží mohla být klidně čtvrtinová. A nemusela se jmenovat Nádraží.

  Thumb up 0 Thumb down 5
 14. Permanentní Pener :

  aggu:
  Nezní to vůbec krutě ale logicky a souhlasím s tebou. Před nějakou dobou jsme s kamarády přemýšleli nad vytvořením něco jako kulturní centrum. Šli jsme se informovat na městský úřad, jestli bychom mohli počítat s nějakou formou podpory, popřípadě prostoru kde bychom mohli organizovat přednášky. Bylo nám řečeno, že o nic takového nemají zájem. Samozřejmě se dále díváme po možnostech, i když už oslabeně, neboť jeden kamarád, který se podílel, se již odstěhoval do Prahy…

  thvari:
  Jestli tušíš absolventy IT oborů tak tušíš správně :). Ať se nám to libí nebo ne IT je budoucnost. Třinecké železárny zde již za 25 let klidně nemusí být, nebo aspoň ne v takové podobě jako jsou dnes. Na druhou stranu si myslím, že bychom měli stát o všechny absolventy VŠ. Co vím z mého okolí tak nám tady chybí učitelé, ekonomové, lékaři a další. Dnes se jede velká antikampaň proti, lidem co studují humanitní obory. Já bych tyto obory nepodceňoval a myslím, že jsou tady také třeba. A co se týče absolventu technických oborů, tak i ti dost chybí. Ve firmě kde pracuji, jsou již více jak půl otevřené dvě volné pozice s požadavkem na VŠ technického směru… A řekněme si upřímně, že mladí lide s VŠ dnes nechtějí pracovat v prostředí, jako jsou železárny.
  Jinak města co jsem vyjmenoval, mají méně obyvatel než Třinec a funguje to tam. Nevím, proč by tady nemohlo. Na to aby ve městě byla nějaká kultura v jakékoliv formě, nemusí mít město hned 200 tis. obyvatel.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 15. mates :

  Je to o lidech i pár jedincu může mnohé změnit…je tady prostor zapracovat na tom….každé město se potýká s nějakými problémy at většími či menšími…
  Kdybych měl tu možnost pozvat sem turisty, kromě okolních hor nevím co v Třinci by bylo natolik zajímavé abych je tam zavedl….ani žadná aplikace tady není která by mě na to upozornila….před nedávnem jsem navštívil UH a kousek od něj bylo KovoZOO super věc kdyby něco takového bylo i tady přilákalo by to turisty a bylo by to spjate i z Železarnami…a těch věcí by mohlo být víc…prostě nemít jen tunelové vidění a hlášky typu to nejde…vše jde jen chtít a nemusí to stát miliony….nespolehat se na druhé…najít podobně smýšlející lidi a posouvat to dál….;-)

  Thumb up 4 Thumb down 0
 16. Honza Delong :

  Permanentní Pener: Zdravím, tohle je hodně zajímavá diskuze, díky za ni. Zaujala mě i ta Vaše zmínka o pořádání přednášek. Tak pokud je to stále aktuální, můžeme se třeba sejít a možná Vám a kamarádům budeme jako knihovna moct pomoct. Pokud máte zájem, napište mi, prosím, na jan.delong@knihovnatrinec.cz
  Díky moc!

  Thumb up 5 Thumb down 0
 17. Jája :

  Paní starostka fešná je a stará se.
  A ten terminál v Těšíně, to je ten, o kterém roky mluví a ješte nekopli do země nebo už je to jiný projekt?

  Thumb up 0 Thumb down 2
 18. Svizzera :

  Terminál v Těšíně je již v provozu: https://karvinsky.denik.cz/zpravy_region/cesky-tesin-ma-novy-dopravni-terminal-20220901.html

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.